Koç Üniversitesi'nin büyük ayıbı

Metin Güler

Daimi Üye
Tepki
320
Bisiklet
Scott
@serhat toy

Uludağ Üniversitesi'nde dediğiniz gibi çok büyük bir tıp fakültesi mevcut fakat diğer tüm eğitim birimleri buradan ayrı bir şekilde konumlandırılmış vaziyette. Yani güvenlik tedbiri alınamamasını gerektiren hiç bir durum söz konusu değil okulda. İşleyiş bakımından oldukça sorunlu bir okul ona da katılıyorum fakat üniversitenin başarısıyla alması gereken güvenlik önlemini ben bağdaştıramadım pek. Bir de "özel üniversitelerde zaten olmalı" gibi yorumlar gelmiş, benim ilk mesajımda eleştirdiğim nokta da biraz buydu. Normal okuyan haketmiyor mu da özeldekiler böyle bir önlemi hak ediyor. Olacaksa şayet hepsinde olmalı.

Koç'ta da çok yakın arkadaşlarım var onları da ziyarette daha önceden sıkıntı yaşayan arkadaşlarım olmuştu. Bu konuyu görünce ilk o aklıma geldi.
Ayrıca İstanbul Marmara Üniversitesi'nde de dönem içinde ziyaret sebebiyle bulundum. Orada alacağınız bir ziyaretçi kartıyla bir kimlik bırakarak geçiş yapabiliyorsunuz. Olay çıkan bir günde ise güvenlik önlemi sebebiyle dışarıdan ziyaretçi girişi yasaklanmıştı ve girememiştim.
Marmara'dakini olması gereken önlem varsayarsak benim bahsetmek istediğim Uludağ'daki tedbirsizlik çok kötü onu kabul ediyorum ama Koç'taki de ortalamanın çok üstünde çok abartılı gibime geliyor. Özellikle şehrin içindeki üniversitelerde dahi durum buyken. Benim şahsi fikrim bu yönde. O okulda şayet kötü amaçlarını gerçekleştirmek isteyenler olunca yolunu sanki bulmakta çok mu zorlanacak? veya illa ki dışarıdan mı olması gerekli? Ya da sadece parası olana değil eğitim gören her vatandaşa bu güvenlik hakkı sağlanırsa kimsenin kimseye bir şey diyeceği yoktur zaten. Ama keyfe keder tamamen insiyatife bağlı uygulamalarla karşılaşmak insanları bu konudaki düzensizlikleri eleştiriye itiyor.

Scudo
Tepki
43
Sayın yorum yapan arkadaşlarım ben Üniversite herkese açık olsun elini kolunu sallayan girsin ,girsinde kızlarına laf atsın, bisiklet yetmez halk otobüsü girsin, yok o da yetmez gezilip piknik yapılsın demiyorum. Benim bu konuyu buraya açma sebebim bunları tartışmak değil. Ben konuyu direk Kendi üniversitemizin sitesine de açabilirdim. Ama konu biiskletle alakalı. Burada yapılmış bir haksızlık var. Biz gayet kaskımızı almışız, İstanbul Teknik Üniversitesi'nden geliyoruz kısa bir gezi yapacağız kimliklerimizi bırakabiliriz hatta isteyebileceğiniz bütün evraklarımızı bırakabiliriz dedik onlarda bize saçma sapan öneriler verdiler. Bazı arkadaşlarımız o öneriyi haklı bulmuş, Yahu arkadaşım biz bisikletle geziyoruz yetkili kişi yayan geliyor var mı böyle bir saçmalık. Üstelik güvenlikçilerin bize söylediğini ben %80 oranında özetledim zaten, yok oraya git bunu yap, yok form doldur, yok şuraya git buraya git .... Beni kızdıran şey, adam Mercedes'le, Volkswagenle geliyor almamazlık yapar mı ? Zaten biz orada adamlarla konuşurken bir kadın geldi arabayla elindeki ziyaretçi kimlik kartını gösterdi çıkarken vermeyi unutmuşum dedi geri döndü gitti ! Bu bisiklete gelince serseri muamelesi mi görmemiz lazım. Var mı aranızda İTÜ'ye gelipte geri çevrilen. Söyleyin güvenlikçilerimize bırakın evraklarınızı girin gezin. Ne zannediyor bunlar kendilerini anlamadım neyse konu kapansın artık.

Ersin Erbeden

Forum Demirbaşı
Tepki
234
Bisiklet
Carraro
tamam adam haklı her gelen alınmazda misafir kartı diye birşey var yani.ayıp etmiş.

• Beğen
Tepkiler: Samet Yavuz

Ekrem Erten

Daimi Üye
Tepki
244
Bisiklet
Sedona
İster gezme amaçlı, ister de bilimsel bir araştırma için; kimliğimi bırakınca oraya girebilmeliyimdir. 7 yıldır İTÜ'deyim ve hiçbir arkadaşım okula girerken bir sorun yaşamadı. Peki İTÜ'ye bir zarar mı geldi bu yüzden? İstanbul'daki bütün devlet üniversitelerine girmiştim, dağın başındaki bir özel üniversiteden böyle bir tepki alınca çok şaşırdım. Gerçekten çok özellermiş...

Genç Osman Bircan

Forum Demirbaşı
Tepki
651
Konu dikkatimi çekti ve okudum bende fikrimi belirtmek isterim;Hangi üniversite olursa olsun konukları için belirli kuralları vardır ve sizinde bu kurallara uyuyor olması beklenendir.Koç Üniversitesinin yanlış bir tutumu olduğunu düşünmüyorum saygılarımla.

Bisikletli Gezgin

Forum Bağımlısı
Tepki
4.683
İsim
Mustafa
Bisiklet
Sedona
Atatürk Üniversitesi çalışanı, Gazi Üniversitesi mezunu olarak üniversitelerde yaşanan bu tür yasaklara karşıyım. Üniversiteleri toplumdan soyutlamak, dokunulmaz kılmak yarardan çok zarar getirmekte... Özellikle eğitim ve ekonomik yönden zayıf olan kesimler üniversitelere, üniversite çalışanlarını ve öğrencilerinı yanlış anlamakta, zaten kendisini soyutlamış olan üniversitelere oldukça art niyetli ve soğuk akmakta... Bu tür soyutlamalar toplumda katmanlar oluşturmakta, üniversiteliler, işçiler, esnaflar gibi toplumu birbirinden ayırmakta... Bir şehrin herhangi bir mahallesinde sokağında olaylar yaşanabilirken bu tür olaylar üniversitelerdede yaşanabilir. Bunun çözümü yasaklar koymak, toplumu ayrıştırmaktan geçmez. O zaman mahallesine girişlerde kimlik kontrolü yapsın, hatta her sokağın bir sorumlusu olsun(!) Bu tür tutumlar ve düşünceler yanlış. Üniversiteler özel mülk değildir, üniversite yönetimlerinin çiftliği hiç değildir(!) Bir gün bir karar alıyorlar kapılar kapanıyor. Ertesi gün bir bakmışsınız geri açılmış. Tuhaf işler... Bu tür sorunların çözümü yasaklar değildir...

• Beğen
Tepkiler: Metin Güler