Lastik basıncım ne olmalı ?

Tugaycinar

Üye
Tepki
34
İsim
Tugay çınar
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar schwalbe smart sam 26x2.1 lastik kullanıyorum.Yarından sonra ufak bi tura çıkıcam 15-20 km kadar ve asfaltta kullanacağım. Boyum 1.73 ve kilom 61-62 civarı lastik basıncım ne olmalı ? 2-4 bar yazıyor fakat beni yormayacak basınç nedir?

Scudo
D

Domestik

Misafir
2-4 bar 30-60 psi a tekabül eder. Yorulmamak için basıncı yüksek tutman lazım. O halde 55-60 psi civarı basarsan senin için iyi olur.

İbrahim Aslanhan

Forum Bağımlısı
Tepki
814
Bisiklet
Scott
Sen bir benzinliğe gir dostum. 55 PSI bas. Seni yormaz. Rahat edersin. Aynı lastik bende de var ;)

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
4 bara yakın basabildiğiniz kadar basın. Lastik 2.1 ve SS olduğundan mecburen biraz yorulacaksınız. Yüksek(o lastiğe göre) basınç ile bir nebze yorgunluğu azaltma ihtimaliniz olur...

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
60 küsur kilo için 45-50 arası yeterli olur Smart Sam için. Ben bile hep 47'ye ayarlıyorum benzincide, gayet rahat gidiyor. 2,1 olmasına rağmen yuvarlanma direnci düşük bir lastiktir kendisi. Üzerine binince asfaltta sadece üst dişler yere bassın, yan dişler sadece virajda yatarken temas etsin. Zaten 45 psi görünce bu şekilde olacaktır.

Tugaycinar

Üye
Tepki
34
İsim
Tugay çınar
Bisiklet
b'Twin
Hepinize çok teşekkürler arkadaşlar.Bugün basınç göstergeli bi pompa ile 45 e ayarladım ikisinide. ikiside 20-25 civarındaydı bende bi terslik var bu işte diyordum.Neyse böyle böyle öğreneceğiz.Daha test etmedim ama farkeder galiba. :)

Tepki
38
İsim
Levent
Bisiklet
Ghost
Fark edeceğinden emin olabilirsin ama asfalt harici beton kaldırım gibi düz zeminler de dikkat etmeni öneririm. Yuvarlanma direncini düşürürken lastiğin yer ile olan bağlantısını da azalttığın için kayıp düşme şansını da yükseltmiş olacaksın. Ayrıca çukurlara da dikkatli gir lastiği patlatma riskinde yükseliyor.