Kondisyon ve beslenme sorunsalı

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 aydır bisiklet kullanıyorum 1.65m ve 50 kiloyum. Elbette ilk başladığım zamana göre kendimi daha güçlü hissediyorum ama aklımda bir kaç soru işareti var. Tahmin edebileceğiniz gibi baya zayıfım ve hiç düzgün beslenmiyorum; kahvaltı neredeyse yok (arada bisküvi), saat 3-4 gibi okula gitmeden önce genelde yumurta+sucuk ve ortalama yarım ekmek bazen 1 ekmek de olabiliyor değişiyor daha sonra bisikletim ile 7 km mesafede okuluma gidiyorum ve akşam geldiğimde ise saat 10-11 gibi evde yemek ne varsa ve 1 ekmek tüketiyorum. Hafta sonları da 50km ve 3 kmlik bir tırmanışa çıkıyorum. Beslenme sorunum olduğu aşikar ama benim merak ettiğim şey; düzgün beslenmemek kondisyonumu geliştirmeme çok büyük engel olur mu? Önerilerinizi ve görüşlerinizi bekliyorum, teşekkürler...

Scudo

Özgür R

Forum Bağımlısı
Tepki
2.208
@taner07

Genel olarak şöyle diyebilirim bu sadece bisiklet sporu ile ilgili değil..Spor yapan birisi hatta düzenli spor yapan birisi,mutlaka beslenmesini de, dinlenmesini de ona göre düzenli yapmalıdır..

• Beğen
Tepkiler: Murat B.

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
Merhabalar,

Sporda başarılı olmak şöyle bir oran vardır :

%40 Beslenme,

%30 Uyku,

%30 Antreman,

Bazen uyku ile antreman arasındaki oran değişebilir ama beslenme çok önemlidir. Vucüdu düzgün beslemek hem kondisyonunuzu kuvvetlendirecek hemde sağlığınızı koruyacaktır. Çalışan bedeni beslememek,Benzinsiz gitmeye çalışan bir arabaya benzer.

İşlenmiş protein(sucuk,salam,sosis) ,beyaz ekmek ve aburcuburdan uzak dur.

vebag

Aktif Üye
Tepki
140
İsim
ethem kardaş
Bisiklet
Cube
beslenme herşeyden önemli..

Fatih ÇT

Forum Demirbaşı
Tepki
567
Bisiklet
Scott
Milli sporculardan bir arkadasim sporcu basarisi icin soyle demisti.
%60 beslenme, %40 dogru antrenman
Dogru antrenman icinde hersey var.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Günlük beslenme şeklim ,yumurta 2 adet ve kuyruk Yağı ile Zeytinyağı sızma olacak ve lor peynir ile Omlet,veya tam Yağlı peynir ile ,yeşil Çay siyah zeytin ekmek sadece tam organik buğday ekmeği tek dilim ,Öğlen Kışları karnabahar Brokoli ıspanak sebze yemekleri,domates yeşillik ,kış meyveleri portakal az mandalina az ,şeker var onlarda tabi Havuç salatası limonLu ,roka,baklagilleri kestim ,karbonhidratı kestim ,makarna az,kuzu eti yemece,Kızartma az ,Patlıcan türlü yemeği zeytinyağlı,bamya,mercimek Çorbası, mercimek yenebilir az,gerçi ne kadar çok karbonhidrat yüklersem asla kilo alamıyorum babama çekmiştim ,evet karbonhidrat aşırı alanlar kilo alabiliyor maratoncu tim noakesin durumu buna örnek,evet karbonhidrat çok yüklendiği için yıllar sonra kilo alıyor ve Yokuş yukarı tıkanıyor,yüzde 70 yağ ve yüzde 30 karbonhidrat ve yüzde 20 protein yüklenince aynen Fit oluyor,

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Kendimden ornek verecek olursam, beslenme yoksa kondusyon da yok :)

kemalbaser

Üye
Tepki
3
İsim
Kemal BAŞER
Bisiklet
Kron
Beslenme ve sıvı tüketimi bisiklette önemli ayrıca şekerede dikkat etmek gerek.

Selahattin Aydın

Aktif Üye
Tepki
112
Bisiklet
Trek
(link)

(link)

bir diyetisyen olarak bilimsel olmayan internet bilgilerinden sakınmanızı öneririm. iki dakika burda sağlıklı beslenme nasıl olmalı diye birşey anlatmak isterim ama bu eksik ve yanlış olur. tavsiye edeceğim iki kitap var linklerde. incelerseniz yararınıza olur. takıldığınız noktaları özelden yazarsanız cevap veririm.

