Lastik hakkında sorular ve cevaplar

Murat8

Üye
Tepki
14
İsim
Murat
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Corratec
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Herkese merhaba.
Corratec X Vert 650 B dağ bisikletim için yol lastiği almayı düşünüyorum. 27 "

Ne önerirsiniz acaba?

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
Scudo

DoqanG

Üye
Tepki
10
İsim
Doğan Güzel
Bisiklet
Mosso
Arka Tekerleğimin Bağlantısının Kadrodaki Yeri Yamulmuş Bilmeden aktarıcıyı Kulaksız Kullandım Ondan Oldu Herhalde Bu Kadroyu Nasıl Düzeltebilirim Yada Bisikletçiler Halledebilirmi Zaten 1 2 Tane Bisikletçi Var Olduğum Yerde Fazla Şansım Yok Kendimin Yapabileceği Bişey Varsa Başına Gelipte Halleden Yardım Edebilirmi Acaba ?

CeRKeZ

Kağnı Arabası
Tepki
1.188
İsim
Yunus Emre Cebe
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Fotoğraf gönderebilir misiniz?

DoqanG

Üye
Tepki
10
İsim
Doğan Güzel
Bisiklet
Mosso
@CeRKeZ
amigo-26-jant-cift-amortisor-z.jpg bu kadro kulağı vidası tam oturmuyor yerine aşırı yamukluk yok sadece kadro kulağını sabitlemeye yarayan vida yerine oturmuyor düzeltilebilirmi acaba? bisiklet aynı tarz tıpatıp aynı markası ocean dolphin ekipmanına kadar aynı bisiklet.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çelik bisiklet sanırım, düzeltilebilir muhtemelen.. Yamuk kısmı görmeden konuşmak doğru olmaz.

DoqanG

Üye
Tepki
10
İsim
Doğan Güzel
Bisiklet
Mosso
@turcudede
evet çelik bisiklet şu migroslarda satılanlardan aşırı yamukluk yok ama kendim düzeltebilirmiyim yoksa bi sanayiyemi gitmek lazım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@DoqanG

sanayide de aynı senin yapacağın gibi kaba kuvvet uygulanacaktır, kendin yapabileceksen yap gitsin.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaşlar ön lastikte lastiğin tam ortasında, bütün lastik çevresince devam eden bir çizik var.
Ufak-yüzeysel kesik gibi, ama bütün lastiğin etrafında dolanıyor nedir bu?

1559640650937.jpg

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı:

Berat01

Daimi Üye
Tepki
206
İsim
Berat
Başlangıç
2005—06
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Klasik
Pense ile tutarak çekiç ile vurarak düzeltebilirsiniz

Tepki
16
İsim
Selcuk KUSCU
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Mosso laceline 650b dag bisikleti kullanan arkadaslar. Ilk aldigimizda takili olan lastiklerin yagmurlu havada tutusu nasil ? Yeni aldim. Daha test edemedim yagmurlu havada. Malum mevsim de yaz yagmur da yok

Esenlik

Üye
Tepki
14
İsim
A. Fatih Esenlik
Lastikte hasar yok ama inmiş. En son dün akşam full şişik olduğundan eminim.
İstanbulda değilim en fazla lastik şişircek bir yer bulabilirim bisikleti alalı 5 gün olmadı kız kardeşim sürmeye gitti geldi lastik patlak/inik. Sadece asfaltta sürdüğünü söylüyor ve patladığının/indiğinin farkında olmadığını söylüyor.
Nasıl olduğunu bilmiyorum kısaca. Çıkardım arka lastiği iç lastiği suya soktum delik yok içindede hala hava var ne olmuş olabilir nasıl halledebilirim.
Şimdiden çok teşekkürler.

İç lastik

Abilerim 5 gündür bisiklete biniyorum lütfen yardımcı olun. Çözemiyorum iç lastik sağlam ama inik.

Dosyalar

Son düzenleme:

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Siboptan kaçirma olabilir , ayrica gözle görülemeyecek kadar minnacik bir delik olmuş olabilir suda bakmak lazim.

