Maalesef dolar:4,13 euro:5,12 arkadaşlar...

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

Esenlik

Üye
Tepki
14
İsim
A. Fatih Esenlik
Ya, haddime değil ama etraftaki sıkıntıları yazıya dökmektense,
Oturup lafla ülkeyi kurtarmaktansa,
İşin bi ucunu tutmaya baksak.
Eğer yanlış konuşuyorsam yaşıma verin.
Mesela türk bisiklet üreticileriyle anlaşıp standart bir modelde anlaşıp millete ucuza yerli bisiklet satalım.
Bence vardır bu forumda ağırlığı olan insanlar, firmalarla anlaşabilcek.
İşin bi ucundan tutalım.
Toplumumuz kolay etkilenebiliyo hep dışardan mı etkilenecek az da biz bi şey yapalım.
Biz burda belki ülkedeki bisikletle en ilgili insanların oluşturduğu topluluğuz.
Bisiklet sektörünü dışa bağımlılıktan kurtarmaya çalışalım

Scudo

Çağdaş78

Forum Bağımlısı
Tepki
4.571
İsim
Çağdaş
@Esenlik maalesef ille de yabancı diyenler olacaktır. Ayrıca ille de yerli diyenleri pişman edecek yerli üretici ve satıcılar da olacaktır.
Fakat yerli bisiklet yerine yerli sarf malzeme ve yedek parça daha önemli gibi sanki. Sonuçta marka yerli bile olsa parçalar yabancı oluyor. Özellikle fren setleri gayet uygun fiyata ve iyi perfonmans verecek şekilde üretilebilir.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Esenlik

Yaş 15 ama harbiden savunduğum düşünceler kendi bisikletimizi yaratmak,
Aklı selim firma lazım,şöylede olabilir 50 kişi bir araya gelir mesela ben büromda bu işi yaparım bisiklet atölyesi olur ora ,2018 sonuna kadar büro elimde olacak ,48 m2 büroyu atölye haline getirmek,yanlız kadro üretecek bir adet büyük bir atölye gerekebilir,olay bence alüminyum kadro yapabilmek bu iş aynen sanayi

@Çağdaş78

Onlarida üretmenin yolları var bir araya gelinmesi büyük bir atölyede döküm yapılması yani ayna kol ruble jant bende bürodan irtibat sağlarım,48 m2 'de ,burada son rötuşları yapılmış karton kutular içinde bisikletleri sahiplerine veririz tabi pahalı olmayacak bütçeye uygun,aynı kafada adamları bir araya getirmek lazım girişimcilik ruhuda, tabi sermayesiz bu iş olmuyor

Esenlik

Üye
Tepki
14
İsim
A. Fatih Esenlik
@Çağdaş78 benim fazla bir bilgim yok hatta bisikletim bile yok forumu 1-2 haftadır dikkatle takip ediyorum cidden işi iyi bilen bilgili insanlar var. @Kudret Kurtcebe gerçekten bi yerden başlamak lazım.

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.371
Bisiklet
Scott
Türkiye uzun süreden beri tüketime dayalı büyüme modelini uyguluyor ve bu uygulamadaki ısrar da uzunca bir süre devam edeceğe benziyor.

Bu büyüme modeli, genellikle zengin doğal kaynakları olan ülkelerde başarılı sonuçlar veriyor. Lakin Türkiye gibi, özellikle enerji kaynaklarında tamamen dışa bağımlı bir ülkede sürdürülebilir bir büyüme modeli değil. Bizim gibi ülkelerin, ihracata dayalı büyüme modelini benimsemesi gerekiyor.

Ürettiğimizden daha fazla tüketiyoruz. İhracatın ithalatı karşılama oranı, cumhuriyet tarihinin en düşük seviyesinde. Cari açığımız alarm zillerini çalıyor. Geçen yıla kıyasla cari açığımız neredeyse %100 artmış. Bir başka deyişle, yurtdışına 100 USD mal satıyoruz, ancak yurtdışından 200 USD mal alıyoruz. Aradaki farkı kapatmak için de sürekli borçlanıyoruz. Örneğin sırf bu sene vadesi gelen döviz borçlarını ödeyebilmemiz için 120-130 milyar USD kaynak bulmamız-yaratmamız gerekiyor.

