Kış geldi. Doğalgaz faturan ne mi gelecek? Cevap içeride...

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
Evet arkadaşlar konu başlığından da anlaşılacağı gibi doğalgaz fiyatları ile ilgili faturan ne gelecek kışın ne kadar bir toplam doğalgaz faturası ile karşılaşacaksınız bunları tespit etmeye çalışacağız...
Öncelikle doğalgaz faturasının bir örneğini koyalım onun üstünden devam edelim...
örnek fatura.jpg

Bu benim kombiyi açmadan önceki son doğalgaz faturam. Keşke 1 ay sonrada bu tutarı görsem :)
Tabi ki bu mümkün değil...
Şimdi gelelim bizi bekleyen süpriz faturalara. Gerçi benim gibi tam bir istatistik tutup başınıza geleceği tahmin ederseniz sizin için süpriz olmaz kanaatindeyim :)
Başlayalım.. bu gördüğümüz faturada ilk olarak bizi hesaplama kısmında ilgilendirecek kalemlere bir göz atalım...
Sayaçtan ölçülen hacim (m3)
Düzeltme Katsayısı
Ortalama Fiili Üst Isıl Değer (kWh/m3)
Tüketim Dönemi Personel Satış Fiyatı (TL/kWh)

Evet hesaplamada bize yardımcı olacak olan enteresan bir o kadar da bu isimleri verirken çok aradılarmı ? diye düşündüğüm kalemler bunlar...

Öncelikle gözlemlerimden yola çıkarak size aşağıda bazı istatistikler vereceğim. Tabi bu istatistikler belki de sizin kombinize, sayacınıza, evinizin konumu ve durumuna göre yada etki edecek herhangi başka bir sebebe göre değişiklik gösterecektir. Her neyse herkez kendine göre bir hesaplama yöntemi bulacaktır biz örneğimizi verelim.

Not : 2 büyük 140cmx60cm
2 küçük 100cmx60cm petek kullanılmış başka herhangi bir gaz sarfiyatı yapacak olay olmamıştır.

Ben öncelikle kombimin termostatını 49 dereceye ayarladım. ( Benim kombim 49 derecede iken 55 dereceye kadar getirip kapatıyor ve tekrar çalışması 46 derecede gerçekleşiyor ve bu iki nokta arasında geçen süre 1.30 dakikadır...
Açma kapatma işlemininin gerçekleştiği 1.30 dakika süreden sonra tesisatta dolaşan suyun tekrar ısıtılma emri termostat tarafından 5.30 dakika sonra veriliyor. Tabiki ısıtma işlemi yine 1.30 dakika sürüyor..
1 m3 doğalgazı ne kadar sürede bu ısı değerleri ile yakacağımı görmek için doğalgaz sayacımdan başlangıçta aldığım veri : 333.785 m3 iken, tam 1saat 55 dakika sonra 334.785 m3'ü sayacımda okuyorum.
Bu bilgiler ışığında olması gereken fatura tutarım aşağıdaki formülasyon ile ortaya çıkıyor...

Ortalama 2 saatte yaktığım 1 m3 gaz bana günde 24/2=12 m3 doğalgaz harcayacağımı ayan beyan suratıma vuruyor :(

12 m3 (günlük sayaçtan ölçülen hacim) x 0.990222 (düzeltme katsayısı) x 11.031252 kWh/m3 (ortalama fiili üst ısıl değer) x 0.09475527 TL/kWh (tüketici dönemi personel satış fiyatı)

Yukarıdaki formülasyonun sonunda karşımıza şu değer çıkıyor : 12.4205834 TL. (günlük harcanan 12 m3 gazın TL. cinsinden değeri) ve 30 ile çarpıyoruz !!!! 372.617502 TL. (KDV ve diğer ufak meblağlar hariç)

Herkeze göre ve bana görede tabiki ay sonunda faturamda görmek istemeyeceğim bir rakam olarak bu rakam karşımıza çıkıyor...

Bu dehşet verici rakamı görünce ben ne yapıyorum tabiki hemen iki peteği kapatıyorum ve birazdan aradaki farkı göreceksiniz :)

Büyük salondaki ve holdeki bir büyük bir de küçük ( ölçüler yazımın üst tarafında var ) peteği açık bırakıp diğer kullanmadığımız odalardaki 1 büyük 1 küçük peteği kapattım ve bu esnada o odaların kapıları da tabiki açık kalıyor bunu da belirtelim..

Bunu yaptığımda 1 m3 doğalgazı kullanana kadar geçen süre karşıma 3 saat 15 dakika olarak çıkıyor. Evet yalnış duymadınız bu sefer 3 saat 15 dakikada 1 m3 doğalgazı sarf ediyorum... Yukarıdaki örneğimizde 1 saat 55 dakika ortalama 2 saat olarak almıştık..

Hemen formüle edelim...

