Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lütfen yardım edın.. Deliricemm

Birtan Kolburan

Daimi Üye
Tepki
235
Bisiklet
Specialized
herkese selam bundan 1 ay once ıkı tekerede dtswıss champıon jant telı ordurdum ve kullanmaya basladım hıcbır sıkıntı yoktu ne bır ses ne bısey taki gecen gun basıma gelen olaya kadar .arka aktarıcının ayarı bozulmus ve yolda arka jantın arasına gırerek arka aktarıcı kırıldı kadro kulagı yamuldu baktım jantlarda bır hasar yoktu.dırek bısıkletcıye gıttım yenı bır kadro kulagı ve aktarıcı taktırdım ve ıkı lastıgede akort ayarı yaptırdım sımdı bınerken genelde yuksek kadansta pedal cevırırken ve yokuslarda bazen pedal cevırmeyıncede geliyor boyle arabaların sıcak motorları soğurken bir ses cıkarır ya oyle ses geliyor ama her zaman değil bazı zamanlarda ve bisiklete bindikce azalıyor bu ses.ben jantlardan geldiğini düşündüm akortun yerıne oturuyor filan sandım ama bilemiyorum.sizce nedendir yardımcı olursanız fikirlerinizle cok sevinirim.

Scudo
@Birtan Kolburan

Yeni akort edilmiş jantlardan gelen bir ses o. Normal ama yinede jant tellerinin gerginliğini kontrol edin. Bazı bisikletçiler telleri ne kadar sıkarsan o kadar sağlam olur zihniyetinde. Eğer teller çok gerginse ayarı yapan bisikletçiye tekrar gitmenizi öneririm. Aksi taktirde tel kopması yada jant atması yaşanabilir..

• Beğen
Tepkiler: Birtan Kolburan
@SerkanH Serkan Bey arka jantı kontrol ettim sağ taraftakiler ruble tarafı yani gergin üstüste geciş yerleri elle sıkınca oynamıyor ancak sol taraftakiler o kadar gergin değil elle sıkınca üstüste geciş yerleri sürtüyor birbirine gerçi jantın akortu iyi süretme filan yok ama ne yapıcam bilemiyorum sizce yeni değişen aktarıcı yada zincirden gelme olasılığı varmı böyle bir sesin vites gecişleri filan cok iyi ama bilmiyorum

@Birtan Kolburan

Tın tın, çın çın gibi sesler geliyorsa metalin şekil alması devam ediyor demektir. Bir süre sonra o ses kesilir. Ancak aklıma gelen bir diğer olasılıkta kadro kulağının takıldığı bölüm de eğilmiş olabilir. Bu nedenle arka aktarıcının bacağı jant tellerine değdiği için de ses çıkartıyor olabilir..

• Beğen
Pedal çevirmediğiniz halde o sesi yine duyuyorsanız jant tellerinin aşırı gevşek akort edilmesi de nedenlerden biri olabilir. Telleri tekrar kontrol edin, muhtemelen bir vaya birden fazla tel (veya hepsi) gevşek akort edilmiş olabilir.

Kendi akort ettiğim tekerlekte bunu yaşadım, jant doğru dönse de tellerin hepsinin gevşek olduğunu farkettim. Hepsini aynı turla sıkıp tekrar akort ettikten sonra düzeldi, ses kayboldu. Gelen ses, bendeki bütün teller gevşek olduğu için pütürlü asfalt üzerinde gıcırtı şeklindeydi.

Her akorttan sonra tellerin göbeğe geçtiği uçlarının hafif çekiçlenerek tam oturması sağlanmalı, jant yere yatırılıp kenralarından döndüre döndüre yere basılmalıdır. Daha sonra akordu tekrar kontrol edilip, gerekiyorsa düzeltilmelidir. Bunlar yapılmazsa akort sehpasından çıkan tekerlek, sürüşle birlikte bir süre sonra akordunu kaybeder. Akort hiçbir şekilde zamanla "oturmaz", olsa olsa daha da kötüleşir.

Başka herhangi bir sürtme saptamamış olduğunuza göre, akort işini "bilen" bir bisikletçi bulmanızı öneriririm.

• Beğen
Back