Konya’nın güney' indeki hazineler.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya
Son bir yıldır daha da yoğunlaştırdığımız Konya il sınırı içindeki tarihi, turistik ve doğal güzelliklere yaptığımız bisiklet turlarımıza devam ediyoruz.
Kışın Develi, Bozdağ ve Çaltepe geçitlerinin kar ve tipiden çoğu zaman kapanmasından dolayı biz de Konya’nın güneyini haziran ayında gezmeye karar verdik. Şimdiden söyleyelim ki, kışı yoğun yaşayan coğrafyaların yaz mevsimi çok daha güzel oluyormuş.

Amacımız Konya’nın güneyinde bulunan Yerköprü, Göksu, Astra antik kenti, Apa gölü ve mağaraları, Mavi kanyon vb. gibi yerlerin ulaşım durumunu tespit ederek, daha sonra buralara nokta hedefler tarzında MTB’li keşif gezileri düzenlemek ve buradaki tarihi ve doğal hazineleri sizlerle paylaşmak.
Gezi rotamız aşağıdaki haritada yeşil renkle işaretli

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apaharita.jpg


4 haziran Pazar günü sabah 05:00 da Mevlana Türbesinde buluşuyoruz. Buluşma yerine biraz önce gelerek, Yeşil Türbe’den bir şafak manzarası alıyorum.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa01.jpg


Ironman ekibiyle tam vaktinde buluşma yerinde toplanıyoruz. Soldan sağa iron-Mesut, iron-Ergin ve iron-Dede(iron-Alaettin).

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa02.jpg


Konya-Karaman yolunun 26. Km sinde benim bisikletin kokpitini görüyorsunuz. Ekip ortalama 30-35km./saat hızla ilerliyor. Foto çekebilmek için ben biraz yavaşlıyorum. Vakit kaybetmemek için tur boyunca çektiğimiz fotoların çoğunluğunu bisiklet üzerinde ve hiç durmadan çekmek durumundayım.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa03.jpg


Aynı kokpitten öndeki iron’ ların görünümü ( İçeriçumra girişi)

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa04.jpg


İçeriçumra’ ya giriyoruz. Kazaçumra ve Çatalhöyük için sola dönmek gerekli. Ancak biz Apa barajına ulaşmak için Bozkır, Hadim tarafına, yani sağa dönüyoruz.
Daha önce yaptığımız Çatalhöyük gezimiz için aşağıdaki linke tıklayınız.
Çatalhöyük Linki:
(link)

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa05.jpg


Dineksaray köyüne geldiğimizde Apa barajına 5 km. kaldığını öğreniyoruz.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa06.jpg


Apa belediyesi alabalık yetiştiriciliği ile ünlü ve barajı sayesinde yemyeşil bir yer.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa07.jpg


Ve, beklenilen an geldi. Kilometre saatlerimiz 75km. yi, saatlerimiz 08:00 am yi gösterdiği anda karşımızda Apa baraj gölünü buluyoruz.
Apa baraj gölü; Beyşehir gölünden kaynaklanan derenin üzerine kurulmuş. Dolayısıyla hayatiyeti Beyşehir gölünün varlığına bağlı. Beyşehir gölünün de masesef son yıllarda su seviyesinin azaldığını bildiğimiz için derin bir iç çekiyoruz. Doğada herşey nasıl da çok hassas denge ile birbirine bağımlı.
Beyşehir gezimiz için aşağıdaki linke tıklayınız.
(link)

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa08.jpg


Barajın “Kepez” mesire yerinde 1 saat mola veriyoruz ama yine de Apa belediyesinin yeşilliği ile gölün manzarasına doyamıyoruz.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa09.jpg


Gölden değişik açılardan enstantaneler..

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa10.jpg

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa11.jpg


Piknik masamız, bugünün özel mönüsü mısırunlu genetiğiyle oynanmamış soya ekmeğine sürülmüş mevsim çileği reçeli ve ahududu marmelatıydı. Fotoğrafçı olmam, mönüyü kaçırmama sebep olmuyor yani resimde görüldüğü üzere iki elim de çalışıyor. :=)

