Koladan vazgeçmek için bir neden daha...

mert temiz

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
Verilen haber sitesini bilen bilir zaten. Maksat halkin sagligi degil coca cola yi kotulemek.

• Beğen
Tepkiler: Salih.D
Scudo

ramirez

Aktif Üye
Tepki
78
Bisiklet
Salcano
Daha az önce aldım marketten litrelik. Buz gibi oohhh.....
Yaa arkadaşlar geçen zamanlarda bir sağlık kurumunun (hemde çok saygın bir kurum) aylık bülteninde okumuştum ''çıplak ayakla deri ayakkabı giymek cilt kanseri riskini çok arttırıyor'' diye. Yıllarca baz istasyonlarının kanser yaptığı söylenip durdu. Şu an ise bunun tamamen asılsız olduğu, cep telefonu kullanımı kadar zararlı olduğu söyleniyor.
Güzel olan ve ne yazıkki yabancı menşeili olup bizim aynısını üretebilmek için bi taraflarımızı yırttığımız herşey zararlı. İçip içmemek, kullanıp kullanmamak tamamen şahsi tercihtir. Ama bu kadarda abartmayalım bence.

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
Coca cola nın israil devletine maddi yardımda bulunduğu iddiaları internette mevcut. firma bunu yalanladı mı bilmiyorum, yalanladıysa biri bulup burda nakledebilir.
Sadece bu bile, cola yararlı olsa dahi, colanın alınmaması için çok geçerli bir nedendir.

Dipnot: kolada, litre başına 25 kuruş ötv alınmaktadır. evet çoğunuz bilmiyordunuz ama gerçek bu, burası türkiye...

H.T

Forum Bağımlısı
Tepki
1.284
İsim
Hasan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Giant
Bu da benden olsun.
(link)

Coca cola değil kola turka için:)

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
Kola, sigara gibidir. 1 tane olsun yararı olmayan, sürüsüne bereket zararı olan bir içecektir.
asiti olmasa kolayca içilemeyen, bu mantıkla yola çıkarsak, sadece asiti için içilen bir içecek...

toprakakalin1

Daimi Üye
Tepki
48
Bisiklet
Carraro
Aşırı yapay bir içecek. Çok tercih etmiyorum anca fanta ve gazoz. Alkollü içkiler bile bence daha az zararlı en azından doğal şeylerden yapılıyorlar (patates, arpa vs).

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
@toprakakalin1

patates veya arpadan olması, alkolu masum göstermeniz için asla bir geçerli neden olamaz. hele kolayla alkolu karşılaştırmak çok mantıksız.
alkol, aklı örtüyor ve insanı katilde edebilir, imandan da edebilir. karaciğerin baş düşmanıdır.

alkol ile kolanın karşılatırılması çok abes ve mantıksızca ve ne alaka dedirten cinsten bir durum...

mert temiz

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
@ufuk güneş

Affedersinizde sizin koruduğunuz bu haber sitesinin elinde ne ispat ne kanıtı var ? Kaliforniya da bahsedilen maddenin azaltıldığı ne malum ? O bahsedilen madde coca cola nın içinde olup olmadığı ne malum açıkçası. Bu tür haber ve medya kuruluşlarının senelerdir coca cola yı kötülemek için ürettiği asparagas haber dolu. Haberi okuyun iddiadan başka bişey yok. Benim coca cola yı savundugum yok. Sadece böyle firma kötülemek kendi yandaş firmalarını yüceltmek için yaptıkları haberlere karşıyım. Herşeyin fazlası zarar suyun bile kolanında tabiki zararlıdır. Ama arada 1-2 bardak içmenin bana 10 yıldır zararı dokunmadı. Ayrıca benim dediğim doğru deyip herkese kabul ettirme çabam yok, sizinde olmasın. Şahsi fikrim benim bu siz istediğiniz haberlere kişilere inanabilir içmeyebilirsiniz. Forum burası herkes kendi düşüncesini yazar yazsın diye kurulur zaten böyle portallar ;)

ufuk güneş

Forum Demirbaşı
Tepki
317
@mert temiz

Sizinkisi tamamen bir önyargıdan başka birşey değildir. Acaba başka hangi haber portalları bu haberi verdi diye hiç araştırmadınız bile !.

