Korkuyorum

emre_s

Daimi Üye
Tepki
102
Arkadaslar yillarca mtb kullandim simdi ise kendime giris seviyesi bir yol almak istiyorum [Btwin Triban 3] dusunuyorum.
Arkadaslar yol bisikletinden korkuyorum bana bu konuda yardimci olabilirmisiniz ?
1- Vucut pozisyonu (Hafifce kilolu biriyim)
2- vites atma
3- Frenler
Ve sonn olarak dengede durma o ince lastiklerle dengede durmadim hic.
Sizce gozumde fazla mi buyutuyorum?

Scudo

gremlis

Üye
Tepki
75
İsim
Hasan S.
Bisiklet
Orbea
ben sirasiyla mtb tur ve yol bisikletleri ile gelisimimi tamamladim :) yol gercekten bambaska bir mevzu keske daha once gecseymisim diye kizdim kendime. :)

benzer korkular bende de mevcuttu ozellikle de bisiklete hukmetme mevzusunda ama olay hic oyle degilmis ilk biniste bu fark ediliyor. Yani dengede kalma frenleme vites mevzulari farkli gelebilir fakat aninda alisiliyor. Korkulmasi gereken nokta virajlara girerken teknikleri ogrenene kadar daha dikkatli olmak ve surekli mazgallari gozetmek. yariklari yola paralel takilmis mazgallar buyuk tehlike olusturuyor. Bende de o fazla kilolardan var bir sikinti yasamazsin. :)

Alismak icin 1 kez binmen yeterli korkacak birsey yok. :D

iogee

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
iogee
Bisiklet
Focus
@emre_s mtb den sonra 3 - ilk olarak fren sistemi gözünüzü korkutabilir nedeni istediğiniz an duran disk frenli sistemlere göre yol bisikleti ani durmaz, duramaması da lazım. 2- Vites sistemi gözünü korkutmasın sadece mtb den sonra büyük oranlar beklemeyin. 1- Drop bar kullanmaya 1 haftada alışırsınız sonra aramazsınız. Eğer çok fazla çekiniyorsanız havaların kötü olduğu şu zamanları MTB ile geçirmek daha mantıklı Nisan ayından sonra düşünmeniz daha iyi olabilir. Saygılar...

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Mtb den sonra ilke kez ince tekerli bisiklet kullanınca işte bisiklet buymuş ya dedim kendi kendime. En çok ta bisikletin akışı hoşuma gitmişti. Tabi bacak alışkın değil di sürekli pedala basarak kullanınca garipsiyor insan 2 defa çevir bırak aksın gitsin :)

emre_s

Daimi Üye
Tepki
102
@gremlis
Bizim burada ki bazi mazgallara mtb tekeri bile dusuyor kaza yapmisligim bile var.
Bu arada cok tesekkur ederim cevap icin :)

@iogee
Bende bu kisi mtb ile gecirib yaza dogru daha dogrusu mart gibi almayi dusunuyordum. Cok tesekkur ederim.

@D.Mustafa
İnsallah dedigin gibi bende zevk alirim hala dusundukce hem ne kadar guzel olacagini dusunuyorum hemde biraz tirsiyorum.

can.bike

Üye
Tepki
53
İsim
Can Y.
Bisiklet
Mosso
Yıllarca şehir içinde mtb kullanan biri olarak, yol bisikletine geçiş sürecinde aynı kaygıları yaşadım. Yola geldikten sonra yıllarca hata yaptığımı anlamış oldum.

• Beğen
Tepkiler: emre_s

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.466
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
alışana kadar kalın lastik taksan olur mu acaba ? :) SAÇMA Olması muhtemel özür dilerim :D

• Beğen

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
Bende düşünüyorum ama yere bakmak sıkıcı olurmu ondan korkuyorum..yol vitesli Fitnes ve yol arasında gidip geliyorum.

• Beğen

Tolga Çelebi

Forum Bağımlısı
Tepki
3.767
İsim
Tolga Çelebi
Bisiklet
Focus
Vites değiştirme ve frenleme konusunda sıkıntı yaşamazsınız ancak ilk başlarda vücudunuzun tabii ki de yol bisikleti pozisyonuna alışması kolay olmuyor bu süreçte biraz ağrılar yaşarsınız.

