km saatler

Scudo

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Çok eskiden yüklü halde MTB ile Fethiye'den Ölüdeniz'e inerken asfaltta 85 km/S, (önümde kamyon vs yoktu ve dişli sayılacak bir lastiğim vardı)yine epey eskiden toprakta MTB ile 70 km./s..(İstanbul Anadolu yakasında kuzeyde Karadeniz'e inen bir ara orman yolunda.. (Şimdi orayı asfalt yapmışlar)..Bisikletim Specialized Stumpjumper idi. Şimdilerde pabucu dama atılan krom molibden kadrolu beyaz bir bisikletti. Standart olarak düz çatalla geliyordu.. Ben sonradan ona 500 dolara yakın para vererek Rock Shox MAG 21 (havalı- yağlı; 50 mm travel) takmıştım..

Geçen yaz Kartalkaya civarlarında da ciddi taşlı arazide 45-50 yaptığımı hatırlıyorum.Bu arada artık km. saati kullanmıyorum. Ama o zamanlar km saatimin ayarı tamdı.. Yani bahsettiğim hızlar doğru (% 99 oranında tabii ki:))

2004 yılında Uludağ'da 1. olduğum "Karda iniş" yarışında herhalde hızımız 20-25 km'yi geçememiştir..:)

Burada yeri gelmişken yazayım. Yukarıdaki hızlar ciddi hızlardır.(Kardaki hariç:))Bu sorudan sonra arkadaşlar hız denemelerine kalkarlarsa (denemeyin diyemiyorum, bunu hep arada yaparız itiraf edeyim) en üst düzeyde önlem almalarını öneririm..
Bol "güvenli" sürüşler..

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
Gürsel abi 85 km-h la gitmek nasıl bir duygu? valla ben bunu hiçbir zaman yapamam heralde:( üstelik MTB ile

tayfur

Forum Bağımlısı
Tepki
1.025
en büyük hızımı Altunizade-Kadıköy arasında yapmıştım. 64 kilometreydi galiba. Trafik de vardı, bir daha öyle saçma bir iş yapmam.

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50
Bende o yüzden gürsel abiye sordumya 85 km-h nasıl bir duygu diye..

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
53-39 ayna kol taşıyan, 34-11 8 dişli kasede sahip aluminyum kadrolu, cro-moly sabit maşalı bi speed bike yapmayı planlıyordum uzun zamandır. Şimdi 2 hafa vizelerim var, onlar bir bitsin zaten geriye bir tek sabit maşası kaldı, onu da alıp tamamlayacağım bisikletimi. Boya, desen, etiket işlerini de bitirdikten sonra zaten bisikletlerimiz kısmına bir fotoğrafını koymayı düşünüyorum. Çok üstün özellikleri olmayan ancak görüntü ve işlevsellik bakımında çok tatmin edici bir alet çıkacak ortaya. Eh bir de 53-11 dişlilerle hız denemesi yapacağım. O zaman sonuçları veririm size ;) (Allah beni korusun :))

eYa

Forum Bağımlısı
Tepki
781
Ben trek 4300 mtb ile (yalnız lastikler slick) 1-2 kmlik inişte 74 km/sa gördüm... Aslında düz yolda en fazla 40-50 arası görülüyor.. Bunun yukarısı için mutlaka iniş lazım. Ne kadar iyi bir iniş bulursanız o kadar yüksek bir hız yaparsınız ama hayatınızı da o kadar riske atmış olursunuz... Sonuçta iki tane milin üzerinde gidiyorsunuz.. 72 km/sa demek saniyede 20 metre gitmek demek. Düştüğünüzü düşünün... 1 sn bile sürüklenmek epey hasar verebilir. Bir de trafikte düştüğünüzü düşünün... Bence hiç gerek yok böyle atraksiyona... İllaki yapıcam diyorsanızda gerçekten kendinize, bisikletinize, yola, trafiğe eminseniz deneyin...

• Beğen
Tepkiler: tayfur

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153

Selam Murat..
Valla güzel bi duygu, daha ne diyeyim.. Ama o anda huşu içinde olmadığım kesin:)Yola, vs'ye dikkatlice bakmaktan, ileride önüme bir şey çıkar mı diye tetikteyken insan duygularını farkedemiyor..Burada yüklü olmam bu kadar hıza ulaşmama neden oldu..
Yoksa "çıplak" olarak bu hızlar MTB ile zor.. Hatta bir kere gecenin 3 'ünde Barbaros bulvarının tepesinden slick lastik ve 52 ayna dişliyle asıldım pedallara 70 küsür km ye ancak çıktı..Hava direnci çok büyük engel..Toprakta 70 olduğu zaman da zemin düzgündü ve uzun dik bir iniş vardı..
Bu arada son karda iniş hız rekoru kaç oldu bilen var mı? Fransız 173 yapmıştı. Sonra bir alman 200 'leri deniyordu. Sonra ne oldu acaba?(Dağda düzeltilmiş sert karlı dik pistte deniyorlar bunları.. Sonra 1,5 km de durabiliyor!!)

HERO

Üye
Tepki
0
Bende o yüzden gürsel abiye sordumya 85 km-h nasıl bir duygu diye..

valla güzel bir duygu kısaca

edwardth

Üye
Tepki
0

Gürsel abi AS 411'i 13,5 YTL'ye bulmak mumkun mu? 10.5 YTL'ye AS 408 gordum ama AS411 o kadar ucuzsa ondan alirim tabi.:D

edwardth

Üye
Tepki
0
superonlayn: delta bisiklet'te 32 milyon. 15 milyona nereden alinabiliyor?

superonlayn

Daimi Üye
Tepki
50

ben gürsel abiden(yeşil) almıştım,uzun zaman oldu ama şimdi bildiğim kadarıyla yok.
deltada 32 milyonmu? o ne yaw:eek:

SerkanEriş

Bisiklet Meraklısı :)
Tepki
170
İsim
Serkan Eriş
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
KTM
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ben yokuş aşağı 85 yaptım yer sakarya üniversitesi yokuşu yıl 1998.. şehir içinde de 65'şi çok gördüydüm rüzgar arkadan esince.. o zaman bisiklet eski 48 aynakol vardı. şimdiki hızlanmıyor o kadar kondisyonumda düştü tabii :(

Fatih Buzgan

Forum Bağımlısı
Tepki
3.085
:) yüksek hız denemeleri olunca dikkatle okuyorum ve gözlerim rakamları arıyor :)
hız, bağımlılık yapan bir olgu.
İst-İzmir turlarımdan birinde,

sağnak yağmur altında,
mtb kadro ve riser gidon ile,
26" teker,
dişli lastik,
sırtımda 6-7kg civarı yükle,
42 aynakol ile,
kamyon arkası
93km'yi gördüğümde çok hoşuma gitmişti.

Zaten her evden çıkışımda 70-75km yi görürüm, artık o hızlara ulaşınca aynı hızlar kesmiyor, hep biraz daha üstünü görmek istiyorsunuz.
Maddi imkanım olduğunda bir kamyona ücretini verip bu sefer anlaşmalı bir hız rekoru yapmak istiyorum, asfaltta mtb ile 120km ama tabi ki deryal sayesinde :)
yoksa mümkün değil, mtb ile 26" ve 42 aynakol ile insan kendi bacak gücüyle yokuş aşağı da olsa 80km yi geçemez kolay kolay.