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa12.jpg


Gölün manzarasından o kadar etkileniyoruz ki gölün etrafını neredeyse çepe çevre dolaşıyoruz. Göl kenarındaki mağaraların olduğu koyu ve mavi kanyona giden havzayı buluyoruz, bir daha gelmek üzere hafızamıza kaydediyoruz. Aşağıdaki resimlerde üstte mağaraların olduğu koy ve altta baraj havzasındaki sahilde Arpasaraycık köyüne ait balıkçı teknelerini izliyorsunuz.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa13.jpg


ve nihayet gölden ayrılarak yolumuza devam ediyoruz. Arpasaraycık’ tan Karahüyük köyüne kadar artık ne göl var ne de tarla. Bu bölgede başlıca geçim kaynağı hayvancılık.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa14.jpg


Ve parkur, toprak olduğu için mecburen yavaşlıyoruz.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa15.jpg


Hava o kadar sıcak ki, yollarda kertenkeleler ve yılanlar tekerleklerimizin önünden kaçarak neredeyse cirit atıyorlar. Ayrıca onlarca çeşit misler gibi çiçek kokusunu ciğerlerimize çekerek yolculuk yaptık. İnanın dağ-taş parfüm sıkılmış gibi harika kokuyor. Bir kertenkeleyi görüntülemek için iron-dedeyle neredeyse 15 dk. vakit harcıyoruz ama, turuncu-kızıl renkli o ilginç minik hayvan bizi atlamayı beceriyor. Onun yerine havada bir kartal resmi yakalıyorum, kartal üzerimizden uzaklaşmıyor ve yere baktığımda maalesef yerde yaralı ama çok sevimli bir yılan görüyorum. Yılanı çantama alıp Konya’da tedavi ettirmeyi düşünürken iron-dede bana eko-denge’yi hatırlatıyor. Yılanın yaşamaya hakkı olduğu kadar yukarda onu avlamaya çalışan kartalında yılana ihtiyacı var diyor.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa16.jpg


Karahöyük’e yaklaştıkça yol manzarası şenleniyor ve tüm ovayı altın gibi sarı başaklar dolduruyor.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa17.jpg


Karahöyük’ten sonra yol tekrar Konya’ya kadar asfalt oluyor.Yaklaşık 120 km. yi çoktan geride bırakmamıza rağmen ekipte hala keyifler yerinde, yorgunluk belirtisi ve kopma yok. Ancak sıcak bunaltmaya devam ediyor. Bu arada adam başına tükettimiz su miktarı 10 lt yi çoktan geçiyor. Devebeli tepesi (1246m) bu sıcakta da hiç çekilmiyor.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa18.jpg


Akörene girişte buranın eski adının Akviran olduğunu hatırlıyorum ve Akviran’ın içinde hatıra olarak fotosunu çekmek için özellikle viranelik bir ev arıyorum. Nitekim, buluyorum da. Ancak bu hareketim Akviranın hoşuna gitmemiş olacak ki, Akviran iron-dede’nin ön lastiğini patlatıyor ve yarım saat kaybediyoruz.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa19.jpg


Akören’den çıkar çıkmaz Konya’ya 54 km. kaldığını gösteren levhayı görüyoruz. Yol düm düz. Etrafta göz alabildiğine buğday tarlaları ve aniden yol kenarında gördüğümüz bir trafik kazası enkazı nerdeyse kanımızı donduruyor ve medeniyete(?) yani yoğun trafikle dolu Dünya’ya yaklaştığımızı hatırlıyoruz.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa20.jpg


Hatunsaray’da durduğumuz bir çeşme başında yöre gençlerinin aşırı ilgisine maruz kalıyoruz ve onlarla sohbet ediyoruz ve 45 dakika kadar durup yiyecek bir şeyler atıştırıyoruz.
Konya- Hatunsaray istikametinde giderken Hatunsaray çıkışında solda Kilistra(Gökyurt) antik kentinin levhasını görüyoruz. Daha önce Kilistra Antik kentine iki kez bisiklet gezisi yapmıştık.(Linki aşağıda). Kilistra haç şekilli mimariye sahip taştan oyma kilisesi ve Peribacalarının bire bir aynı olan jeolojik yapılarıyla çok ilgi çeken ve Hz. İsa’nın havarilerinin yaşadığı bir antik şehir.
Kilistra linki:
(link)

