Konya’dan Toroslar’ a günübirlik gezi (!!!)

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya
Ekip:
Bisikletçiler: Dede, Buzkıran, Sosyetik, Murat ve ironman,
Motorize ekip: Motorize Metin Bey, Dağcı Taner Bey, Dağcı asistanı Selçuk Bey.

Aşırı ayrıntılı İstatistikler: :cool:
Konya-Beyşehir gidiş dönüş (Tüm molalar dahil)
Ortalama seyir hızı: 20,5 km/sa
Maximum hız: 60,6 km/sa (Kızılören rampasından inerken)
Sabah 4:30 da evden çıktık - akşam 21:30 gibi eve girdik.
Yakılan Kalori: 3594,5 (Şahsım adına konuşayım: yol boyunca yaklaşık 7.5 lt tatlı doğal pınar suyu tüketmişim, yediklerimin haddi hesabı yok gibiydi, ikisi dörtdörtlük toplam 6 öğün yemek yedim ve eve geldiğimde tartıda bir kilo da verdiğimi gördüm)
Yol: Çevre yolundan-çevre yolunda dek: 209 km. (Ancak biz evlerden de çevre yoluna bisikletle gittiğimiz için evden eve mesafe 250km. yi buluyor)
Hava durumu: Hava açık az bulutlu, basınç 897 hPA idi. Rüzgar 3-5 km/sa hızda ve genelde güneydoğu istikametinden esmekteydi. Ortalama en yüksek sıcaklık 24 C idi.
İrtifa: yol boyunca 1026m ile 1690 m. Arasında değişiyordu. (En yüksek yol tepeleri Belenbaşı ve Kızılören rampalarıydı ve bu rampaları gidiş-dönüş hesabıyla ikişer kez tepelemek durumunda kaldık)
Dağlardan ve ovalardan çiçek kokmayanı yoktu, yollardaki pınarların % 90’ı akmaktaydı. Derelerin ise hepsi akıyordu. Ağaçlar henüz meyve vermeye başlamamıştı. Başaklar ise diz boyuna yaklaşmıştı. Kuzular sütten kesilmeye başlamıştı. Köylerde boşta gezen insan yoktu. Herkes tarlalarda çalışırken görülüyordu.

Kısa Kısa Kısa (coğrafya)
Beyşehir, Konya ilinin Akdeniz kesiminde Göller Bölgesinde ve Orta Torosların iç kısmında yer almıştır. Gölü 651 km.2 dir. Gölün güney ve batısındaki Toros Dağları: Kartos, Dedegöl, Dumanlı ve Nallıkent Tepelerinden oluşmakta olup Anamas Dağları üzerinde bulunan 1890 mt yüksekliğindeki Dippoyraz Tepesi en yükseğidir.

Kısa Kısa Kısa (tarihçe)
Beyşehir M.Ö. 6000 yıllarında neolitik(cilalı taş devri) dönemde kurulmuştur. M.Ö. 2000 yıllarında Hittitler Eflatunpınar ve Fasıllarda ölmez eserler bırakmışlardır.
M.S. 1243 yılında Moğolların istilasından sonra Eşrefoğlu Süleyman “Süleymaniye” (Beyşehir) adını vererek bir şehir kurmuş, bağımsızlığını ilan etmiş ve Eşrefoğlu Beyliğini oluşturmuştur.

AMACIMIZ:
Bizim de bu turumuzun ana teması; zamanının izlerini mükemmel şekilde günümüze taşımış olan bin yıllık, tutkalsız, çivisiz ahşaptan imar edilmiş tarihi “Eşrefoğlu Cami” sini sizler için görüntülemekti.
Bu arada “Yaka Manastır” denilen piknik yerini de görüntülemeyi ihmal etmedik.

Beyşehir de ayrıca görülmesi gereken (bizim de sonraki gezilerimizde görmeyi planladığımız) tarihi ve turistik yerler ise kısaca şunlardır.


1. Eflatunpınar Hitit Anıtı
2. Fasıllar anıtları(Kurt Beşiği, Lukyanos kitabesi, Atlıkaya kabartması, Heraklis Lahidi)
3. Erbaba höyüğü
4. Kubab-abab sarayı
5. Bezzarlar Hanı
6. Çifte hamam
7. İsmail Ağa Taş Medresesi
8. Sütdede Türbesi
9. Adalar(Mada, Hacıakif, İğdeli, Çeçen, Aygır, Kızkalesi)
10. Taş köprü
11. Anamas karagöl
12. Mağaralar (Pınargözü, Balatini, Körükini vd.)
13. Diğer. (gölün etrafında bisikletle günübirlik dolaşmak gibi vs.)

