Köpeksavar cihazları işe yarıyor mu?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Triban

Sana herkes sosyolojiden de psikolojiden de antropolojiden de bahsedecek. Yok öyle yağma. Kendi primitif mantığını buraya argümanmış gibi getirip bla bla edip durmanın burada herhangi bir meşru karşılığı yok. Temcit pilavı gibi aynı ucube akıl yürütmeleri sürdürüp duruyorsun, dahası türcülükten ırkçılığa pervasızca geçip Suriyelileri Afganlıları köpekleri falan aynı kategori içinde tartşıyorsun.

Şehirlerde söz hakkı, o şehirde kim yaşıyorsa, kimler yaşıyorsa, insanıyla hayvanıyla herkesin her canlının hakkıdır. Bunu o kalın kafana sok. Vergi vermek sadece kayıtlı istihdamla, kayıtlı ekonomi içinde gerçekleşen bir yaptırımdır. Dünya nüfusunun senin sandığından bile çok daha azı kayıtlı ekonomi içinde hayatını idame ettirir. Dünya ekmeğini kayıtsız kuyutsuz vergisiz yollardan kazanan insanlarla dolu. Biz buna enformel nüfus, enformel barınma, enformel emek süreçleri falan deriz. Üç satır liberalizm bilgisiyle vergi teranesi okuyarak hak sahibi falan olmuş olmuyorsun. Akıl yürütmedeki derinlğin iki satır sonra dramatik fon müziği eşliğinde Kayseriiii Kayseriii diye ünlemenden belli oluyor.

Silah taşıyana bir şey diyemezmiş, hadi ordan. Neden demeyecekmişsin. Sen demezsen biz deriz. Nerde bu silahın ruhsatı deriz, sen hangi hakla ve gerekçeyle bu silahı taşıyorsun deriz, sana mı düştü bu sokakların emniyeti deriz, bu Suriyeliler Afganlılar ve dahi köpekler senin keyfine göre mi yaşayacak bu şehirde deriz. Hadi ordan densiz deriz, uzatırsa da takarız eline kelepçeyi, çıkarırız hâkim karşısına. Kimmiş o eline silah alıp hayvanlara sıkacak olan soysuz aşağılık mahluk? Çıksın karşımıza da alalım boyunun ölçüsünü? Ancak gece karanlığında zehirli sosis saçabilir etrafa bu aşağılık ruhlu mahlukat.

Hayvanlara nasıl davranılacağı, hayvanların nasıl davrandığı, hayvanların şehirde neden yaşadığı, nasıl yaşadığı ve yaşayacağı, bütün bu sorular sizin ucube mantığınızın ürünü abuk söylemlerinizle konuşulacak tartışılacak hâlledilecek şeyler değil. Bunun bilimsel kaynakları var, literatürü var, yolları yordamları var, bunlara uygun olacak her şey. Hak mücadelesi de kendi etiği içinde sürdürülecek. Bana ne bunlardan diyene de senden de bana ne o zaman denecek, sen kendini ne sanıyorsun da eline silah almaktan söz ediyorsun, sen kim oluyorsun da Afganlıya Suriyeliye köpeklere hayvanlara nefret saçıyorsun, ırkçılığa cevaz veren bir kanun var da biz mi bilmiyoruz, hayvanların kafasına sıkmak için kanunun sana tanıdığı bir icazet var da biz mi okumadık, sen kimsin o zaman densiz, al o ucube mantığını ve uzak dur şehrimizden de göçmenlerimizden de hayvanlarımızdan da. Yok uzak durmayacağım diyorsan karşında bizi bulacaksın, bunu bil. İstersen çete kur silahlan ve sokağa çık, Suriyelilere Afganlara köpeklere falan sizi bu şehirde istemiyoruz diye engel olmayı dene, bak gör neler olacak, kimler kimler çıkacak karşına.

