Lastik hakkında sorular ve cevaplar

alisirin

Aktif Üye
Tepki
213
İsim
ali
Bisiklet
Scott
Benim lastik asla tam oturmaz:) Benzinlikte pompayla aniden yüksek basınçla şişirince oturuyor. Evdeysem bulduğum çözüm ise boru anahtarı:D lastiğin üzerine koruması için bir bez parçası sonra anahtarla kanırtmak. Kesin çözüm:harika: Jantı da gözeterek tabi.

• Beğen
Tepkiler: eSEOZdee
Scudo
Tepki
0
İsim
burak
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhabalar, bianchi aspid 47 27.5 / 2.10 mtb var şuanda. buna ince lastik takmak istiyorum. slick lastik ile kanalları lastiklerin arasındaki fark nedir? maxxis detonator 1.50 mi yoksa schwalbe kojak 1.35 mi?

Tepki
11
İsim
Mustafa
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
PRO3 RACE 700X23 YOL LASTİĞİ mi ?
Yoksa schwalbe lugano active line kevlar guard mı ?

(link)
(link)
Linkteki schwalbe lastikleri şuan kullanıyorum ikisi arasında kaldım hangisini alsam

DarthApex

Üye
Tepki
31
İsim
Alper C.
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Lastik hafifleyeceği için ve sürtünmesi az olacağı için daha az yorulabilirsiniz dağa tırmanmadığınız sürece gezi tur lastikleri işinize yaracaktır.
(link)

• Beğen
Tepkiler: JaguarXLS
Tepki
19
İsim
hamza uludağ
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@DarthApex
teşekkür ederim 10 gün önce zırhlı 700*35 lastik aldım :) yolda giterken kalın teker gibi rahat değil sert oluyor hissettiriyor ama kayıyor :)

• Beğen
Tepkiler: DarthApex

Yugoslav1

Üye
Tepki
0
İsim
Gökhan
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba

Elim de fotoğrafta yer alan iç lastik var. Bu lastik bisikletime uyar mı? Bisikletçi uymaz dedi, başka kişiler uyar dedi. Aklım karıştı.

IMG_20190807_164735.jpgFB_IMG_1565207510361.jpgFB_IMG_1565192374632.jpg

geniusbjk

Daimi Üye
Tepki
290
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba arkadaslar,

Belki cok sacma olacak ama yeni bir bisiklet almak istedigim icin soyle bir durumda kaldim:

Aksam antremanlarinda ve grup suruslerinde kullanacagim bir yol bisikleti istiyorum. Ancak ayni zamanda uzun yol (her yolda/sartlar altinda) yapmayi dusunuyorum dolayisiyla Gravel ve Yol arasinda kaldim ve ben de 1 bisiklet + 2 tekerlek takimi alarak ikisini birden yapayim diyorum :)

GCN'den izledigim videolarda yol bisikletine gravel bisikleti tekerlegi takip degistiriyorlardi. Ancak farkli bir yine GCN videoda ise gravel bisikleti yol bisikleti tekerlegi ile kullanmanin da iyi bir opsiyon oldugunu soylemisler. Kisacasi sorum su:

1) Yol bisikleti + 2 gravel bisikleti tekerlek takimi mi?
2) Gravel bisiklet + 2 yol bisikleti tekerlek takimi mi?

Sanki 1.si daha mantikli olacak gibi geliyor (cunku uzun yolu daha az yapabilecegim) ancak farkli bir bakis acisi olan fikirlerini paylasirsa cok sevinirim. Butce ikinci planda.

Bu karari verdikten sonra hangi tekerlekler hangi kadrolara/masalara uyuyor onun arastirmalarina baslayacagim ?

Cok tesekkurler simdiden.

Son düzenleme:

eSEOZdee

Aktif Üye
Tepki
107
image.jpgimage.jpg

Michelin dynamic sport lastik, görseldeki yırtıklar var, cam kesiği/batması, tamiri mümkün mü değiştirilmeli mi?

ratm

Forum Bağımlısı
Tepki
1.872
İsim
Hakan Engin
@Yugoslav1

Bisikletiniz için ideal bir iç lastik boyutu değil aslında, biraz geniş ama, kullanılır mı? , bence kullanılır. İç lastiği değiştirdikten sonra lastiği tekrar oturturken biraz sıkıntı olabilir sadece, geniş olduğu için jant ile lastik arasına sıkışma yapabilir, ona dikkat etmek lazım. Ama dediğim gibi sizin normal koşullarda bu ebatı tercih etmemeniz gerekir.

DarthApex

Üye
Tepki
31
İsim
Alper C.
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
(link) sizce nasıldır iyimidir.

• Beğen
Tepkiler: JaguarXLS

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eSEOZdee

aynı sıkıntı bende de var. içten yama yapın demişlerdi. yarığın içine japon yapıştırıcı döksem nolur acaba?

DarthApex

Üye
Tepki
31
İsim
Alper C.
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@makaram
Yeniden yarılır japon yapıştırıcısı esnek bir madde değil orayı kısa süreliğine kapatır ama lastikte esneme olduğunda yarık yeniden açılır ancak bale(Bally) gibi bir yapıştırıcı alıp biraz şambrel tozu (şambreli zımparala)ile karıştırıp yama yapabilirsiniz ama tam işe yarar mı bilmiyorum 26 jant bisikletime yapmıştım 1 senedir kullanıyorum bir şey olmadı.Ama dediğim gibi 28 inch bide çok yüksek basınç olacağı için yeniden yarılabilir ya da yumurta yapabilir.
Not: Lastiğin dış tarafından yırtığı koli bandı ile kapat.

