Köpek kovalayınca kaçmayın, sevin!

Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.

OnurA

Aktif Üye
Tepki
195
Bisiklet
Trek
Valla Ankara'da köylerde bazı köpekler var elinize ne alırsanız alın yerler sizi. 0 geri vites.Bunun dışında kalabalık sokak köpeği gruplarına da çok güvenmeyin bir anda gaza gelip sizi parça pinçik edebilirler.Sürüyle hareket ediyorlar çünkü. Saldıran köpeklerden kaçarken ölen çok bisikletli var. Hayvan hakları yasası vb bir yana gönüllü hareket eden grupların arasında beslemeye harcadıkları kadar kısırlaştırma işine de para harcayan gruplar olsa hem sorunun çözümüne somut etkileri olur hem de orta vadede sokaktaki hayvan sayısı azalır. Diğer türlü hem köpekler kontrolsüz ürüyor, hem doğan yavruların %80i ölüyor, hem sorun bitmiyor tam bir kısır döngü.

Scudo
B

BF Okuru

Misafir
Akşam evcil köpeğini gezdiren ahalinin elinde şöyle okkalı bir değnek oluyor. Tezat enterasan, bir yandan sevdiği bir köpek var diğer yandan muhtemelen sevdiği köpeklere o sopayı ver etmek var.

Çeteleşince, insan olsun, hayvan olsun tehlikeli.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.118
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ülke komple çete.
Dün işe gelirken birden bire iki köpek HARRR diye yanımda bitiverdi. Allahtan soğukkanlı bir şekilde DUR diye bağırdım. İstifimi bozmadan freni sıkıp iyice yavaşladım. Köpekler DUR ihtarına uydu ve durdu :) Sanırım çok duydukları ve alışkın oldukları bir komut olmalı. Ama durmasalar ben duracaktım :) Bunlar koca koca kangal olsalar, sanırım önden bir İhlas peşinden Fatiha ile... Allah yardımcımız olsun, gerek köpekler için, gerek bizler için.

teyteydragon

Daimi Üye
Tepki
422
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yukarıda bahsettiğim tecrübelerden sonra bir sonraki denemek istediğim şey grup sürüşü. Birkaç kişi olsak herhalde bu kadar saldırgan olmazlar diye düşünüyorum. Grup halinde süren arkadaşlar yanılıyorsam düzeltin.

Hiç korkmam köpeklerden, deney yaptım saldırgan köpekler üzerinde köpek kovucularla, o kadar sallamıyorum, ama salak da olmamak lazım. Biraz hevesim kırıldı 100km'lik köy turları falan tek başıma bundan sonra zor gibi. Kendi tempomda bir ekip bulabilirsem katılacağım. Yoksa herhalde şehir içi devam bir süreliğine.

TatanQa_tr

Forum Bağımlısı
Tepki
4.347
İsim
Taner
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
BMC
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Dazer II gibi cihazlar değil de , bu elektro şok cihazlarının etkili olduğu söyleniyor. Her ikisi de mevcut stoklarımda. Bir gün olmazsa bununla ilgili deneysel bir vlog çekelim.

krank

Aktif Üye
Tepki
299
İsim
Onur G.
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Canyon
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Yukarıda bahsettiğim tecrübelerden sonra bir sonraki denemek istediğim şey grup sürüşü. Birkaç kişi olsak herhalde bu kadar saldırgan olmazlar diye düşünüyorum. Grup halinde süren arkadaşlar yanılıyorsam düzeltin.

Hiç korkmam köpeklerden, deney yaptım saldırgan köpekler üzerinde köpek kovucularla, o kadar sallamıyorum, ama salak da olmamak lazım. Biraz hevesim kırıldı 100km'lik köy turları falan tek başıma bundan sonra zor gibi. Kendi tempomda bir ekip bulabilirsem katılacağım. Yoksa herhalde şehir içi devam bir süreliğine.
Yok hocam grup filan olması da kar etmiyor. Ben grubun genelde en yavaşıyım öndekilere diş geçiremeyen köpekler bana musallat oluyor.

bis212

Aktif Üye
Tepki
73
İsim
Ahmet
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Valla Ankara'da köylerde bazı köpekler var elinize ne alırsanız alın yerler sizi. 0 geri vites.Bunun dışında kalabalık sokak köpeği gruplarına da çok güvenmeyin bir anda gaza gelip sizi parça pinçik edebilirler.Sürüyle hareket ediyorlar çünkü. Saldıran köpeklerden kaçarken ölen çok bisikletli var. Hayvan hakları yasası vb bir yana gönüllü hareket eden grupların arasında beslemeye harcadıkları kadar kısırlaştırma işine de para harcayan gruplar olsa hem sorunun çözümüne somut etkileri olur hem de orta vadede sokaktaki hayvan sayısı azalır. Diğer türlü hem köpekler kontrolsüz ürüyor, hem doğan yavruların %80i ölüyor, hem sorun bitmiyor tam bir kısır döngü.
"Saldıran köpeklerden kaçarken ölen çok bisikletli var." demişsiniz. Türkiye'de yaşanan olay var mı? Ne zaman ve nerede olmuş?

firestone

Forum Bağımlısı
Tepki
2.151
İsim
Hüseyin
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Şehir - Tur
"Saldıran köpeklerden kaçarken ölen çok bisikletli var." demişsiniz. Türkiye'de yaşanan olay var mı? Ne zaman ve nerede olmuş?
Örnek: bu konudaki 651 numaralı mesaj. Üstelik baya da yakın tarihli.

uguruyaniker

Aktif Üye
Tepki
331
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu konu niye bu kadar uzamis anlamadim. Kopek var kopek var. O anki durumu analiz edip hareket etmeniz gerekiyor iste. Birisi öldü diye kopekten kacma yada baska birisi gecerken kopekler hic bi sey yapmadi diye rahat rahat pedallama genellemesi sacma olmus.

