Konya’nın güney' indeki hazineler.

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Son bir yıldır daha da yoğunlaştırdığımız Konya il sınırı içindeki tarihi, turistik ve doğal güzelliklere yaptığımız bisiklet turlarımıza devam ediyoruz.
  Kışın Develi, Bozdağ ve Çaltepe geçitlerinin kar ve tipiden çoğu zaman kapanmasından dolayı biz de Konya’nın güneyini haziran ayında gezmeye karar verdik. Şimdiden söyleyelim ki, kışı yoğun yaşayan coğrafyaların yaz mevsimi çok daha güzel oluyormuş.

  Amacımız Konya’nın güneyinde bulunan Yerköprü, Göksu, Astra antik kenti, Apa gölü ve mağaraları, Mavi kanyon vb. gibi yerlerin ulaşım durumunu tespit ederek, daha sonra buralara nokta hedefler tarzında MTB’li keşif gezileri düzenlemek ve buradaki tarihi ve doğal hazineleri sizlerle paylaşmak.
  Gezi rotamız aşağıdaki haritada yeşil renkle işaretli

  [​IMG]


  4 haziran Pazar günü sabah 05:00 da Mevlana Türbesinde buluşuyoruz. Buluşma yerine biraz önce gelerek, Yeşil Türbe’den bir şafak manzarası alıyorum.

  [​IMG]


  Ironman ekibiyle tam vaktinde buluşma yerinde toplanıyoruz. Soldan sağa iron-Mesut, iron-Ergin ve iron-Dede(iron-Alaettin).

  [​IMG]


  Konya-Karaman yolunun 26. Km sinde benim bisikletin kokpitini görüyorsunuz. Ekip ortalama 30-35km./saat hızla ilerliyor. Foto çekebilmek için ben biraz yavaşlıyorum. Vakit kaybetmemek için tur boyunca çektiğimiz fotoların çoğunluğunu bisiklet üzerinde ve hiç durmadan çekmek durumundayım.

  [​IMG]


  Aynı kokpitten öndeki iron’ ların görünümü ( İçeriçumra girişi)

  [​IMG]


  İçeriçumra’ ya giriyoruz. Kazaçumra ve Çatalhöyük için sola dönmek gerekli. Ancak biz Apa barajına ulaşmak için Bozkır, Hadim tarafına, yani sağa dönüyoruz.
  Daha önce yaptığımız Çatalhöyük gezimiz için aşağıdaki linke tıklayınız.
  Çatalhöyük Linki:
  http://yesilbisiklet.com/ana/yazilar.asp?id=49&type=kose

  [​IMG]


  Dineksaray köyüne geldiğimizde Apa barajına 5 km. kaldığını öğreniyoruz.

  [​IMG]


  Apa belediyesi alabalık yetiştiriciliği ile ünlü ve barajı sayesinde yemyeşil bir yer.

  [​IMG]


  Ve, beklenilen an geldi. Kilometre saatlerimiz 75km. yi, saatlerimiz 08:00 am yi gösterdiği anda karşımızda Apa baraj gölünü buluyoruz.
  Apa baraj gölü; Beyşehir gölünden kaynaklanan derenin üzerine kurulmuş. Dolayısıyla hayatiyeti Beyşehir gölünün varlığına bağlı. Beyşehir gölünün de masesef son yıllarda su seviyesinin azaldığını bildiğimiz için derin bir iç çekiyoruz. Doğada herşey nasıl da çok hassas denge ile birbirine bağımlı.
  Beyşehir gezimiz için aşağıdaki linke tıklayınız.
  http://bisikletforum.com/showthread.php?t=3322&highlight=Bey%FEehir

  [​IMG]


  Barajın “Kepez” mesire yerinde 1 saat mola veriyoruz ama yine de Apa belediyesinin yeşilliği ile gölün manzarasına doyamıyoruz.

  [​IMG]


  Gölden değişik açılardan enstantaneler..

