Klimalar...

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ
KLİMALAR...

Klimaların yanlış kullanımı özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından sinüzit, bronşit ve zatürree başta olmak üzere göz iltihabı, beyin iltihabı ve çeşitli kas hastalıklarına neden olabiliyor.

SAMSUN - Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, klimaların yoğun olarak kullanıldığı şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişilerin bu bulguları basit bir gribal enfeksiyon olarak görmemesi gerektiğini belirterek, "Bu şikayetlerin zatürree başlangıcı da olabileceğini akılda bulundurulup uzman bir doktora başvurmakta yarar var" dedi.

Doç. Dr. Meftun Ünsal, sıcaklarla birlikte kapalı mekanlarda ve araçlarda klima kullanımının arttığına dikkat çekti. Yazın kavurucu sıcaklarında önemli bir serinleme aracı olan klimaların bilinçsizce kullanılmasının bazı önemli hastalıklara yol açabileceğini vurgulayan Ünsal, klimaların yanlış kullanımının özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından sinüzit, bronşit ve zatürree başta olmak üzere göz iltihabı, beyin iltihabı ve çeşitli kas hastalıklarına neden olabileceğini vurguladı.

Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler ile çocuk ve yaşlıların bulunduğu ortamlarda klima kullanımına çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Ünsal, öncelikle klimaların düzenli olarak temizliğinin yapılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

İyi temizlenmeyen klimalarda bazı mantar ve bakteri türlerinin ürediğini anlatan Ünsal, bu mantar ve bakterilerin önemli akciğer hastalıklarına neden olduğunu söyledi. "Legionella Pneumophilia" denen bir bakterinin Legionella prönomisine neden olduğunu belirten Ünsal, özellikle klima kullanılan büyük otel ve iş yerlerinde çalışanların, havalandırma işçileri ile sağlık personelinin bu hastalığa karşı risk altında olduğunu söyledi.

Doç. Dr. Ünsal, ayrıca nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarlarının da alerjik zatürreeye neden olabildiğine işaret ederek, soğutulan mekana dışarıdan çok fazla güneş ışığının girmesinin engellenerek güneşten gelen ısının mümkün olduğu sürece kesilmesi gerektiğini bildirdi.

Klimaların yoğun olarak kullanıldığı bugünlerde herkesin kendisine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Ünsal, ateş ve öksürük gibi şikayetleri olan kişilerin bu şikayetlerini geçiştirmemeleri gerektiğini vurgulayarak, "klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişiler bu bulguları basit bir gribal enfeksiyon olarak görmemeli. Bu şikayetlerin zatürree başlangıcı da olabileceği akılda bulundurulup uzman bir doktora başvurmakta yarar var" dedi.

KLİMALI ORTAM VE SİGARA
Klima kullanılan ortamda sigara içilmemesi gerektiğini de vurgulayan Ünsal, "Klimalı ortamda sigara içilmesi, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli hastalıklar ve zatürree görülme riskini artıran etkenlerdir" diye konuştu.

Ünsal, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları ise şöyle sıraladı:
-Isı birden düşürülmemeli, kademeli olarak azaltılmalıdır.
-Oda sıcaklığı dış ortam sıcaklığından 7-8 derece düşük olmalıdır.
-Duvar, taban, tavan ve pencereler ısı yalıtımlı olmalıdır.
-Klima kullanılan odanın kapı ve pencereleri kapalı tutulmalıdır.

ARAÇLARDA KLİMA
Araçlarda doğru klima kullanımının da son derece önemli olduğunu vurgulayan Ünsal, yanlış kullanımın sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde göz dibi iltihabı, beyin iltihabı ve akciğer problemlerine yol açabileceğine, orta kulak rahatsızlığı geçirmiş kişilerde ise yüz felci ve işitme sorunlarının gelişebileceğine işaret etti.

Doç. Dr. Ünsal, araçlarda klima kullanırken klimaları yüze ve göğse doğru değil ön cama doğru yönlendirilmesinin hastalıkların önüne geçilmesinde yardımcı olacağını vurguladı..

M.Erhan Özatay
 
Scudo

BF Okuru

Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
73
Tepki
65
bilgilendirdigin icin tesekkurler bende klima alacam enazindan bilgimiz olmus oldu
 

Mustafa KILIÇ

Daimi Üye
Kayıt
6 Eylül 2004
Mesaj
237
Tepki
311
Şehir
Samsun
İsim
Mustafa Sedat KILIÇ


Rica ederim. Paylaştığımız bilgi ve haberler işe yarıyorsa ne mutlu.