Köpeklerle nasıl baş edilir? Bisiklet ve köpek ilişkisi hakkında

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.655
İsim
Serhat C
Forumda köpeklerle ilgili birçok konu, talihsiz tecrübe, olumsuz görüş var. Ülkemizde bunca başıboş köpek olduğu için de maalesef gayet normal bir durum.

Bu sitede köpeklere karşı nasıl davranılması gerektiği birçok mesajda yazılı olarak oldukça güzel anlatılmış durumda. Ben de görsel olarak bir katkı yapmak istedim.

Sele üzerinde yaklaşık 5 yılda 54.000 kilometredir Türkiye'nin kırsalında köpeklerle ilgili yaşadığım tecrübeleri aşağıdaki videoda örnekler göstererek anlatmaya çalıştım.

Umarım köpek korkusu olan arkadaşların bu korkularını yenmelerine ve sele üzerinde güvenli ve keyifli hissetmelerine ufak bir katkısı olur.

Vakti olmayanlar için bölümler:
0:00 Giriş
1:39 Koşu ve önceki videolar
3:01 İlk köpek grubu
4:09 İkinci köpek grubu
6:55 Üçüncü köpek grubu
7:31 Koyun sürülü çoban köpekleri
8:25 Genel tavsiyeler - Bisiklet
11:26 Kapanış

Scudo

hamlet2006

Cırbağa dedesi
Tepki
32.971
İsim
Süleyman
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sccetin
Çok faydalı bilgiler ve güzel bir anlatım. Eline, emeğine sağlık.
Ben de beni köpek kovalayınca duruyorum ve durarak köpekleri şaşırtıyorum.”E ben kovalıyordum, bu neden kaçmadı? Peki şimdi ne yapsam ki acaba?'' derler. :ssrtcbya:
Şaşırmaya meyilliler.

Son düzenleme:

Eshquia™

Forum Bağımlısı
Tepki
2.410
İsim
Ayhan Balbunar
Başlangıç
1974—75
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Harika çekimler, nefis anlatım. Çok bilgilendirici. Tebrikler. 👏👏👏

Fakat ne olur şu her kelimenin arasını kesmekten vazgeçin. Bu akım nereden çıktı bilmiyorum ama çok itici duruyor. Kamera önü, arkası ve kurgu konusunda pro. tecrübesi olan kızımla da daha yeni bu konuyu konuştuk. O da şikayetçi. 😊

B

BF Okuru

Misafir
Çok güzel bir anlatım, yüreğinize sağlık👏🏽
İzlerken gerildim, bir de dediklerinizi uygulayayım bakalım neler olacak😄

789

Üye
Tepki
131
Başlangıç
1996—97
Bisiklet
Diğer
Harika çekimler, nefis anlatım. Çok bilgilendirici. Tebrikler. 👏👏👏

Fakat ne olur şu her kelimenin arasını kesmekten vazgeçin. Bu akım nereden çıktı bilmiyorum ama çok itici duruyor. Kamera önü, arkası ve kurgu konusunda pro. tecrübesi olan kızımla da daha yeni bu konuyu konuştuk. O da şikayetçi. 😊
Jump cut deniyor galiba ona. Ben de çok rahatsızım, çoğu zaman abartılıyor maalesef. Bazen bu yüzden izlemeyi bıraktığım videolar bile oluyor.

Video için ağzınıza sağlık. Daha dün koşu sırasında başıma geldi, tam koşuyu bitirmiş hafif tempo yürüyordum ki, arkamdan havlamaya başladı köpekler, benzer taktiklerle savuşturdum ben de.
Bu arada kanalınızı ilk önce youtube'da dolanırken keşfetmiş, birkaç videonuzu izlemiş, sonrasında bu forumda da aktif olduğunuzu öğrenmiştim. Özgün anlatım için teşekkürler, yeni videoları merakla bekliyoruz. :)

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.546
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında en önemli noktayı atlıyoruz. Köpeklerden delicesine korkan insanlar için bu kuralların hiçbiri ne yazık ki geçerli olmayacak. Köpeği gördükleri anda hepsini unutup istemsizce ya kilitlenip kalacaklar yada delice kaçacaklar. Umarım ilk seçeneği uygularlar. Şimdiye kadar maksimum çevremi saran köpek sayısı 8. Kırsalda köpek görünce dururum ne olursa olsun yokuş aşağı insem bile frenlere basarım. Grup sürüşünün başında arkadaşlar köpek kovalarsa ben kesin dururum ona göre arkamdan gelenler uyanık olsun diye uyarırım. Bugüne kadar durduktan sonra gelip ısıran olmadı. O hızla giderken tekerin önüne atlasa hem kendisi hem ben büyük zarar görürüz. Ortalama düşsün biraz sıkıntı yok. :komik:

B

BF Okuru

Misafir
@trainspotting35 Kaçarken ki bi ihtimal yakalanmama umudu başka bir şeye değişmem😄 İnşallah kitlenir kalakalırız, yakın çevremizde ısırılma sohbetlerine şahitlik etmesek belki bilinçaltımız bu konuda daha rahat olurdu.