  [​IMG]

  [​IMG]


  Piknik masamız, bugünün özel mönüsü mısırunlu genetiğiyle oynanmamış soya ekmeğine sürülmüş mevsim çileği reçeli ve ahududu marmelatıydı. Fotoğrafçı olmam, mönüyü kaçırmama sebep olmuyor yani resimde görüldüğü üzere iki elim de çalışıyor. :=)

  [​IMG]


  Gölün manzarasından o kadar etkileniyoruz ki gölün etrafını neredeyse çepe çevre dolaşıyoruz. Göl kenarındaki mağaraların olduğu koyu ve mavi kanyona giden havzayı buluyoruz, bir daha gelmek üzere hafızamıza kaydediyoruz. Aşağıdaki resimlerde üstte mağaraların olduğu koy ve altta baraj havzasındaki sahilde Arpasaraycık köyüne ait balıkçı teknelerini izliyorsunuz.

  [​IMG]


  ve nihayet gölden ayrılarak yolumuza devam ediyoruz. Arpasaraycık’ tan Karahüyük köyüne kadar artık ne göl var ne de tarla. Bu bölgede başlıca geçim kaynağı hayvancılık.

  [​IMG]


  Ve parkur, toprak olduğu için mecburen yavaşlıyoruz.

  [​IMG]


  Hava o kadar sıcak ki, yollarda kertenkeleler ve yılanlar tekerleklerimizin önünden kaçarak neredeyse cirit atıyorlar. Ayrıca onlarca çeşit misler gibi çiçek kokusunu ciğerlerimize çekerek yolculuk yaptık. İnanın dağ-taş parfüm sıkılmış gibi harika kokuyor. Bir kertenkeleyi görüntülemek için iron-dedeyle neredeyse 15 dk. vakit harcıyoruz ama, turuncu-kızıl renkli o ilginç minik hayvan bizi atlamayı beceriyor. Onun yerine havada bir kartal resmi yakalıyorum, kartal üzerimizden uzaklaşmıyor ve yere baktığımda maalesef yerde yaralı ama çok sevimli bir yılan görüyorum. Yılanı çantama alıp Konya’da tedavi ettirmeyi düşünürken iron-dede bana eko-denge’yi hatırlatıyor. Yılanın yaşamaya hakkı olduğu kadar yukarda onu avlamaya çalışan kartalında yılana ihtiyacı var diyor.

  [​IMG]


  Karahöyük’e yaklaştıkça yol manzarası şenleniyor ve tüm ovayı altın gibi sarı başaklar dolduruyor.

  [​IMG]


  Karahöyük’ten sonra yol tekrar Konya’ya kadar asfalt oluyor.Yaklaşık 120 km. yi çoktan geride bırakmamıza rağmen ekipte hala keyifler yerinde, yorgunluk belirtisi ve kopma yok. Ancak sıcak bunaltmaya devam ediyor. Bu arada adam başına tükettimiz su miktarı 10 lt yi çoktan geçiyor. Devebeli tepesi (1246m) bu sıcakta da hiç çekilmiyor.

  [​IMG]


  Akörene girişte buranın eski adının Akviran olduğunu hatırlıyorum ve Akviran’ın içinde hatıra olarak fotosunu çekmek için özellikle viranelik bir ev arıyorum. Nitekim, buluyorum da. Ancak bu hareketim Akviranın hoşuna gitmemiş olacak ki, Akviran iron-dede’nin ön lastiğini patlatıyor ve yarım saat kaybediyoruz.

  [​IMG]


  Akören’den çıkar çıkmaz Konya’ya 54 km. kaldığını gösteren levhayı görüyoruz. Yol düm düz. Etrafta göz alabildiğine buğday tarlaları ve aniden yol kenarında gördüğümüz bir trafik kazası enkazı nerdeyse kanımızı donduruyor ve medeniyete(?) yani yoğun trafikle dolu Dünya’ya yaklaştığımızı hatırlıyoruz.