Bu haberi, bir tv kanalından öğrendiğimi hatırlıyorum.sadece bu haber portalından öğrenmedim.

Bu haber portalının coca colaya ait bir düşmanlığını gösterir kanıtınızı elinizde olması, inandırıcılığınız açısından önemlidir, aksi takdirde tamamen önyargılı ve ideolojik bir yaklaşım sergilemiş olursunuz.

Haberin öneminden çok haber portalına ideolojik açıdan yaklaşmanız ve haberin önemini kaçırmanız, çok acı bir durum... Ayrıca benim soruma cevap vermek yerine, aynı soruyu bana sormak da dikkate şayan bir durumdur.

• Beğen
Tepkiler: Remzi YOL

Gazel Girgin

Aktif Üye
Tepki
64
Bisiklet
Whistle
annanem 91 yaşında hala kola içebiliyor sadece kola değil gazoz fanta gibi şeyleride içiyor tabiki sürekli değil sadece dizlerinde sorunu var oda yaşlılıktan ötürü tabiki kolayı övmüyorum burada bence sigaradan sonraki en zararlı şeydir bana tek yararı uyanık tutması ama zararı saymakla bitmez herşeyi abartmamakta fayda var kararında tüketmek vücuda yararlı olan şeyleri daha çok yemek en iyisi en kısa sürede kolayı içmeyeceğim nasıl birşeyse bağımlılık yaptı ve dahada ileri gitmek üzere kola sevdası bende mesela coca cola içmiyorum tadından ötürü pepsi içiyorum inşallah onunda tadı bozulurda tamamen bırakabilirim

mert temiz

Üye
Tepki
26
Bisiklet
Salcano
Tamam benimkisi önyargı. Bu tür haberlere hiçbir zaman kulak asmadım asmamda. Lezzeti hemen hemen aynı olan pepside bunlar yok cola turka da yok coca cola da var ne kadar zararlı madde varsa. İçilen bir bardak coca cola nın verebilceği zararı senelerdir düşünür olmuşusuz ne kadar duyarlı bi insanlarız. Kafamızın üstündeki baz istasyonlarının yaydıgı radyasyon, tarımdaki ilaçlar ve tohumlar, 12 liralık kullanım 30 lira gelen faturalar kanser yapmıyor zaten. Ama coca cola adamı bitiriyor pepsi cola turka değil he coca cola lütfen. Hey Allahım akıl fikir versin bu insanlara. Ben her benzin istasyonuna girdiğimde kansere bir adım daha atıyorum bu ülkede. :hasta:

Emre G.

Forum Bağımlısı
Tepki
797
İsim
Emre Gulen
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Diğer
@mert temiz
Kola denince akla coca colanın gelmesi ve kola pazarına hakim olması nedeniyle bu tür haberlerin coca cola adı altında yapılması bence çok doğal.

Halil EROĞLU

Forum Bağımlısı
Tepki
1.082
Bisiklet
Salcano
Bırakmak isteyen arkadaşlar, kolayı iyice oda sıcaklığında bekletip asidi kaçtıktan sonra içsinler ve soğuk halinin aslında soğuğun bir aldatmacası olduğunu hep hatırlasınlar...

Yalnız Pedal

Forum Bağımlısı
Tepki
1.058
Bisiklet
Diğer
kim ne derse desin ramazan da Fanta içme zirveye ulaşıyor evde onsuz sofra yok evde sahurda bile var

The Ertuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
315
@mustafa genç

Bir ben içmiyorum herhalde :D Ama doğrudur geneli içiyor olabilir.