Bu forumda sansasyonel haberler paylaşarak nefret söylemine meşruiyet kazandırmaya çabalayan herkese sesleniyorum, nefret ettiğiniz o göçmenlerin, köpeklerin, hayvanların dostları, yoldaşları var ve onlar mücadele etmeyi sürdürdükçe siz bu nefretinizde adım adım dibe batacak ve kaybolup gideceksiniz. Bunu iyice kafanıza sokun. Azıcık aklınız varsa, kendinizi eğitin, korkularınızla yüzleşin ve insan olmak için daha fazla çabalayın. Bu yeryüzü sizin nefret kokmuş bataklığınız değil, üzerinde yaşayan herkesin bahçesi.

Scudo
Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
şu kendini bilmez şoförler içinde bi savar icat etseler az öteden sürmelerini sağlar belki

• Beğen
Tepkiler: DayKnight
Tepki
122
İsim
Budak
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@DayKnight

Şekerli yiyecekler köpekleri kör eder fazlası öldürür. Albeni gofret tarzı şeyler verme. Şeker bayramında bizim işyerindeki Bekçi Kurt köpeğine çikolata vermiş personel hayvan acı çeke çeke veterinerde öldü. Yavrudan alıp büyütmüştük. Aman diyeyim :)

• Muhteşem
Tepkiler: yenhesa

Gökay Akçay

Forum Demirbaşı
Tepki
1.869
İsim
Gökay Akçay
Başlangıç
1987—88
Bisiklet
Fuji
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@budak şener
Yanlış bihter çikolata köpeklere zararlı bi gofretten bişey olmaz rahat olun

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
@bisikletgundemi nedense yazdıklarınıza hiç şaşırmadım..Klişe söylemlere devam..!
Çete kur,bak gör filan..Ne oluyor,yahu..Ortaokul mu burası?Beni köpekleri zehirleyenler gibi biri mi zannediyorsunuz yoksa?Ben kimse köpekleri zehirlemesin,kimse köpeklere tecavüz etmesin diye,sokaktaki köpek sorununa bir çözüm bulunsun diyorum,siz bana neler neler diyorsunuz..

Bu kadar ciddi olmanıza,hiç tanımadığınız insanlara hakaret etmenize de gerek yok..Sağlığınızı kaybederseniz sonra..Az gülün,olmaz mı:hhhhhh:
Nedense sizin gibi hayvanseverler,hep böyle gerginler..!

Ayrıca burada ben kendi adıma filan yazmıyorum..Dımdızlak bisiklet sürdüğümü,yanımda bir şey taşımadığımı filan belirttim..Türkiye'de çocuk sahibi olanlar veya çocuk yapmayı düşünenler veya köpeklerden korkanlar açısından birşeyler karalıyorum..Sokakta çocukların köpekler tarafından parçalanmasının tüm toplum nezdinde rahatsızlık verici bir olgu olduğundan bahsediyorum..Falan filan işte..
Ama sizin gibi hayvanseverler,hep konuyu farklı yerlere çekiyorlar,karşılarındaki insana hakaret ediyorlar..vb

Neyse..Belli bir yaşa gelince,insan gerçekten biraz huzur arıyor galiba..Sizin gibi insanları da ne yazık ki engellemek zorundayım..
Yetişkin bir birey olarak,karşınızdaki kişiye hakaret etmeden bir şeyler yazabilseydiniz,sizinle aylarca bu konuyu münazara ederdim ama bu olgunluğu sizlerden göremiyorum..

Bu mesajımı okuyun,sonra engellerim sizi..

Son olarak şunu söyleyeyim..Birkaç yıldır aktif olarak bisiklet sürüyorum..En fazla 60 km'lik bir turum oldu ama bıktım..Yollarda şişe kıranlardan,sürekli köpeklerin bana saldırmasından,sağımdan solumdan silah sıkılmasından,trafikte inanılmaz hızla giden magandalardan,çok basit kurallara bile uymayan (ters yol mesela) ve bana tecavüz edecekmiş gibi bakan insanlardan bıktım ama bisikletten de vazgeçemiyorum..