  [​IMG]


  Hatunsaray’da durduğumuz bir çeşme başında yöre gençlerinin aşırı ilgisine maruz kalıyoruz ve onlarla sohbet ediyoruz ve 45 dakika kadar durup yiyecek bir şeyler atıştırıyoruz.
  Konya- Hatunsaray istikametinde giderken Hatunsaray çıkışında solda Kilistra(Gökyurt) antik kentinin levhasını görüyoruz. Daha önce Kilistra Antik kentine iki kez bisiklet gezisi yapmıştık.(Linki aşağıda). Kilistra haç şekilli mimariye sahip taştan oyma kilisesi ve Peribacalarının bire bir aynı olan jeolojik yapılarıyla çok ilgi çeken ve Hz. İsa’nın havarilerinin yaşadığı bir antik şehir.
  Kilistra linki:
  http://bisikletforum.com/showthread.php?t=3252&highlight=kilistra

  [​IMG]


  Konya’ya varmadan 25 km. önce son ziyaret ettiğimiz yer ise Taşhan

  [​IMG]


  Teknik veriler.
  Tarih: 4 Haziran 2006 pazar.
  Total km: Evden-eve 175 km. (20 km. toprak, gerisi asfalt)
  Max hız: 78 km./sa. (Çaltepe rampasından inerken, rakım:1562m)
  Süre: Her şey dahil yolda geçen süre 9 saat.
  Ortalama hız: 26km/sa (itiraf edelim ki; rüzgar dönüşte çoğu yerde arkamızdan esti )
   
  Erdem Yıldırım, BBK, Kese ve 11 kişi daha bunu beğendi.
 2. Admin

  Admin Yönetim Kurulu

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  2.033
  Beğeniler:
  3.696
  Seviye:
  işte bir ironman.1 klasiği daha.bisiklet ve doğa sevginize, azminize hayranım.

  ellerinize sağlık diyorum.gerçekten bu geziyi okumak diğerleri gibi çok zevkliydi..
   
 3. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  ço keyifli bir gezi olmuş.ellerinize sağlık.fotolar ve anlatım enfes..
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 4. #4
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Bu topik, mod olarak gönderdiğim ilk topikti,
  Reis'ten aldığım bu teşekkür, mod olarak aldığım ilk teşekkürdü,
  Yazdığım bu cevap, mod olarak yazdığım ilk cevaptı.

  Reisimin şahsında tüm bisiklet dostlarına binlerce teşekkürler...:)

  Şahsi kanaatim: Benim pedalımın ve klavyemin olduğu her yerde tüm bisiklet dostları benim şahsımda birer moderatördür ve onların olduğu her yerde de ben kendimi sıradan bir üyeden farklı görmem. :in:

  Allah beni, başta Reisimiz olmak üzere kimseye mahçup etmesin. Vatana, millete ve tüm pedal dostlarına hayırlı, uğurlu olsun..
   
 5. specialagent

  specialagent Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  562
  Beğeniler:
  388
  Şehir:
  İSTANBUL
  Seviye:
  amin.başarılar diliyorum...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 6. noktalivirgul

  noktalivirgul Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  6 Aralık 2005
  Mesajlar:
  441
  Beğeniler:
  254
  Şehir:
  ISTANBUL
  Seviye:
  elinize pedalınıza sağlık yeni göreviniz hayırlı olsun
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 7. fangornents

  fangornents Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  gültepe / istanbul
  Seviye:
  İmrenerek okudum, diğer yazılarınız gibi. Elinize, ayağınıza, yüreğinize sağlık. (fecii alıştık, devamını 44 gözle bekler olduk :) )
   