30 Nisan Pazar günü sabah 05:00 sularında buluşup yola koyuluyoruz.
İlk fotoğraf: Akyokuş mevkiinden olup, arkamızda yeni uyanmaya başlayan Konya manzarası ve altında fotoğrafta; Altınapa Baraj gölü manzarasını seyrettikten sonra harekete geçmeye başlayan ekibimiz, bisikletlerinin üzerinde.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/abeysehir.jpg

Kızılören dağlarının eteğinden geçiyoruz. Alttaki fotoda ise aynı dağların dönüş yolundan görünüşü:
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir1.jpg

Konya’dan yaklaşık 45. Km. uzaklıktaki Kızılören kervansarayı.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir2.jpg

Yol üzerinde o kadar çok ekin tarlası var ki, birisinin tamamının fotoğrafını çekmeye çalışıyorum.. ve ekran yetmiyor..
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir3.jpg

Bu tarlayı nasıl eker, nasıl biçerler diye merak ediyoruz. ve yakınlardaki bir lokantada biriyle tanışıyoruz. tanıştığımız kişi bize aşağıdaki araçları göstererek:
-“Benim babamın babası bu aletleri kullanarak bu tarlayı tek başına ekip biçermiş. ama benim babam traktör kullandı. ben de ticaretle uğraşmayı tercih ettim” diyor.

Biz de; bu kadar çok toprağımız olmasına rağmen neden dışardan tahıl ithal eden ülke duruma düştüğümüzü biraz daha iyi anlıyoruz. (Yanlış anlama olmasın teknolojiye karşı değiliz, tembelliğe karşıyız !!!)

İşte atalarımızın antik tarım araçları:
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir4.jpg

50.km. de sabah kahvaltımızı yapıyoruz.
Kimin çok yediği belli oluyor mu?
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir5.jpg

veeee. Önce Beyşehir’e varıyoruz. sonra Yaka Manastır levhasını görüyoruz.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir6.jpg

Biraz göl çevresinde gezinti yapıyoruz. Sonra Manastıra tırmanmaya başlıyoruz.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir7.jpg

Yaka Manastır piknik alanında tüm ekibi toplu halde görüyorsunuz. İşte sporun verdiği birlik ve beraberlik ruhunun resmi.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir8.jpg

Motoruyla bizim için defalerce şehire gidip ekmek yetiştirmeye çalışan, dağlardan zehirsiz mantar toplamaya gayret eden misafirperver Metin Bey’imiz
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir9.jpg

Yolculuktan sonra nedense yorulup uyuyakalan arkadaşlarımız da(sosyetik) oldu. :D Oysa dedemde ne uykudan ne de yorgunluktan eser vardı. Dedem tayfaya sofra hazırlıyor.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir10.jpg

Yaka Manastır’dan Beyşehir manzarası:
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir11.jpg


Dönüş yolundayız. önce iniş(gezinin en zevkli kısmıydı) ve ardından yine göl kenarı gezisi
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir12.jpg

Sizin için göl kenarından “panoramik” bir görüntü almaya çalıştım:
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir13.jpg

Beyşehir’den bahsedip te guruptan (günbatımı) bahsetmemek olmaz. Beyşehirliler der ki: Gün batarken, güneş soyunup bu gölde yıkanır, ve gurubu Beyşehir tarafından izliyorsanız Anamas ormanlarında yangın çıkmış ta, gölü tutuşturmuş sanırsınız derler. Gerçektende gülün dağlarla yaptığı mükemmel açı ve dağların guruba bakış yönü atmosferde hiç tahmin edilemeyecek güzellikte ışık tayfı oluşmasına yol açıyor. (daha önceki gezilerimizde gördüğümüz bu manzarayı bu sefer vakitsizlikten dolayı kendi makinamızla resimleyemedik, başka hazır resimlerden örnek koymakta bizim prensiplerimize ters düşer)1296-1299 yılları arasında Eşrefoğlu Süleyman Bey’in yaptırmış olduğu cami, Anadolu’da ağaç, çatı ve girekli düz tavanlu ulu camilerin EN BÜYÜĞÜ ve en görkemlisidir. Anıtsal taç kapısı ve eşsiz mihrap ve minberi, üstün ağaç ve çini işçiliği yönünden bir Türk AĞAÇ CAMİ-MÜZESİ gibidir. Tümüyle çini mozayik ile kaplı olan mihrabı 4.58x6,17mt. Yüksekliği ile Konya çevresinin en büyük çinili mihrabıdır.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir14.jpg

Tamamen ceviz ağacından TUTKALSIZ GEÇME minberi ve caminin adeta bir sarayı andırmasına sebep olan diğer süslemeleri şunlardır: sekizgen, beşgen, yıldız ve geometrik dolgulu ve bitkisel benzetmeli ahşap, sedef ve fildişi çatmalarla inanılmaz incelik ve düzgünlüğe sahip sütun başlıkları, trabzanlar ve diğer dekorasyon unsurları.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir15.jpg