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa21.jpg


Konya’ya varmadan 25 km. önce son ziyaret ettiğimiz yer ise Taşhan

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/apa22.jpg


Teknik veriler.
Tarih: 4 Haziran 2006 pazar.
Total km: Evden-eve 175 km. (20 km. toprak, gerisi asfalt)
Max hız: 78 km./sa. (Çaltepe rampasından inerken, rakım:1562m)
Süre: Her şey dahil yolda geçen süre 9 saat.
Ortalama hız: 26km/sa (itiraf edelim ki; rüzgar dönüşte çoğu yerde arkamızdan esti )
 
Scudo

Admin

Yönetim Kurulu
Kayıt
5 Eylül 2004
Mesaj
1.737
Tepki
2.903
işte bir ironman.1 klasiği daha.bisiklet ve doğa sevginize, azminize hayranım.

ellerinize sağlık diyorum.gerçekten bu geziyi okumak diğerleri gibi çok zevkliydi..
 

BF Okuru

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
311
Tepki
280
ço keyifli bir gezi olmuş.ellerinize sağlık.fotolar ve anlatım enfes..
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya


Bu topik, mod olarak gönderdiğim ilk topikti,
Reis'ten aldığım bu teşekkür, mod olarak aldığım ilk teşekkürdü,
Yazdığım bu cevap, mod olarak yazdığım ilk cevaptı.

Reisimin şahsında tüm bisiklet dostlarına binlerce teşekkürler...:)

Şahsi kanaatim: Benim pedalımın ve klavyemin olduğu her yerde tüm bisiklet dostları benim şahsımda birer moderatördür ve onların olduğu her yerde de ben kendimi sıradan bir üyeden farklı görmem.

Allah beni, başta Reisimiz olmak üzere kimseye mahçup etmesin. Vatana, millete ve tüm pedal dostlarına hayırlı, uğurlu olsun..
 

fangornents

Aktif Üye
Kayıt
13 Temmuz 2005
Mesaj
126
Tepki
83
Şehir
gültepe / istanbul
İmrenerek okudum, diğer yazılarınız gibi. Elinize, ayağınıza, yüreğinize sağlık. (fecii alıştık, devamını 44 gözle bekler olduk :) )
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya


Çok çok teşekkürler...
Aslında gezilerimizi yaparken ve diğer bisikletseverlerle paylaşırken, tarzımda oturtmaya çalıştığım bir format var.. Bunu henüz tam başarabilmiş değilim ama zamanla olacak...
Şöyle ki:
Gezi sunumundan önce, fotoğraf çektiğim yerleri haritada işaretliyeceğim. Sonra o yerin numarasına karşılık gelen fotoğrafı izleyenlere göstereceğim. Böylece kişi haritayı görünce, haritanın temsil ettiği coğrafyayı da tek tek gözünün önünde canlandırabilecek. Dolayısıyla birgün arabayla, bisikletle veya uçakla o coğrafyayı katederken önceden biliyormuş gibi, durup gezebilecek(uçaktakiler hariç):D

Sizler için, nefes alıp verebildikçe ve dizlerimizin üzerinde durabildiğimiz sürece(yani ölene dek) bu güzel dünyayı ve gezilerimizi paylaşmaya devam edeceğiz.
Sizlerden de bekliyoruz haaa
 

İslam Gölge

Forum Bağımlısı
Kayıt
16 Eylül 2004
Mesaj
1.255
Tepki
790
Şehir
Tekirdağ-Çorlu
İsim
İslam GÖLGE
Bisiklet
Cube
selamlar mesut abi moderatörlüğünüz hayırlı olsun gezinizi ve fotoğrafları gördüm çok güzel olmuş keşke ben de sizinle birlikte olsaydım :) am bir gün birlikte de bir tur yapacağız inşaallah:eek:
 

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Kayıt
27 Şubat 2006
Mesaj
2.660
Tepki
4.806
Şehir
Türkiye
Merhabalar moderatörüm.
Geziniz inanın çok güzel yine. Harita ve fotoğrafları birleştirme fikriniz çok güzel. İnanın bende her konuda yayınlıyorum haritalarımı. Çok daha güzel oluyo.
Rütbeniz hayırlı olsun. Yeni gezilerinizde buluşmak dileğiyle.
Sevgiler...
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya
Yukarıdaki atarabalı resimin konusuyla ilgili olarak, ironman araştırma ve geliştirme ofisinin elde ettiği en son gelişmeleri aktarıyorum...