 8. #8
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Çok çok teşekkürler...
  Aslında gezilerimizi yaparken ve diğer bisikletseverlerle paylaşırken, tarzımda oturtmaya çalıştığım bir format var.. Bunu henüz tam başarabilmiş değilim ama zamanla olacak...
  Şöyle ki:
  Gezi sunumundan önce, fotoğraf çektiğim yerleri haritada işaretliyeceğim. Sonra o yerin numarasına karşılık gelen fotoğrafı izleyenlere göstereceğim. Böylece kişi haritayı görünce, haritanın temsil ettiği coğrafyayı da tek tek gözünün önünde canlandırabilecek. Dolayısıyla birgün arabayla, bisikletle veya uçakla o coğrafyayı katederken önceden biliyormuş gibi, durup gezebilecek(uçaktakiler hariç):D

  Sizler için, nefes alıp verebildikçe ve dizlerimizin üzerinde durabildiğimiz sürece(yani ölene dek) bu güzel dünyayı ve gezilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.
  Sizlerden de bekliyoruz haaa:in:
   
 9. İslam Gölge

  İslam Gölge Bisikletkolik

  Kayıt:
  16 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.306
  Beğeniler:
  835
  Şehir:
  Tekirdağ-Çorlu
  Adı:
  İslam GÖLGE
  Bisiklet:
  Cube
  Seviye:
  selamlar mesut abi moderatörlüğünüz hayırlı olsun gezinizi ve fotoğrafları gördüm çok güzel olmuş keşke ben de sizinle birlikte olsaydım :) am bir gün birlikte de bir tur yapacağız inşaallah:eek:
   
 10. Serkan Taşdelen

  Serkan Taşdelen Onursal Üye

  Kayıt:
  27 Şubat 2006
  Mesajlar:
  2.692
  Beğeniler:
  5.220
  Şehir:
  Türkiye
  Seviye:
  Merhabalar moderatörüm.
  Geziniz inanın çok güzel yine. Harita ve fotoğrafları birleştirme fikriniz çok güzel. İnanın bende her konuda yayınlıyorum haritalarımı. Çok daha güzel oluyo.
  Rütbeniz hayırlı olsun. Yeni gezilerinizde buluşmak dileğiyle.
  Sevgiler...
   
 11. #11
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Yukarıdaki atarabalı resimin konusuyla ilgili olarak, ironman araştırma ve geliştirme ofisinin elde ettiği en son gelişmeleri aktarıyorum...

  Adı yukarda zikrolunmuş olan iş bu gayesi malum keşif gezimizde Akören (Bana göre AKVİRAN) kasabasından geçerken ve ben viranelik bir ev resmi çekmek isterken Akörenin bize gösterdiği test tepki sonucu irondedenin ön tekeri hala bulamadığımız yerinden patlamış ve iç lastiği komple değiştirmek zorunda kalarak Allahın dağında yoktan yere boşu boşuna ter döküp ve enerji harcamak durumunda kalmıştık.
  Bu hesaplaşma orda bitmedi.. ve iş inada bindi..

  Bizler sadece "araştırmacı bisikletçiliğin gereği olarak", ironman araştırma ve geliştirme ofisinin çabalarıyla konuyu derinlemesine araştırdık...

  Tekrar söylüyorum ve iddia ediyorum ki: Akörenin gerçek adı Akören değil beyaz viranelik anlamında AKVİRAN dır. Adını süsleyip Akören demenin manasını merak ediyoruz. Bir de, lastik patlatmanın anlamı nedir? Elinize ne geçti? Acıttığınızı mı zannettiniz?

  Neyse lafı uzatmıyım. Belgeler konuşsun...
  İşte: 1883 yılında Abdülhamit Han dönemine ait Akviran'a ait tapu senedi ve Arapçası kısa(yetersiz) olanlar için bizim bir nevi bir hizmetimiz olarak yed-di emin nezaretinde yapılmış Türkçe tercümesi..

  Artık olay kapanmıştır, lütfen başka lastiklerin de patlamasına bir "dur" denilsin.

  Not: Ben sadece üzerime düşeni yaptım..:D :D :p Gerekirse her zaman yaparım..:in:

  Buyrun tam 116 yıllık orjinal tapu senedi. Akviran yazısı kırmızı halka içinde.

