Jordanred Bisiklet Forması, Bisiklet Taytı ve Bisiklet Giyimine Dair Her Şey

Lastik patlamalarına son mu? Peki ya nasıl ?

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Slime lastik patlamasını önleyen sıvılara (17 ytl olan model) yesilbisiklet'te ulaşabildim. Ancak kafa takılan sorular var. Öncelikli bu sıvılar ucuz (3,5 ytl civarı) normal iç lastiklerde de işe yarıyor mu? eğer yaramıyorsa he tür bir iç lastik alınması gerekir ve fiyatını bilen var mı? Lütfen kullanan ve ya bilgisi olan arkadaşlardan cevap için rica ediyorum. Çünkü Yakında 280 km'lik (Eskişehir-İstanbul (Şile)) tur düşünüyorum ancak en büyük sorun lastik patlaması ! Şimdiden cevaplar için teşekküler.

Scudo

Merhaba,
Ben kullanmıyorum ama kullanan arkadaşlarımdan bildiğim kadarıyla bayağı işlerine yarıyor.İç lastik kalitesinin çok farkettiğini zannetmiyorum,ancak uygulama yapılabilmesi için araba sibop olmasında fayda var,iğne siboplarda çok uğraştırıyor.Bunun yanında dış lastik ile iç lastik arasına konulan bir malzeme var,ismini hatırlayamadım,o da işini kolaylaştırabilir.Şimdiden kazasız belasız yolculuklar.

Teşekkürler sanaydı ama yanlış yere gitti. :) Diğer arkadaşlardan da tavsiye bekliyorum

Ben kullanmıyorum, yanımda yedek iç lastikle geziyorum.
Patlakla da konaklama yerinde ilgileniyorum..

Ama kullananların yorumları işe yaradığını gösteriyor.
Hiç şikayet eden duymadım..
Bildiğim kadarıyla jant tarafındaki patlaklarda işe yaramıyor, emin değilim..

Asfaltta jant tarafından patlak olacağını sanmıyorum. Zaten daha önce hiç başıma gelmedi.

Ben ve bir sürü arkadaş yıllardır kullanıyor.. Hatta Belgrad ormanında aralarına Slime'lı lastiği olmayanı almayan bir grup arkadaşım var.. (1-2 saatlik binişin yarısını patlak tamir etmekle geçirmemek için)Benim motosikletimin lastiğine de şu an bir vida saplı..:)(Ama inik değil) Bunu milyonlarca insan yıllardır kullanıyor.. İç lastiğin kalitesi önemli değil.. İğne siboplu lastik Schwalbe olursa uygulama imkanı var..Oto siboba ne kadar kolay uygulanıyorsa ona da öyle oluyor..Prensibi şu: Kaçan hava Slime içinde bulunan lifleri de alıp delikte tıkaç yapıyor.. (Duşta 3-5 saç telinden tıkanan delik gibi)

Hep anlatırım: Kaçkar dağlarında geçen sene feci bozuk bi yolda 40-50 ile giderken arkayı bir taşa çaktım .. (Neyseki Cross Max'lere bir şey olmadı) Slime'lı lastik anında indi.. (Daha ne yapsın 2 tane koca delik olmuştur lastikte)Ama aldım pompayı bastım havayı.. Aylarca aynı lastiği kullandım..Daha ne yazayım..Yok balansı bozarmış vs.. Hepsi hikaye..Ama bu Slime jant telinden kaynaklanan patlağı tamir edemez çünkü tıkaç yapacak liflerin yumuşak bir yüzeye (dış lastik) ihtiyacı var.. E bu durum da sizin elinizde artık.. Sağlam bir bant çekin olsun bitsin..
Bir bisikletlik 17 YTL.. Ama şu an mallar gümrükte.. Tubeless için olan var..Hatta kendinden Slime'lı iç lastik de gelecekti..
Patlaksız günler..
Gürsel

40-50 ile giderken oluşan "snake-bite"ı bile tamir etti ha? Valla bravo..

Bursa-İzmir gezimiz için değerli bir bilgi oldu çok teşekkür ederim hemen bir tane bulmaya çalışıcam tur öncesi.

insanlar slıme için bisikleti 1 kg ağırlaştırıyor diye yorumlarda bulunuyorlar.ama bence çok saçma..yama takımı ile uğraşmaktan ve yanında taşımaktan daha iyi.tanı patlak yan taraftan olmazsa :D

Kim bu insanlar Çağatay ? Uzaylı dostların mı var dünyadan haberi yok? Ne 1 kilosu? Yok canım 3.5 kg..Yalnış biliyorlar..

