Makedonya-Arnavutluk turuna 1 arkadaş arıyoruz

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
Forumdan @Ferhat Karaca dostumun teklifi üzerine Makedonya-Arnavutluk turu yapmaya karar verdik. Turumuz 4 temmuz salı günü başlayacak. Ben uçakla @Ferhat Karaca otobüsle salı günü Üsküp te olacağız. Tur için sadece 1 kontenjanımız vardır :) Katılmak isteyen arkadaşlarla özelde konuşup bizim turumuza uygun olduğuna inandığımız bir arkadaşımızı davet edeceğiz. ( Lütfen yanlış anlaşılmasın seçme-eleme haddimize değil. Turumuz biraz farklı olduğu için tura uygun kişiyi belirleyeceğiz)

Gelelim turumuzun ayrıntılarına;

- Rotamız Üsküp - Prilepe - Manastır - Ohrid - Elbasan - Tiran (yaklaşık 400 km) (sonrasında duruma göre değerlendirme yapılıp Karadağ Bosna Hersek e devam edilebilir. Ama şimdilik tur planımız bu şekilde)
- Turumuz 10-20 gün arasında olacak.
- Tur yavaş bir tur olacak, şehirleri doya doya gezeceğiz. (En önemli nokta bu bir yere yetişme derdimiz yok. Her şehirde ortalama 1-2 gün geçirilecek.)
- Otel fiyatları genelde uygun olduğu için otelde kalınacak ama kamp malzemelerimiz (çadır vs.) de yanımızda olacak.
- Tahmini 450-500 Euro bütçe gerekecektir. (Gidiş-dönüş ücreti hariç)
- Gittiğimiz yerlerde özellikle oranın yöresel meşhur bir yemeği varsa hep birlikte denemek isteriz.
- Manastırda Atatürk Müzesi gezilecek.
-Son olarak bu turda hız kesinlikle yok :)

Hepimize Allah tan kazasız belasız hayırlı turlar diliyorum.

Scudo

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
gelme şansım yok ama o bölgede arnavutlukta çok dikkatli olun. şoförler korkunç. saygı sıfır. ama tur süper vakit problemide yoksa karadağa mutlaka gidilmeli budva ve kotor görülmeli. şimdiden iyi turlar takipteyim :)

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@kaju
Haklısınız arnavutlukta öyle. Ben de tecrübe etmiştim onu. Aslında 2015 te vizesiz Balkan ülkelerinin hepsine gittim. Fakat birer gün kalabildim. Oralarda doya doya bisikletle gezme fikri bile heyecan verici :)

Işıklar Gazisi

Forum Demirbaşı
Tepki
681
Bisiklet
Mosso
Hocam sizi takipteyim ancak 20 günlük otellerde de konaklanilacak bir tur için bütçenizi en az iki katına çıkarmanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Şimdiden hayırlı yolculuklar.

kaju

Evlenmeyin olm. Ya bisiklet ya ben oluyo.
Tepki
291
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Dahon
@nonsteril bende yaptım öyle bir tur otobüslü otostoplu taksili :) hatta yine 3 günlüğüne üsküp yapıcam nisanda. ama evli olunca böyle uzun turlar hayal oluyo. eskimek lazım biraz :D:D

size bir tanede hostel tavsiyesi
(link)
bütün gezide en memnun kaldığım hosteldi tavsiye ederim

Enki

Üye
Tepki
844
İsim
Cüneyt
Bisiklet
Brompton
Merhaba,

Katılmak isterdim fakat önümüzdeki ay için daha değişik planlarım var :), Ohrid gibi bir güzellik güneyde olmasa hiç Arnavutluk'a uğramadan kuzeye doğru giderdim (Kendi kişisel görüşüm Arnavutluğu hiç sevemedim) , zaten 10-20 gün gibi bir süre belirlemişsiniz. Üsküp ile Mostar arası 600km ve pek düz olduğunu söyleyemem, oraya kadar gitmeyi düşünüyorsanız zaten 10 günü gözden çıkarmanızı öneririm. Ayrıca Üsküp'ün güneyinde bulunan Matka Kanyonuna gitmeyi unutmayın. Umarım kafa dengi birisini bulursunuz, güzel bir gezi geçirmeniz dileğiyle.