  [​IMG]


  ve garantili Türkçe tercümesi, Akviran yazısı yine kırmızı halka içinde...


  [​IMG]

  Not: Bu bir "ironman arş. ve glş. ekibi çalışmasıdır". Taklitlerinden itinayla kaçınınız.
   
 12. açelya

  açelya Yeni Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2006
  Mesajlar:
  10
  Beğeniler:
  8
  Şehir:
  iç anadolu
  Seviye:
  Not: Resimlerin mükerrer yayınına mahal vermemek için güzel msj.ınız tarafımdan yeniden düzenlenmiştir.
  Açelya hanıma arz ederim.
  Saygılarımla.
   
 13. #13
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.625
  Şehir:
  Konya
  Selamlar,
  Aldığımız son dakika haberlerine göre,
  Apasaraycık köyü yakınlarında hemen göl kenarına yakın bir bölgede bir obruk çöküntü gölü ve bu gölden Apa gölüne uzanan bir mağara varmış. Buradan keşif gezisine çıkan bir kaşif malesef orada can vermiş.:eek: ; :( Bu habere çok üzüldük. Allah rahmet eylesin.. Bu haberin kaynağı Konya'da tanıştığımız bir av meraklısıdır.

  Ayrıca bugün yine taze taze öğrendiğimiz bir habere göre Apa belediyesinin şehirmerkezinde bulunan ve içinde balık heykeli olan resimdeki balık(1.sayfada izlenebilir) aslında açıklamada yazılı olduğu üzere alabalık değil bir sazan' mış :)eek: ). ve keyfi yerinde olunca ağzından su fışkırtırmış. Tekzip ederiz.

  üçüncü bir konu ise ; asırlık Akviran tapu senedinin kaynağı: Konya Akören Dergisi Yıl:5, Sayı:24, sf:58 dir. Ücretsiz dağıtılan bir tanıtım dergisi olduğu için haklarını helal etsinler..
   
  Admin bunu beğendi.
 14. sarrri

  sarrri Yeni Üye

  Kayıt:
  10 Mart 2006
  Mesajlar:
  13
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  Konya
  Seviye:
  Uzun bir zamandır buralarda görüşemiyorduk abi :)

  Konya 'da ki hazineleri de yavaş yavaş görüyoruz sayenizde.

  İyi akşamlar....
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 15. tolgayuksel

  tolgayuksel Yeni Üye

  Kayıt:
  11 Haziran 2006
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  6
  Şehir:
  Ankara - Yüzyıl
  Seviye:
  tek kelimeyle imrenilecek bir gezi umarım en kısa zamanda daha güzellerini de bizlerle paylaşır bizlere de bu cesareti aşılarsınız

   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 16. bugra_ozer

  bugra_ozer Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Haziran 2006
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  23
  Şehir:
  Ankara
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  gerçekten çok güzel bi gezi izlerken büyük keyif aldım , nice gezilere...
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-3_17-1-4.png
Sonbahardayız ve önümüz kış. Bisiklette gelişmek adına bu dönemde ne tür çalışmalar yapabiliriz? Birçok konu var ama bana göre en önemlisi aerobik dayanıklılığa yatırım yapmak. Bu antrenmanları...
upload_2017-2-15_10-48-23.png
Andrew Coggan CTL'in ne anlama geldiğini bir paragrafla açıklamış. Güzel de açıklamış: "CTL sadece ürettiğiniz gücü arttırmakla kalmaz, aynı zamanda "antrenman yaptıkça daha fazla antrenman...
Fabian-Cancellara-aero-position.jpg
1988 İtalya turunda Andy Hampsten’in Passo di Gavia tırmanışı efsanedir. Hampsten, o tırmanışta pembe mayoyu ele geçirmişti, ancak, turun bitmesine hala 8 gün vardı ve Gavia etabını kazanan Erik...