• Beğen
Tepkiler: mhlc ve yenhesa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Triban

Aylardır bu forumda her fırsatta ortalığı nasıl karıştırdığınızı, provokatif mesajlarla başlıkları nasıl talan ettiğinizi, konuların usulünce ve adabınca tartışılmasına engel olduğunuzu herkes görüyor izliyor biliyor. Defalarca başlıklardan uzaklaştırıldınız, defalarca insanların tepkisini aldınız, defalarca onları kızdırıp ben ne dedim ki neden bana böyle davranıyorsunuz diye sinsi tavırlar gösterdiniz, hepsine şahit olduk. Başlıklardan uzaklaştırılmanıza zamanında tepki vermiş bir insan olarak şimdi şunu iyi dinleyin:

Beni engellemeniz hiç mi hiç bana engel değil, yine okumaya devam edeceğim yazdıklarınızı, bu türden provokatif mesajlarınızı ve nefret yüklü, ayrımcı ötekileştirici sözlerinize tepki vereceğim, okursunuz okumazsınız umrumda değil, bu ayrımcı ötekileştirici nefret yüklü ifadelerinize devam eder, insanları etnik kimliklerine göre ötekileştirip onlara yönelik aşağılayıcı küçümseyici ifadeler kullanmayı sürdürürseniz karşınızda önce beni bulacaksınız. Yetişkinlik neymiş öğreneceksiniz. Yurttaşlık neymiş öğreneceksiniz. Şehrin sahibi sadece vergi verenler mi yoksa orada yaşayan herkes mi öğreneceksiniz. Hiç şüpheniz olmasın.

Bu vesileyle moderasyona da açık çağrıda bulunayım: Lütfen forum Kullanım Sözleşmesinin 7. maddesini artık uygulayın. Bu nefret söylemine, ayrımcı ötekileştirici dile cevaz vermeyin. Ülkenin her yanına yayılan bu çatışmacı, kutuplaştırıcı, ayrımcı dille bizi burada da sürekli karşı karşıya bırakmayın.

"7- Topluluklar veya etnik köken hakkında tahrik edici ve küçük düşürücü yazılar yazılmamalıdır. Tehdit edici, hakaret ve küfür içeren, nefret dolu, siyasi ya da çok miktarda istenmeyen mesajlar gönderilmemelidir. Din, dil, ırk ayrımına yönelik yazılar gönderilmemeli, materyaller kullanılmamalı, insanları küçümser şekilde alaycı ve dalga geçici davranışlardan bu mecrada uzak durulmalıdır."

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Triban
Gerçekten söylediklerinizin herhangi bir temeli var mı bir durun sorun kendinize, eğer giriş kısmında belirttiğiniz sorunlara cevap arıyorsanız çözüm gözünüzün önünde defalarca da yazdım: Bu sorunlara yol açan ve onları inatla göz önünden uzak tutmaya, varlıklarını inkar edercesine konuşan sizin gibi bireylerin toplumdan ayrılarak rehabilite edilmesi!

@bisikletgundemi de konuyu takip ediyor ve meydanı sizin gibi zehirli mahuklara bırakmıyor ayrıca cevaplarını benden daha iyi izah ediyor. Kendisine burdan çok teşekkür ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Gökay Akçay

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Bu ''hayvanseverler'' niye böyleler:naslyany:

Ben bir şey demedim burada..Bir şey desem de,bana bu kadar hakaret etmenizi filan anlasam ama böyle bir şey yok ortada..Köpek görmek istemiyorum,artı dilini bilmediğim insanların sokakta gezmesini de istemiyorum dedim..Ne var bunda?!
Sen şöylesin de,böylesin de,karşında beni bulursun da,istersen çete kur da,zehirli mahluksun da,neler neler diyorlar:naslyni:
Bir de yönetimi ikaz etmeler filan..
Hiç uğraşamam sizinle..
Aruera,sana da hayatında bol şans..Ben böyle sanalda tanımadığı insanlara alenen hakaret eden veya aşağılayan insanları sev(e)miyorum..
Karşı karşıya gelsek,güzel güzel muhabbet ederiz ama sanalda olunca,inanılmaz gerginleşiyor insanlar..Sokaktaki köpeği dinliyor adam ama beni dinlemiyor..Ben de engeller geçerim,o kadar basit..Burada ortaokul çocukları gibi seni şikayet edeceğim,istersen çete kur muhabbetlerini filan hiç çekemem..Saçımız sakalımız ağardı,bunlarla mı uğraşacağım bu yaştan sonra?
Ben çocukları köpekler parçalamasın diyorum sadece..Buradan tutup,beni düşman ilan edip,kendi egonuzu tatmin edemezsiniz..Yanlış bu..