• Beğen
Tepkiler: Esenlik

Esenlik

Üye
Tepki
14
İsim
A. Fatih Esenlik
İç lastiği kontrol ettim sağlam.
Yoldan geçenleri sapık gibi sorguya çekip 1-2 bilene sordum/ bildiğini iddia eden betona koyduğum için inmiştir dediler.
Betonda indiğini biliyorum ama bu kadar çok inmesi mümkünmü?

selim82

Forum Bağımlısı
Tepki
2.414
İsim
selim
Lastiğin patlak olma ihtimali yüksek. Bende aynısını yaşadım . 2 günde iniyordu lastik , sübaptan zannettim ama su dolu kova ili işi çözdüm. Önceki yamanın yanında kılcal bir parlaktan ara ara atıyordu. Suda kontrol et. Hem lastiği hem sübabı

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bence iç lastiğini yenisiyle değiştir bi dene derim,benzer bir şekilde ben yaşadım lastiklerim zırhlı,lastiğe bakıyorum hiçbir şey yok ama ertesi gün gene inik oluyor en son iç lastiği değiştirdim sorunum çözüldü,şüphelendiğim iç lastiği şişik şekilde bir kenara bıraktım ertesi gün yarılmış halde buldum.İç lastik kaynaklı kaçaklar gözden kaçabiliyor

• Beğen
Tepki
20
İsim
Emre Akyol
Bisiklet
Merida
çok küçük bir yırtık vardır lastikte uzun surede iniyor olabilir ..siboptan kaçırma ihtimali de oldukça yüksek

• Beğen

Esenlik

Üye
Tepki
14
İsim
A. Fatih Esenlik
Betona bıraktığım için inmiş olma ihtimali var mı?

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
Rubena, trekking, 28", 700x40c dış lastik var. İç lastikte mitas 700x35/40c yazıyor.
42 av ile 40c arasındaki fark nedir? Dün 700x35/42AV iç lastik sipariş verdim 2 tane, bugün gelir. Ön tekerlekte yine 40c var, sorun olur mu? Aynısını bulamadım, satın aldığım sorun olmaz dedi. Bisikletim kron tx 150 trekking. Teşekkürler.
Bu da değişmeme neden olan, 3 yerden lastiği patlatan zalım demir. XD Yama yaptım fakat ilk girdiği delik büyüktü. Yamalar kalitesiz çıktı. 3 defa sök baştan yap derken lastiğin canı çıktı.

Dosyalar

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
Cevap gelmeyince biraz baktım. İşine yarayacak biri çıkar diye eklemeye karar verdim. Başka siteden alıntıdır.

"Bu rakamların anlamı şu;
Bilindiği gibi dış lastikler için 700×23 c gibi ebatlar gözüküyor. Bu ebat dış lastik için 700×18-25 iç lastik uygundur. 700 ifadesi 28 inch jantı ifade eder 18-25 c ise 700×18 ile 700-25 ebatları arasındaki lastikler için uygun olduğunu belirtir.
Peki böyle bir iç lastiği maksimum kalınlığı 700×25 c gözükürken 700×28 yada 700×32 gibi bir lastiğe takarsak ne olur. Bu durumda iç lastik aşırı genleşeceğinde yüzeyi incelecek ve çok kolay patlayacaktır.
Birde hadiseye diğer tarafından bakalım 26×1.50 – 2.10 iç lastiğimiz var yani 1.50 ile 2.10 arasındaki dış lastikler için uygun biz bu iç lastiği 26×1.15 bir dış lastiğin içerisine takarsak ne olur.
Bu durumda iç lastik dış lastiğin içerisinde kırışacak hatta lastik yerleştirilirken janta sıkışabilecektir. Böylece yine patlamaya kolayca hazır olacak belki de ilk montajdan sonra hava uygulandığında patlayacaktır."

Arkadaşlar iç lastik geldi. Siboba yakın yer tuhaf şişti, dışarda denemelik şişirdiğimde. Balon yapar mı dış lastikte? Sorunlu olabilir mi? 2 tane gelmişti diğerini de şişirip bakayım mı? Yoksa yerine takınca oturur mu? Teşekkürler.

Dosyalar

Son düzenleme:

hardnrocker

Aktif Üye
Tepki
82
İsim
hard rocker
Bisiklet
Kron
Buna da kendim cevap vereyim, belki birine lazım olur. İç lastik değiştirirken çok az şişirip içeri yerleştirmek lazım. Bu şekilde yerleştirdim. Sonra el pompası ile 40-45 psi kadar basabildim. Sonra en yakın lastikçide 60 psi hava gönderdim. Bir sorun çıkmadı. Hatta pazar alışverişi yaptım biraz uzaktan sırt çantasına, gidona yüklenip geldim. Lastik sıkıntı çıkarmadı.

• Beğen
Tepkiler: edo