Eski zamanlarda bu caminin damına yağan kar, çatının tam ortasındaki içeri kürünürmüş(itilirmiş) ve izdüşümündeki kuyuda biriktirilip saklanırmış. Bu kar, eridikçe caminin içindeki nem oranını dengede tutar ve kışın içerde yakılan sobalardan dolayı hem ağaçların hem de el-sanatı eserlerin kuruyup çatlamasını engellermiş. (çatıdaki boşluk yukardaki resimlerden birinde görülmekte, şimdi ise bu boşluk camla örtülmüş)

http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir16.jpg

Dönüş yolunda acelesi olan arkadaşları önden Konya’ya gönderdikten sonra dedemle arkadan devam ediyoruz. Dedemle baş başa ilk molamız ve mola yerinin pınar manzarası.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir17.jpg

Dedem, bunca yolun üzerine hiç üşenmeden sık sık yolda durup, her gördüğü güzel manzaranın fotoğrafını çekmeye çalışıyor. Dağların tepelerinden vadilere inip bir pınarın fotosunu çekmeye çalışırken dedemi resmediyorum. Alttaki resimde ise, dedemin yanına indiği pınar görülmekte.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir18.jpg

Bir pınarın yanında dedem ve ironman:
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir19.jpg

Konya’ya hava karardıktan sonra dönebiliyoruz. Sabah; tüm bisikletli ekip arkadaşlarıyla beraber foto çekindiğimiz Akyokuş’da bu seferde uykuya dalmakta olan Konya manzarası önünde poz veriyoruz.
http://i55.photobucket.com/albums/g153/ironmankonya/beysehir20.jpg

Hoşçakalın, pedalsız kalmayın.
Allah (c.c.) nasip ederse nice yeni maceralarda görüşmek üzere.
 
Scudo
T

Tuğrul

Misafir
Yine harika bir gezi,yine harika fotoğraflar(keşke biraz daha büyük olsaydı)

Ellerinize sağlık,teşekkürler
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya


Tuğrul Bey;
Kilistra gezimizin dehşetengiz ayrıntılı(büyük boyutlu), ve gani sayıda fotolarından sonra site arıza vermeye başladığından beri, inanın "büyük boyutlu resim ( :eek: ) gönderdim de ondan dolayı hostingciler kızdı" diye kendimi suçlamadım değil.. :eek:

Aslında problemin ona bağlı olmadığını biliyorum(yine de pek emin değilim :rolleyes: ) ama, inan olsun ki, bu sefer boyutları başka sebepten küçültmüş de değilim.

Aman siteye nazarımız değmesin.. Tüh tüh tüh.. kırkbir kere maşallah.. tüh tüh tüh... :D

Bidahaki sefere inşallah..
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya
Tekrar selamlar,
Dün sabah en son gezi resimlerimizi(yukardakiler) gönderdim siteye; akşam tekrar girip bi bakayım dedim sayfaya. Hani misafirleri ağırlamak bakımından. Yine kapalı site.. :(

Eeee.. Artık benimki evham olmaktan çıktı. Yani kesin benim resimlerde bir şey var diycem bundan sonra ve artık resimlerimi ya kibrit kutusu kadar küçültüp öyle gönderirim siteye yada resim göndermem, gördüklerimi yazıyla anlatırım.. ;)

Ne demiş şair SEVGİ' yi tanımlamak için.
"Bulup bulup yitirmekmiş, sevdiğin oyuncağı" aynen öyle olduk valla.. :p

Öte yandan:
Gerçek sevgi: "kötülük gördüğün halde, iyi duygular besleyebilmekmiş" derler ya.. hostingcilerin kulakları çınlasın.. seviyoruz.. daha ne diyelim.. bize düşen başka bir şey varsa, onu da bilelim lütfen..

Ama unutmayalım..
fazla naz da, aşık usandırırmış.. :D
 

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Kayıt
10 Eylül 2004
Mesaj
1.387
Tepki
2.152
Şehir
İstanbul
Sevgili Ironman yine bizi güzelliklere boğdu.. Tebrikler, sonsuz kez..Ona ve "pedal arkadaşlarına" da tebrikler, teşekkürler..
 

fangornents

Aktif Üye
Kayıt
13 Temmuz 2005
Mesaj
126
Tepki
83
Şehir
gültepe / istanbul
Kıskanmadım dersem yalan olur :) elinize, ayağınıza sağlık
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya
İnanın ki; güzel şeyler yaşamak çok hoş ama daha güzeli, sizler gibi dostlarla sanal ortamda da olsa paylaşmak.

