Lütfen Okuyun!!!

T

Tuğrul

Misafir
Dün akşam bir kitapta bir yazıt buldum ve paylaşmak istedim.
Okursanız sevinirim...
Teşekkürler.

Selamlar... :)

"Gürültü ve patırtının ortasında sukünetle dolaş,sessizliğin içinde huzur bulduğunu unutma.
Başka türlü davranmak açıkça gerekmedikçe herkesle dost olmaya çalış.Sana bir kötülük yapıldığında verebileceğin en iyi karşılık unutmak olsun.Bağışla ve unut.Ama kimseye teslim olma.
İçten ol;telaşsız,kısa ve açık seçik konuş.Başkalarına da kulak ver.Aptal ve cahil oldukları zaman bile dinle onları.Çünkü, dünyada herkesin bir öyküsü vardır.
Yalnız paranın değil,başarıların da tadını çıkarmaya çalış.İşinle ne kadar küçük olursa olsun ilgilen;hayattaki tek dayanağın o dur.Seveceğin bir iş seçersen yaşamında bir an bile çalışmış olmazsın.İşini öyle sev ki,başarıların bedenini ve yüreğini güçlendirirken verdiklerinle de yepyeni hayatlar başlatmış olacaksın.
Olduğun gibi görün ve göründüğün gibi ol.Sevmediğin zaman sever gibi yapma.
Çevrene önerilerde bulun ama hükmetme.İnsanları yargılarsan onları sevmeye zamanın kalmaz.Ve unutma ki,insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri,sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki kum taneciğinden daha fazla değildir.
Aşka burun kıvırma sakın, o çöl ortasında yemyeşil bir bahçedir.O bahçeye layık bir bahçıvan olmak için her bitkinin sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu unutma.
Kaybetmeyi ahlaksız bir kazanca tercih et.İlkinin acısı bir an,ötekinin vicdan azabı bir ömür sürer.Bazı idealler o kadar değerlidir ki,o yolda mağlup olman bile zafer sayılır.Bu dünyada bırakacağın en büyük miras dürüstlüktür.
Yılların geçmesine öfkelenme;gençliğine yakışan şeyleri gülümseyerek teslim et geçmişe.Yapamayacağın şeylerin,yapabileceklerini engellemesine izin verme.Rüzgarın yönünü değiştiremediğin zaman,yelkenlerini rüzgara göre ayarla.Çünkü dünya,karşılaştığın fırtınalarla değil,gemiyi limana getirip getiremediğinle ilgilenir.Ara sıra isyana yönelecek olursan da hatırla ki,evreni yargılamak imkansızdır.Onun için kavgalarını sürdürürken bile kendi kendinle barış içinde ol.
Hatırlar mısın doğduğun zamanları;sen ağlarken herkes sevinçle gülümsüyordu.Öyle bir ömür geçir ki,herkes ağlasın öldüğünde,sen mutlulukla gülümse.Sabırlı,sefkatli,bağışlayıcı ol.Eninde sonunda bütün servetin sensin.Görmeye çalış ki,bütün pisliğine ve kalleşliğine rağmen dünya yine de insan oğlunun biricik güzel mekanıdır."
 
Scudo

sevgili

Üye
Kayıt
21 Aralık 2004
Mesaj
71
Tepki
28
Şehir
istanbul
Bu güzel yazıyı bizimle paylaştığın için sana çok teşekkür ediyorum.
 

Murat EVGİN

Forum Bağımlısı
Kayıt
9 Kasım 2004
Mesaj
976
Tepki
955
Şehir
İstanbul
anlamlı ve güzel cümlerelerle dolu bir yazı........
teşekkürler üstad.
 

Özgür Dilaver

Forum Bağımlısı
Kayıt
6 Mayıs 2005
Mesaj
707
Tepki
305
Şehir
Zeytinburnu/ İST
Bisiklet
Kron
Sırların Hazinesi (hayat) anahtarı ise küçük bir gülümsemedir.Tugrul abimize candan sevgiler saygılar