• Beğen
Tepkiler: yenhesa

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Triban

ama onlar gezecek. sen de onlarla bir arada yaşamayı öğreneceksin. başka seçeneğin yok. onların gezmesine engel olman mümkün değil. buna yeltenirsen kanun karşına çıkacak. hadi ordan diyecek sana. suç işlemiş olacaksın bunu yaparsan. anla artık.

sen ne biçim yetişkinsin ki dilini bilmediğin insanların sokakta gezmesine tahammül edemiyorsun. sen ne biçim yurttaşsın ki dilini bilmediğin insanlarla bir arada yaşamaya tahammülün yok. sana yetişkinliği ve yurttaşlığı biz öğreteceğiz. eşitlik, adalet, çoğulculuk, dayanışma, katılım, hakkaniyet gibi kavramları bilen özümseyen bunları şiar edinen insanlar anlatacak sana nerede yanlış yaptığını ve neleri yapamayacağını. onlar öğretecek sana yaşamayı, yurttaş olmayı. sen de öğreneceksin. istemesen de öğreneceksin.

çünkü bu yeryüzü senin gibi, kişisel gelişimini bir yetişkin düzeyine eriştirememiş, tahammül ve paylaşma gibi olgunluk emarelerini göstermeyen insanların keyfine göre yaşanmıyor. suriyeliler de bu ülkede yaşayacak, afganlılar da, sen de onlarla şehri paylaşmayı öğreneceksin. onların da senin benim gibi insanlar olduklarını göreceksin. dilini bilmiyorsan öğreneceksin, dilini bilmiyorlarsa öğrenmelerini sağlayacaksın, mahallede komşu olacaksın, işyerinde çalışma arkadaşı, okulda sıra arkadaşı, sokakta birlikte yürüyecek, toplu taşıma araçlarını birlikte kullanacaksın.

sen de büyüyeceksin. nefret etmemeyi, ayrımcılık yapmamayı, ötekileştirmemeyi öğreneceksin. kendi başına öğrenemiyorsan, ki öyle görünüyor, biz öğreteceğiz sana. biraz zor olacak, ama öğreteceğiz. herkes öğrenecek. hepimiz öğreneceğiz. dünya ancak böyle ayakta kalacak. yoksa kıyamet kopacak.

hadi şimdi aklını başına topla da, bu konularda yazılmış iki satır düzgün bir şeyler oku. vaktini buralarda heba etme fazla. kendini geliştir, fikrini mantığını yenile. bizi de çok yorma.

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Engelledim işte seni,bıraksana peşimi..:D
Bu mesajımı da okuyacaksın..Madem öyle..Yazayım biraz daha..

Ben insan sevmeyen birisiyim..Yetişkin bisikletgündemi..Dikkat et yazdıklarıma..İnsanların üremesine karşı olan birisi var karşında..
Mesela çöldeyiz diyelim..Spontane yazıyorum..Küçük bir köpek yavrusu ve sen varsın karşımda..İkiniz de susuzluktan ölmek üzeresiniz ve bende de su var diyelim..Etrafta da hiç bir şey yok..Sence ben sana mı su veririm,köpek yavrusuna mı?Sana kesinlikle vermem,zerre tereddüt etmem..O köpek yavrusuna suyu veririm..

