Kirli hava ve solunum

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Merhaba,

Çoğu zaman aklımı kurcalayan bir şey bu. Bisiklet sürerken, sahilde koşarken .. benim yaşadığım şehirde İstanbul'da belirli bir hava kirliliğine maruz kalıyoruz. Tabi bu durum semtine, caddesine, rüzgara, mevsime, günün saatine göre değişiklik gösterebiliyor. Sabah çok erken dışarıdaysak trafikte az araç olduğu için daha az kirli hava veya kışın soğuk bir havada bisiklet sürüyorsak tüten bacalardan dolayı daha çok kirli hava soluyabiliyoruz.

Üstelik bu soluma normal sokakta dolaşan bir insana göre belki 2-3 kat daha fazla, derin ve yoğun .. Kendimi örnek verirsem haftanın 2-3 günü işe bisikletle giderim. Gittiğim mesafe az sayılmaz. (maltepe-gebze-maltepe). Düşünün yolda nefeslediğim egzost gazları, toz-duman, kışın bacalardan çıkan kirlilik... İnsanın solunum sistemi kendine göre bazı önlemler yaratmış. Burnunuzdan nefes aldığınızda burundaki kıllar ayrıca bademcikler belirli bir filtreleme yapıyor sanırım. Fakat yine de eve geldiğimde lavaboya tükürdüğümde bu kirlerin bir kısmını lavabonun üzerinde görebiliyorum ! Şehirde bisiklet sürerken arabalardan, özellikle kamyonlardan itina ile kaçınmama rağmen bundan kurtuluş yok gibi. Sadece haftasonlarını veya tatil günlerini bekleyip şehir dışında yapacağım turları beklersem bu da bana yetmez.

Bu konuda net bir bilgi verebilecek kimse var mı ? Sağlıklı, mutlu ve sporla dolu bir yaşam için mücadele verirken bir yandan da kendimize daha büyük bir kötülük yapıyor olabilir miyiz ?? Şehirde çok uzun mesafeler yürüyerek dolaşan birisine bir muayene esnasında doktoru sigarayı bırakmasını tavsiye etmiş. Oysa ki kendisi hiç sigara içmiyormuş benim gibi ! Böyle bir durum olabilir mi ? Ciğerlerimiz kendini temizleyebiliyor mu ? Görüş ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Temiz havalı, sağlıklı ve spor dolu bir hayat dilerim.

Kerim

• Beğen
Tepkiler: çağatay_çankaya
Scudo

gokkor

Üye
Tepki
4
Evet, bu konu benim de oldukça ilgimi çekti. Bilgisi olan varmı ?

Tepki
2
arkadaşlar akciğerlerimizin kendisini temizlediğini duydum. kesin bir bilgim yok. yalnız izmirde egsoz gazı ölçüm istasyonunda çalışanların düzenli olarak zehirlenmeler için yoğurt yediğini ve bunun çok faydalı olduğunu biliyorum. tabi onların gün içerisinde çok daha fazla egsoz gazına maruz kaldığını da unutmamak lazım.

surfer

Aktif Üye
Tepki
62
İsim
Kerim
Başlangıç
2002—03
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
10:50 01 Nisan 2005 / Cuma

Spor yaparken karbondioksit solumayın

Sporun, yoğun karbondioksitli spor salonu gibi kapalı ortamlar ve kent merkezleri yerine, bol oksijenli ormanlık alanlarda yapılması gerektiği bildirildi.
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Dç. Dr. Yalçın Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sağlıklı yaşam için büyük önem taşıyan sporun da bilinçli yapılmasını gerektiğini söyledi.
Özellikle büyük kentlerde spor yapmak isteyen pek çok kişinin büyük yanlışlara düştüğünü ifade eden Kaya, ''Kent merkezinde birçok kişi, spor yapmak için zehirli gazların yoğun olarak bulunduğu yerlerde koşuyor ya da onca para ödeyerek, oksijen miktarının son derece az olduğu kapalı salonlarda aktivitelere katılıyor'' dedi.

