Kredi kartları üyelik ücreti

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Banka kart aidatını iade etti

Kayseri'de bir öğretmen, kredi kartına gelen yıllık üyelik aidatı olan 25 YTL'ye elektronik posta yoluyla itiraz etti, banka müşteriyi haklı bularak 3 gün içinde parasını iade etti.

Melikgazi İlçesi Yüzüncü Yıl İlköğretim Okulunda sınıf öğretmeni olarak çalışan Ercan Tekin (30), AA muhabirine yaptığı açıklamada, kredi kartına Ocak ayında 25 YTL yıllık üyelik aidatı geldiğini ve bu parayı ödediğini söyledi.
Daha sonra bankanın internet şubesinden elektronik posta yoluyla yıllık üyelik aidatının alınmasına itiraz ettiğini belirten Tekin, şöyle devam etti: “Gönderdiğim elektronik postada, alınan yıllık üyelik aidatının yasal olmadığına inandığımı ve eğer yasal ise dayanağının bana bildirilmesini, yasal değilse kesilen yıllık üyelik ücretinin tarafıma iadesini istedim. Söz konusu banka da yapılan itirazımı yerinde bularak kesilen 25 YTL'yi Şubat ayında iade etti.”

Tekin, son günlerde kamuoyunda sıkça konuşulan kredi kartlarından kesilen üyelik aidatlarıyla ilgili tüketici hakem heyetlerinin tüketici lehine karar vermesine rağmen bu konuda henüz yasal bir düzenleme yapılmadığını anımsatarak,
”Bu sebeple tüketiciler benim gibi haklarını arasınlar” tavsiyesinde bulundu.

Bazı bankalar, kredi kartı sahiplerinden yıllık üyelik ücreti olarak 3 ile 30 YTL arasında kesinti yapıyor.

Bankaların Kredi Kartı faiz oranları (%) (Ocak-2007)
bu linkten bakabilirsiniz.
(link)

Kaynak:hurriyet.com.tr

• Beğen
Tepkiler: nuriaktürk
Scudo

Ender Alıcıoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
3.923
Can'cım

Çok güzel bir konuya değinmişsin. Bankalar, işine geleni geldiği gibi uyguluyorlar. Sırf bu aidatlar için kapattığım kartlarım var.
Bunun en kötüsüde otomatik ödeme talimatı vermek. Bu talimatı bankaya verince, adamlar öyle bir kesintiler yapıyorlar ki aklın durur. Her ay, internet bankacılığından takip ediyorum, hesaplarımdan cüzdan işleme parası diye her ay bir sürü para kesintisi yapıyorlar. Halbuki ben cüzdan filan işletmiyorum.
Kanunlar o kadar boşluk ile dolu ki, kim bu örnekteki arkadaş ile hakkını arasa hemen alıyor. Ama hakkını aramayandan gene kesmeye devam ediyorlar. Karışık bir memlekette yaşıyoruz. Her kesime, herkese farklı uygulamalar olan bir ülkedeyiz.
Paylaşımın için teşekkürler. Bizlerde hakkımızı aramalıyız.

Sevgi ve selamlarımla.
Hoşçakal.

mehmet_svm

Forum Bağımlısı
Tepki
419
Bisiklet
Sedona
Bu sene bende itiraz edeceğim,paylaşım için tşk ededirim...

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
Evet Ender abicim haklısın dikkatli olamız gerekli.Bu konuda yasal boşluklar çok ama maalesef bankalar bu yasal boşlukları çok güzel değerlendiriyorlar.Biz istemeden banka kredi kartı çıkarıp gönderiyor bende senin gibi almadan bazı kartlarını geri gönderdim ve almadım.Hatta bir banka benim adıma 2 tane kredi kartı düzenlemiş,şubeye giderek iptal ettirdim.Ayrıca bankaların kredi kartlarına uyguladığı faiz oranları neden bukadar çok yüksek anlamak mümkün değil.
Cevabın için teşekkür ederim...

İsmail Ağıllı

Forum Bağımlısı
Tepki
833
can abi herkez hakkını araması gerek diye düşünüyorum bende itiraz deceğim teşekkürler bilgiler için

H.Can DEMİREL

Forum Bağımlısı
Tepki
950
@theos

Sevgili Mehmet katkın ve verdiğin bilgi için teşekkür ederim...

Murat CER

Forum Bağımlısı
Tepki
1.134
@theos

bununla ilgili net doneler (mahkeme kararı örneği, bunu içeren link vs) var ise paylaşır mısın?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Banka söz konusu ücreti iade etmeyince , bende tam 3 bankaya kartlarını iade ettim.
:)
diğer ücret almayan bankanın kartının limitini yükselttim , sadece onu kullanıyorum.
Zaten ne demeye aldıysak bu kadar kartı. :(