Maden Suyu; Doğru ve Yanlış Bilinenler

Konu, Sağlık - Antrenman - Beslenme kategorisinde c.turhan tarafından 26 Ocak 2006 tarihinde paylaşıldı.

 1. c.turhan Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  156
  Beğeniler:
  266
  Şehir:
  Lüleburgaz
  Sponsorlu Mynet'te güzel bir yazı buldum. Çoğumuz bu kaliteli içeceği ihmal ediyoruz:

  Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız.
   
  gokhan erdogan ve huseyinsak bunu beğendi.
 2. Manta Üye

  Kayıt:
  11 Ocak 2006
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  24
  Şehir:
  Bursa
  Sadece şunu ekleyeyim; Mide ülseri olan kişilerde pek önermiyoruz. Çünkü baştan mide asidini nötralize ederek hemen rahatlama sağlıyor ama ardından mide refleks bir cevapla daha fazla asit üretiyor ve faydasından çok zararını görüyoruz.
   
  gokhan erdogan bunu beğendi.
 3. #3

  c.turhan Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  156
  Beğeniler:
  266
  Şehir:
  Lüleburgaz

  Doğadır ki diyeti olan kişilerin körü körüne yasak gıdalar tüketmemesi gerekir. Ancak 1992 yılında ağır bir oniki parmak gastirit krizi geçirdim. Bunu atlatmamdaki en büyük faktör bisiklete olan düşkünlüğümdür. Belki psikolojik bir durum ancak bisikletten 1-2 ay uzaklaşırsam sinüzit ve gastirit kapıyı hemen çalıyor.
  Maden suyu içmede tadı:eek: açısından zorlananlara da bir öneride bulunayım,; şişeyi iyice çalkaklayıp, gazını kaçırdıktan sonra (ekşiliği de gidiyor) özellikle vişne suyu ile karıştırıp suluklarının birisine bunu (özellikle çok:boese157: sıcak havalarda ve uzun yolda) doldururlarsa neredeyse bir tür enerji içeceği elde ediliyor.:) :)
   
 4. eYa Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  18 Mayıs 2005
  Mesajlar:
  1.283
  Beğeniler:
  806
  Şehir:
  Eskişehir & Didim
  Peh canım şimdi limonlu maden suyu istedi :D :D
   
 5. #5

  c.turhan Aktif Üye

  Kayıt:
  27 Aralık 2005
  Mesajlar:
  156
  Beğeniler:
  266
  Şehir:
  Lüleburgaz
  Evet evet limonlu da hiç fena olmuyor hani...
   
 6. specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  561
  Beğeniler:
  383
  Şehir:
  İSTANBUL
  birde limonlu soda hamamda süper oluyo:D:D
   
 7. Emre77 Üye

  Kayıt:
  7 Aralık 2005
  Mesajlar:
  58
  Beğeniler:
  12
  Şehir:
  Ankara
  Benim bir arkadaşım sodayı ayrana karıştırıp içiyordu. Ama benim favorim evde yapılmış vişne hoşafı. Kompostomu yoksa? Hıımm!
   
 8. PAMOUQUE Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2006
  Mesajlar:
  8
  Beğeniler:
  1
  ben sodayi bi gece ewelden açip agzini açik birakip ertesi günü su gibi kullaniyorum içinde en çok mineral bulunan katkı maddesi soda dır..(mineral bakimindan)

  Yazı düzeltilmiştir....
  Lutfen daha dıkkatlı yazmaya gayret edelim...

  Uyarı...
   
 9. Battalcan Aktif Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2006
  Mesajlar:
  169
  Beğeniler:
  172
  Şehir:
  Ankara
  Arkadaşlar antrenman sonrası içilen maden suyu kaybettiğimiz minerallerin yerine gelmesi için ideale yakın bir kaynaktır.Ben meyve aromalıları tercih ediyorum.
   
 10. alekin Üye

  Kayıt:
  14 Aralık 2006
  Mesajlar:
  1
  Beğeniler:
  0
  merhaba,

  evvelden biraz spor yaparken, maden suyunun faydaları hakkında çok şeyler söylendi ve yazıldı ve bunların hepsi doğrudur. burada eklemek istediğim 2 şey var:

  1. teorik olarak Powerade tipi içecekler vücudun mineral ve diğer kayıplarının %100'ünü karşılıyor. Oysa bir şişe maden suyu %85'ini karşılıyor; fiyat farkı dikkate alındığında, maden suyu daha ekonomik....:)

  2. yoğun bir fizik efor sarfedildikten sonra (veya hararet susuzluğa yol açtığı zaman), alıştığımız su yerine maden suyu içmek daha faydalıdır. terleme esnasında vücudun mineral kaybı üst seviyededir ve maden suyu bunu telafi eder (su kaybı dahil). öte yandan sadece su içmek, su kaybını gidermekten başka çok fazla faydası yoktur.

