Köpek Isırdı :(

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
hocam çok geçmiş olsun.. bildiğim şey şu.. kalabalık halde bir arada gördüğünüz bu hayvanların sadece bir tanesi dişi diğerleri erkektir, sadece baskın erkek dişiyle mutlu bir yuva kurmayı hak eder..:) bu çaba içindir ki erkekler o dişiyi nefes alan her canlıdan kıskanır. normalde uysal olan bu hayvanların içinden bu dönemde bir canavar çıkar. naçizane tavsiyem fak edildiği anda sessizce uzaklaşmaktır.. aman dikkat diyorum..

Scudo

Pabioo

Üye
Tepki
170
Bisiklet
Carraro
@Ahmet Bilge Kaan AKIN Bizzat çoban köpeklerine yapıyoruz zaten onların sahipleri çok gamsız oluyor salıyorlar hayvanları. Her köpek biraz korkaktır üstadım özelikle bisikletin cüssesinden korkuyorlar :)

• Beğen
Tepkiler: babajanovic

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Pabioo
Hocam her köpeğe yaparım da çobandan çok tırsıyorum, gözü dönmüş onların :D
Ama dediğiniz çok doğru çobanlar öyle salıyorlar, çok yanlış. Koyunlar da çevrede olunca o hayvanlar çıldırıyor resmen. Böyle bir durumda can havliyle kaçmıştım. Davraz'a çıkamıyorum sırf o günkü korkumdan :D Adam evinde oturuyormuş köpeği salmış, nasıl sorumsuzca bir harekettir bu?

Pabioo

Üye
Tepki
170
Bisiklet
Carraro
@Ahmet Bilge Kaan AKIN Kesinlikle böyle bir olay yaşadıysanız tek çıkmayın. Bir kaç sefer arkadaşlarınız ile beraber çıkıp köpekler ile yüzleşirseniz bu korkunuzu atacaksınızdır. Ayrıntılı okuma için sistematik duyarsızlaştırma ve davranışçı yaklaşımı araştırın üstadım :) Velhasıl bisikletten ilk indiğinizde zaten hayvanlar bir afallıyor. Boğazınız biraz acıyacak ama güveniniz de yerine gelecek :)

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
Bir köpek meseleside benim başımdan geçti geçen 3 hafta önce. Anlatayım yorumu sizler yapın. köyler arasında sürüş yapıyorum. Müthiş ve bakımlı bir yol ağı var. Zaman zaman köpekler saldırır. İlginçdir, sürülere bekçilik yapan çoban köpekleri saldırmaz da sahipsiz köpekler daha çok saldırır. Şimdiye değin ciddi bir şeyle karşılaşmamış idim, taa ki Arka bulvarda başımın belası, bisiklete takıntılı 2 köpeğin saldırısına kadar. Bu köpekler diğerlerinden farklı olarak sürekli ancak kasti saldırır ve çoğu kezde zarar vermek amacıyla saldırır. Uzun süredir tolere ediyordum, ancak geçen hafta değil. Şöyle ki bu kez farklı saldırdılar ve zarar vermelerinden bisikleti atarak kurtuldum. Düşünsenize etrafınızı saran 2 azgın beyaz...Hangisi ile baş edersiniz..
Hikaye tam olarak burada başlıyor. Elbette sinirlendim. Ve ilçe belediyesine yazılı başvuruda bulundum. Belediye köpeklerle ilgileneceklerini, bulundukları yerden alınıp, kısırlaştırılıp, küpe takıldıktan sonra yine bulundukları yere bırakabileceklerini başka da bir şey yapamayacaklarını söyledi. Bu arada köpekler bulundukları yerin hemen arkasındaki villaca sahiplenmiş durumda, ancak villa sahibi bahçede 4 adet rottweiler'a ve bu 2 köpeğe de dışarıda yani belediye tretuvarında bakarak sahipleniyor. Tabii villa sahibinden yediğimiz hakaretler cabası, hayvan katilliğinden tutunda faşistliğimize kadar. (Durumu açıklayınca, evet bu yolu bisikletliler yol geçen hanına çevirdi tezi ile karşılık vermekte).

Sonuç? Belediye aldı bu köpekleri aynen dediğini yaptı ve bulunduğu yere bıraktı. Ne mi oldu? Eski tas eski hamam, her nedense eskisinden daha çetin bir taktikle saldırıyorlar. Keşke almasalardı diyorum. Bulvar yolu kapandı elbette.

Bu problemin çözüm sürecinde sizce ne yapmak gerek veya gerekirdi. Birinin yaşam alanı bir başkasının özgürlük alanı ile kesiştiğinde...

babajanovic

Aktif Üye
Tepki
180
kopekleri degil villa sahiplerini sikayet etmenizi oneririm. Anladigim kadariyla hem kopekleri sahiplenmiyorlar hem de simartiyorlar. O kopekler kanimca villayi korudugunu saniyor ve siz belediye tarafindan aldirtarak istemeden de olsa onlarin uzerinde daha fazla travma yarattiniz. Ikiniz icin de en iyi yol o kopeklerin bir gonullu tarafindan sahiplendirilmesi. Ayrica yine bir turunuzda bence kopekleri besleyin. Size alissinlar, belki bir dahaki gecisinizde yavas gecerseniz kokunuzdan veya sesinizden sizi tanirlar. Aklima gelen seyler bunlar. O kopekler arada kalmislar ve psikolojileri cok bozuk.Ne rottweilerlar gibi sahipliler ne de tam olarak sahipsiz.
Her zaman soylerim, sahipsiz kopekten korkmam sahiplilerden korktugum kadar.