Salih.D

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
Selam,

Coca-Cola İsrail'e para aktarıyor diye içmiyorsak İntel işlemci falan da kullanmamak gerek malum İsrail'de üretimleri mevcut! Oldu olacak piyasadan meyve ve sebze alımını da durduralım çünkü bunca çabaya rağmen büyük bir miktar tohum hâlâ İsrail'den gelmekte.

Popülist yaklaşımdan öteye gitmeyen sığ düşünceler bana göre. Ülker dediğimiz firma deliler gibi mısır şurubunu kullanıyor ürünlerinde. Neden yabancı tüm markalar için bu tarz haberler çıkarken ülker grubunun tek bir haberi yok? Nasıl Kraft firması yeni ürün için 6-8 hafta üretim belgesini beklemek zorundayken Ülker 4 haftada dengi ürünü piyasaya sürebiliyor?

Coca-Cola zararlı ama Fanta, Sprite, Yedigün, bilimum gazozlar, Uludağ Limonata yararlı mı?
Her kimyasal reaksiyon sonrasında 'bak bu sıvı falanca şeyi nasıl eritti/çürüttü' yazmak klasik internet bilgeliği. Tekrar ediyorum; kettledaki kireci çözmek için sirke kullandım Kola gibi yumurta kabuğunu çürütmek için 1 sene beklemek gibi değil, 2 saat içinde tertemiz etti içini. Keza paslanmaz lavabodaki lekeleri çıkartmak için de sirke kullandım. Turşu suyu bildiğin asit. Şimdi bunları kullanmayacak mısınız?

Haydi biraz wiki yapalım:
Citric acid is a weak organic acid with the formula C6H8O7. It is a natural preservative/conservative and is also used to add an acidic or sour taste to foods and soft drinks. In biochemistry, the conjugate base of citric acid, citrate, is important as an intermediate in the citric acid cycle, which occurs in the metabolism of all aerobic organisms.

Hele ki Kolaya yapay diyerek meyvalı soda içmek çok ironik oluyor :)

Kesinlikle 'sağlığa zararsız' demiyorum ama günah keçisi gibi gösterip 'kola içersek hepimiz ölücez, diğerleri sorunsuz' havası yaratmak yanlış.

Mert Temiz arkadaşımıza katılıyorum; yapılan haberlerin maksatları ve hedefleri var.

Saygılar.

Salih.D

Üye
Tepki
14
Bisiklet
Bianchi
Selam,

Gazlı içeceklerde gazdan ötürü 'soğuk içiniz' ibaresi var :) Ayrıca oda sıcaklığında bekletildiğinde ilk kaçan şey karbondioksittir, asit ise daha yavaş buharlaşır. İlk üretildiğinde de mide ilacı olarak üretilmişti ama üretim hakkını satıl alan kişi bunu maden suyu ile karıştırıp soğuk ikram etti ve voleyi vurdu. İnsanlarda ferahlaık hissi yarattı.

Kola'daki en büyük risk, diğer hazır içeceklerde olduğu gibi yapay tatlandırıcı kullanımıdır. Bugün bunu gofretten çikolataya kadar birçok gıda maddesinde kullanıyorlar.

Sayın Ufuk Güneş, olaya acayip dar bir pencereden bakıyorsunuz. Biliyor musunuz AB'nin sağlık kriterleriyle Amerika'nın ve hatta eyaletler arası farkların olduğunu? AB içerisinde satılmasında sakınca olmayan güneş kremini sırf bir etkin maddenin ABD tarafından kuşkulu ibaresi taşıması sebebiyle satılamadığını ve o pazarda bulunmadığını? AB daha mı umursamaz yoksa ABD çok mu işgüzar? Meksika'da üretilen Coca Cola'nın hâlâ şekerden üretildiğini ve ABD içerisinden de birçok kişinin o kolayı tüketmeye gayret ettiğini? Peki aynı eyaletler neden tatlandırıcı yerine gerçek şeker kullanın demiyor? Yine eyaletlerdeki sağlık birimleri işgüzar mı yoksa?

Saygılar.