Kızgın sürücü bisikletçilerin arasına daldı

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Benzer bir olaya birkaç ay önce bizzat ben şahit olmuştum.(bakın bu arada bu gibi vakıaları o kadar kanıksamış ve içselleştirmişizki burada anlatma gereği bile duymamışım) Bir PAB etkinliğinde bisiklet sürerken eski evlerin bulunduğu ve restorasyondan geçmiş bir muhitten o akşam için kalabalık denilecek bir grupla geçiyorduk. Bir ara ışıklandırılmış sokakta fotoğraf çekelim dedik. Sonra dar sokağın iki tarafına sıralandık. İlerde sokağın başında bir doblo bizi bekler gibi oldu sonra dar sokakta hızla arabayı üzerimize sürdü. Nerdeyse bizi teğet geçmişti. Belkide sokak ile araba arasında sıkışıp ezilecektik. Hatta o kalabalıkta bir arkadaşımızada çarpmıştı. Sonra sokağın diğer başında durup bisikletçilerin üzerine yürümeye başladı. İş işte burada çığırından çıktı. Sonradan işler yatışınca komşuları hasta çocuğu için hastaneye gittiğini söylediler. Belkide o dar sokakta o an için hiç beklenmeyen bir karşılaşmanın meydana gelmesi fitili ateşlemişti. Bisikletçiler o adamın çocuğunun hastanede olduğunu nereden bilebilirdi, hatta bisikletleri havaya kaldırıp yoluda açmışlardı. Ama herşey bir kaç saniye içinde gelişiyor.

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Scudo

Can_517

Aktif Üye
Tepki
59
Bisiklet
Diğer
Konu hukuksa büyük ihtimal taksirli adam yaralama ; )) kapsamına girecek. Polis (kamu) hakaret kısımlarını unutacak, uzun uğraş.

Adamın arabasını iyi dağıtmışlar. Hak ettiği gibi güzel olmuş.

• Beğen
Tepkiler: Barış TURAN

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Hüseyin Külcüoğlu

Ondan ziyade yaptığının yanına kar kalacağından emin. Çünkü çoğunluk olduğunu biliyor. Dediğim gibi bunlar güzel olan her şeye karşı nefret dolu insanlar. Çünkü kendileri çirkinler ve güzel insanların yaşamasına izin vermek istemiyorlar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@halil ibrahim duran

Yaralılar ve tanıklar olduğuna göre, dava açılabilir mi abi ?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mustafa Özer

Mustafam, canım kardeşim, Kesinlikle dava açılabilir ve kamu davası olarak muhtemelen başlamıştır; yaralanma olduğu için de ceza kesinlikle alır. Yaralanmanın derecesine göre alacağı ceza da artar

Ayrıca (İçtihat hukukumuz zayıf olduğu için) Hukuk dışı olarak bana kalsa böyle davrananların ehliyetlerini 6 ay alırım, bu süre boyunca ilk yardım, ambulansın mantığı, şoförlük eğitimi kurslarına ve psikolojik değerlendirme ve öfke kontrolü eğitimine zorunlu olarak gönderirdim. Süre bitiminde ise sinirlerini zoplatacak senaryolu uygulamalı teste tabi tutardım

Tapatalktan gonderdim Turkce karakter varsa "tepetaklak" olmus olabilir

coffeeguy

Forum Bağımlısı
Tepki
285
Bisiklet
Lapierre
işten başımı ancak bugün kaldırabildim ama bir baktım adam aracıyla insanları ezmeye çalışıyor. böyle insanlara böylesi yakışır. insanlık sevgisi, bilinci olmayan adam ne anlar bisikletten. hastam var diye acele etmiş. e dur bekle biraz bizlerinde acelesi var, işimiz var. ama biz insanların canına kast edercesine arabalarımızı kullanmıyoruz.

kazada yaralanan arkadaşlara geçmiş olsun diyorum. umarım böyle bir olay bir daha olmaz. bisiklete ve bisikletliye dair daha iyi bir eğitim verilmeli artık şu topraklarda da

