MARS ta su kanıtı....!!!

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Önder Özdoğan tarafından paylaşıldı.

 1. Önder Özdoğan

  Önder Özdoğan Onursal Üye

  Kayıt:
  25 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  2.329
  Beğeniler:
  1.291
  Seviye:
  Mars'ın yüzeyinde su kanıtı

  --------------------------------------------------------------------------------

  Uzay aracı Mars Express'in araştırmalarına göre şekillenmesinden kısa bir süre sonra Mars'ın yüzeyinde suyun var olduğu, ilk kez araştırmayla kanıtlandı.  Bilim adamları, yaklaşık 4.6 milyar yıl önce şekillenen gezegenin, geçmişte çok nemli olduğunda artık hemfikir.

  Avrupa uydusu Mars Express'in gezegenin yüzeyinde yaptığı araştırmada bilim adamları, 3.5- 3.8 milyar yıl önce sona eren dönemin sonunda, Mars'ta 'büyük ölçüde su' olduğunu belirledi.

  Fillosilikat grubuna dahil kil bulgusu

  Orsay'deki Paris-Sud Üniversitesi'nden Profesör François Poulet'nin ekibi, araştırmada, gezegenin çok eski bölgelerinde, volkanik bazaltlı kayaların uzun süre suda kalmasıyla oluşan fillosilikat grubuna dahil kil bulgusuna rastladı.

  ABD'deki New Meksika Üniversitesi'nden gökbilimci Horton Newsom da bilim adamlarının bu tespitinin, 3.5 - 3.8 milyar yıl önce gezegen yüzeyinde su bulunduğuna ilişkin bugüne kadarki varsayımları doğruladığını söyledi.

  Newsom'a göre eski bölgelerdeki fillosilikat bulgusu 3.5 milyar yıl önce Mars'taki koşulların dünyadakine benzer özellikler taşıdığını gösteriyor.

  Başka bölgelerde yapılan incelemeler sonucunda da Mars'ta yüzeydeki asidin artışının fillosilikatlar ve karbonatların oluşumunu engellediği ve hematit ile sülfatların oluşumunu da artırmış olabileceği vurgulandı.

  Gökbilimciler, Güneş Sistemi'nin ilk dönemlerinde birçok gezegende su bulunduğu görüşünde.

  ABD Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) uzay aracı da bir zamanlar Mars'ta su bulunduğunu doğrulamış oldu.

  Bilim adamlarının araştırması, Nature dergisinde de yayımlandı.
   
  Berk Mercancı ve tt2000 bunu beğendi.
 2. tt2000

  tt2000 Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  19 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  506
  Beğeniler:
  452
  Şehir:
  izmir
  Bisiklet:
  Diğer
  Seviye:
  Mars görevi devam ediyor.

  2011 Kasım'da fırlatılan ve Mars yüzeyinde incelemelerde bulunacak olan mobil laboratuvarı taşıyan kapsül'ün yarın sabah Mars atmosferine girip, bizim saatimizle 08:30 da aracı Mars yüzeyine indirmesi bekleniyor.

  Bununla ilgili kasım ayında gazetede çıkan haber:
  http://haber.gazetevatan.com/marsta-yasam-arayacak/413615/1/Haber

  Bu haberle ilgili bir düzeltme yapmak gerekir.Araç barındırdığı lazeri kendine yol açmak için değil, numune olarak toplamak üzere taşları küçük parçalara ayırmak için kullanacak.

  Bununla ilgili Nasa'nın yayınladığı çok güzel bir animasyon var:
  http://www.youtube.com/watch?v=P4boyXQuUIw&feature=related
   
  Berk Mercancı ve Raven_35 bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

chris-froome-descending.jpg
[ATTACH] Profesyonel gibi inin Tekrar selamlar. Geçen hafta İngiltere'de yayınlanan Get into Road Cycling isimli dergiden "profesyonellerden tırmanma teknikleri" ile ilgili bir makale...
upload_2017-2-1_9-17-20.png
Şöyle bir hizmet olsa, iyi olmaz mıydı? - Katılacağımız yarış parkurunun tüm detaylarını biliyoruz. Diyelim ki, organizasyon bu parkuru internet sitesinden paylaştı veya geçen yıl bu parkurda...
IMG_20150520_232010.jpg
Merhaba dostlar hemen her bisiklet süren selenin sert ve rahatsızlığından şikayet etmiştir ve çoğu kişi de belki utangaçlıktan belki rahat hissetmediğinden ya da maddi olarak pahalı olmasından...