Tüketime dayalı büyüme modeli, çok uygun şartlarda dış finansman bulunabildiği 2002-2010 döneminde kolayca uygulanabiliyordu. Döviz ucuz, kredi faizleri düşük ve vadeler uzundu. Türkiye AB ile müzakerelere başlamış, demokrasi ve hukuk devleti standartlarını yükseltmek için niyet beyan etmişti. Oysa şimdiki durumda şartlar tamamen tersine döndü. Ülke demokrasi ve hukuk devleti kriterlerinden hızla uzaklaşıyor; yıllar boyunca iğneyle kaza kaza elde edilen kazanımlar, belirli bir zümrenin menfaatleri uğruna heba ediliyor. Uluslararası yatırımcı da olan bitenin farkında ve yatırımlarını bizim gibi güvensiz, riskli ülkelerden çekip güvenli limanlara kaydırıyor. Böyle olunca ülkeye yabancı sermaye girmiyor, gelen sermaye de "sıcak para" diye tabir edilen, ülke risklerini göze alması karşılığında yüksek faiz, yüksek kazanç talep eden yatırımcılar oluyor. İşte bu durumda ülke olarak cari açığımızı kapatabilmek için yurtdışından yüksek faizli, kısa vadeli borçlanmak zorunda kalıyoruz.

İhracatımız büyük oranda ithalata bağımlı. Bugün Türkiye'de faaliyet gösteren ve ürettikleri malları yurtdışına satan sanayiciler, 100 USD'lik mal üretebilmek için 65-70 USD'lik ithalat yapmak zorundalar. Üretim için ihtiyaç duyulan ara mamül üretimimiz içler acısı durumda; ihtiyacın hemen tamamına yakını ithalat yoluyla karşılanıyor. Üretim yapan sanayicinin sırtındaki ağır yükler nedeniyle artık kimse imalata dayalı yatırım yapmak istemiyor. Böyle olunca da en basit ara mamülleri bile ithal etmek zorunda kalıyoruz.

İhraç ettiğimiz ürünler de yüksek kar elde edebildiğimiz ürünler değil. Gelişmiş ülkeler yüksek teknoloji ürünlerini, hammadde gereksinimi olmaksızın yüksek gelir getiren yazılım gibi ürünleri üretim satarken, biz gelişmiş ülkelerin tabiri caizse "hamallık, angarya" olarak nitelediği ürünleri üretip satmaya çalışıyoruz. Bu konuyla ilgili tek bir örnek vermek istiyorum. Minecraft oyun yazılımını geliştiren İsveç merkezli Mojang adlı şirket, kurucuları tarafından 2014 yılında Microsoft'a 2.5 milyar USD'ye satıldı. 60 kişilik bir yazılım ekibi, tek bir yazılımla, ülkeye 2.5 milyar USD döviz girişi sağladılar. Bir düşünün, ülkemizin 2.5 milyar USD ihracat yapabilmesi için kaç yüzbin kişinin çalışması, kaç bin kalem mal üretip ihraç etmesi gerekiyor?

Bu sarmaldan çıkmanın tek yolu nitelikli üretim. Bunun için de öncelikle, sorgulayan, eleştiren, araştıran, Atatürk'ün deyişiyle "fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür" insanlar yetiştirebilecek bilimsel-seküler eğitim gerekiyor. Ne yazık ki ülkedeki egemen güçler, böyle insanları kendi egemenlikleri için tehdit olarak görüyorlar ve tam tersine biat-itaat kültürüyle yetişmiş, soru sormayan, itiraz etmeyen nesiller yetiştirmek amacındalar. Eğitim sistemini de bu amaca uygun olarak, din eksenli dizayn ediyorlar. Ülkede sayısal çoğunluğa sahip oldukları için de, geleceğe yönelik benim çok fazla bir ümidim yok.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Esenlik

Dolar fırladı bizde artık kendi karbonumuzu nasıl yaparız ona bakalımda bu bayağı bir sanayi tabi

Esenlik

Üye
Tepki
14
İsim
A. Fatih Esenlik
@Kudret Kurtcebe yapabildiğimiz yerden başlamak lazım. Forumda ayrı bi konu açıp belki insanların dikkatini çekebiliriz. 81.000 üye var çıkar içlerinden harekete geçmek isticek insanlar.