Video girişinde köpeklerle nasıl baş edebileceğini bilmeyen forum üyeleri var, çocukken bende öyleydim sözüne de alındığımı belirteyim😅 Biz büyüdük, kocaman insanlar olduk, hala bilmiyoruz🥲
Tüm forum bu köpeklerle mücadele sorununu aşacağımıza inanıyorum😊

ModernOblomov

Daimi Üye
Tepki
2.497
İsim
Oblomov
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Kampa giderken 8 tane çoban köpeğinin bisikletten hemen inmeme rağmen çevremi sarmasıyla sırasıyla;
a) İlk şok (kalakalma)
b) Öpücük/ıslık (şirin görünme çabaları)
c) Rızkımı onlara dağıtma
ç) Bölgelerinden usul usul uzaklaşma
aşamalarını uygulayarak kimse zarar görmeden yırtabilmiştim. Elimdeki tüm kozları masaya döktüm resmen. Birinden biri işe yarayacaktı. :)

Ben de ilk karşılaşmada sakin kalmanın önemini vurgulamak istiyorum. Köpeğin de o an bizim yaşadığımız korku ve endişe duygularını paylaştığını düşünüyorum. Sakin kalarak onları da sakin kılmak çoğu zaman mümkün olabiliyor.

Videodaki köpeklerin sahibinin "Buradan geçme, ısırırlar, seni şikayet ederim." sözlerine de diyecek şey bulamadım. Pes!

Oxsy

Forum Bağımlısı
Tepki
2.003
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
Focus
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elinize sağlık, güzel bilgiler içeren yararlı bir video olmuş.
Benim köpeklere karşı tavrımı, köpek konularından az çok biliyorsunuzdur belki. Ben her türlü köpeği severim, onların yaşamlarına saygı duyarım.
Gerek grup antrenmanlarında gerekse bireysel antrenmanlarımda yüzlerce köpekle karşılaşmışımdır, hiçbiri beni ısırmamış , sadece bölgelerinden uzaklaştırmak üzere hareket etmişlerdir.
Ben bisiklet sporuna babam ile başladım. Kendisi , Bisiklet Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı. Senelerdir, beraber binlerce kilometre antrenman yapmışlığımız var .

Geçen ay , kendisi , İzmirde Kordonda bisiklet sürerken, bir köpeğin saldırısına uğrayarak bacağından ısırıldı :)

Bir üye beddua etmişti , umarım bir gün senin ve tanıdıklarının başına gelirde böyle laf sokmazsın tarzında.

Evet dolaylı yoldan benimde başıma geldi. Köpeklere karşı tavrımız değişti mi ?? Kesinlikle hayır.

Yinede temkinli davranmakta büyük fayda var. Isırılabiliyorsunuz arkadaşlar . Ne kadar köpeklerle içli dışlı olsanızda, denk geldiği zaman olabiliyor .

Ƥinokyo

Forum Demirbaşı
Tepki
596
İsim
Önder
Bisiklet
Trek
Bir keresinde koyun sürüsünün yanından geçerken, çobana; köpeğin bize bir şey yapar mı diye sormuştum da "bilmiyorum ki, inşallah yapmaz." dediğini hatırlarım.
Emeğinize sağlık hocam. Çok faydalı bilgiler.....

