Konya’dan Toroslar’ a günübirlik gezi (!!!)

Konu, 'Yerel/Bölgesel Bisiklet Grupları' kısmında Mesut Girgiç tarafından paylaşıldı.

 1. Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Ekip:
  Bisikletçiler: Dede, Buzkıran, Sosyetik, Murat ve ironman,
  Motorize ekip: Motorize Metin Bey, Dağcı Taner Bey, Dağcı asistanı Selçuk Bey.

  Aşırı ayrıntılı İstatistikler: :cool:
  Konya-Beyşehir gidiş dönüş (Tüm molalar dahil)
  Ortalama seyir hızı: 20,5 km/sa
  Maximum hız: 60,6 km/sa (Kızılören rampasından inerken)
  Sabah 4:30 da evden çıktık - akşam 21:30 gibi eve girdik.
  Yakılan Kalori: 3594,5 (Şahsım adına konuşayım: yol boyunca yaklaşık 7.5 lt tatlı doğal pınar suyu tüketmişim, yediklerimin haddi hesabı yok gibiydi, ikisi dörtdörtlük toplam 6 öğün yemek yedim ve eve geldiğimde tartıda bir kilo da verdiğimi gördüm)
  Yol: Çevre yolundan-çevre yolunda dek: 209 km. (Ancak biz evlerden de çevre yoluna bisikletle gittiğimiz için evden eve mesafe 250km. yi buluyor)
  Hava durumu: Hava açık az bulutlu, basınç 897 hPA idi. Rüzgar 3-5 km/sa hızda ve genelde güneydoğu istikametinden esmekteydi. Ortalama en yüksek sıcaklık 24 C idi.
  İrtifa: yol boyunca 1026m ile 1690 m. Arasında değişiyordu. (En yüksek yol tepeleri Belenbaşı ve Kızılören rampalarıydı ve bu rampaları gidiş-dönüş hesabıyla ikişer kez tepelemek durumunda kaldık)
  Dağlardan ve ovalardan çiçek kokmayanı yoktu, yollardaki pınarların % 90’ı akmaktaydı. Derelerin ise hepsi akıyordu. Ağaçlar henüz meyve vermeye başlamamıştı. Başaklar ise diz boyuna yaklaşmıştı. Kuzular sütten kesilmeye başlamıştı. Köylerde boşta gezen insan yoktu. Herkes tarlalarda çalışırken görülüyordu.

  Kısa Kısa Kısa (coğrafya)
  Beyşehir, Konya ilinin Akdeniz kesiminde Göller Bölgesinde ve Orta Torosların iç kısmında yer almıştır. Gölü 651 km.2 dir. Gölün güney ve batısındaki Toros Dağları: Kartos, Dedegöl, Dumanlı ve Nallıkent Tepelerinden oluşmakta olup Anamas Dağları üzerinde bulunan 1890 mt yüksekliğindeki Dippoyraz Tepesi en yükseğidir.

  Kısa Kısa Kısa (tarihçe)
  Beyşehir M.Ö. 6000 yıllarında neolitik(cilalı taş devri) dönemde kurulmuştur. M.Ö. 2000 yıllarında Hittitler Eflatunpınar ve Fasıllarda ölmez eserler bırakmışlardır.
  M.S. 1243 yılında Moğolların istilasından sonra Eşrefoğlu Süleyman “Süleymaniye” (Beyşehir) adını vererek bir şehir kurmuş, bağımsızlığını ilan etmiş ve Eşrefoğlu Beyliğini oluşturmuştur.

  AMACIMIZ:
  Bizim de bu turumuzun ana teması; zamanının izlerini mükemmel şekilde günümüze taşımış olan bin yıllık, tutkalsız, çivisiz ahşaptan imar edilmiş tarihi “Eşrefoğlu Cami” sini sizler için görüntülemekti.
  Bu arada “Yaka Manastır” denilen piknik yerini de görüntülemeyi ihmal etmedik.

  Beyşehir de ayrıca görülmesi gereken (bizim de sonraki gezilerimizde görmeyi planladığımız) tarihi ve turistik yerler ise kısaca şunlardır.


