Lexmark’tan Türklere ‘elektrik çarpmaz’ muamelesi

Admin

Yönetim Kurulu
Kayıt
5 Eylül 2004
Mesaj
1.737
Tepki
2.903
Lexmark’ın Türkiye yetkilileri, yazıcıların yaygın satıldığı ülkelerde tüm ürünleri ücretsiz değiştirme yoluna gidileceğini, Türkiye’de satılan yazıcının az olması nedeniyle, sadece onarımlarının yapılacağını belirtti. LEXMARK International, ürettiği bazı yazıcıları kısa devre sorunu yüzünden tüm dünyada toplatma kararı aldı. Ancak, tüketici güvenliği açısından alınan bu karar, sadece Türkiye’de uygulanmadı. Türkiye’de satılan Lexmark marka sorunlu yazıcılarda teknoloji yükseltimi yapma ve garanti süresini uzatma yoluna gidildi.

KISA devre yaptığı gerekçesiyle, ürettiği bazı modelleri tüm dünyada toplatma kararı alan Lexmark, Amerika’da verdiği ilanlarda, ‘Yazıcıları hemen fişten çekip, sakın dokunmayın’ uyarısında bulundu. Lexmark’ın, sadece Türkiye’yi bu kararın dışında tutması, Türklerin bilinmeyen bir özelliğinin ortaya çıkmasını da sağladı. ‘Türklere elektrik çarpmaz’ kararına varan Lexmark, Türkiye’de sattığı sorunlu yazıcıları, toplama yerine tamir etme ve garanti süresini uzatma yoluna gidiyor. Buna gerekçe olarak da, Türkiye’deki işleyişin Amerika’dan farklı olmasını gösteriyor.

Amerika Tüketici Güvenliği Komisyonu, (Consumer Product Safety Commusion) geçtiğimiz hafta, Amerika pazarında satılan bilgisayar yazıcılarıyla ilgili yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. 7 Eylül tarihli bu açıklamada, Lexmark, IBM ve Dell’den oluşan üç farklı markaya ait bazı yazıcıların tüketici güvenliğini tehdit etttiği uyarısında bulunuldu.

TÜRKİYE’DE TOPLAMIYOR

Bunun üzerine, Lexmark, Türkiye’de de pazarladığı E-232, E-232t, E-330, E-332n, E-332tn model yazıcıları tüm dünyadan toplama kararı aldığını duyurdu. Lexmark’ın ‘Yazıcıları iade alma bilgisi’ başlığıyla verdiği ilanlarda, söz konusu yazıcılarda kısa devre sorunu yaşandığının belirlendiğine dikkat çekilerek, ‘Komisyonun çağrısı üzerine bu model yazıcıları, tüm dünyaki temsilciliklerimiz aracılığıyla iade alıyoruz. Bu nedenle, cihazların kapatma düğmesine dahi basmadan, hemen fişten çekin, cihaza sakın dokunmayın’ deniliyor.

Ahmet Dürüst adlı okuyucumuzun başvurusu üzerine Lexmark Türkiye yetkilileriyle görüştük. Lexmark Türkiye’den ‘Ücretsiz teknoloji yükseltimi yapılıyor’ başlığıyla gönderilen yazılı açıklamada, Türkiye’de de satılan E232, E330 ve E332 model yazıcılardaki kısa devre sorununa hiç değinilmiyor. Sadece, bu modellerde teknoloji yükseltiminin (hardware upgrade) yapılması gerektiği vurgulanarak, ‘Lexmark International, bu yazıcıların yaygın olarak satıldığı ülkelerde, teknoloji yükseltimini tek tek yapmak yerine, tüm ürünleri ücretsiz değiştirme yoluna gidiyor. Türkiye’de ise bu ürünlerin adet olarak az olması nedeniyle, birebir değiştirme yerine ücretsiz teknoloji yükseltimi yapılacak. Ayrıca, garanti süresi de sıfırlanarak, üzerine eklenecek. Sadece, teknoloji yükseltimi yapılamayan ürünlerde ücretsiz değişime gidilecek’ denildi.

Lexmark Türkiye yetkililerinden Eylem Akbal, bu uygulamaya gerekçe olarak, Türkiye’de ki işleyişin Amerika’dan farklı olmasını gösterdi. Akbal ‘Amerika’da bir yazıcı bozulunca tamir edilmez, bozuk olanı atıp yenisini verirler. Bizim politikamız ise onlardan farklı. Bu yazıcıların Türkiye’de çok satışı olmadığı için tüketicileri teker teker ziyaret edip teknolojik yükseltim yapacağız’ dedi.

Hürriyetim
 
Scudo
T

Tuğrul

Misafir

Ben ce hp en kötülerinden biri .Bir araya gelince bu konuyu tartışalım.Epson iyidir. :)