Güray Görkem

Forum Bağımlısı
Tepki
791
İsim
Güray görkem
Bisiklet
Scott
İyi akşamlar , şimdiden kolay gelsin. Yazın ohrid de müzik festivali var . Kaçırmayın. Ayrıca ohrid de istanbul çay evi var sahibi Cengiz abi. Pazara çok yakın burası ayrıca pazarın yanında tamam börek var. Börekleri akıp Cengiz abiye gidebilirsiniz. Koyu fenerbahçelidir. Oğlu Tansu da öyle. Tertemiz insanlardır.

Sen naum ' a uğrayın buz gibi suyu var. Nefis manzara.

Makula 06

Aktif Üye
Tepki
90
İsim
Ugur gurlevik
Bisiklet
Sedona
Nacizane bir tavsiyem olacak turunuzda arnavutlugu transit gecip oraya ayiracak vaktinizi karadag bosnaya ayirmaniz daha dogru olur kanisindayim. Cokta gorulecek bir yer degil arnavutluk bence. Simdiden iyi pedallamalar dilerim..

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@Enki teşekkürler ben de sizin gibi bu tura katlanırla katılacağım :)

@Enki matka kanyonunu hemen not alıyoruz. Teşekkürler

@Güray Görkem sen naum not aldık teşekkürler :)

@Makula 06 Öneriniz için teşekkür ederim. Bilgi sahibi olan arkadaşların tavsiyelerini değerlendireceğiz.

• Beğen
Tepkiler: Ferhat Karaca

yakubi

Daimi Üye
Tepki
958
İsim
Mehmet
Bisiklet
Fuji
@nonsteril @Ferhat Karaca çok sevindim adınıza.
Arnavutluk için ben de birkaç olumsuz şey duymuştum turdan önce. Yanıldığımı ve girmesem birçok güzellik kaçıracağımı Arnavutluk'tan ayrıldıktan sonra daha iyi anladım. İnsanları bir yere kadar dikkate almak gerekir. Herşey heryerden karşımıza çıkabilir.
Temmuzu bekleme işkencesi dışında herşey güzel :)) kolay gelsin size.

A.l.t...

Daimi Üye
Tepki
367
İsim
BUHARİ A.
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@OonnaayyTürkiye için ADANA neymiş kardeşim merak ettim? Niye Türkiye nin gönlü en geniş insanlarının yaşadığı şehri genelleme yaparak kötülüyosun?

atmaca3732

Üye
Tepki
21
İsim
Süleyman D.
Bisiklet
Carraro
@nonsteril otelde kalmaktansa airbnb sistemiyle saygı ev yada oda kiralarsanız daha uygun olabilir belki

• Beğen
Tepkiler: Metin_S

nonsteril

Forum Demirbaşı
Tepki
786
Bisiklet
Tern
@atmaca3732 o sisteme bir ara bakmıştım. Pek aklım yatmadı. Güvenlik noktasında şüpheli yaklaşıyorum.
Şimdi fiyatlara baktimda Üsküp'te fiyatları otellerle yarışıyor. Yine de teşekkür ederim bilgi paylaşımı için.

@yakubi teşekkürler. Bize bu yolculuğa çıkma cesareti verenlerden biri de sizsiniz. Bunun için de ayrıca teşekkür ederim. Kazasız belasız yolculuklar size de.

five

Part time turcu
Tepki
3.960
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ferhat Karaca merhaba,
Geçen yıl Balkanlar'ın tadını almış biri olarak size şimdiden keyifli turlar dilerim. Biz de tura çıkmadan önce Arnavutluk hakkında epeyce ön yargılı söylemler duymuştuk ama orada olmanın farklı bir duygu olduğunu yaşayarak gördük. Yardımsever insanlarla karşılaştık. Doğu'dan girip Kuzey'den çıktık ve trafikteki tek olumsuzluğumuz Elbasan'a yaklaşırken arkamızdan gelip fren sesi ile bizi korkutan bir serseri oldu. Onun dışından her şey gayet olumluydu. Tiran'da 2 bisikletli arkadaş bize kalacak yer bulma konusunda çok yardımcı oldu. Onlar da Türkiye'ye gelmek istiyorlarmış bisikletle.

Yolun devamında Karadağ, Hırvatistan ve özellikle Bosna'yı da öneririm. Manzaralar muhteşemdi. Göz atmak isterseniz Makendonya'daki 2 gün ve Arnavutluk'u da kapsayan ilk 8 günlük tur yazım forumda var.

Kazasız ve keyifli turlar

five