  1. Eflatunpınar Hitit Anıtı
  2. Fasıllar anıtları(Kurt Beşiği, Lukyanos kitabesi, Atlıkaya kabartması, Heraklis Lahidi)
  3. Erbaba höyüğü
  4. Kubab-abab sarayı
  5. Bezzarlar Hanı
  6. Çifte hamam
  7. İsmail Ağa Taş Medresesi
  8. Sütdede Türbesi
  9. Adalar(Mada, Hacıakif, İğdeli, Çeçen, Aygır, Kızkalesi)
  10. Taş köprü
  11. Anamas karagöl
  12. Mağaralar (Pınargözü, Balatini, Körükini vd.)
  13. Diğer. (gölün etrafında bisikletle günübirlik dolaşmak gibi vs.)

  30 Nisan Pazar günü sabah 05:00 sularında buluşup yola koyuluyoruz.
  İlk fotoğraf: Akyokuş mevkiinden olup, arkamızda yeni uyanmaya başlayan Konya manzarası ve altında fotoğrafta; Altınapa Baraj gölü manzarasını seyrettikten sonra harekete geçmeye başlayan ekibimiz, bisikletlerinin üzerinde.
  [​IMG]

  Kızılören dağlarının eteğinden geçiyoruz. Alttaki fotoda ise aynı dağların dönüş yolundan görünüşü:
  [​IMG]

  Konya’dan yaklaşık 45. Km. uzaklıktaki Kızılören kervansarayı.
  [​IMG]

  Yol üzerinde o kadar çok ekin tarlası var ki, birisinin tamamının fotoğrafını çekmeye çalışıyorum.. ve ekran yetmiyor..
  [​IMG]

  Bu tarlayı nasıl eker, nasıl biçerler diye merak ediyoruz. ve yakınlardaki bir lokantada biriyle tanışıyoruz. tanıştığımız kişi bize aşağıdaki araçları göstererek:
  -“Benim babamın babası bu aletleri kullanarak bu tarlayı tek başına ekip biçermiş. ama benim babam traktör kullandı. ben de ticaretle uğraşmayı tercih ettim” diyor.

  Biz de; bu kadar çok toprağımız olmasına rağmen neden dışardan tahıl ithal eden ülke duruma düştüğümüzü biraz daha iyi anlıyoruz. (Yanlış anlama olmasın teknolojiye karşı değiliz, tembelliğe karşıyız !!!)

  İşte atalarımızın antik tarım araçları:
  [​IMG]

  50.km. de sabah kahvaltımızı yapıyoruz.
  Kimin çok yediği belli oluyor mu?
  [​IMG]

  veeee. Önce Beyşehir’e varıyoruz. sonra Yaka Manastır levhasını görüyoruz.
  [​IMG]

  Biraz göl çevresinde gezinti yapıyoruz. Sonra Manastıra tırmanmaya başlıyoruz.
  [​IMG]

  Yaka Manastır piknik alanında tüm ekibi toplu halde görüyorsunuz. İşte sporun verdiği birlik ve beraberlik ruhunun resmi.
  [​IMG]

  Motoruyla bizim için defalerce şehire gidip ekmek yetiştirmeye çalışan, dağlardan zehirsiz mantar toplamaya gayret eden misafirperver Metin Bey’imiz
  [​IMG]

  Yolculuktan sonra nedense yorulup uyuyakalan arkadaşlarımız da(sosyetik) oldu. :D Oysa dedemde ne uykudan ne de yorgunluktan eser vardı. Dedem tayfaya sofra hazırlıyor. :in:
  [​IMG]

  Yaka Manastır’dan Beyşehir manzarası:
  [​IMG]


  Dönüş yolundayız. önce iniş(gezinin en zevkli kısmıydı) ve ardından yine göl kenarı gezisi
  [​IMG]

  Sizin için göl kenarından “panoramik” bir görüntü almaya çalıştım:
  [​IMG]