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.546
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Çoban gerçekten doğruyu söylemiş. Dedemin Akbaş cinsi köpeği ile az beraber takılmadım. Beraber az ineğe çıkmadık kendisiyle. (9-10 yaşlarım) İstanbul dan köye gelir gelmez heyecanla arka bahçeye koştum beni fark etmeyen Akça (burada kendisine adıyla hitap etmeyi uygun gördüm :) :) ) senelerin yaşanmışlığını bir tarafa bırakıp ani bir refleksle havlayarak beni kovalamaya başladı. Mesafe kısaydı Allah tan da kapıyı kapatıp kaçabildim.

seko35.50

Forum Bağımlısı
Tepki
17.449
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Çok güzel bir bilgilendirme videosu emeğinize sağlık,bugüne kadar 4 köpek besledim büyüttüm,eviniz bahçeli olduğu için sorun olmadı,az çok huylarını bilirim ama özellikle kırsalda olanlar baya bi saldırgan oluyor,soğukkanlı olmak en ideali ama yinede hayvan sonuçta düşünme yetisi bir yere kadar,kaçmamak esastır bir kere kaçarım birşey olmaz dedim topuğumda iki diş iziyle orayı terk ettim😬 yani kaçmayın arkadaşlar😂

sccetin

SCC
Yönetici
Tepki
5.655
İsim
Serhat C
Teşekkürler. Ben de videoyu kesip biçmeyle uğraşmak istemem zira çok vakit alıyor fakat öyle yapmayınca da zaten uzun olan video daha da uzuyor. Iııııı, diye duraksamalar kulak cırmalıyor vs. Köpek videoları konuşma bölümünden daha kısa olduğu için bu videoda daha çok kestim konuştuğum yerleri kasten :( @Eshquia™

Jump cut deniyor galiba ona. Ben de çok rahatsızım, çoğu zaman abartılıyor maalesef. Bazen bu yüzden izlemeyi bıraktığım videolar bile oluyor.

Video için ağzınıza sağlık. Daha dün koşu sırasında başıma geldi, tam koşuyu bitirmiş hafif tempo yürüyordum ki, arkamdan havlamaya başladı köpekler, benzer taktiklerle savuşturdum ben de.
Bu arada kanalınızı ilk önce youtube'da dolanırken keşfetmiş, birkaç videonuzu izlemiş, sonrasında bu forumda da aktif olduğunuzu öğrenmiştim. Özgün anlatım için teşekkürler, yeni videoları merakla bekliyoruz. :)
Teşekkür ederim @789 Foruma hoş geldiniz :)

@trainspotting35
Video girişinde köpeklerle nasıl baş edebileceğini bilmeyen forum üyeleri var, çocukken bende öyleydim sözüne de alındığımı belirteyim😅 Biz büyüdük, kocaman insanlar olduk, hala bilmiyoruz🥲
Tüm forum bu köpeklerle mücadele sorununu aşacağımıza inanıyorum😊
Teşekkürler. Aslında öyle demek istemedim; 2 cümleyi yanlış sıralamayla montajladım. Kusura bakmayın :) @BF Okuru

Kampa giderken 8 tane çoban köpeğinin bisikletten hemen inmeme rağmen çevremi sarmasıyla sırasıyla;
a) İlk şok (kalakalma)
b) Öpücük/ıslık (şirin görünme çabaları)
c) Rızkımı onlara dağıtma
ç) Bölgelerinden usul usul uzaklaşma
aşamalarını uygulayarak kimse zarar görmeden yırtabilmiştim. Elimdeki tüm kozları masaya döktüm resmen. Birinden biri işe yarayacaktı. :)

Ben de ilk karşılaşmada sakin kalmanın önemini vurgulamak istiyorum. Köpeğin de o an bizim yaşadığımız korku ve endişe duygularını paylaştığını düşünüyorum. Sakin kalarak onları da sakin kılmak çoğu zaman mümkün olabiliyor.

Videodaki köpeklerin sahibinin "Buradan geçme, ısırırlar, seni şikayet ederim." sözlerine de diyecek şey bulamadım. Pes!
Harika tespitler; aynı sayfadayız @ModernOblomov Sondaki alıntıladığınız cümleyi düzeltmem gerekecek; videoda tam açıklayamamış olabilirim. Vatandaş orada şöyle dedi maalesef tam duyulmuyor: "Buradan geçme, ısırırlar seni, sonra beni şikayet edeceksin" şeklindeydi...

Elinize sağlık, güzel bilgiler içeren yararlı bir video olmuş.
Benim köpeklere karşı tavrımı, köpek konularından az çok biliyorsunuzdur belki. Ben her türlü köpeği severim, onların yaşamlarına saygı duyarım.
Gerek grup antrenmanlarında gerekse bireysel antrenmanlarımda yüzlerce köpekle karşılaşmışımdır, hiçbiri beni ısırmamış , sadece bölgelerinden uzaklaştırmak üzere hareket etmişlerdir.
Ben bisiklet sporuna babam ile başladım. Kendisi , Bisiklet Federasyonu Merkez Hakem Kurulu Başkanı. Senelerdir, beraber binlerce kilometre antrenman yapmışlığımız var .