Benim yasadigim yerdeki kopeklerin hic birisi motor yada bisiklete saldirmiyor ama ben yine de guvenli bi mesafeden gecmeye ozen gosteriyorum. Kopek sonucta ve siz davranislarina vakif degilsiniz.

Kacmayin sevin diyen arkadaslarin da bizim koy meydaninda kasaplarin etle besledigi sokak kopeklerini gormesi gerekiyor bence. Acaba o kopek havlamaya baslasa durup severler mi?

Efe ÇEPEL

Daimi Üye
Tepki
984
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
köpek havlayacak veya saldıracakmış gibi göründüğünde önceden "kuçu kuçu, sakin oğlum" şeklinde artık aklıma o sıra ne gelmişse😀 sesleniyorum. şimdiye kadar hep işe yaradı. korktukları için veya bölgelerini korumak için saldırıyor ve havlıyorlar, konuşunca sakinleşiyorlar. ama bu yüzde yüz çözüm olmayabilir, sorumluluk almak istemem açıkçası:) , önce konuşmayı deneyip olmazsa tabana kuvvet :)

bsklt07

Forum Demirbaşı
Tepki
825
İsim
tuğrul
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Köpek de onu bekliyor sanki sevilmeyi pes

jestercat

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Mirza
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Mosso
Keşke sadece bisikletlilere ateşli silah taşıma izni verilse de kendimizi savunsak.

• İnanılmaz
Tepkiler: M.İhsan
Tepki
116
İsim
Salih Ölmez
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Peugeot
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konu yeniden canlanmış son birkaç haftadır denediğim birşeyden bahsedeyim kimse köpek kovuculara fazla güvenmesin :) Ankara'nın köylerinde çoban köpekleriyle yaşadığım kötü tecrübelerden sonra köpek kovucuları denemek istedim. 3 tane sipariş ettim. Dazer II, Tokyo marka bir tane, bir tane de mavi kutulu yerli bir ürün (adını hatırlamıyorum ama internette görürseniz hatırlarsınız, mavi renkli ve yerli, zaten çok ürün yok).

Dazer'ı yanıma aldığım gün Ankara'da bir yerde köpekler etrafımı çevirdi havlamaya başladılar. Böyle olunca bisikletten inip yürüyerek yanlarından geçerim ki kovalamasınlar. Yanlarından geçerken cihazı da bir deneyeyim dedim. Havlayan köpekle aramda 3-4 metre falan var, köpek hiç sallamadı. Belki 30 saniye cihazı kullandım, köpek farketmedi bile. Havlamaya devam etti. Uzaklaşmadı.

Geçen hafta sonu eşimle bir tura çıktık başka bir şehirde. İkimiz de yanımıza yukarıda saydığım cihazların diğer ikisini aldık her birimizde bir tanesi olacak şekilde. Köy yolları köpek doluydu ve en az 4-5 köpek üstünde 30 saniye falan deneme fırsatı bulduk cihazları. Çok nadiren bazı köpekler bir adım geri atıyor cihazları kullanınca, fakat pek çok köpek hiç sallamıyor.

Özetle 3 cihaz da sınıfta kaldı. Fazla güvenmeyin bu cihazlara derim. Ben yanıma almayı bıraktım bu olaylardan sonra, artık almayacağım.
Ben kopek gordugum zaman kacamayacaksam bisikleti kaldirip bagiriyorum genelde ise yariyor gelmeye devam eden olursa da sertce yere vuruyorum

allegromoderato

Aktif Üye
Tepki
80
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Klasik
oldu severim.. normalde severim tabi de geçen motorla giderken ayakkabıdan kaptı az daha düşüyordum toplamak lazım başıboş köpekleri . yada silah taşımak lazım

• Beğen
Tepkiler: Robinson Crusoe

uguruyaniker

Aktif Üye
Tepki
331
Başlangıç
2019—20
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
oldu severim.. normalde severim tabi de geçen motorla giderken ayakkabıdan kaptı az daha düşüyordum toplamak lazım başıboş köpekleri . yada silah taşımak lazım
Aynen, silah sart. Cok haklisin. Hemen edineyim bi tane de bolgesini koruma ic gudusu ile hareket eden hayvani vurayim.

alinon tor

Üye
Tepki
96
İsim
Ali T.
Başlangıç
2017—18
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Köpekler kovalayınca inip ben de onları kovalıyorum, aynı rotadan 3. seferki geçişimde artık pek kovalamaya yanaşmıyorlar. :p

Aynı rotadan çokça defa gidiliyorsa yem-mama vererek "Win-Win" eyleminde bulunulabilir. İyi pedallamalar.

suyunsesi

Forum Bağımlısı
Tepki
6.118
İsim
Turgay
Başlangıç
1979—80
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Abi silah mı? Ne diyorsunuz siz, cani olmaya gerek yok. Bizim en büyük silahımız beynimiz. Yani onu da kullanmayanlar ne bileyim, içi mi boş, kullanılamıyor mu acaba?

• Muhteşem
Tepkiler: necmeddin
Durum
Başlık tartışmaya kapatılmıştır.