Anladın mı ne kadar ARIZA birisi olduğumu?:D

Afganlıların dilini öğrenecekmişim filan..Banane Afganlılardan..Ben HÜMANİST DEĞİLİM ki,insanları düşüneyim..

O zaman şöyle bir paradoksa mı girmiş olurum..''Hümanist değilsen,niye köpeklerin insanları parçalamasından rahatsızsın?'' denilebilir..Değilim ki,umurumda değil..
Aynı şekilde insanların köpekleri öldürmesi de umurumda değil..
Bu yollardan,bu köprüyü geçeli çok oldu..
Ben burada insanların kurduğu şehirlerde,sadece insanların sözünün geçeceğini söylüyorum..Ben vergi veriyorum,bu şehirde köpekler bana saldırıyor ve ben bunu bu forumda dile getirdiğim için,siz de bana saldırıyorsunuz..Ne acayip bir şey bu..!
Mağdur olan benim ama size göre benim söz hakkım yok..!
Köpeğin şehirde ne işi var?Avcı toplayıcı mıyız biz?Paleolitik dönemde mi yaşıyoruz yoksa?
Sene 2019..Türkiye sokaklarında köpekler yüzünden insanlar sokaklarda rahatça dolaşamıyor ve siz köpek severler,bizi KÖTÜ ilan ediyorsunuz..Niye çölde size su vermeyeceğimi,yavaş yavaş anlıyor musunuz:D

• Hahaha
Tepkiler: budak şener

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Triban
Millete sataşarak, ötekileştirerek ve farklı olmaya çalışarak dikkat çekmeye çalışanlar artık liselerde bile tek tük... Yetişkin Arıza Bey, iyi pedallamalar ve engellemeler.

Tepki
122
İsim
Budak
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@bisikletgundemi
Gelişmiş Avrupa şehirlerinde görüpde özlemini sık sık duyduğum bisiklet yollarının bir kırıntısı olan ve bana yakın olan Büyükçekmece sahilinde, bisiklet yoluma semaver kuran mangal yakan Suriyeli istemiyorum. Arkadaşlarımla gidip keyifle mangal yaptığım ve taktir ettiğim Büyükçekmece Gürpınar sahilinde belediyenin organize ettiği küreğine kadar herşeyi olan, etrafda çöp tenekeleri olan mangal masaları geçen sene kaldırıldı.. Neden ? Çünkü Suriyeliler mangal çöplerini çöplüğe değil mangal masasının etrafına oturdukları alanlara döküp gidiyorlardı. Sayelerinde belediyenin bu güzel hizmetinden mahrum kaldık. Belediye haklı. Daha yazacak çok şey varda en sadece olayın bisiklet kısmına değen boyutlarını yazdım buraya. Ben dönüp yakın tarihime baktığım zaman Suriyelilerin asit kuyularında kör ettiği Türk ordusu dedelerimi okuyorum. Geçmişimi biliyorum. Şimdiyi endişe ile görüyorum. Geleceğimin bu insanlarla oluşmasını istemiyorum. Kaynakları çocuklarımın kullanmasını istiyorum. Kaynakları emekliliği bekleyen milyonların kullanmasını istiyorum. İş kurmak isteyen girişimci gençlerin kullanmasını istiyorum. Mülteci mülteciliğini bilecek ve vakti gelince gitmesini bilecek gidecek. Bilmezse nefret de ederim ayrımcılık da yaparım ötekileştiririm artık ne dersen de. Triban 'a hak veriyorum.

• Beğen
Tepkiler: Triban

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Hep bu böyle şu şöyle, kardeşim Suriyeliler savaştan kaçıp ülkene geldi almamız hem misafirperverlik hem de insanlık icabıdır. Aldıktan sonra elbet dokunulmaz olsunlar demiyoruz belediyeniz de madem bu kadar hizmete düşkün 2 ay o mangal yerine ayırdığı bütçeyi bu insanları eğitmeye yönelik harcardı sonra mangala kaldığınız yerden devam ederdiniz. Tek derdiniz gülü koparmak tabi hiçbiriniz biraz mertlik ve cesaret gösterip de dikeni koparamazsınız...