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.463
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olayı kendi aramızda bir horoz dövüşüne dönüştürmeden işin birde sosyo psikolojik yönüne dikkat çekmek istiyorum. Geçen yılda benzer bir hadise ile karşılaşmıştık hatırlarsanız. Yine böyle bir festivalde arbede yaşanmıştı. Sonucu ne olmuştu olay nasıl gelişmişti şu an hatırlamıyorum. Sonuçta bisiklet camiasında bir refleks oluşmaya başladı. Bir korunma içgüdüsü, bir bisiklet klanı, bisikletçi cemaatlaşması. Bu dayanışmacı dilin hoş olduğunu düşünsek bile topluluk psikolojisi çarpanı ile iş bazen şirazesinden çıkıyor ve tatsız sonuçlara neden olabiliyor. Tabiki buradaki hırçınlaşmada, bisikletçilerin olay karşısındaki bilenmesinde tekil haldeyken trafikte ve toplum kesimleri tarafından bisikletçilerin sürekli örselenmesinin, kargışlanmasının da etkileri var. Yeni yeni yaralanma ve ölüm haberleri geliyor. Gırla giden sıkıştırılma, üzerine araba sürülme, yol verilmeme haberlerini ise saymıyorum bile.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman
Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@halil ibrahim duran

Daha evvelde aynı tartışma oldu. Ekmeğinizi hukuktan kazanıyorsanız eksik bilgi vermeyin. Örneğin Meşru müdafaa ile alakalı verdiğiniz bilgi eksik. TCK Md. 25 hakkında verdiğiniz bilgiyi tekrar okuyun lütfen.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@alpdeğer tanrıverdi

Eksik bilgi yok Alper bey.
Haksız fiilin defedilmesi arabanın durdurulmasıdır; adam arabanın içindedir, buhar olup uçmayacağına göre hareketsizliği temin altına alınıp biraz gerideki polis ekibine teslim edilmeli idi. Örnek yargıtay kararları bile var konu ile ilgili
Eğer örnekteki gibi hareketi kısıtlandı ise camı çerçeveyi kırmak, kaportayı camı yumruklamak meşru müdafa değildir.

Gürkan Ç.

Forum Bağımlısı
Tepki
195
Yalnız birşeyi farkettim, ne yazılı ne görsel basında bisiklet tanıtımı etinliği ile tek bir haber yokken, şuanda tv haberlerinde, internet sitelerinde ve sosyal ortamda heryerde bu haber var.

Sanırım birilerine birşey olmadıkça haber değeri olmuyor.

Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@halil ibrahim duran
Öncelikle Alper değil, Alp Değer. Bir hukukçunun isim konusunda hata yapması kabul edilemez bir durumdur. Kaldı ki meslektaşınızın ismini yanlış yazmış olmanız ise hatayı katmerli hale getirir. Ki ben bu durumun bir hata olmadığına eminim. Bu konuda sui zan ettiğimi düşünenlerin benim muhatabımın ismini nasıl yazdığıma dikkat etmesini isterim.
Asıl konuya gelecek olursak.

Meşru savunma ve zorunluluk hali
MADDE 25 - (1) Gerek kendisine ve gerek başkasına ait bir hakka yönelmiş, gerçekleşen, gerçekleşmesi veya tekrarı muhakkak olan haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

(2) Gerek kendisine gerek başkasına ait bir hakka yönelik olup, bilerek neden olmadığı ve başka suretle korunmak olanağı bulunmayan ağır ve muhakkak bir tehlikeden kurtulmak veya başkasını kurtarmak zorunluluğu ile ve tehlikenin ağırlığı ile konu ve kullanılan vasıta arasında orantı bulunmak koşulu ile işlenen fiillerden dolayı faile ceza verilmez.

