Kullanmadığımız ürünleri ücretsiz olarak ihtiyacı olanlara verelim

Mustafa Y.

Aktif Üye
Tepki
331
Merhaba.

Kullanmadığım Look Keo Grip kal var (Gri 4.5 derece). Altlarında yumuşaklığı sağlayan şeyler gitmişti sanırım. Ama işlevinde en ufak bir sorun yok.

Bir de Finish Line seramik zincir yağı var 120 ml'lik. O da tamemen duruyor neredeyse.

Fakat 2017 yılında almıştım diye hatırlıyorum. Bozulur mu yağ bilmediğim için yazdım.

İsteyen kişiye İstanbul'da elden verebilirim (Anadolu Yakası). Kargo masrafını karşılayabilirim derse kargo ile de gönderirim.

Tercihim öğrenci birine vermek öncelikle.

Ya bunların neyini yazıyorsun diyen olabilir. Atmaktansa kullanılmasını tercih ettiğim için yazdım.

Scudo

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
273
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Merhaba

Elimde hiç kullanılmamış Naturehike marka 3 litre hidrasyon torbası var.Ürün defolu olarak bana gelmişti satıcı yenisini gönderdiği için hiç kullanmadım.Çöpe atmak yerine hayrına ihtiyacı olan birine vereyim istedim.Ucuz bir ürün değil sonuçta.

(link)

Defo olan yerlerinde sızdırma yok.Hortumuyla birlikte kutusunda vericem.Gerçekten ihtiyacı olan birine gitmesini isterim.Kargo ücretinin üstlenilmesi durumunda gönderim yapabilirim.

CasWTF

Üye
Tepki
53
İsim
Ali K.
Bisiklet
Sedona
@Infinity dragon

Merhaba, eğer çok ihtiyacı olan birisi yoksa almak isterim. Öyle ölüm kalım meselesi değil tabii. :)

Kızılçam

Bitkisel Üye
Tepki
273
İsim
Ömer
Başlangıç
2001—02
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@CasWTF ürünü @TahirSoyaslan isimli arkadaşa revize ettim eğer almaktan vazgeçerse size bildiririm.Teşekkürler ilginiz için.:srnsml:

DOKTORBEY

Forum Demirbaşı
Tepki
267
İsim
Samet
Bisiklet
Bianchi
@Özcancan

Burası ihtiyaç karşılama yeri değil konunun başlığına bir bakın ne yazıyor. İsterseniz ben sizin yerinize yazayım buraya okursunuz:

"Kullanmadığımız ürünleri ücretsiz olarak "ihtiyacı" olanlara verelim"

Gördüğünüz gibi ihtiyaç veya istek karşılama konusu değil.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
Benim merak ettiğim konu, acaba sürekli aynı kişiler mi talip oluyor ürünlere? Böyle bir şüphem var. Bunu nasıl çözebiliriz? Bir ürün için özellikle "Genç bir öğrenci kardeşimize vermek istiyorum" dememe rağmen, gayet hali vakti yerinde 2 kişi bana özel mesaj atmış ve ısrarla istemişlerdi. Kendilerinin genç öğrenci olmadığını ve bu sebeple başka ihtiyaç sahipleri bekleyeceğimi söyledim ve bana "Senin malına mı kaldık? Vermezsen verme" tarzı cümleler kurdular.

Verdiğimiz ürünleri burada "Şu şu kişiye verdik" diye yazsak, ihtiyaç sahibi kişiyi rencide etmiş olur muyuz acaba? Hatta ben yazmıştım yanlış hatırlamıyorsam, şu şu kişiye verildi diye o_O

Semih Cavdar

Forum Bağımlısı
Tepki
7.014
İsim
Semih
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Serkan Mıstınoğlu
Her ne kadar burada siz ve diğer kullanmadığı ürünleri ihtiyacı olanlara veren arkadaşların amacı rencide etmemek olsada, çok özel eşi benzeri olmayan bir toplum olduğumuz için yarın öbür gün burda xxxx ürün xxxx kişine verildi yazısını okuyan bir dengesiz çıkar '' Hadi len '' sen xxxx ürününü bile bisikletforumda ihtiyacı olanlar kısmından aldın diye yüzüne vurur rencide eder. Sağ elin verdiğini sol el görmesin diye bir atasözü var. Eskiler boşuna söylememiş bu lafı. Bence kime verildiği yazılmaması daha mantıklı.. Tabiiki bu sadece benim görüşüm.

