Lastiği Patlatma Fobisi

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
Beni bilen bilir, uzun süre Brompton aradım hem bu forumda hem de Sahibinden sitesinde. Kurun uçması ve temiz bir makine bulamamam nedeniyle şimdi diğer katlanırlara yöneldim (Dahon ve Tern gibi). Ama inanın bu markalara binmek istemiyorum. O kadar para bunlara verilir mi bilemiyorum.

Bir Trek FX 7.0 denedim. Çok uyguna da alabilirim (Dahon'un başlangıç bisikletinden bile ucuz). Yemin ediyorum tüm Dahonları toplasan bir bu etmez. Diyeceksiniz o zaman neden almıyorsun? Garip gelebilir ama bende lastiklerin patlama fobisi var. Diyorum ki yolda patlarsa ne yaparım? Evde musluğun contasını değiştirmek için bile muslukçu çağıran adamım ben. Yolda patlayan lastiği değiştirebilmem imkan dahilinde değil. Ne yaparım yollarda o bisikletle bir başıma? Jandarmayı ya da itfaiyeyi çağırsam yardıma gelir kurtarır mı beni? Ama katlanırda, lastiğin patladığında katla, bin bir otobüse, dön eve. Bu düşünce beni rahatlatıp, katlanıra yöneltiyor.

Ortaköy'de oturuyorum. Bisikleti kullanacağım güzergah Ortaköy-Bebek-Emirgan-Sarıyer Merkez. Bunun dışına çıkmam zaten. Bu güzergahta yollar çok kötü değil ama şansızlık patlarsa ne olacak? Şimdi sevgili kardeşlerim, bana öyle bir şey söyleyin ki yolda lastiğim patladığında lastiği çıkarmadan o sorunu gerçekten çözebileyim. Dolayısıyla lastik fobimi yenip, kıytırık katlanırlar yerine taş gibi bir şehir bisikleti alıp kullanayım (Lütfen bilmem kaç bin liralık zırhlı lastik önermeyiniz:)).

Scudo

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
zırhlı lastik+ co2 tüpü sizin fobinize birebir diyebilirim
(link)

Tepki
222
İsim
Mehmet Nejat Karahan
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Tern
Bisiklet türü
Katlanır
@Desert Fox
Bu ürün tam olarak nasıl bir şey? Nasıl kullanılıyor?

Tepki
65
Bisiklet
Salcano
Zamanında bisikletler hakkında çok bilgim yokken sırf lastikleri zırhlı diye bir bisiklet aldım. Bende çocukken 10 larca lastik patlatmanın hatırası var tabi. Sizinki gibi fobi değil de işte. Sonra taşınabilir pompa ve yedek iç lastik aldım nolur nolmaz dedim. Aynı mesajı forumda çok yere yazmışımdır, tabi bir süre sonra pompayı da yedek lastik taşımayı da bıraktım boşa yük oluyor diye. 7000 km yi geçti o lastikler, daha patlamadı.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.348
Şimdi sevgili kardeşlerim, bana öyle bir şey söyleyin ki yolda lastiğim patladığında lastiği çıkarmadan o sorunu gerçekten çözebileyim
Şöyle..''Senin gibi bisikletin ben taaa'' deyip,bisikleti fırlatın gitsin bir yana..:D

• Beğen
Tepkiler: Mustafa Zeybek

gezgin gezer

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
İsim
mehmet emin
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Diğer
bir çift marathon tour plus alıp takıyorsun ve bir daha patlar mı diye düşünmüyorsun.
çünkü patlamaz.

MakRo

🤘Forever Metal🤘
Tepki
9.125
İsim
Alperen Atman
Başlangıç
1998—99
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
(link) böyle bir şey alabilirsiniz. En kötü ihtimal kopar elinizde kalır. Tabi tam hava basılmış lastik gibi sert olacağını düşünmüyorum.

BerkEvren

Forum Bağımlısı
Tepki
13.188
İsim
Berk Evren
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Diğer
Tannus havasız lastik takabilirsiniz. 5-6000km ömrü var. İstediğiniz tpi değerinde satın alıyorsunuz. Çifti 80 dolar gibi rakamlara alınıyor. Ama asıl gereken iç lastik değiştirmeyi ve yama yapmayı öğrenmek. Bunca insan farklı birşey yapmıyor emin olun :)

• Beğen
Tepkiler: mmakif ve MakRo

specific

Forum Bağımlısı
Tepki
1.909
İsim
Harun
Başlangıç
1981—82
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Maxxis Detonator almayın. Başka hangi marka model alınmaması gerektiğini diğer arkadaşlar söylesin.

S-Works

Special Works Detaylı Araç Bakım Merkezi
Tepki
423
İsim
Bayram
Bisiklet
KTM
Bu işin tek çaresi İç lastik değiştirmeyi öğrenmek. Ne kadar kaçabilirsin ki ? Ayrıca havayı düzenli olarak kontrol ederseniz patlamıyor. (Düşün basınç olunca çok fazla lastik patlıyor. Ne zaman ki düzenli hava basmaya başladım, lastiğim patlamaz oldu.

• Beğen
Tepkiler: Ceyhun Özkan

C.Koc

Forum Bağımlısı
Tepki
1.085
İsim
Cem
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İnanın at ile deve değil çok kolay youtube videoları ve evde bir kaç pratik ve yanınıza alacağınız 2 adet yedek iç lastik hepsi bu...

• Beğen
Tepkiler: Atasoy

Saburié

Always do FAVORS Never take ORDERS
Tepki
443
İsim
Burhan Has
Bisiklet
Bianchi
@MakRo

yol tutuşu nasıldır acep ?

Ahmet Ayaz

Forum Bağımlısı
Tepki
2.201
Bisiklet
Salcano
en güzeli patlamasını beklemeden birkaç kere pratik yapmak. ondan sonra kaygı falan kalmaz.

• Beğen
Tepkiler: Erdem Topal

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Lastik patlamasın istiyorsanız, çare belli; Schwalbe Marathon Plus. Bir kaç bin liralık değil, 20 inçte çiftini 400-450 TL civarına alırsınız.

Desert Fox

CARRARO Sportive 321 Deore
Tepki
1.426
İsim
TAHA
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
illa schwalbe almanıza da gerek yok
Cst Xpedium Pro
bu lastikten de alabilirsiniz hem de bir çiftini 150 tl ye gayet f/p ürünü

ATALAY16

Forum Bağımlısı
Tepki
1.712
İsim
Fatih Mehmet ATALAY
Bisiklet
Sedona
markaların kalite olarak etkisi çok büyük doğrudur fakat hava ile dolan her lastik patlar tavsiyem evdeyken bol bol sökme takma yaparak elınızın alışması yoksa nereye kadar