  Beyşehir’den bahsedip te guruptan (günbatımı) bahsetmemek olmaz. Beyşehirliler der ki: Gün batarken, güneş soyunup bu gölde yıkanır, ve gurubu Beyşehir tarafından izliyorsanız Anamas ormanlarında yangın çıkmış ta, gölü tutuşturmuş sanırsınız derler. Gerçektende gülün dağlarla yaptığı mükemmel açı ve dağların guruba bakış yönü atmosferde hiç tahmin edilemeyecek güzellikte ışık tayfı oluşmasına yol açıyor. (daha önceki gezilerimizde gördüğümüz bu manzarayı bu sefer vakitsizlikten dolayı kendi makinamızla resimleyemedik, başka hazır resimlerden örnek koymakta bizim prensiplerimize ters düşer)  1296-1299 yılları arasında Eşrefoğlu Süleyman Bey’in yaptırmış olduğu cami, Anadolu’da ağaç, çatı ve girekli düz tavanlu ulu camilerin EN BÜYÜĞÜ ve en görkemlisidir. Anıtsal taç kapısı ve eşsiz mihrap ve minberi, üstün ağaç ve çini işçiliği yönünden bir Türk AĞAÇ CAMİ-MÜZESİ gibidir. Tümüyle çini mozayik ile kaplı olan mihrabı 4.58x6,17mt. Yüksekliği ile Konya çevresinin en büyük çinili mihrabıdır.
  [​IMG]

  Tamamen ceviz ağacından TUTKALSIZ GEÇME minberi ve caminin adeta bir sarayı andırmasına sebep olan diğer süslemeleri şunlardır: sekizgen, beşgen, yıldız ve geometrik dolgulu ve bitkisel benzetmeli ahşap, sedef ve fildişi çatmalarla inanılmaz incelik ve düzgünlüğe sahip sütun başlıkları, trabzanlar ve diğer dekorasyon unsurları.
  [​IMG]

  Eski zamanlarda bu caminin damına yağan kar, çatının tam ortasındaki içeri kürünürmüş(itilirmiş) ve izdüşümündeki kuyuda biriktirilip saklanırmış. Bu kar, eridikçe caminin içindeki nem oranını dengede tutar ve kışın içerde yakılan sobalardan dolayı hem ağaçların hem de el-sanatı eserlerin kuruyup çatlamasını engellermiş. (çatıdaki boşluk yukardaki resimlerden birinde görülmekte, şimdi ise bu boşluk camla örtülmüş)

  [​IMG]

  Dönüş yolunda acelesi olan arkadaşları önden Konya’ya gönderdikten sonra dedemle arkadan devam ediyoruz. Dedemle baş başa ilk molamız ve mola yerinin pınar manzarası.
  [​IMG]

  Dedem, bunca yolun üzerine hiç üşenmeden sık sık yolda durup, her gördüğü güzel manzaranın fotoğrafını çekmeye çalışıyor. Dağların tepelerinden vadilere inip bir pınarın fotosunu çekmeye çalışırken dedemi resmediyorum. Alttaki resimde ise, dedemin yanına indiği pınar görülmekte.
  [​IMG]

  Bir pınarın yanında dedem ve ironman:
  [​IMG]

  Konya’ya hava karardıktan sonra dönebiliyoruz. Sabah; tüm bisikletli ekip arkadaşlarıyla beraber foto çekindiğimiz Akyokuş’da bu seferde uykuya dalmakta olan Konya manzarası önünde poz veriyoruz.
  [​IMG]

  Hoşçakalın, pedalsız kalmayın.
  Allah (c.c.) nasip ederse nice yeni maceralarda görüşmek üzere.
   
 2. Tuğrul

  Tuğrul Onursal Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.753
  Beğeniler:
  1.324
  Şehir:
  Suadiye
  Seviye:
  Yine harika bir gezi,yine harika fotoğraflar(keşke biraz daha büyük olsaydı)

  Ellerinize sağlık,teşekkürler
   
  Kemal Tecimen bunu beğendi.
 3. superonlayn

  superonlayn Kıdemli Üye

  Kayıt:
  12 Şubat 2006
  Mesajlar:
  270
  Beğeniler:
  50
  Şehir:
  ankara
  Seviye:
  Pedalınıza sağlık..
  yılmadan devam..
   
 4. #4
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Tuğrul Bey;
  Kilistra gezimizin dehşetengiz ayrıntılı(büyük boyutlu), ve gani sayıda fotolarından sonra site arıza vermeye başladığından beri, inanın "büyük boyutlu resim ( :eek: ) gönderdim de ondan dolayı hostingciler kızdı" diye kendimi suçlamadım değil.. :eek:

  Aslında problemin ona bağlı olmadığını biliyorum(yine de pek emin değilim :rolleyes: ) ama, inan olsun ki, bu sefer boyutları başka sebepten küçültmüş de değilim.