  Bu yazdıklarımdan, maden suyunun sistematik olarak normal su yerine tüketilmesi gerektiği anlaşılmasın; sadece, normal suyun yanında tüketilmesi gerektiğini, özellikle eofr sarfiyatından veya terlemeden sonra mutlaka 1 veya 2 "küçük" maden suyu şişenin "tüketilmesi" gerekmektedir.

  saygılarımla.
   
 11. H.Can DEMİREL Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.232
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  Muğla
  İşte maden suyunun sağlığımız açısından önemi ve bilinmeyen yönleri:

  “doğru” bilinen “yanlışlar”
  “yanlış” bilinen “doğrular”

  “Maden Suyu” ile “Soda” arasında ne fark vardır ?

  Maden Suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecektir.

  Maden Suyu “asitli” midir ?

  Halk arasında “asitli” denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki “karbondioksit” gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflıkta gıda üretimi için özel karbondioksit gazı kullanılır.

  Günde ne kadar Maden Suyu tüketebiliriz ?

  Sağlıklı bir bünyeye sahip olmanın yolu dengeli beslenmekten geçer. Esas olan, tükettiğimiz gıda ve içeceklerin sağlıklı olanlarını seçmeye özen göstermektir. Kolalı ve yapay içecekler yerine doğal kaynak suyu ve maden suyunu tercih etmeliyiz. Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi “yararlı sıvı” tüketilmesini önermektedirler.

  Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır ?

  Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayısız yararları vardır. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

  Hamilelikte maden suyu içilir mi ?

  Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilmektedir.

  Maden suyu cilde yararlı mıdır ?

  Maden suyunun içerdiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır. Piyasada sprey şişelerine doldurulmuş ve yüze püskürtülerek kullanılan maden suları satılmaktadır.

  Maden suyu böbrek taşı yapar mı ?

  Bu konuda kamuoyunda yanlış bir bilgilendirme mevcuttur. Böbrek taşlarının oluşumunda ana neden, yetersiz miktarda sıvı tüketimidir. Başka bir deyişle, yaşamı boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelmektedir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

  Avrupa'da ve Türkiye'de kişi başına yıllık maden suyu tüketimi ne kadardır ?

  Avrupa'da insanlar kişi başına yılda 150 litre maden suyu tüketirken bu oran Türkiye'de 3 litrenin altındadır. Ülkemiz aslında Avrupa'nın doğal mineralli sular açısından en zengin coğrafyasına sahiptir ancak, yıllık 65 milyon litre olan bu kaynağın sadece yüzde biri şişeleniyor, yüzde doksandokuzu boşa akıyor. Süt ve süt ürünleri tüketiminde de Avrupa ile aramızda benzer oranlar olduğu için, neticede ulusal beslenme kültürü ile bağlantılı ilginç tablolar ortaya çıkıyor. Örneğin bu beslenme kültürü sayesinde Avrupalı kemik erimesi gibi hastalıkları nadiren duyarken Türkiye'de belirli yaş ve cinsiyet gruplarında kemik erimesi oranları % 30 larda yaşanıyor. Bunun en önemli nedeni, yaşam boyunca düzenli olarak tüketilen süt ve doğal suların miktarlarındaki, bu yol ile alınan doğal kalsiyum takviyesindeki büyük farklılık.

  PET Şişeler ve Plastik Kapaklar sağlıklı mıdır ?

  Hammaddesi bir petrol türevi (resin) olan PET (PolyEthylene Terephthalate) şişelerin kullanımı tüm dünya içeceklerinde başdöndürücü bir hız ile artmaktadır. Hepimiz cam ambalajın sağlıklı olduğunu biliriz ancak camın sağlığı konusunda teoride ve pratikte bazı küçük ama önemli nüans ayrılıkları bulunmaktadır. Cam ambalajların en büyük tehlikesi, tüketicinin kontrolü dışında tekrar tekrar kullanılmalarıdır.

