Lance Armstrong ilginç bilgi

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
@Murat B.

Yanlış anlaşılmak istemem, biraz açıklayayım demek istediğimi.
Bisiklette, vücut geliştirmede, ya da bütün yasadışı madde kullanılan sporlarda bilinen bir yanlış vardır. O da alacağınız hapı, enjeksiyonu, ya da her neyse onu aldığınız zaman antrenman yapmanıza gerek olmadığına inanılmasıdır. Bu çok büyük bir yanlış.
Her ne kullanırsanız kullanın, yine de bir yerlere gelmek için en çok çalışan siz olmalısınız. En çok acı çeken siz olmalısınız. Anca bu şekilde diğerlerinin önüne geçiyorsunuz.

Neyse, toplamam gerekirse;
Yukarıda kullandığım sporcu kelimesi yanlıştı. Kabul ediyorum onu. Fakat bu Lance'in çok çalıştığı gerçeğini değiştirmez. Ne kadar adi biri olduğunu biliyoruz, ama bu konuda kimsenin hakkını yemeyelim.

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2006 ve Operasyon Puerto öncesi doping kullanmayan var mı ? Eski yüz metreciler yada İspanya Olimpiyat takımında bulunan sporculardan hangisi doping yapmamış. 80 li yıllarda ki Sovyet ve Çin sporcuları doping yapmadığını kim kanıtlayabilir. Armstrong sadece günah keçisi ilan edildi. Operasyon Puerto ile ilgili haberleri, araştırmaları okumanızı tavsiye ederim. Olaylar daha iyi anlaşılacaktır.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
(link)
Bu da haberin tamamı. Daha ince düşünmemizi sağlayabilir bu yazı.

inbox

Aktif Üye
Tepki
90
Bisiklet
Scott
@Hasan SAYLIK

aynı şeyleri yazacaktım tamamen katılıyorum.. olaya birde bu şekilde bakmak lazım doğrumu diğil tabii doping bunun önlemini sporcudan çok fedraslanlar ve devlet almalı önlemini sporcu hedef için her şeye girişiyor..

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
Güzel bir site.Yabancı kaynaklardaki yazıları Türkçe'ye çeviriyorlar..En son Lance olayıyla ilgili David Walsh'in 2012'deki Sunday Times Magazine yazısını çevirmişler.

(link)

Merak edenler için diğer çeviriler..

(link)

Onat G.

Üye
Tepki
68
Bisiklet
b'Twin
@Hasan SAYLIK

Tabii ki devletlerin desteklediği sitematik doping var. Olimpiyatları ulusal başarı gören bunun için sporcu sağlığı ile oynayan Doğu Alman milli takımları var ama Armstrong'un günah keçisi olduğuna inanmıyorum. Armstrong spor tarhinin en sistemli, en üst düzey, en organize dopingini yapmış yetmemiş bunu dillendiren herkesi tehdit etmiş, terör estirmiş bir sosyopat. Ama yukarıda da yazdım bisiklet sporuna katkısı tabii ki yadsınamaz popülarite anlamında. Ama popülerlik olumlu mu olumsuz mu tartışılır...

• Beğen
Tepkiler: Gün A.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şöyle söyleyim eğer TDFrance komitesi eğer isteseydi 99-2005 arasında ki galibiyetleri 2. ya da 3. sırada ki bisikletçilere verebilirdi 2010 da Contador olayında olduğu gibi. Fakat hiç bir sporcu kendisini dopingsiz olduğunu kanıtlayamadığı için kimseye ödül verilmedi. 99-2005 arası TDF yapılmamış gibi gözüküyor tarihte. Tabi ki Lance yaptığı doğru değil ama o zaman yapmayan sporcu olmadığı da artık biliniyor.

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında lance gibi artık psikopat diyorum herifler için ayrı bir müsabaka veya olimpiyat düzenlenmeli .Bu olimpiyatta kural olmamalı adam isterse ispirto içsin, ister benzin içsin, isterse yarıştan sonra çatlayarak gebersin. Yarışların mottosuda vücut benim karar benim olabilir. Her türlü hile hurda serbest olmalı. Çünkü dünyada bir dolu psikopat var spor dünyasımı bir bundan uzak olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Ben pro seviyesindeki hiçbir bisiklet sporcusunun kazanmak için acı çekmediğini, zorlu antrenman süreçlerinden geçmediğini düşünmüyorum. Bu sebeple lance bence bu sporun "yüz karası"dır, sporun karanlık yüzüdür, emek hırsızıdır. En büyük cezası da (eğer mevcutsa) kendi vicdani muhasebesidir. Bu tarz şarlatanları kahramanlaştırmanın hiçbir manası yok. Kanseri yendiyse de yendi ne yapalım yani!!! bizim toplumumuzun hassas yanı bu tarz meselelerde karşısındakine acımak. Ben de 2005 yılında lenf kanseriyle mücadele edip kanseri yenen biri olarak bunu söylüyorum.

basri

Forum Demirbaşı
Tepki
1.339
İsim
Tuncay Özışık
Başlangıç
1973—74
Bisiklet
Look
Bisiklet türü
Yol bisikleti
"The Armstrong Lie" filmini de tavsiye ederim, ruh halini ve olayların perde arkasını iyi işlemişler, acınacak durumda aslında.

(link)

Sonuçta spor tarihine bir şekilde girdi, baksanıza hala konuşma konusu olabiliyor :)

akifberkant

Forum Bağımlısı
Tepki
1.566
Bisiklet
Salcano
Ben sporcu değilim, hobi olarak bisiklet kullanmak dışında da bir sporla ilgilenmedim. Ama profesyonel sporcu olan bir arkadaşım bana bu konuda şunu demişti;

'' Aslında büyük çapta müsabakalara katılan hemen her sporcu doping yapıyor. Buradaki esas mesele şu; kullanılan doping maddesi yasal mı, değil mi? ''

Bu ifadeyi ilk duyduğumda ben de çok şaşırıp araştırmıştım. Gördüm ki işin iç yüzünde böyle bir gerçek varmış. Yani doping etkisi yapan ama yasal olan ya da testlerde çıkmayan pek çok madde-ilaç kullanıyormuş, malesef. Diğer yandan sağlık amaçlı kullanılan bazı ilaçların içerikleri de kan testlerinde doping sonuçları çıkartabiliyormuş.

Kahramanlık yüklediğimiz insanların hakkında böyle şeyler öğrenince çok şaşırıyoruz ama bu acı gerçekler varlar.Yani bir bakıyoruz ki kahraman aslında çakma kahraman. Hani bir şarkı vardı, '' sad but true''. Bunun gibi gördüğümüzden çok farklı olan ilizyonlarla yaşıyoruz zaten.

Yeri gelmişken Atamızın veciz sözünü de hatırlayalım; '' Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim ''

yucel gulesenoglu

Forum Demirbaşı
Tepki
360
Bisiklet
Pinarello
spor dünyasında hatta yeni başlayanlar arasında dahi en çok kullanılan doping maddelerinden birisi anabolik steroidler buyrun izleyin, (link)

Bertan T.

Daimi Üye
Tepki
65
(link)

Böyle bir durum da varmış, yeni öğrendim. İlginç, demek ki insanlar hiç unutmamış bunu.