Hayret bişi ya..1 tekerlik Slime 200-230 GRAM GELİR !!!!

Ya koskoca eskişehir'de bir kişinin haberi var o da anlamıyor. Siz de olmasanız. Adamın dediği sadece tubelusslarda uygulanıyor. O da işe yaramıyor diyerek bana yama takımı sattı :) 7 temmuz'a kadar eskişehir'de elime ulaşabilse hemen alayım diyecem ama... Gürsel abi artık haberler senden :) Yetişirse.

Bir ara devamlı lastiklerim patlıyordu,Slime kullandım bazı patlakları önledi lakin önleyemedikleri de oldu,işin kötüsü daha önceden tıkadığı patlaklar sonra tekrardan açılıyor tekrar yamıyor tekrar açılıyordu :) bir süre inat ettim sonra Slime'lı lastikleri çöpe attım.Slime'ın yamaması için yüksek basınçla delikten püskürmesi gerekiyor,püskürme sırasında lifleşiyor ve patlağı tıkıyor defalarca yamaması için patlak kısmı yere doğru getirmeme rağmen sıvının lifleşemeden yere aktığını gördüm (tavsiye edilen kullanım süresi geçmemişdi) gözlemlediğim kadarıyla özellikle diken patlaklarında,küçük patlaklarda pek etkili değil.Slime jant sıyrıklarında da etkisiz patlak önleme şeridi tavsiye ederim.

ben slime kullanıyorum ve oldukça faydasını gördüm 1-2 kere patladı ama şişrince geçiyor direk...
janttan kaynaklanan yada benzer tarzda yılan ısırığı şeklindeki delikleri tamir edermi bilmiyorum ama nevşehir yarışında onlarca insan lastik tamir ederken ben yanıma pompa bile almadan 3 günü de tamamladım...
ağırlık olarakda şişenin ağırlığını 250 gr ölçtüm demekki kendisi 150-200 gr arası...
balansı etkiliomuş falan onlar yalan zaten benim jantlarım ve göbeklerim tellerim oldukça ağır onun için yama takımı pompa iç lastik taşımaktansa daha faydalı olduğunu düşünüyorum...

Valla tam tersi bence .. Ufak delikleri (diken, çivi minik cam vb) çok iyi tıkıyor.. Zaten büyük delikte dışarı püskürüyor..Kaçkar'da 2 adet koca jant kesiğini de tıkadı ya.. (Ben dahil) çok şaşırdık hep beraber. Hava önce anında kaçtı.. Sonra bastım, haftalarca inmedi.. Arkadaşlar slime'lı lastik bazen inebilir. Hemen sonra enerjik bir şekilde hava basın. Havası indi diye Slime'a "sövmeye" gerek yok..Adamlar % 100 önler demiyor.. Ben % 90 diyorum.. E bu da iyi bir orandır..Şerit de iyi bi çözümdür tabii . (Bir de gümrükten çıksalar..)

Bunun tubeless ve iç lastik için 2 modeli var.. Tubeless de lastik parçacıkları var. Diğerinde ince lifler..Püskürme sırasında lifleşmez.. Lifler içinde zaten var..Slime jant veya jant teli veya jant teli deliği yüzünden olan patlakları tıkamaz. Nokta.

Ben her yerde kullanıyorum.. Mutluyum ve de tavsiye ediyorum..Nokta
Gürsel

Ya niye yetişmesin?Bana E-posta yolla.. Olsun bitsin..
Selamlar
Gürsel

Lifleşmekten kastım sıvının basınçla püskürmüyorsa kurumadığı ve patlağı tıkayamadığı konusuydu.İsteyen Slime kullansın ama ona güvenip yedek lastiksiz yola çıkmasın sonra benim gibi Allahın dağında fısss fısssss hava basar "heh oldu şimdi" der 5-10 dakika biner sonra tekrar hava basar ardından Slime'a küfürü basabilirsiniz.

Selam,
Gürsel Beye aynen katılıyorum,
Benim yedek bisikletimde de slime bulunmakta ve arka lastiğim kabak, ve geçtiğimiz sene ve bu sene toplam 7 kere patladı. Dışarıya fışkırıp bisikletimi kirlettiğide oldu.
Şu an aynı lastik takılı durumda ve gözüm kapalı bu bisikletle evime 76 km. mesafedeki Tuzla'ya gönül rahatlığı ile gider gelirim diyorum :)
Yeterki yanımda pompa bulunmuş olsun ;)
Sewgiler

evet ben de haftaya hemen bi tane edineyim, uzun yol için birebirmiş...

Back