  Başka bir deyişle bir önceki kullanımından sonra nereye atıldığı, nerelerde, hangi koşullarda ne kadar süre ile beklediği, nasıl temizlendiği tüketici tarafından bilinmeden içerisine tekrar içecek doldurulup satılması ve kullanılmasıdır.

  PET şişeler preform denilen parçalar yaklaşık 200 derecede ısıtılarak (tıbbi sterilizasyon 134 derecedir) yüksek basınçta şişirilir ve saniyeler içerisinde doldurularak kapaklanır. PET şişede satın alınan içeceklerde “o şişenin kapağını ilk defa sizin açtığınızın garantisi” vardır. İçtikten sonra da atılır ve kesinlikle tekrar kullanılmaz.

  AIDS ve Hepatit gibi çağın tehlikeli hastalıkları arttıkça, içeceklerde PET şişe kullanımı da gelişmiş ülkeler başta olmak üzere hızla artmaktadır. PET teknolojik yönden günümüzde bilinen en sağlıklı yapay gıda muhafaza malzemesidir ve bu yüzden kullanımı hızla yaygınlaşmaktadır.

  Kapak konusunda da benzer bir durum söz konusudur. PET şişelerde kullanılan PE (polyEthylene) kapaklar, cam şişelerde kullanılan metal taç kapaklara oranla sağlık açısından daha uygun olmalarının yanı sıra, gazlı içeceklerde tekrar kapatılabildikleri için daha kullanışlıdırlar.

  Maden suyu son kullanma tarihinden sonra bozulur mu?

  Maden suyu kapağı açılmaz ise kesinlikle bozulmaz. Ürünlere son kullanma tarihi konulmasının tek nedeni, dolumdan sonra belirli bir süre geçtiği zaman sadece kapak ve ambalajdan dışarıya karbondioksit gazı kaçması ve azalmasıdır.

  Düzenli maden suyu tüketimi ile bazı hastalıklar arasında bağlantı var mıdır ?

  Maden suyunda zengin olarak bulunan minerallerden magnezyum, hücre içerisinde potasyumdan sonra en yoğun olarak bulunan katyondur. Hücre zarı, hücre içi ve hücre çekirdeğindeki birçok biyolojik olaylarda etkilidir ve kas ile sinirlerdeki elektrik uyarılarının iletilmesini sağlar. Kalp ve damar hastalıkları ile çok ilgisi vardır. Enfarktüs geçiren insanlarda magnezyum düşüklüğü saptanmıştır. Damar sertliğine yol açan damarlardaki yağ ve kalsiyum birikmesi de magnezyum eksikliğinden oluşur.

  Sodyum vücut sıvılarında en fazla bulunan elementtir ve sıvı dağılımı ile sıvı dengesinin düzenlenmesini sağlar. Ayrıca asit-baz dengesi ve sinir uyarılarının taşınması en önemli görevlerindendir.

  Kalsiyum vücudumuzda en fazla bulunan elementtir. Kemik yapısının yanı sıra kas kasılmalarının düzenlenmesine, sinir uyarılarının taşınmasına, hücre zarlarında iyon değişimine, hormonların, sindirim enzimlerinin ve nörotransmitterlerin salgılanmasına yardımcı olur. Yaşla ilgili kemik kayıplarını ve kırılmalarını önler. Kalsiyum sadece süt ve doğal sularda bulunur. İçerisinde kalori ve kolesterol olmadığı için maden suyu, kalsiyum açısından süte en iyi alternatif olmaktadır.

  Bikarbonatlar, magnezyum, sitratlar, sodyum, flor ve kalsiyum maden suyunda bulunan doğal dengeleri ile, ürolojik hastalıkların seyri ve özellikle ameliyat sonrasında çok etkendir. Böbrek taşlarının tekrarlamasını önlemenin en kolay, en pratik ve doğal yolu bu sıvıları bolca tüketmektir.

  Bikarbonatlı sular alkali yapıları sayesinde mide asiditesini nötralize eder ve bu özelliği nedeni ile peptik ülser hastalığının tedavisinde önemli rol oynarlar. Yine fonksiyonel mide ve bağırsak hastalıklarında semptomları azaltıcı etkileri vardır.

  Kalsiyum ve magnezyum içeren sular bağırsak molaritesini azaltarak stress sonucu gelişen ishal gibi şikayetleri önlemede etkili olurlar. Sülfatlı sular safra salgılarını ve akımlarını arttırır.