Cihan Ali

Aktif Üye
Tepki
391
İsim
Cihan Ali
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@mehmetozgurcansu

Lastikten memnun musunuz? Ben de ekonomik oluşu nedeniyle bunu almayı düşünüyorum.

Slcno

Üye
Tepki
2
İsim
Ali
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Merhaba hayırlı günler. Size bir sorum olacak yeri burası mı bilmiyorum . Dün akşam petrolden bisiklete hava bastım lastik üzerinde 80 psi yazıyor ben 45 bastım ki iç lastik yandan çıktı ve patladı , 2 km yürümek zorunda kaldım bunun sebebi nedir aceba? Bugün yeni bir iç lastik aldım dış lastik ebati 700×35c yazıyor bisikletçi Ban bu resimdeki lastiği verdi, aceba dogru mu bilemedim size sormak istedim. Teşekkürler....

Dosyalar

Aybek Cihan

Forum Bağımsızı
Tepki
2.867
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Slcno İç lastik doğru. İç lastik iyi yerleşmediği zaman hava basınca çıkıntı yapıyor ve şişirilmeye devam edilirse sıkışıp patlıyor. Şişirmeden önce ve şişirme sırasında kontrol etmek gerekiyor. Bir anda tüm havayı basmayın. Molalı şekilde kontrollü hava basın.

• Beğen
Tepkiler: Slcno

sadi imren

Bursa Tur Komitesi | B.T.K
Tepki
5.442
İsim
Sadi İMREN
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@geniusbjk Selamlar

1) Yol bisikleti + 2 gravel bisikleti tekerlek takimi mi? Maalesef Hayır

Yol bisikleti genelde 700-28 ebadında lastiklere kadar takmaya müsade ediyor -Garavel bozuk yollara girildiği için daha büyük boyutta lastik takmamıza izin veriyor. Burada maşa lastik arasındaki boşluk önemli.

2) Gravel bisiklet + yol bisikleti lastiği Evet takılabilir.
700-25-700-28 lastik takarsanız bisiklet daha akıcı olur benim size tavsiyem 700-28 lastik hafif bozuk yol da da gurup sürüşlerin de de işinizi görecektir. Ancak garavel bisiklet normal yol bisikletinden 1 tık daha ağır olduğu için gurup sürüşlerinde kondisyonlu olmanız gerekir.

@makaram forumda aratırsanız sıvı conta dan lastik yarıklarını kapatan arkadaşlar vardı.

• Beğen
Tepkiler: makaram

Slcno

Üye
Tepki
2
İsim
Ali
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Aybek Cihan
Tamam hocam çok teşekkür ediyorum

• Beğen
Tepkiler: Aybek Cihan
Tepki
6
Herkese iyi akşamlar.
Fazla uzatmadan meramımı anlatayım.
Katlanır bisikletim var 2-3 aydır. Üzerindeki lastiklerde nylon yazdığı ve görece dişsiz olduğu için virajlarda pek güven vermiyordu. Kullanım mesafem kısa. Genellikle efor için kullanıyorum. Yani aynı mesafeyi deha uzun sürede ve daha fazla eforla gitmem problem değil. Aramalarımda bulduğum aşağıdaki ürünü aldım ve taktım. Hem dişli hem de daha geniş.

(link)

Fakat şöyle bir sorun var ki, bunun da üzerinde nylon yazıyor. Ben yol tutuşu için tercih etmiştim ama nylon olması biraz kafamı karıştırdı. Üzerinde gelen ne de olsa basit bir çin malı lastiktir diye pek düşünmemiş. Normal satılan lastiklerin de nylon olabileceğini hiç düşünmemiştim. Belki daha yumuşak daha iyi yapışabilir mi?hızlı silinir ise de problem değil. İyi tutsun yeter. Sanırım en iyisi bir bilene danışmak. Ya da yağmurda daha mı kaygan hale gelir. Bilemedim.

Forumdaki lastik ve markalarla ilgili okuyabildiğim hemen herşeyi okumaya çalıştım. Bu lastik ebatı genelde BMX ebatı olduğundan, bulduklarımda hep akrobasi için vs. Kendi sitelerinde rolling yüksek sürtünme az diyor hep. Muhtemelen BMX için üretildiklerinden dolayı. Bense ilk etapta yol tutuşu özellikle virajlarda yere sağlam basan. mümkünse dişli (psikolojik olarak iyi tutar diye, kış lastiği misali :) ) ve de mümkünse patlamaya daha dayanıklı ama dediğim gibi en önemlisi viraj yol tutuşu olan bir lastik arıyorum.
Eleye eleye aşağıdakilere kadar indirdim.

Nylonun yol tutuşu hakkında bilgi sahibi olan varmıdır. Eğer kötü ise aşağıdakilerden ya da benim göremediğim modellerden bir öneriniz olur mu.
herkese teşekkürler. Mutlu sürüşler..

bu ürün dişsiz gibi geldi. Yol tutuşu nasıldır bilemedim. kataloğunda bir de zırhlı 20x240 olan var. cok mu kalın olur o da. ya da o damı BMX içindir. bilemedim.
(link)

Bu var BMX rampalarında iyi yol tutar demiş ama, rampa normal yoldan farklımıdır.
(link)

bu var dediğim gibi dişli ama 20x190
(link)

Bu var muhtemelen bu da nylona benziyor ama bir bilgim yok
(link)

Bu da aynı
(link)

Tekrardan Teşekkürler. Huzurlu sürüşler..

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@serkan sinan
Naylon olan, lastiğin hamuru değil, karkası olmalı. Naylon olmayıp da pamuk veya ipek lastikler de var ama 20" jant için üretilmiyordur diye tahmin ediyorum...

• Beğen
Tepkiler: serkan sinan

Guanzo45

Aktif Üye
Tepki
78
İsim
Mehmet
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Ghost