Atas

Üye
Tepki
48
İsim
Lütfü
Bisiklet
b'Twin
Kimin kime ne verdiği Serkan beye bildirilebilir oda bir yere not alabilir böylece aynı kişi burdan sürekli malzeme toplamaz (neden ben derseniz üyeler geçici adminler bakidir :D)

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
@Atas Bunu tek tek yazmak yerine bir eklenti yapılır siteye kim kime ne verdiği yazılır sistem üst üste ürün alanları konudan belli bir süre uzaklaştırabilir.
@Alias Serkan hocam mesajında 2 kişi demiş direkt sizin isminizi vermemiş belki siz kurmadınız ama diğer arkadaş o cümleleri kurmuş olabilir. Bu arada genç denince aklıma hep öğrenci geliyor 18 yaşına kadar zorunlu eğitim aldıkları için benim anlayışıma göre gereksiz kelime tüketiminden kaçınmış sadece ürün paylaştığı mesaj içinde

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.964
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Belki de ihtiyacı olanlara ücretsiz vermek yerine,ihtiyacı olanlara çok çok cüzi fiyatlar karşılığında satış yapılabilir.Örneğin sıfır fiyatı 100 lira olan bir ürünün ikinci elini herkes 60 tl ye satıyorsa; satıcı, 15-20 tl ye verirse sorun çözülür.Sonuçta bunun adı ticaret olur.Yani alan razı satan razı.Ticaretin temel özelliği ; satıcının müşteriye malı satarken nasıl faydalı olacağını düşünmesi,sattığımız ürünün iyi olduğuna,verdiğimiz mal veya hizmetin müşterinin menfaatine olduğuna inanmak değil midir?İlla bedava vererek değil çok çok uygun fiyata da iyilik yapabilirsiniz.Amelleri ibadet yapan niyettir.
Katılmayanlara da saygı duyarım.Bu da benim fikrim.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Maalesef, ihtiyacı olan istemez. Sabredip para biriktirip almayı tercih eder. Ücretsiz bir şey verdiğiniz kişi de yüce gönüllü olmalı. Biri bana bisiklet zili hediye etmişti. Bu forumdan ücretsiz ptt kargoyu ödemesi karşılığında gönderdim. Almadı zili. Bem gidip ptt den kendi zilini para verip aldım. Sonra yolda ilk gördüğüm, rızkını çöp toplayarak çıkaran bir delikanlıya verdim.
Eğer sizce kullanmadığınız ve ücretsiz vermek istediğiniz birşeyler var ise, market rayonuna diyelim ki 100 lira değeri olan bir şeyi 20 lira ya satılığa çıkarın. Ordan gelen 20 liraya da sokaktaki canlılara mama alın. 20 liraya o ürünü alan muhtemelen ihityacı olduğu için alacaktır. Sokaktakilerin de karnı doyacaktır.
Bedava hiç bir şeyim kıymetini bilmiyor insanoğlu. Komşumuzun çocuğuna bedava ders vermiştim. Hayta dinlemiyordu bile. Fiyatı 30 lira olunca işi ciddiye aldı.
Hak etmek lazım.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
Çalışan insanlar istememeli,
Öğrencilere destek amaçlı bir başlık olmalı.
"Genç arkadaşları destek" gibi bir başlık olabilir.
18 yaşını geçmeyenlere veya üniversite öğrencilerine gönderilmeli.

Öğrenci olmayan diğer arkadaşlar bir zahmet satın almayı denesinler : D

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Bir süre önce, çok nadir olmakla beraber içimden yolda rastladığım bir dilenciye para vermek gelmişti. Elimi cebime atıp çıkan paraya baktığımda 50 tl olduğunu görmüş ve duraksamıştım. Bazen insan, bırakın karşısındaki destek olmak niyetinde olduğu kişiyi, kendi gönlünü bile sorguluyor bu kadar da para vermek istiyor muyum diye.

Ben de bu başlıkta bir arkadaşımızdan bir şey istemiştim oğlum için, sonra aslında benim değildi, falan tanıdığımındı bakayım o birine vermemişse size veririm, yok oğlunuzun karnesini görelim(kötü karneye bir şey yok mantığı da bu foruma ne kadar yakışıyor tartışılır) herhalde arkadaş hangi derslerin kaç olursa iyi olduğunu karar verecekti.

Neyse yukarıda yine vereceğim denilen bir şeyi bir arkadaş 6 dk sonra talep etmiş ve aldığı cevap olumsuz olmuş bu ne hız arada mesaj bile yok.