• Beğen
Tepkiler: Boran Selçuk

smyrnall

Üye
Tepki
33
Bisiklet
Carraro
Özellikle koruma/bekçilik amaçlı eğitilen köpeklerin şakası olmaz, iyi tarafı siz girmemeniz gereken yere girmedikçe etkileşimde bulunamazsınız. Şu taşa, bu ağaca da bakayım, kestirme yapayım, iki erik koparayım diye sınırla çevrili yerlere girmek gibi durumlarda dikkat etmek lazım sadece. Yolda karşılaşmazsınız bu tiple ama sahibi hariç hiçbir şey elinden alamaz sizi. Eskiden köyde benzer şekilde yetiştirilenleri gözümle gördüğümden diyelim, parçalar yani kendi sınırları içine gireni. (özellikle küçükbaş hayvancılık yapan yüksek rakımlı yerlerde kurt-çakal vs'ye karşı çoban köpekleri dört ayaklı terminatör gibi eğitilirler, cidden sakattır)

• Beğen

babajanovic

Aktif Üye
Tepki
180
Gecenlerde ben de binerken sahipli dovuscu kopeklerden biri yolun ortasinda sahibinin tutmasina ragmen sahipsiz kopeklere bagirip cagiriyordu. Sahibine gecerken sordum "saldirmaz di mi? " diye. Cevap " bilemiyorum "
Hayvanin sahibi yaninda resmen ondan guc alip esip gurluyor. Sokak kopegi degil ki azarlayinca kacacak,

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@babajanovic Sahiplendirme meselesinde 100% aynı görüşteyim. Zaten hani derler ya, rottweiler'dan korkma, sahibinden kork diye. Hayvan kuşkusuz görevini yapmak derdinde. Sahibi ise, ne işiniz var siz bu bisikletçilerin burada, gidin kardeşim derdinde...Galiba filmi başa sardığımızda sorun yine sahiplerde odaklanıyor.

Bu besleme meselesini çok duydum, denemedim ama bu kez deneyeceğim.

• Beğen

Hevesli

Aktif Üye
Tepki
260

Sanırım bu işe yarayan bir cihaz, dazer alternatifi? Ayrıca yabancı kaynak araştırmalarıma göre, frekans değil desibel kaçırıyormuş hayvanı, insanlar rahatsız olmasın diye yüksek frekanstan yapmış bazı firmalar, fakat bu cihazda insanlarda duyabiliyor.

ürün linkinide buldum: (link)

babajanovic

Aktif Üye
Tepki
180
@Boran Selçuk ama@smyrnall arkadasin dedigine kulak verin. Eger villayi mesken edindilerse ve orayi koruma amaclilarsa onlar size gelmeden siz onlara gitmeyin. Eger size gelirlerse arkadasca yaklasarak olayi cozersiniz. Ama dedigim gibi bu hayvanlarin cogu travmatik. Neler yasadiklarini bilemiyoruz o yuzden git gellilerdir. Her zaman tedbirli ve sakince yaklasin derim. Bir cok kopek cete kavgalarinin arasinda kaldim. Inanin bana kopekler aslinda cok korkak hayvanlardir. Saldirma sebepleri genelde sizden korktuklari icin veya gorevlerini sekteye ugratacaginizi dusundukleri icindir.

• Beğen
Tepkiler: venom09

Boran Selçuk

Daimi Üye
Tepki
352
Bisiklet
Cube
@babajanovic Neler yasadılar bilmiyoruz...Sanırım anahtar cümle bu. Ve aslında bu cümle sadece köpekler için değil insanlar içinde geçerli. Zaten bizlerle onlar arasında çok benzer refleksler var. Koruma ve korunma konusunda. Ancak bunlar nasıl desem, mesela bazen ben geçerken arabanın altında yatmış oluyorlar, duruyor ve ıslık çalıyorum(Öyle ya arkamdan saldıracaklarına, önden gelsinler diye) Islık çalmamla yanımda bitmeleri arasında geçen süre 50 metrelik mesafede sanırım 5 sn yi bulmuyor. Bu kadar da şehvetle saldırmaktalar...Ama bu besleme meselesini deneyeceğim.

Pabioo

Üye
Tepki
170
Bisiklet
Carraro
@Hevesli çok güvenmemek lazım bu tip aletlere. Köpekler otoriteye itaat ederler. O yüzden korkmadan kararlı şekilde durarak birazda güçlü olduğunuzu ispat etmeniz gerekiyor. Bisiklet en büyük silahımız. Büyük ve hayvanların acısını bilmedikleri bir şey. O yüzden bisikleti kaldırıp üzerine yürüdüğünüzde çekineceklerdir. Tabi sağlam bir sopa taşımakta lazım. Hayvan bize saldırdıktan sonra acımanın hiç bir faydası yok. Vericen odunu.

venom09

Daimi Üye
Tepki
335
İsim
mustafa
Bisiklet
Sedona
hocam o dediğinizin fıkrası bile var.. :)@silent_ship

mrth

Aktif Üye
Tepki
82
Bisiklet
Diğer
@yunuskent Bende kanlıca'dan hidiv kasrına tırmanırken bir sürü köpekle karşılaşmıştım, cidden oralar sakat. Bisikletletin üzerinde olmadığım halde bana doğru direk koştular, arada çitler olmasaydı heralde bu satırları yazıyor olmayacaktım..

• Beğen
Tepkiler: yunuskent
Tepki
62
İsim
Davut
Bisiklet
Bisan
Sizce köpekleri korkutup uzaklaştırmak için şu ürün işe yarar mı?
(link)