3 saat 15 dakikada harcadığım 1 m3 gaz bana günde 24 saat (bir gündeki saat sayısı) / 3.15 saat (bir m3 gazı harcadığımız süre)=7.61904762 ortalama 7.62 m3 (24 saatte harcayacağımız gaz miktarı) gaz harcayacağımı söylüyor...

Açıklamaları tekrar yazmaya gerek görmüyorum üstteki örnekte var..

7.62 m3 x 0.990222 x 11.031252 kWh/m3 x 0.09475527 TL/kWh = 7.88707048 x 30 (gün) = 236.61 TL.

Evet güzel rakamlara geldik gibi :)

Tabi bununla da yetinmeyip cebimdeki liraları daha az nasıl yakabilirim diye bir formül daha denedim...

Baştan 46 derece 55 derece arası çalışan 49 derecede ayarlı termostat ısı ayarımı : 40 derece 49 derece arasında çalışan 43 derece de sabitledim...

( Ve sonuçta aldığım ısı hacminin hiçte küçümsenmeyecek derecede olduğunu ve tüm odalara yine aynı şekilde sirayet ettiğini gördüm. Belkide bu benim evimin izalasyonunun iyi olması, üstümde ve altımda yine doğalgaz yakan daireler olduğu, solumda yine doğalgaz yakan daire olduğu, sağ cephemde arada 2-3 mt. boşluk olmasına rağmen tüm rüzgarı kesen ikinci eş apartmanın bulunmasına müteakip o cepheden de yoğun bir rüzgar almayışım gibi etkenlerin rolü büyük olabilir bu noktada.)

Çıkan sonuç gerçekten çok iyi ve istediğim rakamlara ulaştı... ( Satınalma bölüm yöneticisi olmam dolayısı ile mesleki bir refleks mi nedir en iyiyi en uygun fiyata alma huyumdan vazgeçemiyorum :) ve en iyi sonuca denemelerimde ulaştığım kanaatine vardığım nokta da burası.)

Tam 5 saat içinde 1 m3 harcadığım gaz bana 24 saatte 4.8 m3 ortalama 5 m3 gaz harcayacağıma işaret ediyor. Yine formüle eder isek...

5 m3 x 0,990222 x 11.031252 kWh/m3 x 0.09475527 TL/kWh = 5.17524309 x 30 (gün) = 155.25 TL.

Evet bu çalışmamın sonucunda sanırım "bisiklet aksesuarlarını" bedavaya getirdim :)

Hepinizin mutlu, huzurlu ve sıcak yuvaları olması temennisi ile........

Scudo

Ahmet.Uzun

Aktif Üye
Tepki
146
Bisiklet
Salcano
Eğer bir günde yaktığınız doğalgaz miktarını(m^3) yakın zamanda (örneğin bugün veya 2 3 gün önce veya gündüz-gece) kombiyi açıp doğalgaz saatini kontrol ederek hesapladıysanız ne yazıkki kış aylarında faturanız hesaplandığınızdan yüksek gelecek.
Örneğin şuan dış ortam(hava) gündüz sıcaklığı 15dereceC ise kış aylarında çok daha düşük olacak ve daire içinden ısı kaybı daha çok olacaktır.

Edit ilk ölçümde 1 m^3 doğalgazı 2 saatte yakmışssınız. Kış aylarında hava sıcaklığı hariç aynı şartlarda(açık petek sayısı ve kombi derecesi) 1m^3 doğalgaz 2 saatten daha az sürede bitecektir.

ÇaNakkaLeRuHu

Forum Bağımlısı
Tepki
5.645
İsim
MuHammeT
Bisiklet
Merida
@Ahmet.Uzun
işte o ısı kaybı benim evde pek olmuyor onu açıkladım. Pek bir fark olacağını sanmıyorum. Karlar yağdımı göreceğiz İnşaallah :)

@Tolga Çelebi
Aynen sabahtır onun istatistiğini yapıyorum :)

@Ulaş Çavuşoğlu
bir dakika ordaki ikilemi anlayamadım yegen. yanlış değil bir kere (yalnış) onu düzelteyim önce :) yalnış olan neresi.. ikincisi doğru ve mantıklı diye kendi tezini çürütmüşsün. Doğru olan neresi :)

ElcaSeJawS

Forum Bağımlısı
Tepki
575
İsim
fatih
Bisiklet
Cannondale
1,5 yasında bebek olunca evde yapcak bısı yok aga acıcaz artık ayarı sonlara dogru :D İlk evlendiğim sene bu taktıgı uygulamıstım bır yattıgım odayı bırde bos olan cocuk odasını acık bırakıp pompa zarar gormesın su gene devır daımını yapsın dusuncesıyle kullanmıstım :) ve gunduzlerı evde olmayıp gecelerı acıyoduk ohhh mıs :D simdi acısı cıkacak 7/24 acık kalır artık :)

• Beğen
Tepkiler: Whirlwind