Sonuçta şahsi fikrim ve kendi uygulamam şu ki bir şey verecek olmanız yüzünden alacak kişiyi sorgulamaya girmemek. Çok mu kolay şu forum başlığında isteyen kişinin ne kadar ihtiyacı var, neden istiyor, ne kadar genç yada foruma doğru bili ile mi kayıt olmuş. Bu sorgular ve bakış açısı bitmez hiç.

Şahsi fikrime göre alanın dürüst olmaması verenin gönül zenginliğini azaltmaz.

Afyon35

Forum Bağımlısı
Tepki
528
İsim
Samet A.
Cüzi de olsa ücret isteyerek stokçuluk yapanların önüne geçemeyiz bence ucuz olduğu için yine o kesimden insanlar alacak ve belki normal 2.el fiyatına satacaklar ihtiyaçları olmadıkları için

• Beğen
Tepkiler: bearsoldier

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
@halil halil Her 18 yaş altı öğrenci muhtaç değil ve çok daha olgun yaşlardaki insanlardan 20 kat durumu iyi olabilir. Muhtaç olmayı yaş gibi bu kadar basit kriterlere indirmeyelim lütfen. Yukarıda yazdım öyle o kadar kolay değil gerçek dürüst ihtiyaç sahibini bir forum başlığından anlamak. Bugün yüz yüze tanıdığımız insandan bile emin olamıyoruz.

halil halil

Forum Bağımlısı
Tepki
1.564
@Çetin ŞAHİNÖZ
Emin misiniz?

40 yaşında olup ta 100 liralık gidon isteyen arkadaşımız varsa harbiden bıraksın bu alışkanlığını.
En kötü valilikten aylık destek alır 800 lira geçinir. Onun da 100 lirasına gidon alsın.

Öğrenci olayı biraz farklı,
Öğrenci, ailesinden bile olsa, parayı mecburen başkasından almak zorunda çalışmadığı için.
Zengin bir öğrenci bile olsa gençleri mutlu etmek ilk öncelik olarak gelir. Yaşlı adam mutlu olmasa da olur.

Öğrencinin zengini fakiri olmaz bunu da not alın.

Road_Runner

Road Runner
Tepki
25.895
Bisiklet
Cervélo
@halil halil ne demek istediğimi uzun uzun yazmış :harika:

Konuda 494 takipçi var. Çoğu mail bildirimi alıyor muhtemelen ve konuya mesaj yazılır yazılmaz cep telefonlarından haberdar oluyorlar, saniyeler içinde. Konu, gerçekten ihtiyacı olana ulaşmaktan ziyade, "Hızlı olan kapar" durumuna gelmiş bulunuyor, çünkü ben malzemeyi buraya yazdıktan 5 dakika sonra pek çok mesaj gelmişti. Pusuda beklendiğine güzel bir kanıt :harika: (Şimdi bu 494 üye de üzerine alınacak, neyse :snzdglsn: Aralarında kötü niyetli kişiler var bunu demek istiyorum)

Pusuculara ve ölücülere seslenmiyorum zaten, Onlar bunu yapmaya devam edecekler.

Benim ulaşmak istediğim kitle ürün verenler kitlesi. Lütfen ürünü paylaştıktan sonra bir müddet (birkaç gün) bekleyin ve mesajı olabildiğince çok sayıda kişi görsün (çünkü dikkat ediyorum, ürün paylaşılalı 15 dakika olmuş ve "verildi" yazılmış). Özellikle, siz ürünü paylaştıktan hemen 5 dakika sonra gelen mesajlara dikkat edin. Ürünü vermeyi düşündüğünüz kişinin gerçekten ihtiyacı olup olmadığını tespit etmeye çalışın, bisikletini sorun, ürüne neden ihtiyacı olduğunu sorun, hatta sosyal medyadan profiline bakın! Bunları yaparken kendinizi suçlu hissetmemeniz için de şöyle düşünün: "Bu kişi, benden aldığı bu ürünü götürüp satacak mı?". Çünkü eminim satan da vardır. Ucuza, beleşe ürün düşürmek isteyen çok sayıda üye var bu konu altında. :kötü:

Başlık çok güzel bir başlık, hem ürün verenler hem ihtiyacı karşılananlar için. Kıymetini bilelim :harika:

Ekleme:
Bakınız tepki gösterdiğim kişilerden birine ait aranıyor ilanı:

ölücü1.png

Bu kişi bana bu başlık altından uzun uzun cevap verdi ve haklı olduğunu iddia etmeye çalıştı. Lütfen bu tip kişilere dikkat edin.