• Beğen
Tepkiler: taner07

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Öneriler ve görüşler için teşekkürler; sanırım ilk olarak bir kan değerlerimi ölçtüreceğim, daha sonra da bir beslenme uzmanına gideceğim gibi gözüküyor, böylelikle hem dengeli beslenmiş olacağım, hem kilo alacağım hem de daha sağlıklı olacağım inşallah :)

• Beğen
Tepkiler: Özgür R

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
Bana da önere bileceğiniz bir şeyler var mı boyum 1.58 kilom 65 düzenli olarak günde 2 saat antremana çıkıyorum.Antreman sırasında su harici birşey tüketmiyorum ve eve geldiğimde aşırı aç oluyorum,önüme ne gelirse yiyiyorum. :uzgnm:

muratcolakoglu

Forum Bağımlısı
Tepki
712
Bisiklet
Colnago
@taner07

Yazından günde 2 somun ekmek yediğin anlaşılıyor. Bu çok fazla karbonhidrat yediğini gösterir. Karbonhidrat beyni diye internette ararsan başına nelerin geleceğini görürsün.

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
@Kudret Kurtcebe Merhaba. 177 boy ve 82 kg'yim. Ve 19 yaşımdayım. Sizce bu beslenmeyi ben de uygulamalı mıyım?
Birde olabildiğince çok kondisyon kazanmak istiyorum sizce ne yapmalıyım?

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
Kendi düzenimi yazayım. zaman zaman değişiyor ama şuan için bu şekilde.

sabah 1 ölçek whey protein +badem+yulaf ezmesi+ananas+yoğurt blender ile karışıtırıp içiyorum.

2 saat sonra 2 parça etimek ile lor peyniri ve domates yiyorum.

öğle yemeğinde salata et ve yoğurt yiyorum. genelde içicek değilde su içiyorum. salataya biraz zeyinyağ bol limon ve baharat koyuyorum.

1-2 saat sonra probiyortik yoğur

1 saat sonra muz ile fıstık ezmesi yiyorum (fıstık ezmesi miktarı fazla olmayacak)

antremana başlamadan önce duruma göre 1 parça yüzde 70 bitter çikolata.

antreman sonrası 400 gr tavuk eti yiyorum. yağsız.yani yağsız et değil tavaya koyup yavaş yavaş pişiriyorum. yanında biber çeşitlerini de ısıtıyorum.

saat 09:30 olduğu için bu saatten sonra bir şey yemiyorum.

yatmadan önce kazein proteini alıp uyuyorum.

• Beğen
Tepkiler: taner07

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
@muratcolakoglu

Evet gerçekten zararlıymış; alzaymır ve depresyona sebep oluyormuş ki zaten hafızamdan hiç memnun değilim :( Dediğim gibi çare beslenme uzmanı gibi gözüküyor yoksa halimiz harap gibi...

• Beğen
Tepkiler: Mhrmtkn

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
Dahileyeye gittim, doktor çeşitli sorular sordu; işte şikayetiniz var mı, ağrı var mı, geçirdiğin hastalık, aldığın ilaç, ailende var mı falan gibilerinden sonra muayene etti, nabzımı falan ölçtü ve kalbimin yavaş attığını normalde de böyle mi diye sordu şaşırdım gerçekten. Daha sonra kan tahlili istedi, aklınıza gelebilecek bütün birimler ölçülmesini istedi; şeker, demir, fosfat, b12 ve ismini ilk defa duyduğum bir sürü şey. Kan vermeye gittim, hemşiri iğneyi geçirdi, tüpü taktı ama kan gelmiyor komediye bak uğraşa uğraşa çeyrek tüp anca doldurabildi, sanırım yeter falan dedi gülüştük. Bakalım sonuçlar pazartesi açıklanacak gidip, konuşacağız, eğer bir sıkıntı yoksa beslenmeye yönlendirmelerini rica edeceğim :)

Antecurs

Forum Demirbaşı
Tepki
480
İsim
H.
Başlangıç
1970—71
Bisiklet
Salcano
@taner07 Kalbin yavaş atmasının sağlık yönünü bilemem ama bazı sporlar için büyük avantaj oluyor.

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
@Antecurs Kalp krizi gibi riskler azalıyor.Dilim döndüğünce izah edeyim; Spor yapan kişilerde kalp kasları daha kuvvetli hale geldiğinden,dinlenme pozisyonunda kalp daha az atar ,daha kuvvetli kasılır.

Şahsen benim kalbim dinlenme pozisyonunda 60 saniyede 67-70 atım hızı ile atıyor. :)

Reha Oğuz Altuğ

Aktif Üye
Tepki
87
Bisiklet
Trek
Arkadaşlar bence yazarken ve tavsiye verirken dikkatli olalım.
Örneğin @Efe Cycler kerdeşimiz var.
Kendisi büyüme çağında, bir yetişkinle aynı beslenme rejimini uygulamamalı.
Keza bazı hastalık durumları, örn. böbreklerle ilgili durumlarda düşük protein diyeti bile önerilebiliyor.
Bence öncelikle bu tip şikeyeti olan herkesin gidip testlerini yaptırması ardından da duruma göre doktora ve diyetisyene gitmesi gerekir.
Zaten onlarda size şeker, aşırı karbonhidrat, işlenmiş besin vesaireden uzak durmanızı söyleyeceklerdir.
Ancak kişiye özel beslenme programı verdiklerinde daha terzi dikişi, uygun bir çözüm olacaktır.