Ancak bir de şu var tabii ; Yol bisikleti ile sadce droplardan ( en alttan ) tutmuyorsunuz yüzde 90 hood denilen yerden tutacaksınız ki bu da daha dik bir sürüş sağlayacak.

Ulaş Çavuşoğlu

Forum Bağımlısı
Tepki
936
İsim
Ulaş
Bisiklet
Mosso
Ben ilk yol bisikletimi aldığımda eve doğru sürmek için bastım pedala noluyo lan diye bağırarak asıldım frenlere indim hemen bisikletten ilk adım zorlayıcı olabiliyo ama 2 pedal çevirdiğinizde gerisi geliyo

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@emre_s Hocam saydığın maddelerin hiç birini büyütmene gerek yok. Düşünmen gereken tek şey alışık olduğun mtb'den sonra bu bisikletle yollarda daha dikkatli gitmen gerektiği. O kısmı da dikkatli süre süre kolayca aşarsın. Bence burada zaman harcama direk bas pedala rüzgarı yüzüne yemeye başla :) Kazasız sürüşler..

Kuzey Ege

Forum Bağımlısı
Tepki
10.276
İsim
Murat Gökhan
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@volkan Öz
Ilahi Volkan ya :D :D

• Beğen

emre0x5d

Forum Demirbaşı
Tepki
267
Ben de yakın zamanda yola geçtim. Uzun yol yaparım, git gel yaparken az yorar hem diye yol aldım. Ama insan hiç demiyor ki "Aa ne güzel hiç yormadan gidiyor, sakin sakin gideyim". Yani öncekiyle aynı hızda sürsen tamam, az yoracak. Ama duramıyorsun şeytana uyuyorsun yokuş aşağı bile pedallara asılıyorsun. İnsanı hızlı gitmeye, sınırlarını zorlamaya tahrik ediyor yol bisikleti.
Sadece son hız olarak dadeğil, kalkışlarda da... Eskiden arabaların arasında çok tedirgin hissederdim kendimi, ezilecekmiş gibi her an. Şimdi ışık beklerken ya da aradan geçicek yer olmadığı için önümdeki arabayı beklerken çok rahatım. Onlarla aynı hızla kalkıp uygun bir yerde sağa geçiyorum.
Adını unuttuğum bir abimizin de dediği gibi:
"It never gets easier. You just go faster."

Edit: Greg Lemond'muş.

oktayakgoz

Forum Bağımlısı
Tepki
507
Bisiklet
Salcano
Tabiki her birinin amaci farkli ama yol bambaska. Dusunuyorsan o zaman varsin mutlaka yol bisikleti almalisin

• Beğen
Tepki
130
İsim
navigraph55
Bisiklet
Scott
Belki de ıslak havalar ve zeminde başlamayıp, kuru zeminlerde ve daha sakin trafikli rotalarla başlamak bu korkuyu daha çabuk yenmeniz için en iyi faydayı sağlayacaktır diye düşünüyorum yada yol çok kasacaksa hibrit-yol arası bir metrix20 de sizi keyften uçurur ...

ta1aln

Üye
Tepki
22
İsim
VOLKAN ALTAN
Bisiklet
Scott
Bende yeni başladım. Kullanabilir miyim, bizim yollar bozuk endişesiyle "fitness serisi" scott metrix 40 aldım. Ne kadar hor kullansam da lastik patlatmadım. "Çukurları kaçırmadım." Spd pedal ve ayakkabıyla kullanmaya başladım aldığım keyif ikiye katlandı. Bu arada 6 ay da 96 kg dan 79 kg düştüm. Kardiyo vasküler dayanıklılığımı arttırdı. Örn: 15 km 1.15 dk koşmaya başladım.
Bir süre daha deneyim sahibi olduktan sonra 50/34 dişli oranlı bir yol bisikletine geçmeyi düşünüyorum. Benimde bazı korkularım var. Bayırlar gibi :)
Belkide bilmeden doğru yapıyorumdur. Kademe kademe gitmekle.
Öyleyse sizde fitness bike ile başlayın. sonrada tecrübe ve kondisyon sahibi oldukça vitesi yükseltirsiniz.
Sevgilerle...

Volkan