Triban

Forum Bağımlısı
Tepki
4.349
Aruera,yazdıklarımı bir daha okur musun?İnsanların olduğu bir forumda ''insan sevmiyorum'' demişim..Dikkat çekmek böyle mi olur?Bir insan dikkat çekmek için insanların arasında ''insan sevmiyorum'' mu der:D
Beni aşağılayan sen ve arkadaşın..Bana hakaret eden de sizsiniz..Ben sanalda kimseye böyle şeyler söylemem..Profilimden isteyen mesajlarıma bakabilir..Hem suçlusunuz,hem de güçlüsünüz yani..
Marjinal bir noktada olduğumu biliyorum...Haliyle arıza olarak kendimi tarif etmem de bir sıkıntı yok ama ben de tam tersi,kendimin normal olduğunu,insanların üremesinden yana olanların arıza olduklarını düşünüyorum..Yani kimin arıza,kimin normal olduğu göreceli bir şey..Sana göre ben arızayım,bana göre sen arızasın..

Benden alıntı yapmayın artık..Engelledim,bitti o iş..Başka kişilerle tartışmaya devam edersiniz..Size de bol pedallamalar,hayatınızda başarılar:kahve:

• Beğen
Tepkiler: budak şener

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
Bugün işim vardı yazamadım, konu almış başını gitmiş. Amacım polemik yartmak değil ama alıntıladıpınız için cevap vereyim bir iki şeye. Video çok önemli değildi zaten.
@Aruera
Diyarbakırı bilmiyorum, gezdiğiniz yerleri bilmiyorum, belki köpek nüfüsu azdır, belki şanştır karşılaşmamanız bilemem. Ya öyledir ya şöyledir ya böyledir vs. Vs. Bu köpek sizi anlar yaklaşımları defalarca yazıp çizildi inanın tekrar konuşnak istemiyorum, ama şu antitezi vereyim en ufağından: Sokakta yaşayan köpekleri besleyen insanların köpekler tarafından öldürülmesi. Evet tarafından...
@Aruera

Bir arkadaş kendi kişişel ve sosyal çevrenizden edindiğiniz deneyimleri genellemenizi zaten eleştirmiş ama. Bu yukarıda belirttiğim genelleme beni rahatsız etti. Nereden biliyorsunuz benim dediklerinizi, öyle insanların cezalandırılmasını, tecrit edilmesini istemediğimi..

Bir arkadaş daha bir genelleme yapmışmıştı benim hakkımda üstte ona yazdıklarımı yineleyeyim
Ben de sizin gibi hayvan seviciler hakkında çeşitli genellemeler yapabilirim, ama bu bana yakışmaz.
@Aruera
Belediyelerin şu anki kanuni yetkilerini biliyorum. 5661 nolu kanundu galiba. Yani şu anki kanunu ve düzeni biliyorum, bir cevap beklemediğim sorumu yine de cevapladığınız için teşekkürler.

Bu tartışmaları yapmamın sebebi belki entellektüel bir düzeye ulaşır, kişisel ve topluluksal gelişim sağlanır diyedir(açıkçası ben kendime bir şeyler katıyorum dakat atılan taş ürkütülen kuşa değmiyor). Ama gerçekten çok sıkıyor konu dönüp dolaşıp aynı argümanlara, duygu sömürülerine ve ahlaki mastürbasyona evriliyor.
Böyle amacı belli bir konuda bile konu farklı farklı boyutlara geliyor. Galiba ben de hiç yapmadığım engelleme fonksiyonunu kullanacağım forumun. Herkese toptan iyi pedallamalar.

