konik masa şaft borusu sorunu

Tepki
1
Her keze kolay gelsin arkadaşlar bir süredir araştırıyorum Suntour Epicon X2 almayı düsünüyorum fakat şaft borusu konik miş bende ki maşa şaftı düz acaba ne gibi sıkıntılar olur ve nasıl çözerim iyi çalışmalar..

Scudo

Orhanalkaya

Forum Bağımlısı
Tepki
172
Bisiklet
Merida
@Gökhan Toros

cevaplanmış :)

eleenorr

Aktif Üye
Tepki
53
Bisiklet
Ghost
imkansız sayılır senin dediğin çünkü hadi saft borusu değişti sağlam olabilir mi?
olamaz sen dediğini anca lefty de yapabilirsin

Aeoronsc

Daimi Üye
Tepki
75
Bisiklet
Colnago
@onurcan tokuş

adam haklı beyler dağılın :D şaka bi yana uyumlu değilse yapacak bir şey yok

• Beğen
Tepkiler: Mfurkanernur
Tepki
4
Aynı dertten muzdaribiz kardeşim başka yazılardan yardım istemiştim ancak az evvel sorunun çözümünü keşfettim inşaAllah işe yarar çözüm şudur;
"1.1/8 inç ile 1.5 inç furç yataklarını alüminyum kaynağı ile kaynak yapılırsa yada özel olarak bi torna tezgahında parçaların ölçülerine göre bi furç yaptirirsan sorun çözülür hem kadroya zarar gelmez hemde kullanmak istediğin amortisörü rahatça kullanırsın belki kaynaklı olanin biraz görüntüsü bozuk olabilir ama onuda kendi yöntemlerinle halledebilirsin

En kısa zamanda inşaAllah bizzat kendimde bu yöntemi uygulamayı düşünüyorum

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben sizin bahsettiğiniz projeye başladım, mekaniğe ilgili biriyim az biraz da elim bu işlere yatkındır. Henüz yeni üye olduğum için konu açamadım. Yeterli aktivasyona ulaştığımda resimlerle birlikte konuyu açacağım. Aşağıda Rock Shox TORA marka maşanın konik borunun sökülmüş hali bulunmakta, tornada yeni bir boru yaptırıp takacağım. Projeyi tamamladığımda umarım sitede konu açabilecek yeterliliğe sahip olmuş olurum.

ProjeIMG_20160426_092321.jpg

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eberkol Keşke biraz forumu kurcalasaydınız cevabı bulurdunuz sorununuzu çözecek mevcut parça.

(link)

Yapacağınız şaft borusu maşanın taç kısmı içerisinde konik ölçüde olduktan sonra bitimi ile birlikte 1-1/8" şekilde olmalı nasıl bir sonuç çıkacağını merak ediyorum =D Birde sorum olacak o şaft borusunu ordan nasıl söktünüz ?

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Uğur Sabuncu

Forumu araştırdım ilandaki ürünü de buldum. Ancak bu parça bana bu sorunu çözecek gibi gelmedi, çünkü fotograftaki montaj yapılmış haldeki bisiklet konik maşa bağlanabilecek özellikte yani kalın bağlantı noktalı. Bu maşayı düz bağlantılı bir kadroya bağlamak için, bağlantı yerinin altından en az 8-10 cm bir uzama yapmadan bu maşayı bağlamak mekanik olarak mümkün değil gibi gözüküyor.
Projeyi tamamlamak için biraz vakte ihtiyacım var, tornacıya gidip hem eski düz borulu maşamı hemde yeni maşayı götürüp uyarlamayı nasıl yapacağını anlatmam gerekiyor. Konuyu açınca detaylı resimli anlatımı yapacağım.

Sökme işlemi kolay olmadı :) ama işlem şuydu üstten aşağı vurarak çıkardık. Borunun ucu resimdeki hali aldı. Zaten boruyu kullanmayacağım için benim için sorun olmadı. Yeni boruyu yaptığımda eminim birçok kişi konuyu takip edecektir. Birçok kişi yurt dışından maşa alıp bu konik düz durumundan kullanmadan satmak zorundan kalıyor.

Uğur Sabuncu

Daimi Üye
Tepki
327
İsim
Uğur Sabuncu
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Salcano
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@eberkol Linkteki ürünün yazılarını okusaydınız sorunu çözeceğini anlardınız ^^
Alt çanağın rulmanı konik kısmı alabilmesi için dışarıda çanakla birlikte duruyor resimleri iyi incelerseniz göreceksiniz.Yani hiç bu kadar uğraşmanıza gerek yok çünkü insanların yeni aldığı üst sınıf bir maşaya bu uygulamayı yapacağını sanmıyorum :confused: Garanti dışı kalmasıda cabası.

Montaj uygunluğu :
Token TK035AR Press Fit Taper Pressfit1 1/8"/1.5" yarı entegre furç takımında 2 adet çanak vardır montaj alt furç maşa parçası çakılıp çanakların alt ve üste montesi ile yapılır. Konik maşanızı standart 1 1/8 kadronuzda kullanabilmek için furş takımıdır.

https://www.erdoganlarbisiklet.com/media/catalog/product/cache/1/thumbnail/600x600/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/s/c/screen_shot_2015-06-12_at_17.50.20.png

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
IMG-20160320-WA0007.jpg ben konik olan kadroma düz olan maşami resimdeki pul sayesinde sorunsuz takabildim
Ama bulmasi gercekten cok zor oldu. Yani arastiran arkadaslar icin kaynak olmasi icin yaziyorum : " Konik alin borulu kadrolara düz maşa adaptorlü furc takimlari sayesinde takilabilir" fakat konik bi maşa düz kadroya takilir mi bilmiyorum..

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.469
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@eberkol
Ooo super kardesim yapmisin iste mis gibi :) ama dayaniklilgi ne kadar olucak onuda zaman gosterir

eberkol

Aktif Üye
Tepki
123
İsim
Emre BERKOL
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@mariokaldato

Tornacıya eski rst maşamı da verdim, eski maşamın şaft borusunun ucuna oksijen kaynağı ile geniş bir parça kaynattı. Sağlamlıkla ilgili problem olmayacağını düşünüyorum. Ancak ağırlık takriben 300-400 gr arttı ama sonuçda MTB, bence çok da mühim değil.
NOT: Henüz halen çömez olduğumdan yapım aşamalarını vs konu açamadığımdan dolayı paylaşamıyorum. Yeterliliği sağladığımda detaylı anlatım yapacağım.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

ali.torlak

Üye
Tepki
16
İsim
Ali Torlak
Bisiklet
Salcano
@eberkol merhaba hocam konik olan şaft duruyor mu bana lazım da benimki kırıldı. İletişime geçer misiniz? Ben mesaj atamadım size.