Maddeden de görüleceği üzere sizin ilk verdiğiniz bilgi oldukça eksik. Maddede "haksız bir saldırıyı o anda hal ve koşullara göre saldırı ile orantılı biçimde defetmek zorunluluğu" ndan bahsediliyor. Yani o aracın direksiyonundaki şahıs (şoför) o aracın direksiyonunda durduğu sürece saldırı devam ediyor sayılır. Tabi aracın çalıştığını düşünüyoruz. Görüntülerden de çalıştığı anlaşılıyor. Saldırı def edilirken kullanılan vasıtadan da bahsediliyor. Örneğin size saldırı bıçakla yapılıyorsa otomatik bir tüfekle seri atışla saldırı def edilirse meşru savunma sayılamaz. Burada saldırıya uğrayanların altında bisiklet var ve kaçacak yerleri de yok. Fail saldırıya devam ediyor veya devam etme iradesi var. Mağdurun bunu def etme şansı nedir? Ben olsam cam kırmayı meşru savunma sayarım. Neden mi? Camı kırılan aracın şoförünün görüş açısı kısıtlanacağından saldırı def edilmiş olacaktır.
Daha fazla detaya girelim derseniz ne ala ancak fuzuli olacağı kanaatindeyim.

• Beğen
Tepkiler: Rocketman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Alp bey; Sui zan ediyorsunuz; cep telefonundan isminizi yanlış okudum. Turdan yeni dönmüş olmanın yorgunluğu buna sebep oldu.
Kusura bakmayın.

Yorumunuza saygı duyarım ama araba hareket etmiyor ise sayısal olarak kalabalık (hukuki olarak bildiğiniz gibi direk tehdit unsuru sayalır) ve kızgın çoğunluğun içine çıkmayan sürücünün hareketi ve eylemi durmuştur. Tekrar hareket ederse yeniden meşru müdafa halleri uygulanabilir

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
burada araç sahibinin hem polise küfür etmesi ayrı bi suçtur ve de insanların üzerine araç sürmesi ikinci bi suçtur polis plaka üzerinden bu şahsa aynen ulaşabilir yada şikayette arkadaş bulunabilir ,
hafif yaralanan arkadaş savcılığa şikayet ederek,
aracın zati plakası varda ,yalnız bu durumda araçta zarar var bunu tabi kim ödeyecek ona hukuk karar verir tabi,,

Tepki
24
Bisiklet
Salcano
@halil ibrahim duran

Bu cevabınız bile ilk cevabınızın eksik ve benim de doğru yorum yaptığımı göstermiyor mu?

Sui zan hakkında: Ne kadar yorgun olursanız olun, muhatabınızın ismini doğru yazın zira kişilik hakkının temelidir. Ayrıca müslüman hassas olur. Ne kadar yorgun olursa olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@alpdeğer tanrıverdi

Olay hakkında yorumunuza saygı duymamla beraber cam kırmanın meşruluğu konusunda hala katılmıyorum. İkimiz de fikrimizi ve yorumumuzu yaptık zaten, dediğiniz gibi tekrar edip temcit pilavına döndermeyelim.

@alpdeğer tanrıverdi

Sonuna kadar haklısınız. Tamamen benim hatam ve hatam için de özür dilerim.
Lütfen affediniz.

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Madem hastası vardı ne işi vardı bisikletlilerin arasında. Ki yol da açıkmış basıp gitseydi ya işte hastasını yetiştirmek için.

enzo

Forum Psikopatı
Tepki
1.183
İsim
Enes Ç.
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Olay nerden nereye geldi arkadaş, ne olmuş isim yanlış yazıldıysa, abartmayalım...

mustafa tanrıverdi

Daimi Üye
Tepki
236
İsim
Mustafa
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu sürücü kaçarken ilerideki bisikletlilerin de üzerine sürerek yoluna devam etmeye çalışmıştır. Bu arada araba zik zak çizerek ilerliyordu sanırım şöförün yanındaki kadın müdahele etmeye çalışıyordu. Bu adam orada her şeyi hak etti ancak arka koltuktaki kız çocuğu öyle bir ağlıyordu ki durun diye, etkilenmemek mümkün değildi. Adamın bence maddi hasarı değilde manevi hasarı büyük oldu çoluk çocuğunun önünde rezil oldu.