luckxor

Forum Demirbaşı
Tepki
1.108
Bisiklet
Focus
@Aruera

Aynı durumda biz olsak emin ol suriyeliler sınırdan girenlere karşı vur emri uygulardı. Bu sığınmacılar, mülteciler, suriyeliler tamamen politik sebeplerle ülkedeler. Ayrıca eğitimsizler, cahiller ve hem çevreye hem de topluma zararları var. Ülke ekonomisine zararları var herşeye zararları var. Bakın suriyelilerle asla aynı klasmanda olmayan Bulgaristan Türkleri, bu ülkeye 1989 geldi yerleşti. Tahmini 2-3 milyon civarı. Bu insanlar geldikleri gibi ülkeye değer kattı hepsi eğitimli ve iş sahibi insanlardı. Diğer yandan suriyeliler tam tersi, ülke için beladır ve ülkeden derhal gitmeleri gerekir.!

hgercek

Daimi Üye
Tepki
840
Suriye’de savas biteli 1 sene oluyor. Adamlar dalga gecer gibi bayramda Suriye’ye tatile gidip geri geliyor hala ne savasi? Alnimizda enayi mi yaziyor?

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@caner adsız
Tabii siz güzelce ırkçılığınızı yaptınız, yaşanmamış olaylar üzerinden varsayımlarınızı yaptınız da sizin bu ülkeye ne faydanız oldu veya olacak? Daha genel sorayım yıllardır ülkeye herhangi bir fayda sağlamamış milyonlarca Türk, Kürt, Ermeni, Çerkez ve daha onlarca ırktan insanın bu ülkeye ne faydaları oldu veya olacak? Ülke içinde yaşamak isteyen ve yaşayan herkesindir, kimse kendi kafasına göre onu istemiyorum, bu gitsin, şu beladır vs. Dİ-YE-MEZ! Siz nasıl bu insanlara bela dediniz, varsa bir argümanınız sunun bakalım biz de sırtımızı dönüp gülelim? Öte yandan sizin toplumu kutuplaştırmaya çalıştığınız ve halkı kin ve nefrete teşvik ettiğiniz aşikar! Bu toplum birilerini ülke sınırlarından çıkartmaya karar verirse topluma böyle iğrenç düşünceler kusanlardan başlamak muhtemelen en makûlü olacaktır.

• Beğen
Tepkiler: ag249

ag249

Forum Bağımlısı
Tepki
1.700
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Eminim çok tartışılmıştır ve bisiklet forumunda teknik konuların dışına çıkmak da istemiyorum ama, ırkçılık bir "kötü" olma durumundan çok "cahil, vizyonsuz" olma durumu bence. Zira milyonlarca insanı kökenlerine, yaşadıkları bölgeye ya da altında oldukları ulus devlete göre genellemek ancak bilgisizlikle açıklanabilir. Suriyelilere atfedilen özellikler, sanki bir Suriyeli "özü" varmış, fabrikalarda belli kalıplarla Suriyeli üretiliyormuş gibi komik bir şekilde belli bir kalıp oluşturacak şekilde sunuluyor. Daha fazla araştırmak, öğrenmek ve at gözlüklerini çıkarmak lazım.

Ayrıca, Yunanistan Türkiye'deki terör örgütlerini ABD ve diğer emperyalist Batı ülkeleri ile işbirliği yapıp silahlandırsaydı, Türkiye yangın yerine dönüp milyonlarca insan Yunanistan'a gitseydi, ve oradaki Yunan milliyetçileri/ırkçıları o insanlara "sizin ne işiniz var burada, ülkenize dönün" deseydi, onlara g*tümüzle gülerdik. Şu an yaşadığımız durum aynı. Ben Suriyelilere, kendi devletinin savaş körükleyerek yakıp yıktığı Suriye'ye dönme çağrısı yapanlara salak gözüyle bakıyorum. Basit mantıksal çıkarımlar yapmaktan acizler.

Tabi bu forum böyle tartışmaların yeri değil. Burada yazdığımız yorumlarla hiç bir ırkçıyı insan yapabileceğimizi de düşünmüyorum.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
elim şikâyet butonuna gidip gidip geliyor.

bıktık usandık artık bu forumdaki ırkçı ve türcü nefret söyleminden.