  Aman siteye nazarımız değmesin.. Tüh tüh tüh.. kırkbir kere maşallah.. tüh tüh tüh... :D

  Bidahaki sefere inşallah.. :in:
   
 5. #5
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Tekrar selamlar,
  Dün sabah en son gezi resimlerimizi(yukardakiler) gönderdim siteye; akşam tekrar girip bi bakayım dedim sayfaya. Hani misafirleri ağırlamak bakımından. Yine kapalı site.. :(

  Eeee.. Artık benimki evham olmaktan çıktı. Yani kesin benim resimlerde bir şey var diycem bundan sonra ve artık resimlerimi ya kibrit kutusu kadar küçültüp öyle gönderirim siteye yada resim göndermem, gördüklerimi yazıyla anlatırım.. ;)

  Ne demiş şair SEVGİ' yi tanımlamak için.
  "Bulup bulup yitirmekmiş, sevdiğin oyuncağı" aynen öyle olduk valla.. :p

  Öte yandan:
  Gerçek sevgi: "kötülük gördüğün halde, iyi duygular besleyebilmekmiş" derler ya.. hostingcilerin kulakları çınlasın.. seviyoruz.. daha ne diyelim.. bize düşen başka bir şey varsa, onu da bilelim lütfen..

  Ama unutmayalım..
  fazla naz da, aşık usandırırmış.. :D
   
 6. Gürsel A.

  Gürsel A. Bisikletkolik

  Kayıt:
  10 Eylül 2004
  Mesajlar:
  1.401
  Beğeniler:
  2.268
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Sevgili Ironman yine bizi güzelliklere boğdu.. Tebrikler, sonsuz kez..Ona ve "pedal arkadaşlarına" da tebrikler, teşekkürler..
   
 7. fangornents

  fangornents Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  gültepe / istanbul
  Seviye:
  Kıskanmadım dersem yalan olur :) elinize, ayağınıza sağlık
   
 8. #8
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  İnanın ki; güzel şeyler yaşamak çok hoş ama daha güzeli, sizler gibi dostlarla sanal ortamda da olsa paylaşmak.

  Kıskanmanız bizi birazcık üzer. Neden mi? Belki siz bu şekilde gezmeye imkan bulamıyorsunuzdur diye... Ama biz de vakti-zamanında gezenleri gıbta ederek, bugün bu gayreti kendimizde bulabiliyoruz. Şanslı sayılabilecek yönümüz; artık haftada bir gün de olsa uzun geziler için zaman da bulabiliyoruz..(Ama çok zorlamasak o zaman da kendiliğinden elimize geçmiyor, hanımlardan çektiğimizi Allah biliyor.)

  Ama unutmayınız ki, ekibimizdeki hemen her kes, her çevirdiği pedalı biraz da, diğer pedal dostlarıyla paylaşacak birşeyler yapabilmek için çeviriyor..

  Yani yolda giderken, dağda gezerken sizleri defalarca anıyoruz...

  Gezmek hoş, bunları sizlerle paylaşabilmek ve sizlerin olumlu duygularını algılamak çok çok daha hoş...

  Valla içimden bir türkü yazmak geldi..

  Sözleri şöyle (biraz alıntı gibi oldu ama neyse :D ):

  Karadır kaşların, "rota" çizdirir,
  Hibrit bisikletim, diyar diyar gezdirir.

  Lokman Hekim gelse derdim azdırır,
  Yaramı sarmaya "zirkonyum" gelsin.

  Ormanların gümbürtüsü başıma vurur,
  Şu yurdumun hayali karşımda durur.

  Ormanları üstünden aşar gezerim,
  Gördüğüm her yeşili resim ederim..


  -- o 0 o --
  Bilmeyenler için not: zirkonyum, bir MTB çeşidi.
   
 9. fangornents

  fangornents Aktif Üye

  Kayıt:
  13 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  126
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  gültepe / istanbul
  Seviye:
  bu türkü hit olur üstad :)
   
 10. Murat CER

  Murat CER Onursal Üye

  Kayıt:
  11 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.072
  Beğeniler:
  1.267
  Seviye:
  aynı keyif ve hislerle pedallıyoruz :)

  küçük bir hatırlatma; zirkonyum metal türü olup bisiklet sektöründe son yıllarda kullanılmaya başlamıştır.
  şöyle bir de bilgi buldum hakkında:


  Zirkonyum Kullanım Alanları
  • Zirkonyum metali korozyona dayanıklılığı ve nötron absorplama özelliğinin az olması nedeniyle nükleer reaktörlerin yapı malzemesi olarak,
  • Yanıcı özelliğinden dolayı askeriyede,
  • ZrO2, erime noktasının yüksek olması nedeniyle ateşe dayanıklı malzemelerin yapımında, cam ve seramik endüstrisinde
  • Düşük sıcaklıklara süperiletken özelliği nedeniyle zirkonyum-niobyum alaşımları süperiletken mıknatısların yapımında,
  • Korozyona dayanıklılığı nedeniyle bir çok aletin yapımında kullanılmaktadır.
  kaynak : www.kimyaevi.org
   
 11. Said Ergöktaş

  Said Ergöktaş Forum Demirbaşı

  Kayıt:
  15 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  449
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  KAYSERİ - Hill Climb - XC
  Seviye:
  harika bir gezi olmuş
  ayaklarınıza sağlık,pedallarınıza kuvvet...

  Saygılar...
   
 12. Süleyman Şatır

  Süleyman Şatır Bisikletkolik

  Kayıt:
  22 Mart 2005
  Mesajlar:
  1.158
  Beğeniler:
  2.879
  Şehir:
  Fatih / İstanbul
  Seviye:
  Mesut Bey merhaba...

  Yine çok güzel bir gezi olmuş... Konya çevresini sayenizde görmüş gibi oluyoruz... Gerçekten imreniyorum...
   
 13. #13
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Abi, çok çok teşekkürler.. (yorum bildiren ve bildirmeyen diğer herkese de)

  Biz de sizin gezilerinizi ilgi, ibret ve heyecanla izliyoruz.. Amacım, büyüyünce :)rolleyes: ,:) ) sizin gibi bir bisikletçi olmak. (Yani emekli olunca sizin yolunuzu takip edecem demek istedim :D )
   
 14. bisiklet_tutkunu

  bisiklet_tutkunu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  114
  Seviye:
  PinargÖzÜ MaĞarasini Herkese Tavsİye Ederİm Ben Çok Gİttİm Ama Bİsİkletle DeĞİl GerÇekten Çok GÜzel Bİr Yer.
   
 15. #15
  Mesut Girgiç

  Mesut Girgiç Yeni Üye

  Kayıt:
  28 Mart 2006
  Mesajlar:
  0
  Beğeniler:
  12.626
  Şehir:
  Konya
  Ağustos ayı içinde bir Beyşehir gölü etrafı (gezi) yapmak istiyoruz.
  Gelmek isterseniz. randevulaşalım. Bizim ekip en az 3-4 kişi olur. Bir kişi zaten Beyşehirli.
   
 16. bisiklet_tutkunu

  bisiklet_tutkunu Kıdemli Üye

  Kayıt:
  22 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  258
  Beğeniler:
  114
  Seviye:
  benim derslerim başladı bu sene sınava girecem yaşımda zaten daha küçük ama biraz daha büyüyünce ilk hedefim bir bisiklet turuna katılmak olmassa turumu kendim yapacam.
   
  Mesut Girgiç bunu beğendi.
 17. İLKER TAŞ

  İLKER TAŞ SPECİALİZED. S-WORKS M5 HARDTRAİLL ALL......

  Yaş:
  38
  Kayıt:
  10 Aralık 2005
  Mesajlar:
  1.962
  Beğeniler:
  864
  Şehir:
  istanbul
  Adı:
  İLKER
  Bisiklet:
  Scott
  Seviye:
  ironman ve ekibi tarihe gectiniz
   
 18. Uğur Taşdemir

  Uğur Taşdemir Bisikletkolik

  Kayıt:
  8 Temmuz 2005
  Mesajlar:
  1.030
  Beğeniler:
  658
  Şehir:
  İstanbul
  Seviye:
  Hocam harikasınız, devamını bekliyoruz.
   
 19. Natural_animal

  Natural_animal Kıdemli Üye

  Kayıt:
  28 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  223
  Beğeniler:
  193
  Şehir:
  Antalya
  Seviye:
  Süper Gezi olmuş Darısı başımıza
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-11-16_14-23-36.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2016-11-16_14-21-34.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...
upload_2016-11-16_14-21-0.png
Bu sabah @emrah9700, kullanmaya başladığı güç ölçerle ilgili bir iki soru iletmişti whatsapp'tan. Astigmat başlangıcı nedeniyle telefondan okuyup yanıt yazmam zor. Sorularını buradan yanıtlamaya...