Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
2013'te, bisikletimi alirken dolar 1,8 euro 2,3 gibi birşeydi. Bundan sadece 5 sene öncesinden bahsediyorum.
Bundan 5 yil sonra Dolar ve Euro'nun 10 liraya dayandigini konusacagiz belki de arkadaşlar :snzdglsn:

Ozamanin yeni seri Ultegrasi 2014'te 1300 liraydi, şimdi 2600 lira. Neresinden bakarsam bakayim 5 yilda bisiklet ve ekipman fiyatlarinin tam olarak 2 misli arttigini goruyorum arkadaslar.

Bir de buna esnafimizin %100 karla satis yapmasi eklenince, ortaya uçuk fiyatlar çikiyor. Sonumuz hayrolsun, bu gidisle bisiklet sporunu birakip, koşu sporuna baslayacagiz diyecegim ama guzel , kaliteli bir kosu ayakkabisi da 500 lirayi buluyor o_O:acpsnr:

Dolar ve euronun bu durdurulamaz yukselisine, bisiklet cercevesinden bakmaya calisalim bu baslik altinda. Bakalim kac sayfa ilerleyebilecegiz :snzdglsn:

Scudo

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bisiklet çerçevesinden bakışın diğer sektörlerden bir farkı olmaz ki, Dolar yapacağını tüm Türkiye ye yapıyor zaten. Bu yükselişlere çooooktttaan alışığız biz 50 senedir.
Burada, orada, başka yerlerde daha çook konuşur dururuz çene yaparız siteyi, gigabyte ları dolduruz internet kotalarını harcarız ama bir şey değişmez...

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Görüyorum ve arttırıyorum :) sterlin 6 tl

Herkes bizi kıskanıyor nükleer güç olacağız yakında...

Mustafa Zeybek

Bike destroyer
Tepki
5.986
İsim
Mustafa
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Olayla ilgili bir anımı anlatayım.

2015 yılı olması lazım, babam bana 5€ vermişti. O zamanlar 16-17 lira eden bu 5€ yu boş boş cüzdanımda taşırdım. Okuldan sonra sürekli bim' e gidip 20 kuruşa kek aldığım arkadaşa demiştim ki "bir euro 5 lira olsun, bunu bozduracağız ve bimden alabildiğimiz kadar kek alıp yiyeceğiz" işte o kekleri yeme vakti bugün geldi. Hoş, beğenmediğin bim keki bile 35 kuruş falan olmuştur. Arkadaşım Denizli' ye gelince kek alıp ağlaya ağlaya yeriz artık...

ÇAMKOMLU

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
HASAN
Bisiklet
Diğer
Trek Madone 9.9 ilk çıktığında 42.750 liraydı. 42 binim vardı 750 olmadığından alamamıştım. :koptum: Şimdi 65 bin olmuş. Nasıl alacağım diye kara kara düşünüyorum. :koptum:

h.kozan

Forum Demirbaşı
Tepki
681
İsim
H.Kozan
Maaşının en az iki katını verip bisiklet alana Avrupa'da deli gözüyle bakarlar. Dünyanın en fedakar bisikletçileri Türkiyelidir. Bisiklet için harcadığımız paralar akıl almaz. Bu rakamları bir Alman, Fransız, İngiliz duysa gelir sizi alnınızdan öper. Şu çılgın, kerkilmiş,aldatılmış Türkler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bende bir 6 sene önce falan okuldan geldikten sonra öğle haberlerini izlerdim.En sonda bitirken dolar,euro ve altın kaç tl olduğunu söylerdi.Ben de o zamanlar her baktığımda euro 2,10 ile 2,40:)):agla::srnsml::srnsml:)arası değişirdi.:cool::cool:Her baktığımda ne zaman 1 euro 1 lira olacağının hayalini kurardım.Ya da kısa süreli yükselmesini isterdim galiba çok istemişim.:acpsnr::acpsnr::eek:ops::eek:

Hami Bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.575
İsim
Hami Bulut
Başlangıç
2011—12
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Birde eklenen %20'yi unutmayalım. :(

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@h.kozan
Çılgın Türkler diye boşa anılmıyoruz.:)
2,65lerde dolar dolanırken pcyi yenilemiştim.4bin civarına gelmişti. Şimdi aynı paraya daha iyisini bıraktım,daha kötüsünü almak içten bile değil. Bizi ancak Bor kurtarır,gerisi faso fiso kalır...

Bahri Kaplan

Daimi Üye
Tepki
996
Başlangıç
2012—13
Bisiklet
Canyon
Asgari ücret 400 Dolar'ın altına inmiş durumda. Emekli maaşları her geçen gün Dolar ve Euro karşısında erimekte. Nasıl oluyor da dünyanın sayılı ekonomileri arasında olabiliyoruz anlamış değilim. Bu durumda Avrupa bizi niye kıskanıyor, yine ayrı bir bilmece. Kimlerin kişi başı milli geliri artıyor, gerçekten bilmek istiyorum.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
@trek_turkey Yanılıyorsun dostum, o savaş savunma sanayiine ilaç gibi geldi. O harcanan silahlar, kullanılan araçlar, asker malzemeleri ve benim aklıma gelmeyen daha neler neler. Bunları üreten ve Türk ordusuna satanlar çok sevindi, bayağı bir ekmek yiyecekler o savaştan.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bir de şimdi Anglosaksonlar ve Slavların karşı karşıya gelme durumu var. Kırmızı alarm meselesi. Bakalım neler olacak.

engin kızılcan

Daimi Üye
Tepki
260
İsim
Engin Kızılcan
Bisiklet
Lapierre
Enflasyon da fırlıyor buna da değinelim. Bir de sanırım bu forumda görmüştüm birisi "Türk lirasının değeri düşmüyor, Euro ve Doların değeri değişiyor :) " gibi bi şey yazmıştı, gerçi bu safsatayı sosyal medyada sık sık duyuyoruz bu arkadaşlara tek diyeceğim şey "Bu ne bilimsizliktir..." olacak.

Dolar ve Euro kendi kafalarına göre yükselmiyor, Türk lirasının değeri düşüyor bunun nedenlerini de sanırım az çok tahmin edebiliriz.

upload_2018-4-9_18-32-35.png
Kaynak: TÜSİAD, 2018 Yılına Girerken Türkiye ve Dünya Ekonomisi

Sektörel dağılıma ve sektörlerin gayri safi yurtiçi hasılaya olan etkilerine de değinmek istiyorum ama o topa girince kolay kolay çıkılmıyor, belki ekonomiden biraz daha anlayan bir arkadaşımız olayı aydınlatabilir :) Fakat şurası kesin ki inşaat ve hizmet sektörü dışında büyüme gösterdiğimiz bir sektör yok. Yanılıyorsam düzeltin.

upload_2018-4-9_18-55-52.png
Kaynak: Türkiye İş Bankası, Dünya ve Türkiye Ekonomisindeki Gelişmeler Temmuz 2017

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.