Klimalar...

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında Mustafa KILIÇ tarafından paylaşıldı.

 1. Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  KLİMALAR...

  Klimaların yanlış kullanımı özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından sinüzit, bronşit ve zatürree başta olmak üzere göz iltihabı, beyin iltihabı ve çeşitli kas hastalıklarına neden olabiliyor.

  SAMSUN - Ondokuzmayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Meftun Ünsal, klimaların yoğun olarak kullanıldığı şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişilerin bu bulguları basit bir gribal enfeksiyon olarak görmemesi gerektiğini belirterek, "Bu şikayetlerin zatürree başlangıcı da olabileceğini akılda bulundurulup uzman bir doktora başvurmakta yarar var" dedi.

  Doç. Dr. Meftun Ünsal, sıcaklarla birlikte kapalı mekanlarda ve araçlarda klima kullanımının arttığına dikkat çekti. Yazın kavurucu sıcaklarında önemli bir serinleme aracı olan klimaların bilinçsizce kullanılmasının bazı önemli hastalıklara yol açabileceğini vurgulayan Ünsal, klimaların yanlış kullanımının özellikle solunum yolu enfeksiyonlarından sinüzit, bronşit ve zatürree başta olmak üzere göz iltihabı, beyin iltihabı ve çeşitli kas hastalıklarına neden olabileceğini vurguladı.

  Üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş kişiler ile çocuk ve yaşlıların bulunduğu ortamlarda klima kullanımına çok dikkat edilmesi gerektiğini kaydeden Ünsal, öncelikle klimaların düzenli olarak temizliğinin yapılmasının büyük önem taşıdığını belirtti.

  İyi temizlenmeyen klimalarda bazı mantar ve bakteri türlerinin ürediğini anlatan Ünsal, bu mantar ve bakterilerin önemli akciğer hastalıklarına neden olduğunu söyledi. "Legionella Pneumophilia" denen bir bakterinin Legionella prönomisine neden olduğunu belirten Ünsal, özellikle klima kullanılan büyük otel ve iş yerlerinde çalışanların, havalandırma işçileri ile sağlık personelinin bu hastalığa karşı risk altında olduğunu söyledi.

  Doç. Dr. Ünsal, ayrıca nemlendirme bölümlerinde üreyen küf mantarlarının da alerjik zatürreeye neden olabildiğine işaret ederek, soğutulan mekana dışarıdan çok fazla güneş ışığının girmesinin engellenerek güneşten gelen ısının mümkün olduğu sürece kesilmesi gerektiğini bildirdi.

  Klimaların yoğun olarak kullanıldığı bugünlerde herkesin kendisine dikkat etmesi gerektiğini söyleyen Ünsal, ateş ve öksürük gibi şikayetleri olan kişilerin bu şikayetlerini geçiştirmemeleri gerektiğini vurgulayarak, "klimaları yoğun olarak kullandığımız şu günlerde ateş ve öksürük şikayeti olan kişiler bu bulguları basit bir gribal enfeksiyon olarak görmemeli. Bu şikayetlerin zatürree başlangıcı da olabileceği akılda bulundurulup uzman bir doktora başvurmakta yarar var" dedi.

  KLİMALI ORTAM VE SİGARA
  Klima kullanılan ortamda sigara içilmemesi gerektiğini de vurgulayan Ünsal, "Klimalı ortamda sigara içilmesi, kronik akciğer hastalığı, bağışıklık sistemini baskılayan çeşitli hastalıklar ve zatürree görülme riskini artıran etkenlerdir" diye konuştu.

  Ünsal, klima kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktaları ise şöyle sıraladı:
  -Isı birden düşürülmemeli, kademeli olarak azaltılmalıdır.
  -Oda sıcaklığı dış ortam sıcaklığından 7-8 derece düşük olmalıdır.
  -Duvar, taban, tavan ve pencereler ısı yalıtımlı olmalıdır.
  -Klima kullanılan odanın kapı ve pencereleri kapalı tutulmalıdır.

  ARAÇLARDA KLİMA
  Araçlarda doğru klima kullanımının da son derece önemli olduğunu vurgulayan Ünsal, yanlış kullanımın sinüzit rahatsızlığı olan kişilerde göz dibi iltihabı, beyin iltihabı ve akciğer problemlerine yol açabileceğine, orta kulak rahatsızlığı geçirmiş kişilerde ise yüz felci ve işitme sorunlarının gelişebileceğine işaret etti.

  Doç. Dr. Ünsal, araçlarda klima kullanırken klimaları yüze ve göğse doğru değil ön cama doğru yönlendirilmesinin hastalıkların önüne geçilmesinde yardımcı olacağını vurguladı..

  M.Erhan Özatay
   
  SerkanEriş, Admin, obsolate ve 3 kişi daha bunu beğendi.
 2. BF Okuru

  BF Okuru Yeni Üye

  Kayıt:
  2 Şubat 2005
  Mesajlar:
  2
  Beğeniler:
  896
  bilgilendirdigin icin tesekkurler bende klima alacam enazindan bilgimiz olmus oldu
   
 3. #3
  Mustafa KILIÇ

  Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

  Kayıt:
  6 Eylül 2004
  Mesajlar:
  242
  Beğeniler:
  365
  Şehir:
  Samsun
  Adı:
  Mustafa Sedat KILIÇ
  Seviye:
  Rica ederim. Paylaştığımız bilgi ve haberler işe yarıyorsa ne mutlu.
   

İlginizi Çekebilir

upload_2016-10-25_19-27-33.png
Daha önce açtığım konularda periyodizasyon ve antrenman planlamadan bahsetmiştim. Aynı şeyleri tekrar etmemek için açtığım konuların bağlantılarını verip, konuda anlattıklarımdan kısaca özet...
upload_2017-5-5_23-31-12.png
Amerikalı Amber Neben kadınlarda TT kraliçesi. 15 yıllık geçmişinde 2 Olimpiyat, 2 Dünya, 2 Ulusal ve 2 Pan American şampiyonluğu bulunuyor. Amber hakkında daha fazla bilgiyi kendi sitesinden...
upload_2016-8-5_14-30-10.png
Tahmin ediyorum bisiklet süren birçok kişinin aklına bu soru gelmiştir. Bacaklarımdaki kuvvetin bisiklette güç üretmeye katkısı (kısaca hız yapmaya) ne kadardır? Bisikletimizde bir power metre...