Adı yukarda zikrolunmuş olan iş bu gayesi malum keşif gezimizde Akören (Bana göre AKVİRAN) kasabasından geçerken ve ben viranelik bir ev resmi çekmek isterken Akörenin bize gösterdiği test tepki sonucu irondedenin ön tekeri hala bulamadığımız yerinden patlamış ve iç lastiği komple değiştirmek zorunda kalarak Allahın dağında yoktan yere boşu boşuna ter döküp ve enerji harcamak durumunda kalmıştık.
Bu hesaplaşma orda bitmedi.. ve iş inada bindi..

Bizler sadece "araştırmacı bisikletçiliğin gereği olarak", ironman araştırma ve geliştirme ofisinin çabalarıyla konuyu derinlemesine araştırdık...

Tekrar söylüyorum ve iddia ediyorum ki: Akörenin gerçek adı Akören değil beyaz viranelik anlamında AKVİRAN dır. Adını süsleyip Akören demenin manasını merak ediyoruz. Bir de, lastik patlatmanın anlamı nedir? Elinize ne geçti? Acıttığınızı mı zannettiniz?

Neyse lafı uzatmıyım. Belgeler konuşsun...
İşte: 1883 yılında Abdülhamit Han dönemine ait Akviran'a ait tapu senedi ve Arapçası kısa(yetersiz) olanlar için bizim bir nevi bir hizmetimiz olarak yed-di emin nezaretinde yapılmış Türkçe tercümesi..

Artık olay kapanmıştır, lütfen başka lastiklerin de patlamasına bir "dur" denilsin.

Not: Ben sadece üzerime düşeni yaptım..:D :D :p Gerekirse her zaman yaparım..

Buyrun tam 116 yıllık orjinal tapu senedi. Akviran yazısı kırmızı halka içinde.

http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/tapu1.jpg


ve garantili Türkçe tercümesi, Akviran yazısı yine kırmızı halka içinde...


http://i56.photobucket.com/albums/g180/ironmankonya2/tapu2.jpg

Not: Bu bir "ironman arş. ve glş. ekibi çalışmasıdır". Taklitlerinden itinayla kaçınınız.
 

açelya

Üye
Kayıt
7 Mart 2006
Mesaj
10
Tepki
4
Şehir
iç anadolu


Not: Resimlerin mükerrer yayınına mahal vermemek için güzel msj.ınız tarafımdan yeniden düzenlenmiştir.
Açelya hanıma arz ederim.
Saygılarımla.
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya
Selamlar,
Aldığımız son dakika haberlerine göre,
Apasaraycık köyü yakınlarında hemen göl kenarına yakın bir bölgede bir obruk çöküntü gölü ve bu gölden Apa gölüne uzanan bir mağara varmış. Buradan keşif gezisine çıkan bir kaşif malesef orada can vermiş.:eek: ; :( Bu habere çok üzüldük. Allah rahmet eylesin.. Bu haberin kaynağı Konya'da tanıştığımız bir av meraklısıdır.

Ayrıca bugün yine taze taze öğrendiğimiz bir habere göre Apa belediyesinin şehirmerkezinde bulunan ve içinde balık heykeli olan resimdeki balık(1.sayfada izlenebilir) aslında açıklamada yazılı olduğu üzere alabalık değil bir sazan' mış :)eek: ). ve keyfi yerinde olunca ağzından su fışkırtırmış. Tekzip ederiz.

üçüncü bir konu ise ; asırlık Akviran tapu senedinin kaynağı: Konya Akören Dergisi Yıl:5, Sayı:24, sf:58 dir. Ücretsiz dağıtılan bir tanıtım dergisi olduğu için haklarını helal etsinler..
 

sarrri

Üye
Kayıt
10 Mart 2006
Mesaj
13
Tepki
4
Şehir
Konya
Uzun bir zamandır buralarda görüşemiyorduk abi :)

Konya 'da ki hazineleri de yavaş yavaş görüyoruz sayenizde.

İyi akşamlar....
 
Kayıt
11 Haziran 2006
Mesaj
39
Tepki
8
Şehir
Ankara - Oran
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
tek kelimeyle imrenilecek bir gezi umarım en kısa zamanda daha güzellerini de bizlerle paylaşır bizlere de bu cesareti aşılarsınız

 

bugra_ozer

Üye
Kayıt
15 Haziran 2006
Mesaj
31
Tepki
21
Şehir
Ankara
İsim
Buğra
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Şehir - Tur
gerçekten çok güzel bi gezi izlerken büyük keyif aldım , nice gezilere...