SPOR İÇİN ORMANLIK ALANLAR İDEAL
Hava sıcaklığı nasıl olursa olsun, spor yapılacak en güzel yerin, kirli olmayan bol oksijenli ortamlar olduğuna dikkati çeken Yrd. Doç. Dr. Kaya, şunları kaydetti:
''Bilindiği gibi, kısa sürede yüksek performansa kavuşmak isteyen futbolcular, ormanlık, bol oksijenli mekanlarda kamp çalışması yaparak sezona hazırlanır. Kulüplerin, kamp için bol oksijenli alanları tercih etmesi tesadüf değildir. Kanın hammaddesi olan hemoglobin, oksijene göre ortamda bulunan karbondioksiti daha çok bünyesinde toplar. Vücut, en çok ve sağlıklı hücre yenilemesini spor aktiviteleriyle yapabilir. Vücudumuzun sağlam hücrelere sahip olabilmesi, hücreleri besleyen kanın, yüksek miktarda oksijene sahip olmasıyla mümkündür. Bu nedenle solunan hava miktarının ortalama 5 kat arttığı spor aktiviteleri, yoğun karbondioksit olan spor salonu gibi kapalı ortamlar ve kent merkezleri yerine, oksijenin bol bulunduğu ormanlık alanlarda yapılmalıdır. Burada yapılacak spor, vücudu, sağlam harçla inşa edilmiş bina gibi her türlü tehlikeye karşı korur.''

''SALONLARDA OKSİJEN AZALIR''
Yrd. Doç. Dr. Kaya, spor aktivitelerinin, hemen her çeşit zehirli gaz bulunan kent merkezlerinde ya da soluma işlemi nedeniyle oksijenin azalarak yoğun karbondioksitin açığa çıktığı yer olan spor salonlarında yapılmasının, kişinin sağlığını kaybetmesine bile neden olabileceğine dikkati çekti.
Kaya, sporla, vücudun normalden daha fazla aldığı karbondioksit, karbonmonoksit ve kurşun gibi zehirli maddelerden kesin olarak kurtulmanın mümkün olduğunu belirtti.

© 2005 Milliyet

bikerboy

Üye
Tepki
21
sonuç nedir? yani sehirde bisiklet e binmek yarar yerine zarar sağlıyorsa binmemeliyiz! evet ben de farkındayım ankara gibi bi yerde bisiklete binerken ne kadar karbondioksit soluduğumu ama yapabileceğim bir sey olduğunu sanmıyorum. sporcuların kışın taktıkları siperler var soğuk havanın ciğerleri üşütmemesi için ama onlar kışın bile rahatsız ediyor yaz mevsimi takmak bana uymaz benim cıkardığım sonuç hayatımızı kücük kasaba veya ilce gibi ormanlığı olan yerde gecirmek.(söylemesi ne kolay değilmi :)) baska alternatifi olan yazsın bol pedallı günner...

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
şimdi açık konuşmak gerekirse.yazıyı okumadım ama kendi görüşüm.pazar günü erkenden çıkın dışarı mis gibi oluyor.eğer mümkünse sabahın ilk ışıkların şehir daha yeni uyanıyorken.mükemmel oluyor.heryer bomboş.deneyin derim.

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
en güzeli krdeşim yaa.aslında bakarsanız bende sabahın erken vakitlerde hiç bisiklet'e binmek nasip olmadı.ama sabahın erken vakitlerinde kalkıp gezmek nasip oldu.oradan biliyorum..

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
2005 senesinde konuşulup, unutulmuş bir konu. İçerik faydalıymış aslında.

Son zamanlarda egzoz gazlarından çok rahatsız olmaya başladım. Aynı şeyi farklı kişilerden de duyuyorum.

Taşıtların periyodik muayene ücretleri, trafik sigortası bedelleri aldı başını gitti. Muhtemelen bu yüzden egzoz muayenesi olmadan gezen birçok eski taşıt var trafikte. Yoksa sanmıyorum ki termik santral bacası gibi duman atan bir sürü taşıt böyle gezebilsin trafikte???

Özellikle benim gibi yol bisikleti/şehir bisikleti kullanan arkadaşlar egzoz gazına en çok maruz kalanlar.

Korunma önerisi olan var mıdır?

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139

Son zamanlarda egzoz gazlarından çok rahatsız olmaya başladım. Aynı şeyi farklı kişilerden de duyuyorum.

Taşıtların periyodik muayene ücretleri, trafik sigortası bedelleri aldı başını gitti. Muhtemelen bu yüzden egzoz muayenesi olmadan gezen birçok eski taşıt var trafikte. Yoksa sanmıyorum ki termik santral bacası gibi duman atan bir sürü taşıt böyle gezebilsin trafikte???

Özellikle benim gibi yol bisikleti/şehir bisikleti kullanan arkadaşlar egzoz gazına en çok maruz kalanlar.

