İnceleme Kilitli Pedala Yeni Başlayanlara: Shimano R540

Caner Kaya

Daimi Üye
Tepki
268
Bisiklet
Kron
@Saturn evet içinden ayakkabı hariç tüm parçalar çıkıyor :) Ayakkabı numaram 41-42 bu nedenle 43 aldım ve tam oldu.

Scudo

Saturn

Aktif Üye
Tepki
90
@Caner Kaya Teşekkürler. Peki "Light Action" seçeneği ne demek oluyor?

*Öğrenmiş bulunmaktayım. Daha kolay çıkıyormuş.

Aspirin

Aktif Üye
Tepki
198
İsim
Eyüp BOZKURT
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Shimano t420 çift taraflı pedal aldım çok kolay çıkıyor henüz düşmedim :) şehir içi kullanımına yönelik tereddüt edenlere öneririm

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
2 haftadır kullandığım r540 ları kutusundan çıkardığımda dönme dirençlerinin epey fazla olması dikkatimi çekmişti. bir elimle mili tutup diğer elimde pedala vurduğumda 1 tur anca atıyordu. biraz çalışınca rulmanların gresi akışkanlaşır, dönmesi yumuşaklaşır dedim ama nafile... 2 hafta sonunda ilk sertliğindeydi.

içini açtım meğerse bisikletçilerin en güvendiği, wattları hesapladığımızı bilmesi gereken marka Shimano, pedalın miline eski göbeklerdeki gibi bilyalı sistem yapmış. yani rulman yok içinde. ayrıca fabrikada benimkinin montajını yapan arkadaş sabitleyici civatayı yanlış yerde sabitleyip bilyaların sıkışıp gereksiz sürtünme yaratmasına sebep olmuş. neyseki bu işlerden anladığım için montajını olabilecek en az sürtünme ile çalışacak şekilde yapmış bulunuyorum. vurdummu 5 tur kadar dönüyor.

boş bi zamanımda da tornacıya uğrayıp rulmanlı çalışacak şekilde yeni bir mil yaptıracağım.

Ozan_ozaN

Aktif Üye
Tepki
96
İsim
Ozan
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Şehir - Tur
bir elimle mili tutup diğer elimde pedala vurduğumda 1 tur anca atıyordu.

neyseki bu işlerden anladığım için montajını olabilecek en az sürtünme ile çalışacak şekilde yapmış bulunuyorum. vurdummu 5 tur kadar dönüyor.
fıldır fıldır dönmesi mi daha iyi, dönmemesi mi?

Can Çelik

🛠 🛠 🛠
Tepki
6.832
İsim
Can Çelik
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Fixed Gear
@Ozan_ozaN tabi ki dönmesi. ne kadar az sürtünme, o kadar iyi.

• Beğen
Tepkiler: Ozan_ozaN

makaram

Forum Bağımlısı
Tepki
4.414
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Yol bisikleti
benim pedalda da aynı sorun var. gerçi ikinci el aldığım bisikletin üzerinde gelmişti. sağ taraftaki dönerken baya bir sürtünme yapıyordu, hatta orta göbek takılıyor sanmıştım. tık tık ediyordu. biraz yağ damlattım düzeldi ama fıldır fıldır dönme olayı yok, hiç de olmadı. söküp bakım yapanların videolarını izledim ama ne o kadar alet, edevat var ne de beceri. bisikletçiler bu pedal bakımını yapıyorlar mı acaba? komple bilyalarına varana kadar söküp temizleyerek. hatta bilyaları da değişerek.

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
değerli pedaldaşlar, r540 pedalım ve r056l ayakkabım var ancak çok zor kilitleniyor ve daha da zor ayrılıyor ayakkabı pedaldan. yay gerginliği en az (yani en yukarı göstergede) ancak yine de sorun bu. hem pedalı hem de kalleri sıfır aldım ve İLK kez denedim ondan olabilir mi? yoksa kilitleme-ayrılma işleminin hafifliğini ayarlayabileceğim başka bir ayar mı var? yardımcı olursanız sevinirim :)

Cemal Ç.

Sadece sürüyorum. 😒 𐱅𐰇𐰼𐰰- 🚵‍♂️🚴‍♂️
Tepki
20.646
İsim
Cemal ÇELİK
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
değerli pedaldaşlar, r540 pedalım ve r056l ayakkabım var ancak çok zor kilitleniyor ve daha da zor ayrılıyor ayakkabı pedaldan. yay gerginliği en az (yani en yukarı göstergede) ancak yine de sorun bu. hem pedalı hem de kalleri sıfır aldım ve İLK kez denedim ondan olabilir mi? yoksa kilitleme-ayrılma işleminin hafifliğini ayarlayabileceğim başka bir ayar mı var? yardımcı olursanız sevinirim :)
Umarım bisiklete takmadan ve ayakkabıyı giymeden takmadınız ayakkabıyı pedala. Ben öyle yapmıştım da akla karayı seçmiştim ayırana kadar. 😅

Son düzenleme:

ArVoGu

Aktif Üye
Tepki
526
İsim
Arif Volkan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Eğer en yumuşak ayarda ve çok yeni ise biraz zorlanmanız normal, zamanla daha rahat olacaktır. Aynı pedalı kullanıyorum, sürüş sırasında sadece sol ayağımı söktüğüm için sol şu an daha rahat sağı sökmek için hala biraz uğraşıyorum.

qtay

Daimi Üye
Tepki
361
İsim
Kutay
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Umarım bisiklete takmadan ve ayakkabıyı giymeden takmadınız ayakkabıyı pedala. Ben öyle yapmıştım da akla karayı seçmiştim ayırana kadar. 😅
ahaha yapmayı denedim olmadı iyi ki olmamış
Eğer en yumuşak ayarda ve çok yeni ise biraz zorlanmanız normal, zamanla daha rahat olacaktır. Aynı pedalı kullanıyorum, sürüş sırasında sadece sol ayağımı söktüğüm için sol şu an daha rahat sağı sökmek için hala biraz uğraşıyorum.
yani kullandıkça mı yumuşar diyorsunuz hocam?

ArVoGu

Aktif Üye
Tepki
526
İsim
Arif Volkan
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
yani kullandıkça mı yumuşar diyorsunuz hocam?
Evet, yumuşayacaktır. Akşam tekrar bi kontrol edeyim ben hangi seviyede kullanıyorum vs.

Ekleme: Ben de güya en yumuşak seviyede kullanıyorum, ama dediğim gibi tüm önlem durumlarında sadece sol ayağımı açtığım için sağ ayağımı durmadan sökemiyorum bile.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: qtay