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Ilter Elmas
Adamlar degil baskan . Bunlari kit akilli birileri kafa yorarak hazirliyor ve sosyal medyadaki yalaka sayfalara koyuyorlar. Ekip isi yani fakat sanirim bu sosyal medya manipulasyon ekibide torpilli , birilerinin köyden amcaoglu filan.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mariokaldato

10 liraya sigara alanın mazotun 5 lira olmasina itirazi olamaz,ülkede bir kere tutumlu olmak gibi bir zihniyet hak getire,hey yavrum alman milleti beş kuruşun hesabini yapar ,bizde onlara cimri deriz,ne cimrisi adamlar tutumlu milleti cep manyağı yaptılar 5000 liraya cep alanın benzin fiyatlarından şikayet etme hakkı yoktur

@mariokaldato

mevcut hükümette 16 yıldır ıstihdam yaratamadi,ne dedi recep bey,yokmu bu ülkede araba yapacak baba yiğit ,demekle olmuyor ,rahmi koca sormak lazım,ford ile geçiniyorlar ne güzel,rahmi bey yapacakmi yerli malı yüzde yüz elektrikli araba, ortağı yabancı yanaşmaaaaz,,,,'.yiğit bulut montaj sanayi ile bir yere varılmaz dedi, bizde biliyoruz bunu,

Vur osman hoca vur akp 'ye,ama doğru dersin muhalefette yok,ne muhalefet ne de iktidar kayıt dışı ekonomiyi kayıtlı hale getirmeyecek bu partilere oy yok hocam,,,,,

Konuş osman hoca,oyum sana sen cumhur olacak adamsın ,
adamsın adam
Adamı delirttiler be ,,,aklı başında adam delirir bu ülkede

mühdr

Üye
Tepki
12
Norveç, İsveç gibi sosyal devlet modelinden uzaklaşıp ABD'nin bütünüyle serbest piyasa (bu piyasayı da Türkiye'de hükumetin desteklediği ve zenginleştirdiği kişilerin belirdiği) modeli benimsedikçe hem ekonomimiz kötüleşti hem de ülkede insanlar (iktidar koltuğunu kaybetmeme uğruna nefret söylemleriyle siyaset yapma) kutuplaştı.

2001 yılında Nobel Ekonomi ödülünü alan Joseph E. Stiglitz serbest piyasaya teslim etmiş ABD'nin ekonomisinin çöktüğünü, insanların iflas ettiğini; çözümün sosyal devlet anlayışında olduğunu söylerken birçok ülkeler arasında örnek olarak sosyal devlet olan Türkiye'nin 1990'lı, 2000-2001 yıllardaki ekonomi yükselişini örnek veriyordu.

Demokratik, cumhuriyet rejimli ülkelerde ekonomi bir kişinin elinde olamaz, ekonominin bir kişinin eline bırakılan sistemler hanedan, kabile yönetim sistemlerinde vardır. Başkanlık (siyaset literatüründe olmayan fakat Türkiye'deki demagoji adıyla Cumhurbaşkanlığı) Sistemiyle ülke hanedan, kabile sistemine dönmüştür. Türkiye koalisyon dönemlerinde ekonomi anlamında müthiş çıkışlar, atılımlar ve yatırımlar yapmıştır (bunu koalisyon dönemindeki ekonomi büyümesiyle tek parti iktidar dönemlerindeki ekonomi büyümeleri kıyaslayarak görebilirsiniz) ki AK Parti hükumeti uzun yıllar bunun kaymağını yedi. Örneğin AK Parti hükumeti döneminde insanlar eski dönemlere göre ekonomisi artarken AK Parti hükumetinin ekonomik büyümesi cumhuriyet tarihi ortalamasının altında kalması en büyük göstergedir. AK Parti döneminden önce o bitik denilen dönemde Marmaray projesi ortaya koyabilmeleri başka örnektir.

Ekonomik sıkıntıdan tek çıkış yolu, bu Başkanlık Sisteminden çıkıp sosyal devlet anlayışını kabul eden yönetim sistemine dönmek ve devlet üretimlerine ve hizmetlerine yatırım yapmaktır.

appendix

Forum Demirbaşı
Tepki
1.087
Bisiklet
Bianchi
checkpoint 2019...
gerisi boş

mrfelicity

Üye
Tepki
44
İsim
Emir
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet üretmek kolay ama sermaye lazım yoksa 2-3 tane sertifikalı kaynak ustası ve 1 tane mühendis ile efsane kadrolar üretirsin ama neden üretsin sonuçta bisiklet çocuk işi değil mi? Bisiklet kullanan çocuktur değil mi? Halbuki böyle düşünmeseler ithalat sadece bir marka ile artar önemli olan şurdan malzeme kaçırayım burdan malzeme kaçırayım değil, işini hakkıyla yap zaten herkes o malın peşinde koşar. Bu zamana kadar işini hakkıyla yapmış kim zorda, darda kaldı?

Fixie Cem

Aktif Üye
Tepki
246
Bisiklet
Peugeot
Habere göre iş dünyası mutluymuş. :islik::islik::islik:

Şeffaf

Forum Bağımlısı
Tepki
2.470
İsim