Km saati lastik ebatı ölçüsü

Newdriver

Üye
Tepki
1
İsim
Eren
Bisiklet
Carraro
@Teknika @YusufM İkinize de teşekkür ederim.Yarın ilk Gps den test etmeye çalışacağım olmazsa 360 derece döndürüp turmesafesine göre tekrardan ayarlamaya çalışırım arkadaşlar.Yapamazsam sizi tekrar rahatsız etmek durumda kalabilirim haberiniz olsun :D Şuanki yardımlarınız için tekrardan çok teşekkür ederim iyi akşamlar :)

Scudo

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
Yere çentik atıp, tekeri dümdüz yürütüp bir tur sonra bir daha çentik atıp aradaki mesafeyi ölçmek uzun, zahmetli ve zorluğundan dolayı uygulamada hassasiyeti düşük bir işlem olabilir. Onun yerine bisikleti dik tut, ön lastiğin en üst noktasının yerden yüksekliğini ölç bunu. ( Bunun için ilgili noktanın hizasından yandaki duvara bir çentik falan atabilirsin) Elde ettiğin değeri eski güzel sevgili Pi sayısıyla yani 3.1416 ile çarp, mm cinsinden değeri saate gir.

Unutma lastiğin havasına üstündeki çamura kire, yıpranma durumuna ve en önemlisi yol yüzeyine göre hız hesaplama işlemi ciddi değişkenlik gösterecektir, dolayısıyla yüzde birlik sapmaları bile çok kafaya takma.

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
@Teknika

Çemberin çapını Pi ile çarpıp çevresini hesaplamayı öğrendik, roket atmaya şöyle bir 2500 sene kaldı inşallah.....

• Beğen
Tepkiler: Newdriver

YusufM

Üye
Tepki
41
İsim
Yusuf MENTEŞ
Bisiklet
Scott
@Teknika:)
@antika:)

Tepki
16
İsim
Önder
Bisiklet
Salcano
Beyler bende sigma 9.16 aldım. Ama sanki km yi yanlis ölçüyor. Ayarlarinda 16 18 20 22 24 26 27.5 28 29 ve w5 700c var. Sehir bisikleti kullaniyorum.
Lastik ölçülerim 28×1.5 700×38c. Wellsize olarak 28 secili suanda. Manuel elle 2205 gibi degereri girecek yeri bulamadim. Acaba 700c yimi secmeliyim?

Serkan.Sezer

Komedon
Tepki
227
Başlangıç
1982—83
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Teknika
Otomobillerin göstergeleri de yanıltır maalesef, genelde olduğundan fazla gösterirler.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Arkadaslar miknatisin okuyucusunu nasil plastik kelepceyle tutturuyorsunuz? Resim atarsaniz cok sevinirim.

antika

Aktif Üye
Tepki
318
Bisiklet
Tern
@Ahmet Bilge Kaan AKIN

Önden görünüm :

kmsaatsensor_onden.jpg

Önden görünüm detay :

kmsaatsensor_onden_detay.jpg

Arkadan görünüm :

kmsaatsensor_arkadan.jpg

Arkadan görünüm detay :

kmsaatsensor_arkadan_detay.jpg

Sensör yerinin tespiti :

Mıknatıs, sensörün 2-5 mm yakınından geçmeli, 5 mm'den uzak olursa sensör algılamaz, daha yakın olursa mıknatıs sensöre takılabilir. Mıknatıs geçişini sensörün (dikey olarak) ortasına denk gelecek şekilde ayarlanmalı. Buna göre sensör çok yukarı (kenara doğru) yerleştirilirse algılamayacak kadar uzak, aşağı (merkez doğru) yerleştirilirse takılacak kadar yakın geçiş yapar. Önceden prova edilmeli ve önce mıknatıs yerleştirilip sabitlenmeli, sensör buna göre konumlandırılmalıdır. Prova esnasında sensörün arkasına yerleştirilen, maşa ile sensör arasında kalan lastik kaide de mutlaka kullanılmalıdır.

Sensörün sabitlenmesi :

Yukarıda belirtildiği üzere ilk önce mıknatıs jant teline sabitlenir. Sensörün üzerine oturacağı lastik kaide kablo çıkış yeri yukarıda kalacak şekilde önceden belirlen yere yerleştirilir, kaide üzerine sensör oturtulur, 2 adet cırtcırt sensör deliklerinden geçirilerek HAFİFÇE sıkılır. Sensörün ( ve dahi kaidenin ) yeri mıknatısa göre ince ayarlandıktan sonra cırtcırtlar iyice sıkılmak suretiyle sensör maşaya sabitlenir, cırtcırtların fazla ucu kesilir. Gerekirse kablonun üst kısmı janta takılmasın diye kablo üst taraftan cırtcırt ile maşaya sabitlenir.

Kolay gelsin

• Beğen
Tepkiler: mehmetsunu

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@antika
Hocam tesekkur ederim de sizin sensörün icerisinde delik varmis, bendekini dumduz yapmislar ya.
Delik actim, hallettim :D

Tepki
22
İsim
Cemal
Bisiklet
Carraro
28 jant 700x35c lastik kullanıyorum, yol bilgisayarına kaç değeri girmeliyim? Kullanım klavuzuna 28 inç için 2240 yazıyor doğru mu?

Tuars07

Forum alüminyumbaşı
Tepki
573
İsim
Tunahan Arslan
Bisiklet
Mosso
@predator82d Ben 700*28 de kendi ölçümümle 2245 girdim muhtemelen seninki 2250 ye çok yakındır lastiğin sibobunu başlangıç al ve yere bir çizgi çek ve bir tur lastiği ilerlet gene bir çizgi çiz arasında ki mesafeyi ölç çıkan sonucu milimetre cinsinden gir en doğru sonuç hem forumda hem de YouTube dan detaylı videolarını bulabilirsiniz

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Ön yekerin yerden yüksekliği 62,5cm. Bunu 3,14 ile çarpıp çıkan sonucu km saatine gireceğiz değil mi?yani1963?

engin kızılcan

Daimi Üye
Tepki
260
İsim
Engin Kızılcan
Bisiklet
Lapierre
@Raptor8
Evinizde mezura varsa onunla da ölçü alabilirsiniz, teyit edebilirsiniz.

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@engin kızılcan
İyi fikir aslında :harika:
hesaptan 196,25cm geliyor.km saatinde 4 hane var.onu 1963 olarak gireceğiz herhalde?

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
Sunding SD576A lastik ölçüsünü ekliyorum İşinize yarar umarımlastik ölçüsü.jpg

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ErHan72
26x1.15 değerini ürünün kendi kitapçığında bile bulamadım....

ErHan72

Daimi Üye
Tepki
422
İsim
Erhan
Bisiklet
Carraro
@Raptor8 Benim eklediğim Sunding SD576A yol bilgisayarında ölçü var Ama uyar mı bilemiyorum

• Beğen
Tepkiler: -Skynet-

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.140
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@ErHan72 Dediğim değer yokki o paylaştığınız kağıtta?