MARS ta su kanıtı....!!!

Önder Özdoğan

Forum Bağımlısı
Kayıt
25 Mayıs 2005
Mesaj
2.276
Tepki
1.166
Mars'ın yüzeyinde su kanıtı

--------------------------------------------------------------------------------

Uzay aracı Mars Express'in araştırmalarına göre şekillenmesinden kısa bir süre sonra Mars'ın yüzeyinde suyun var olduğu, ilk kez araştırmayla kanıtlandı.Bilim adamları, yaklaşık 4.6 milyar yıl önce şekillenen gezegenin, geçmişte çok nemli olduğunda artık hemfikir.

Avrupa uydusu Mars Express'in gezegenin yüzeyinde yaptığı araştırmada bilim adamları, 3.5- 3.8 milyar yıl önce sona eren dönemin sonunda, Mars'ta 'büyük ölçüde su' olduğunu belirledi.

Fillosilikat grubuna dahil kil bulgusu

Orsay'deki Paris-Sud Üniversitesi'nden Profesör François Poulet'nin ekibi, araştırmada, gezegenin çok eski bölgelerinde, volkanik bazaltlı kayaların uzun süre suda kalmasıyla oluşan fillosilikat grubuna dahil kil bulgusuna rastladı.

ABD'deki New Meksika Üniversitesi'nden gökbilimci Horton Newsom da bilim adamlarının bu tespitinin, 3.5 - 3.8 milyar yıl önce gezegen yüzeyinde su bulunduğuna ilişkin bugüne kadarki varsayımları doğruladığını söyledi.

Newsom'a göre eski bölgelerdeki fillosilikat bulgusu 3.5 milyar yıl önce Mars'taki koşulların dünyadakine benzer özellikler taşıdığını gösteriyor.

Başka bölgelerde yapılan incelemeler sonucunda da Mars'ta yüzeydeki asidin artışının fillosilikatlar ve karbonatların oluşumunu engellediği ve hematit ile sülfatların oluşumunu da artırmış olabileceği vurgulandı.

Gökbilimciler, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerinde birçok gezegende su bulunduğu görüşünde.

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı da bir zamanlar Mars'ta su bulunduğunu doğrulamış oldu.

Bilim adamlarının araştırması, Nature dergisinde de yayımlandı.
 
Scudo

tt2000

Forum Demirbaşı
Kayıt
19 Temmuz 2008
Mesaj
503
Tepki
431
Şehir
izmir
Bisiklet
Diğer
Mars görevi devam ediyor.

2011 Kasım'da fırlatılan ve Mars yüzeyinde incelemelerde bulunacak olan mobil laboratuvarı taşıyan kapsül'ün yarın sabah Mars atmosferine girip, bizim saatimizle 08:30 da aracı Mars yüzeyine indirmesi bekleniyor.

Bununla ilgili kasım ayında gazetede çıkan haber:
(link)

Bu haberle ilgili bir düzeltme yapmak gerekir.Araç barındırdığı lazeri kendine yol açmak için değil, numune olarak toplamak üzere taşları küçük parçalara ayırmak için kullanacak.

Bununla ilgili Nasa'nın yayınladığı çok güzel bir animasyon var:
(link)