Geçen ay , kendisi , İzmirde Kordonda bisiklet sürerken, bir köpeğin saldırısına uğrayarak bacağından ısırıldı :)

Bir üye beddua etmişti , umarım bir gün senin ve tanıdıklarının başına gelirde böyle laf sokmazsın tarzında.

Evet dolaylı yoldan benimde başıma geldi. Köpeklere karşı tavrımız değişti mi ?? Kesinlikle hayır.

Yinede temkinli davranmakta büyük fayda var. Isırılabiliyorsunuz arkadaşlar . Ne kadar köpeklerle içli dışlı olsanızda, denk geldiği zaman olabiliyor .
Geçmiş olsun @Oxsy Görüşlerinize katılıyorum. Babanıza selamlar :)

Bir keresinde koyun sürüsünün yanından geçerken, çobana; köpeğin bize bir şey yapar mı diye sormuştum da "bilmiyorum ki, inşallah yapmaz." dediğini hatırlarım.
Emeğinize sağlık hocam. Çok faydalı bilgiler.....
Teşekkürler @pinokyo Sizin çoban en azından cevap vermiş. Bazı çobanlar köpeğin size saldırdığını görüp hiçbir şey demiyor, sadece izliyor. İnanılmaz sinirleniyorum o zaman.
Bazıları da sorduğunuz soruyu sorunca "yapmaz yapmaz" diyor ama köpeğin dişini size geçirmesine ramak kalabiliyor :)

Çoban gerçekten doğruyu söylemiş. Dedemin Akbaş cinsi köpeği ile az beraber takılmadım. Beraber az ineğe çıkmadık kendisiyle. (9-10 yaşlarım) İstanbul dan köye gelir gelmez heyecanla arka bahçeye koştum beni fark etmeyen Akça (burada kendisine adıyla hitap etmeyi uygun gördüm :) :) ) senelerin yaşanmışlığını bir tarafa bırakıp ani bir refleksle havlayarak beni kovalamaya başladı. Mesafe kısaydı Allah tan da kapıyı kapatıp kaçabildim.
:) Köy nere Çetin Abi? @trainspotting35

Çok güzel bir bilgilendirme videosu emeğinize sağlık,bugüne kadar 4 köpek besledim büyüttüm,eviniz bahçeli olduğu için sorun olmadı,az çok huylarını bilirim ama özellikle kırsalda olanlar baya bi saldırgan oluyor,soğukkanlı olmak en ideali ama yinede hayvan sonuçta düşünme yetisi bir yere kadar,kaçmamak esastır bir kere kaçarım birşey olmaz dedim topuğumda iki diş iziyle orayı terk ettim😬 yani kaçmayın arkadaşlar😂
Geçmiş olsun sayın @seko35.50

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.546
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@sccetin Karabük-Safranbolu-Yörük Köyü biraz meşhurdur köyümüz övünmek gibi olmasın.😂

osmancan71

Forum Bağımlısı
Tepki
2.375
İsim
osman
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Cyclocross
100 metre sonra 10 tane köpek çıktı önüme. forumdaki köpek konuları aklıma geldi ilk. sonra düşündüm bunlar beni görürse yokuş yukarı kaçamam bi ıslık çalayım gelirlerse aşağı doğru salar dönerim :D bidahaki sefere denerim artık sakince konuşmayı :)

WhatsApp Image 2021-03-20 at 16.17.41.jpeg

mybikelife2000

Aktif Üye
Tepki
604
İsim
BARIŞ YILDIRIM
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
önceden çok korkardım;şimdi köpek sevgimin artması ile köpek korkum azaldı;
arabamda mama taşıyorum;özellikle şehir dışı yollarda durup köpeklere vermek için.
Sanırım köpekleri daha iyi anlamayla onlarla bir bağ kurulabileceği de ortaya çıkıyor.

P1n0ky0

Daimi Üye
Tepki
790
İsim
Pin Okyo
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Böyle başedilir

(link)

altur

Üye
Tepki
90
İsim
C Alp argun
Başlangıç
1968—69
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yürüyüş yaparken saldırıyorlardı , yanıma büskivit alıp onlara verdim , zamanla alıştılar ve dost olduk, şimdi beni görünce kuyruk sallıyorlar.