Kullanışlı bir Kamp ocağı yapmak

B

berkay onaylıı

Misafir
Merhaba gezgin arkadaşlar üzerinde uzun süre düşündüğüm, hem kurması basit hem taşıması kolay hem de hafif olacak bir kamp ocağını nasıl elde edebilirim? Diye düşünürken genel ağ(internet) da kamp ocaklarının, tabi doların 3 TL nin üzerinde olduğu günlerde bu şeyler pek de biz öğrenciler için alınabilecek bir şey değil, kaldı ki tüpünü bulması ayrı bir sorun. Neyse açlıktan ölmemek için bir şeyler yapmak gerekti. Önce ispirtolu ocak yapma düşüncesi tenekeye şekiller vererek, genel ağ da çeşitli seyirler bulabilirsiniz. ama lafı fazla uzatmadan resimlerle beraber anlatayım malzemeler tamamen evde kullanılan araç gereçlerden ya da kolaylıkla bulabileceğiniz malzemeler.

2015-08-26 23.48.26.jpg
Evet tamamı bu kadar; çakmak tüpü, piknik tüpü başlığı, su şişesi, ufak kelepçe evde üç tane vardı birleştirerek yaptım tesadüfen çıktı malzemeleri kurcalarken, tel sarmayı düşünüyordum yoksa :) bir böcek kovucusundan kopardığım siprey başlığı :) bildiğiniz serum borusu ama sert olanı, radyo anteni gülmeyin çeşitli kalınlıkta iç içe geçmiş vaziyette idiler taki ben onları fark edene kadar. Bakır telden yaptığım tencereyi tutması için araç. katlanabilir bir şekilde kıvırdım. istediğiniz yükseklikte yapabilirsiniz.
2015-08-26 23.44.32.jpg

Yukarda ki kadarcık.2015-08-26 23.51.16.jpg

Katlanmış hali isterseniz 4 ayaklı da yapabilirsiniz 1.5 mm di herhalde bakır tel elektirikçiye gittim abi bana en kalınından bakır tel ver dedim.-Ne yapacaksın topraklama için şu kadar yeter dedi. Abi farklı bir şey için kullanacağım dedim. -Topraklama için şu kadar yeter o na gerek yok dedi. Abi topraklama için değil başka bir şey yapacağım dedim. -Genelde topraklama da 0.5-1 mm yeterlidir kaç metre vereyim dedi. o gün tamamen bu adamı düşündüm. heye topraklama için desem beleşe verecek kabloyu.
2015-08-26 23.51.48.jpg
2015-08-26 23.53.12.jpg

evet böcek sipreyinin L şeklinde ki başlığını su şişesini keserek içerisine geçirdim beyaz olan kısmı dönebiliyor tabi aklınıza gaz kaçağı olabilir diye soru geliyor. Serum borusunu japon ya da tel ile sıklayabilirsiniz ben ikisini de yaptım.2015-08-26 23.53.27.jpg

Kelepçelerin yerini belirlemek için çalışma sistemini bilmek gerek. Su şişesinin üzerinde ki kapağı sıktıkça çakmak tüpüne baskı yapıyor alev artıyor. gevşettikçe azalıyor kelepçenin yerini o na göre göz kararı ile ayarlayıp japon yapıştırıcısı ile yapıştırdım. 2015-08-26 23.53.12.jpg

2015-08-26 23.54.06.jpg

Zaten çakmak tüpünün üzerinde lastiği var, ve kelepçeleri tam tüpün tenekesinin kıvrımlarının olduğu yere sıklıyorsunuz.

2015-08-26 23.53.40.jpg

bildiğiniz eyfel parfüm şişesi kapağı, pet şişeyi kesip kelepçeyi japonla yapıştırdıktan sonra yerine sıklayın ve içerisine yerleştirdiğiniz (resimde yeşil renkli böcek sipreyi başlığı) başlık ve mavi kapağın arasına gelecek olan aparat ister tahtadan silgiden ne bulursanız işte kesip arada ki mesafeye göre yapabilirsiniz. kapağı sıktıkça baskı yapacak ve daha fazla gaz çıkışı olacak.

2015-08-26 23.53.56.jpg

Üzerine de kapak
2015-08-26 23.54.29.jpg

evet piknik tüpü başlığını gene eski bir avizenin kenarlarını kestim ve üzerine oturtturdum. Yine bakır telden yapılabilir. serum borusuyla arasına geçen şey ise radyo anteni. kesinlikle piknik tüpü başlığı gaz geçişini önlemeyecek sonuna kadar açık olmalı.

2015-08-26 23.54.52.jpg

2015-08-27 01.54.11.jpg

2015-08-27 01.53.52.jpg

İşte bu kadar tüp bittiğinde kelepçeyi gevşetip yeni tüpü takıp hemen kaldığınız yerden devam...
2015-08-27 00.00.53.jpg

Bir dolu malzeme varken

2015-08-27 00.03.58.jpg

2015-08-27 00.04.45.jpg

işte hepsi bu kadar serum borusuna ek yapmayın tek parça olsun. gaz ayarını piknik tüpü başlığından yapmayın. tüpü yemek pişirirken güneş ışığının altına bırakmayın ocağın yanından da uzak tutun. Olasılık işte hesaplamak gerek. İçerisine yıkama için ufak bir kapla deterjan ve süngerde koyabilirsiniz.

Teşekkürler evde oturmayıp gezdiğiniz için ve hazıra konmayıp üretmek istediğiniz için.

Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Helal olsun. Valla helal olsun. Pratik zeka böyle bir şey :) Projelerin devamını bekliyoruz hocam :)

İhsnn_zyvl

Forum Demirbaşı
Tepki
207
İsim
İhsan
Bisiklet
Salcano
Şahsen ben de hazır şeylerdense kendim yapmayı tercih ederim harika olmuş elinize sağşık :)

• Beğen
Tepkiler: gkhnsng

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Ellerinize sağlık, negzel olmuş..

rsomuncu

Üye
Tepki
30
İsim
remzi
Bisiklet
b'Twin
güzel ama ne kadar gidiyor gaz ne kadar süre kullanılır

Hayrettin

Forum Demirbaşı
Tepki
662
İsim
Hayrettin
Bisiklet
Salcano
Hocam tebrik ederim güzel bi çalışma olmuş ama dikat edin çakmak gazı o mazallah uzak tutun ocaktan

B

berkay onaylıı

Misafir
@Suat Şahin Türkiye de patent almaya uğraşana kadar hayrına yapar dağıtırım. :D

@rsomuncu Normal kamp ocağı kartuşları tüpleri 250 ml-gr olarak geçiyor tabi 450 ml olanları da var çeşit çeşit. 250 ml olan tüpler 10-15 TL Çakmak tüpü 270 ml 1-3 TL 5 Tane alabilirsin ve gittiğin her yerde var vay tüp bitecek neyse çayı da içmeyelim gibi bir derdin yok. :) yani o ocaklar 5-6 saat yanıyor. düdüklüde türlü bile yapabilirsin üzerine de çay :D tabi düdüklüyü bisikletle taşırsan. piknik Tüpü 2 L civarın da bu 270 ml yani 7 de 1 i

BMdnciHkn

Üye
Tepki
128
İsim
Hakan Aras
Bisiklet
Salcano
Tebrikler gayet başarılı ve oldukça kullanışlı görünüyor...

ibrahim_D

Daimi Üye
Tepki
174
Bisiklet
Dahon
Tebrikler, emeğine sağlık. Güvenlikle ilgili bir takım önlemler almak fena olmaz tabi, mesela o plastik hortumun yerine çelik zırhlı bir hortum kullanmak yada üzerini yanmayan bir malzeme ile kaplamak gibi.

mehmet.ali

Forum Bağımlısı
Tepki
2.933
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Helal olsun güzel icat fakat çok tehlikeli. Tam çay olsunda uğruna ölürüm diyen adamların ocağı olmuş :D Allah korusun tabi. Biraz daha güvenlikli hale gelirse bence çok güzel olmuş. @Ömer D. nin dediği gibi yanmaz malzemeyle hortumu kaplamak lazım yoksa ocağa yakın bir yerden olacak kaçağı düşünmek istemiyorum :)

Cosar

Üye
Tepki
9
İsim
Coskun Dundar
Bisiklet
Trek
Ben iki tane kutu kola tenekesinin alt kısımlarını kesip birbirine iç içe geçirerek yaptım. Üstünde üst yan taraflara delikler açıyorsunuz, bu delikler ocağın gözleri görevini görüyor. Bir de üst orta kısma delik açıyorsunuz, ispirto koymak için. Yapımı 5-10 dk sadece, maliyet 0. Hem ufak, hafif bir de bütün işlerimi görüyor. Yemeğimi pişirip çayımı da demliyorum, çok pratik ve ekonomik. Youtube'da yapımı için videolar var.

B

berkay onaylıı

Misafir
@Ömer D. Evet tabi önlem almak her zaman için gerekli dediğinize katılıyorum. artık yapmak isteyen kişiye kalmış nasıl bir şey kullanacağı zaten basıncı direk kapaktan yaptığım için hortumda fazla bir basınç yok yani yansa da sorun değil yaktım da :) direk hortumun ucuna anteni takıp dik bir şekilde tutup piknik tüpü başlığını da taşımaktan kurtulmak için ama alev pürmüz alevi gibi oluyor iyi değil ama öylede kullanılabilir :)

@mehmet.ali Bundan önceki ocak tam bir canlı bombaydı bu ona göre çok çok iyi :D ama kaçak sorun yapmaz korkulacak bir şey değil yani benim açımdan tabi :D

@B.Yıldız Evet onlar da gayet kullanışlı gözüküyor ama denemedim hiç

alper 76

Forum Bağımlısı
Tepki
1.822
Bisiklet
Scott
Tebrikler, güzel fikir gerçekten

Hakkı Derik

Aktif Üye
Tepki
149
İsim
Hakkı DERİK
Bisiklet
Bianchi
Bir yıl geçmiş ama arkadaşım mesajı görürsen şu tüpün baş kısmını nasıl yaptın onu video ya da daha detaylı fotoğraflar ile anlatır mısın? Tüten çıkan havayı nasıl kaçırmadan gönderiyorsun tam olarak?

seviman

Üye
Tepki
37
İsim
musculus rhomboides
Bisiklet
Bianchi
bu şekilde ispirto ocağı yapabilirsiniz hatta daha kullanışlıları var. çok hafif ve yer kaplamayan bir şey ben kamplarda kullanıyorum ,yurtta da kullanıyorum. çalışma prensibi alkolü buharlaştırıp buharı yakmak. onun için ocağın altına bir ayaklık yapıp onun altına da küçük mumlardan yakarsanız aynı etkiyi yapıyor.