Dizel yanma artıklarının atılımı, yaşa göre değişiyor. Şu çalışmada 5 yaş çocuklarının(gri renk) 10 yaş çocuklardan daha yavaş atıldığını görüyoruz. 40 yaşına kadar akciğerlerin kendini temizleme mekanizması bu şekilde hızlanıyor. İlk tablo otururken, ikinci tablo bizi ilgilendiren hafif egzersiz. A ve B tabloları, 1. 10. günlerde akciğerde kalan dizel yanma artıklarının yüzdesini gösteriyor, sporda hava yollarına yapışanlar daha uzun süre kalmış.
w300-1.png
w300.png

Not: galiba yanlış söyledim 5y siyah.

Son düzenleme:

speedymammy

Daimi Üye
Tepki
434
İsim
speeddymammy
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur

Var.Yakalanmamak :komik: :komik: :komik:

• Hahaha
Tepkiler: specific

SerdarCYCoo2Bursa

Jiroskopik Kararlılık
Tepki
3.232
İsim
Serdar
Başlangıç
2009—10
Bisiklet
Pinarello
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Abi korunma önerisi zor... Tıpkı küresel ısınma hakkında söylenen gibi; hava kirliliği de, artık engellenemez ancak etkisi azaltılabilir... Her gün bir orman talan ediliyor... Üstelik devlet eliyle.... Oralarda yaşayan, hayatını oralardan kazanan insanlara babalarından yemedikleri dayaklar atılarak hem de...Zaten tabii yaşam hayvanlar ve doğa zaten umurlarında değil... Hödük gelmiş hödük giden bir rejimle zaten pek bir şey bekleme... Ama uygulamalardan tavsiye ederim abi kirlilik seviyesi eklentisi geldi bir kaç yıldır... Oradan takip ederek uzun tur planını yapabilirsin...

• Beğen
Tepkiler: Cem Coşkun

Cem Coşkun

Forum Bağımlısı
Tepki
1.599
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti

Var.Yakalanmamak :komik: :komik: :komik:
Haydi siyah duman atan kamyonlardan kaçtık diyelim. Arkasında kendi beyaz bulutuyla gezen bir sürü şirket aracı Linea/Egea var. Umrunda değil ki kullananın. Onlardan nasıl kaçacağız:hihi:

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: yusuf_49

mcanerg

Daimi Üye
Tepki
711
İsim
Caner G
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Aslında daha zararlı olan göremedikleriniz, PM2.5 seviyeleri gittikçe artıyor, bunun için yapabileceğiniz pm2.5 oranları yükselince açık havaya çok çıkmamak, evde hava temizleyici bulundurmak ve arabanızın polen filtresini sık sık değiştirip camları pek açmamak. Bu oranları accuweather sitesinden takip edebilirsiniz.
(link)

Burak B.

Forum Bağımlısı
Tepki
1.986
İsim
Burak
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Specialized
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bu yüzdendir sabahın 6sında kalkıp 6.5da antremana çıkıyoruz. O saatlerde trafik az oluyor hem havadaki partikuller yere çökmüş olur. Akşam iş çıkışında mümkünse en kısa yoldan, çok efor harcamadan düşük hızla ilerleyip ve yavaş nefes almak.. Başka yolu yok, evde mutlaka hava temizleyici gerekli özellikle kış aylarında pm2.5 tavan yapar. mi air purifier 3h kullanıyorum, baş agrısı ve burun tıkanıklıgına iyi geliyor.

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Bu yüzdendir sabahın 6sında kalkıp 6.5da antremana çıkıyoruz. O saatlerde trafik az oluyor hem havadaki partikuller yere çökmüş olur. Akşam iş çıkışında mümkünse en kısa yoldan, çok efor harcamadan düşük hızla ilerleyip ve yavaş nefes almak.. Başka yolu yok, evde mutlaka hava temizleyici gerekli özellikle kış aylarında pm2.5 tavan yapar. mi air purifier 3h kullanıyorum, baş agrısı ve burun tıkanıklıgına iyi geliyor.
1 mikron partiküller havadan hafif, yağışla yere düşüyor. Yükseltiyle artıyor.

erhan erhan

Daimi Üye
Tepki
862
İsim
erhan
Bisiklet
b'Twin
Sadece egzoz gazı değil şimdi bir de kentsel dönüşümün inşaat tozları var. Özellikle eski binalarda kullanılan atık su borularında kullanılan asbest bu yıkımlar sırasında açığa çıkıyor.