Kıskanmanız bizi birazcık üzer. Neden mi? Belki siz bu şekilde gezmeye imkan bulamıyorsunuzdur diye... Ama biz de vakti-zamanında gezenleri gıbta ederek, bugün bu gayreti kendimizde bulabiliyoruz. Şanslı sayılabilecek yönümüz; artık haftada bir gün de olsa uzun geziler için zaman da bulabiliyoruz..(Ama çok zorlamasak o zaman da kendiliğinden elimize geçmiyor, hanımlardan çektiğimizi Allah biliyor.)

Ama unutmayınız ki, ekibimizdeki hemen her kes, her çevirdiği pedalı biraz da, diğer pedal dostlarıyla paylaşacak birşeyler yapabilmek için çeviriyor..

Yani yolda giderken, dağda gezerken sizleri defalarca anıyoruz...

Gezmek hoş, bunları sizlerle paylaşabilmek ve sizlerin olumlu duygularını algılamak çok çok daha hoş...

Valla içimden bir türkü yazmak geldi..

Sözleri şöyle (biraz alıntı gibi oldu ama neyse :D ):

Karadır kaşların, "rota" çizdirir,
Hibrit bisikletim, diyar diyar gezdirir.

Lokman Hekim gelse derdim azdırır,
Yaramı sarmaya "zirkonyum" gelsin.

Ormanların gümbürtüsü başıma vurur,
Şu yurdumun hayali karşımda durur.

Ormanları üstünden aşar gezerim,
Gördüğüm her yeşili resim ederim..


-- o 0 o --
Bilmeyenler için not: zirkonyum, bir MTB çeşidi.
 

Murat CER

Forum Bağımlısı
Kayıt
11 Ekim 2004
Mesaj
2.047
Tepki
1.134


aynı keyif ve hislerle pedallıyoruz :)

küçük bir hatırlatma; zirkonyum metal türü olup bisiklet sektöründe son yıllarda kullanılmaya başlamıştır.
şöyle bir de bilgi buldum hakkında:


(link) Kullanım Alanları
  • Zirkonyum metali korozyona dayanıklılığı ve nötron absorplama özelliğinin az olması nedeniyle nükleer reaktörlerin yapı malzemesi olarak,
  • Yanıcı özelliğinden dolayı askeriyede,
  • ZrO2, erime noktasının yüksek olması nedeniyle ateşe dayanıklı malzemelerin yapımında, cam ve seramik endüstrisinde
  • Düşük sıcaklıklara süperiletken özelliği nedeniyle zirkonyum-niobyum alaşımları süperiletken mıknatısların yapımında,
  • Korozyona dayanıklılığı nedeniyle bir çok aletin yapımında kullanılmaktadır.
kaynak : (link)
 

Said Ergöktaş

Forum Demirbaşı
Kayıt
15 Temmuz 2005
Mesaj
444
Tepki
196
Şehir
KAYSERİ - Hill Climb - XC
harika bir gezi olmuş
ayaklarınıza sağlık,pedallarınıza kuvvet...

Saygılar...
 

Süleyman Şatır

Forum Bağımlısı
Kayıt
22 Mart 2005
Mesaj
1.151
Tepki
2.733
Şehir
Fatih / İstanbul
Mesut Bey merhaba...

Yine çok güzel bir gezi olmuş... Konya çevresini sayenizde görmüş gibi oluyoruz... Gerçekten imreniyorum...
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya


Abi, çok çok teşekkürler.. (yorum bildiren ve bildirmeyen diğer herkese de)

Biz de sizin gezilerinizi ilgi, ibret ve heyecanla izliyoruz.. Amacım, büyüyünce :)rolleyes: ,:) ) sizin gibi bir bisikletçi olmak. (Yani emekli olunca sizin yolunuzu takip edecem demek istedim :D )
 

bisiklet_tutkunu

Daimi Üye
Kayıt
22 Temmuz 2006
Mesaj
258
Tepki
99
PinargÖzÜ MaĞarasini Herkese Tavsİye Ederİm Ben Çok Gİttİm Ama Bİsİkletle DeĞİl GerÇekten Çok GÜzel Bİr Yer.
 

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Kayıt
28 Mart 2006
Mesaj
4.518
Tepki
11.737
Şehir
Konya


Ağustos ayı içinde bir Beyşehir gölü etrafı (gezi) yapmak istiyoruz.
Gelmek isterseniz. randevulaşalım. Bizim ekip en az 3-4 kişi olur. Bir kişi zaten Beyşehirli.
 

bisiklet_tutkunu

Daimi Üye
Kayıt
22 Temmuz 2006
Mesaj
258
Tepki
99
benim derslerim başladı bu sene sınava girecem yaşımda zaten daha küçük ama biraz daha büyüyünce ilk hedefim bir bisiklet turuna katılmak olmassa turumu kendim yapacam.
 

İLKER TAŞ

SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......
Kayıt
10 Aralık 2005
Mesaj
1.873
Tepki
794
Yaş
44
Şehir
istanbul
İsim
İLKER
Bisiklet
Scott
ironman ve ekibi tarihe gectiniz