Marjinal Bir Fikrim Var!

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Hayal kurmasını severim. Yine bir hayal kurdum. Hemen hayala geçiyorum. Bugün sanayide en önemli şey enerji di mi? Aynen evet!
Diyorum ki: Cezaevlerindeki mahkumların her birinin altında bisiklet düzeneği şeklinde pedal-aynakol-zincir-tekerlekten oluşan bir kompakt bişiy olsa ve bu bisikletler aküye bağlansa nasıl olur sizce? Düşünsenize hem içerde akşama kadar içerde yatanlar bir işe yarar, hem onlara da spor olur:) Hem ülke ekonomisi deli bir kazanç sağlar. Hatta hukukta yeni maddeler eklenir. Ne kadar pedal bastıysa x/n oranında yatcağı seneden düşülür filan;) Tabii bu oran mantıklı bir oran olarak belirlenmeli. Bu düşüncemde beni destekleyenler varsa geliştirmelerini bekliyorum arkadaşlar.:):)

Scudo

t-genc

Forum Bağımlısı
Tepki
430
çok beğendim ve gerekeni yaptım(bak kullanıcı kontrol paneline;))

• Beğen
Tepkiler: sare

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
süpermiş:9 şu an gelişteremem ama fikrimi söylebilirim sanrım.

cezaevindekileri atıl durumda olmasına zaten çok içerlerim. milletin sokakta yatmak yerine alternatif kabul edip suç işlediği bir vatanda yaşıyoruz.
o bakımdan hem onlara spor olması, hem katkıları gerçekten tartışılmaz.

kutlarım....

• Beğen
Tepkiler: sare

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
Benim de arada aklıma bu tip akılcı fikirler ve çözümler geliyor.
Fakat bizim cezaevlerimizde bulunanlar, kuvvetle muhtemel, o düzenekleri söküp, bir şekilde bıçak vb zarar verici nesne haline getirip toplu katliam yapabilirler.
Bazılarına bir günışığı bile lüks, bazılarına ise bu düzenekler bile yetersiz (ıslah edilmeleri ve motivasyonları açısından) gel de çık işin içinden.

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
bu arada... ''sabahtan beri 2.000 watt yaptım... öğle yemeğinde tatlım var '' geyikler imi olur acaba ceza evlerinde :)

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Tabii canım, hatta okadar güzel bir şekle oturtcam ki prim olarak ödüllendircem mahkumları. Tabii bu para boyutunda olmayacak: Üst-baş, yemek v.s. gibi olacak. :)

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
böyle açılışan mahkumlar yurt dışında oluyor yurt dışında mahkumları çalıştırıyorlar Türkiyedede neden olmasın çok güzel bir fikir yaratıcılık çok hoşuma gitti tebrikler

murattaner

Aktif Üye
Tepki
83
Bisiklet
Trek
Korkarım bu işte trafikte yaşanan saçmalığa benzer.Maliye Bakanlığı tahminde bulunuyor,şu kadar lira ceza kesilmesini öngörüyor ve topu emniyete atıyor.Poliste kotayı doldurmak için önüne gelene ceza yazıyor.Sürücü ile muhatap olmadan,direkt plakaya Allah ne verdiyse.Durumu buraya uyarlarsak devreye Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı giriyor.Şu kadar watt saat elektriğe ihtiyacımız var,tez üretile diyor.Mmmm hapisanelerde bulunan hükümlülerle bukadar elektriği üretemeyiz,bir şekilde biryerlerden mahkum bulmalıyız.Eften,püften nedenlerle insanlar içeriye tıkılıyor.Niçin?elektrik üretecek,vatana millete faideli yuttaş olacak.En azından artık düşünen insanlar faili meçhule kurban gitmezler.Gidip pedalını çevirir,yazar çizer olarak vatana millete faideli olamadım,meğer işin sırrı pedal çevirmekteymiş der ve mutlu mesut mahkumlarımız olur.Ne güzel değilmi?Buda işin yarı gerçek,yarı espirili yanı.Anlayana sivrisinek saz :)

Hakan Yazman

Forum Bağımlısı
Tepki
5.442
Çok güzel bir fikir Selim, zaten spor kötü alışkanlıklarda korunma açısından en önemli şeylerin başında gelir. Aslında bunun dışında bu kader mahmuku insanların boş zamanlarını değerlendirecek her türlü şeye destek verilmeli neticede binlerce insanın atıl bir konumu var ...

bora_jb

Forum Demirbaşı
Tepki
106
ılk bakısta guzel gelıyor ama bence o kadar ıyı bır fıkır deıl bırde oradakılerı dusunelım durdugun yerden full pedal cevır ınsanın ıcı bayılır ve yapmazlar yanı ben olsam yapmazdım sızı bılmıyorum(kesınlıkle ukalalık gıbı bır amacım yoktur:))

bırde turkıyede mahkumlar zaten calısıyor cesıtlı el sanatları yapıyorlar arkadasımın dedığı gıbı kagıt uretıyorlar ,daha bırcok yaptıkları sey var

gercı sonucta pedal pedal dır :):)

kcuk_

Forum Bağımlısı
Tepki
180
degisik bir dusunce tarzı ilk bakıldıgında komik geliyor amma ilginc oneriye sunmak lazım projeye gecirip...

Sinto

Forum Bağımlısı
Tepki
2.052
benim de aklıma Dalton kardeşlerin taş kırması geldi :) pratiğe geçmesi zor bir fikir ama işe yarar :)

Turkishflier

Aktif Üye
Tepki
143
Pedal çevirme konusu işin geyik kısmı tabi ki.Böyle bir şey yapmak çok pahalıya gelir,işin astarı yüzünden pahalı olur yani.

Ama hüküm giymiş insanların mutlaka çalıştırılması gerektiğine inanıyorum.Çalıştıkları sürece uygun bir miktar para da kendilerine verilir;böylelikle hem devlet maddi bir yükten kalkmış olur hemde hükümlüler fayda sağlar.Şu an bir kısmı çeştli işlerde çalıştırılıyor zaten ve iki tarafta hallerinden memnun.

Sercan

Forum Bağımlısı
Tepki
204
Eğer birgün böyle birşey mümkün olursa ben gönüllü olarak gidip pedal çevirebilirim :) Ayrıca eğer şuan böyle bir düzenek kurmak mümkünse ve maliyeti de yüksek değilse ben eve kurmak isterim :) Trainer/roller'da antrenman yapmak yerine böyle bir düzenekle hem antrenman yaparız, hem elektrik üretiriz.

Selim Çam

Forum Bağımlısı
Tepki
457
Eve böyle bir sistemi nasıl kurarız ve maliyeti ne olur? Sabrsızlıkla yapıcı açıklamaları bekliyorum.