Lastik ölçüleri, jant uyumu ve lastik seçimi

besyocu

Üye
Tepki
3
İsim
abdullah
Bisiklet
Sedona
@Ismaildmr evet abi öyle şöyle diyim okuduğum yerde bile asfalt hep çukurlu ben her iki yönden bir lastik istiyorum hem dağ hem şehir daha iyi olacaktır bu arada teşekkürler

Scudo
Tepki
21
İsim
Yavuz
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Street ve DJ
@Orhan Akarkut Ben lastikleri alalı 2 gün oldu. İki gündür patlıyor. Yanlardan yarılmış şekilde patlamış. Bunun sebebi yoldaki etkenler mi yoksa iç lastik mi? Yoldaki etkenler ise daha ilk günlerden lastik patlar mı? Her zaman geçtiğim yollar. Benim eski lastikler 5bin kmden sonra sürekli patlamaya başlardı. Üst sınırı 23c olan lastiği mi 25c lastiğe takıyorsunuz?

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
Evet, ben öyle yapıyorum.@yavuzselimsebik

Lastikleri takarken iç lastiği dış lastikle jant arasına sıkıştırıyorsunuz sanırım.

fatihsnck

Üye
Tepki
1
İsim
Fatih Sancak
Bisiklet
Mosso
Merhaba Arkadaşlar Mosso Legarda 1721 Bisikletimin Lastiği Bu; FLASH V66 37X622 LONG WAY (ZIRHLI)
Bisikletime uygun decathlondan şambrel almak istiyorum.Hangi şambreli almam gerektiğini yazarmısınız.

MESELA BU UYARMI; 28 inç lastik ve tekerlekler için 700x45- 700x35 iç lastik.

ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

Abim sende yardımcı olursan sevinirim;(link)

Tepki
12
İsim
mustafa
Selamlar
Bisiklet konusunda çok cahil olduğumu burayı inceledikçe görüyorum. Lastik genişliğiyle ilgili birkaç konu inceledim, kafam karıştı. Yeni aldığım MTB bisikletimin 29x2,25 ebatında lastikleri var. Çok tırtıklı olduğu için asfalt yolda sürtünme çok oluyor. Ben de bunu minimize etmek için yüzeyi çok daha az pürüzlü lastik arıyorum. Yalnız bisikletimin lastik genişliği 2.25". Ben bunların yerine en dar kaç inç lastik takabilirim?
Teşekkürler.

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@fatihsnck Sözünü ettiğiniz iç lastiği kullanabilirsiniz.

@mistik_hoca Jant iç genişliğine bağlıdır. Ama çok ince lastik takmanızı önermem, Dağ bisikletinde ince lastik pek iyi durmaz. 700x42 ya da 700x37 bir lastik takabilirsiniz. Örneğin: (link)

fatihsnck

Üye
Tepki
1
İsim
Fatih Sancak
Bisiklet
Mosso
(link) Peki abi bu lastik uyumlu olurmu sanırım daha ince; 700 çaplı, 18 - 25 mm kesite sahip, Presta valfli lastik.

(link) Peki abi bu lastik uyumlu olurmu sanırım daha ince; 700 çaplı, 18 - 25 mm kesite sahip, Presta valfli lastik.

Tepki
12
İsim
mustafa
@Orhan Akarkut Abim tekerine taş değmesin ))
tam böyle bir cevap bekliyordum.

@Orhan Akarkut
peki 700x35 uyar mı? yani anladığım kadarıyla 700 çap, 35,40 vs de genişlik oluyor. Piyasada 37 ve 40 çok az. 700x35 daha yaygın görünüyor. 700x35 çok ince mi olur?

• Beğen
Tepkiler: fatihsnck

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Orhan Akarkut hocam merhaba öncelikle iyi forumlar size bir konuda danışmak istedim. ilerleyen günlerde giant revel 29er1 model mbt bisiklet alacağım fakat şimdiden aklima takılan bir sorun var bisikletin lastiklerini hem mtb havasini bozmadan hemde mevcut lastiklerinden hizlanma ve performans açısında iyi bir lastikle değiştirmek isterim böyle bir değişiklik yapmak mümkün mu ? eger mümkünse hangi ölçülerde iç ve dış lastik kullanmaliyim bu konuda gereksiz yere arastirma yapip kafami karistirmak istemedim sizin tecrübelerinize guveniyorum nederseniz onu yapacağım. teşekkürler

Tepki
12
İsim
mustafa
@ayberkatakan95
Bu konu benim de öğrenmek istediğim bir konu. ben düz mantık fizik bilgisiyle dişsiz lastik kullanmanın sürtünmeyi azatlacağı için daha hızlı gidişe katkı sağlayacağını varsayıyorum.
Uygulamada da bu böyle midir? Evet ise ne derece etkileyecektir? Kilitli amortisör + dişsiz lastikler, gücü hızlanmaya aktarmakta ne derece etkili olurlar acaba...?

• Beğen
Tepkiler: Serdal Apardım

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mistik_hoca bende dissiz lastik düşünuyorum gezi ve tur icin genelde bisikleti ise gidip gelirken kullanacak olsamda mtb den baska bisiklet beğenmiyorum saglamlik hissi istiyorum birde lastikleri inceltince hizlanma vb performans artacaginada inanıyorum o yüzden tercihim mtb den yana marka model olarakta giant revel 29 er1 alacağım kismetse ömürlük olacagina inaniyorum kadrosu sağlam gerektiginde eklemeler yapilabilir gidon masa vb. simdiden birsey soylemek guc ancak bu bisikleti aldiktan sonra duruma gore birtanrde yol bisikleti almayi ve uygun zamanlarda uzun yollara gitmek istiyorum

Orhan Akarkut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.092
Bisiklet
Cannondale
@ayberkatakan95 Bu konuda mistik hoca ile yaptığımız yazışmaları okursanız aydınlatıcı olacaktır, aynı soruyu sormuştu :)

maliunal

Üye
Tepki
2
İsim
mali
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,

Benim bir sorum olacaktı, 26 inç şehir tipi bisikletim var bu bisikleti 28 inç e çevirme imkanım var mı, çevirirsem ne gibi sorunlar olur, yahut iyi ayar yapılırsa sorun olmayabilir mi ?

mfk

Üye
Tepki
37
İsim
Muhammed Fatih
Bisiklet
Kron
merhabalar,
27.5" janta 1.5" kalınlığında asfalt lastiği takacağım, dış lastik aldım fakat iç lastik bulamıyorum. Daha once bu boyutlara uygun iç lastik alan var mı? Nerden temin edebilirim?

İstanbul'da birçok yere baktım, sirkecide bile bulamadım.

Bulamazsam 28" iç lastik taksam olur mu? Yapan var mı daha once?

Yardımlarınız için teşekkürler :)

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.117
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mfk Bu ölçüde iç lastik var, örnek olması açısından (link)

Edit: Bu da İstanbul'dan (link)

mfk

Üye
Tepki
37
İsim
Muhammed Fatih
Bisiklet
Kron
@firestone teşekkürler :)
peki bende şuanda araba siboplu lastikler var, iğne siboplu takmak sorun olmaz değil mi?