Lastik hakkında sorular ve cevaplar

meren12

İlanıma göz at??
Tepki
78
İsim
Muhammed Eren Çınar
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hardnrocker
aynı durum bende de olmuştu. 700x32 iç lastik almıştım sibobun tam karşısı akılalmaz bir şekilde davul gibi şişiyordu bastığım bütün hava oraya gidiyordu fakat iç lastiği janta yerleştirdiğimde sorun kendiliğinden çözüldü :p

• Beğen
Tepkiler: hardnrocker
Scudo
Tepki
8
İsim
Can cakar
Bisiklet
Salcano
Merhabalar,
Geçen hafta lastiğim patladı. Bisikletçiye yaptırmaktan ise decathlondan 2 li iç lastik alıp kendim yapmak, nasıl yapıldığını öğrenmek, bir dahakine başkalarına muhtaç olmamak istiyorum.
Bu konuda bir çok video-başlık var biliyorum.
Lastiği söktüm, iç lastiği çıkarttım.Henüz decahtlona gidip iç lastik almadım ancak sormak istediğim, bu iç lastik ile jantın arasında kalan bir bant var. Bu bant konusunda hiç kaynak bulamadım. Bandın janta yapışkanla yapışmış mı olması gerekiyor yoksa oynayabilir olması mı? Çünkü benimkisi yapışkanlı değil ve daha ben bir tarafını düzeltirken bile diğer tarafı kayabiliyor. Bir şekilde düzeltirim tabii ki ancak bozulmaya çok müsait olması korkuttu beni. Bir yapışkan ile yapıştırmam veya o bantı değiştirmem mi gerekiyor?

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok oynamasa daha iyi. O şeritin iki ucu birbirine yapışık oluyor, değilse biraz gerip yapıştır.

Jant telinin lastiğe batmasını önlemek için var o.

berkeonar

Üye
Tepki
9
İsim
F. Berke Önar
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Bende o bile yok. O bandın ismi ne olarak geçiyor? Veya herhangi bir bant aynı işi görür nü

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@berkeonar

Jant bandı. Bir kaç kat elektrik bandı geçebilirsiniz, ya da eski iç lastikten şerit kesip kullanabilirsiniz. Eski iç lastikten şerit kesip üzerine bir kaç kat elektrik bandı geçerseniz epey uzun ömürlü olur.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Merhabalar arkadaşlar bugun 20 tl Ye 700x23 iç lastik satın aldım adam rubena dedi ama mitas çıktı. Aynı markamıdır bir bilginiz varmı?

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Arkadaşlar ön lastiğimde böyle boyuna bir çizgiler oluştu. Arka lastikte bu durum yok, çizgiler ayrılmıyor ama sanki yarık gibi duruyor. Bunun haricinde bir patlağı bile yok. Bu durum sıkıntı yaratır mı( giderken ikiye ayrılma falan)? Neden kaynaklıyor acaba?

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti

frknltngl

Üye
Tepki
253
İsim
FURKAN ALTINGÜL
Bisiklet
b'Twin
benzer çatlak mavic lastiğimde oldu decathlon garantiye soktu. lastiği çıkardıklarında o izlerden katladığımda sandığımdan çok daha derin olduğunu görüp iyi ki değiştirdiler demiştim. ki benim de hiç patlamamıştı. fabrikasyon bir hata olduğunu düşünüyorum. değiştirmen daha iyi olur. şakası olmaz

Eray BAYĞAR

Daimi Üye
Tepki
257
İsim
Eray
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Cyclocross
@-Skynet-

Neden olduğunu bilmiyorum fakat aynısı benim 700x45c tur lastiğimde de var fakat bir sorun yaratacağını pek sanmıyorum çünkü yaklaşık 200km dir bu halde sürüyorum ve bir sorunla karşılaşmadım.

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@frknltngl
Hocam lastik yeni bir lastik değil ama temiz kullanılmış, dikkatli bakarsanız aşınma derinliğini gösteren ufak delik halen net. Büyük bir ihtimal boyuna kırılma olmuş, hani lastikten kaynaklı desek arka lastikte yok. Lastiğin içinde patlak önleyici şerit var, her ikisinde de.O yaptı desek arka lastikte buna benzer bir durum yok.Oysaki arka lastik buna daha çok müsait olurdu. Bilemiyorum valla, hani ucuzda değil ki yenilesem gitse, bunun altınki bir kalitede lastik taksak akıcılıkta sıkıntı yaratır. kaliteli bir lastik alsak tek satılmazdır herhalde. Ama yarık biraz daha genişlerse mecburen değiştirmek gerekecek...

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@-Skynet-
Lastikler tek satılır merak etmeyin, lastiklerin bir raf ömrü vardır bu genelde 5/6 yıldır aynı otomobillerde olduğu gibi lastiğin raf ömrü dolduğunda hamurunun yapısı bozulur ve sıfır lastiklerde bile bu tarz yarılmalar çatlamaların sebebi genelde budur, lastik alırken etiketinin üzerindeki üretim tarihine mutlaka bakmak lazım

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Gökay Akçay
BerkEvren

Önerdiğiniz, bu kalitelerde bir dış lastik var mı? Birde bu şekilde kullanım risk oluşturuyor mu? Giderken açılma falan?

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konu yol bisikleti olunca ben sıramı savıyorum sevgili @BerkEvren size en doğru tavsiyeyi verecektir ama wiggle’da güzel bir lastik kampanyası var değerlendirebilirsiniz (link)

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

yavuzkosar

Kendi halinde bir yaşayan.
Tepki
3.122
İsim
Yavuz
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Gökay Akçay
Bisiklet lastiklerinde üretim tarihine ait herhangi bir ibare göremedim en azından benim aldıklarım için konuşuyorum, bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim ve fotoğraf ile de desteklerseniz on numara olur herkes için :)

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@yavuzkosar
Lastikleri alırken üzerine bantlı olan etikette yazar :)

• Beğen
Tepkiler: yavuzkosar

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.331
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar

Bugün kadro kulağına bakayım yedeğini alırım diye bakarken lastikler deki ufak çatlaklar dikkatimi çekti yanaklarda.

Geçen yıl aldığım 2016 model bisikletimdeki bu lastikler sanırım en az 2.5—3yıllık son 1 yılında da haftada 3—4 defa kullanıyorum. Onun dışında yaz kış balkonda üzerinde boyalı sera naylonu var yani yağmur ve güneş direkt olarak gelmese de sıcağı ve soğuğu yaşıyor ve bunun da etkisi olduğunu düşünüyorum.

44C67D7B-1A2E-4A57-9D10-ACAD2F38F0C2.jpegD3AD6FCC-31B3-4F7E-AD5D-583BD24C2B8A.jpegC75D412C-A217-4DB5-B2F3-ADE63F78B97F.jpeg

Değişmesi gerekliyse Rubena mitas longway zrhlı lastik iyi midir ? Şu andakiler comtinental country plus.