  Kalsiyum zengini doğal mineralli sular, menapoz döneminde kadınlarda ve ileri yaşlarda erkeklerde kemik erimesinin önlenmesi ve tedavisinde yeterli kalsiyum desteği sağlanmasında önemli bir seçenektir.

  Kaynak : Anatolya Doğal Maden Suları
   
 12. Ahmet Mumcu Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Şubat 2005
  Mesajlar:
  347
  Beğeniler:
  1.067
  Şehir:
  Bostanci
  Valla ne diyelim,
  bir bilgilendirme ancak bu kadar acik ve detayli olabilir. Ben yillarin maden suyu tuketicisi olarak verdiginiz bilgilere cok cok tesekkur ediyorum.
  Selamlar
   
 13. H.Can DEMİREL Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  25 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  1.232
  Beğeniler:
  963
  Şehir:
  Muğla
  Rica ederim Ahmet bey umarım yolculuğunuz sağlıklı ve güzel bir şekilde devam ediyordur...
   
 14. İsmail Ağıllı Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.703
  Beğeniler:
  875
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  ben sodayı ve maden suyunu çok az tüketen bir insandım ama çok detaylı bilgilerden sonra daha fazla tüketeceğim teşekkürler :)
   
 15. nuriaktürk Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  8 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2.515
  Beğeniler:
  1.411
  Şehir:
  cappadocia ürgüp
  iç ismail iç ben günde beş altı tane tükediyordum şimdi bunları ögrendikden sonra daha çok içerim her halde
   
 16. İsmail Ağıllı Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  5 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  1.703
  Beğeniler:
  875
  Şehir:
  Ürgüp, Kapadokya
  vay be sen baya içiyormuşun nuri abi ben fazla sevmiyorum ama mecbur içecez artık :)
   
 17. smhcnr Aktif Üye

  Kayıt:
  14 Mart 2006
  Mesajlar:
  123
  Beğeniler:
  27
  Şehir:
  Maltepe/İstanbul
  Yukarıdaki mesajlardan birinde powerade gibi içeceklerden bahsedildi. Bu tür enerji içeceği olarak tanıtılan içecekleri mümkün ise spor yaparken kullanmamak gerekiyor(spor için tasarlananlar hariç). Çünkü bu tarz içeceklerin enerji vermesini sağlayan asıl madde normalden 5-6 kat fazla bulunan kafein. Sporcular için müsabakalardan önce bir fincan kahve içmek iyidir derler. Fakat bu içeceklerdeki miktar aşırıdır ve dikkatli tüketilmelidir.

  Herkese sağlıklı günler.
   
 18. Gunesak Aktif Üye

  Kayıt:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  117
  Beğeniler:
  217
  Şehir:
  Ankara
  Ben de sizin gibi düşünüyordum. Hatta sizin yazdığınız yazının bir benzerini yazmak üzereydim ki son kez bir araştırma ihtiyacı duydum.
  Coca Cola'nın ilgili web sitesinde Bağlantıyı görmek için üye girişi yapınız. Powerade'in hem bir enerji içeceği, aynı zamanda da bir izotonik içecek olduğu, kafein içermediği için de diğer enerji içeceklerinden farklı olduğu belirtiliyor.
  Bu noktada benim de kafam karıştı ama tahminimce Coca Cola'nın Powerade'i bu şekilde piyasaya sürmesinde, bir dönem Türkiye'de kafein içeren enerji içeceklerine getirilmesi gündemde olan yasaklamanın etkisi olabilir.
   
 19. Shark Üye

  Kayıt:
  18 Aralık 2006
  Mesajlar:
  19
  Beğeniler:
  3
  Şehir:
  Eskişehir
   
 20. t-genc Forum Bağımlısı

  Kayıt:
  21 Haziran 2006
  Mesajlar:
  713
  Beğeniler:
  433
  Şehir:
  etiler/istanbul
  Sponsorlu maden suyu yararlı da tadı çok kötü be kardeşim!
   
 1. Daha güzel bir site kullanımı sağlamayı hedeflediğimizden dolayı, bu sitede çerezler kullanılmaktadır. Bu sebeple çerezlerden yararlanarak sitemizle nasıl bir etkileşimde bulunduğunuza dair ilişkili verileri kaydedecek araçlardan faydalanıyoruz. Bu siteye giriş yapıp kullanarak, çerez kullanımını kabul etmiş oluyorsunuz.
  Duyuruyu Kapat