Kilitli pedal ve ayakkabı tavsiyesi

GS1975

Üye
Tepki
98
İsim
Zekeriya
Bisiklet
Specialized
Aliştiktan sonra kilit pedalın çok faydasını gorursun. Bence kullanmalısın. Yol tipi olanlar daha uygun olur diye dusunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: mesutkurucan
Scudo

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@mesutkurucan

Yol bisikletleri için olan kilitli pedallar biraz daha zor çıkar ayakkabısından. Gerçi ayarlanabiliyor ama fiyat olarakta mtbden pahalıdır. Uzun yolda yüklü bisiklette ve şehir içinde ani frenlemelerde biraz daha güç çıkması ufakta olsa bi tehlike oluşturabilir. Bu nedenle ben mtb öneririm.

Kilitli pedalı da düzgün kullanmayı öğrendikten sonra özellikle uzun mesafelerde ve yokuş çıkışlarında ciddi faydasını görürsünüz. Tavsiye ederim.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@mesutkurucan

Mtb ve yol sınıfı pedallar arasında çok ciddi farklar var. Bunların başında da pedaldan ayağı çıkarıp bisikletten inildiğinde yürüme kolaylığı gelir.
Mtb sınıfı (SPD) bir ayakkabı daha küçük ve tabanın içine gömülmüş kaller ile kullanıldığı için yürümek gayet rahattır. Ancak yol sınıfı (SPD-SL) ayakkabılarda kaller dışarıda olduğu için topuklu ayakkabı deneyimi yaşatır.
Bu farkın nedeni ise SPD-SL grupta yüksek kadansın ve güç aktarımının daha öncelikli oluşudur.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@chnkrmz

Ben mtbde de aynı sıkıntıyı yaşıyorum abi :D Nortwave ayakkabı var bende. Çivili çim saha ayakkabısı gibi mübarek. Yürüdükçe insanlar dönüp bakıyolar taytlı ama göbekli uzun sakallı kafasında bandana elinde kask olan bi adam :D sadklnadlka Var manzarayı sen düşün :D

• Beğen
Tepkiler: chnkrmz

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@chnkrmz

Tayt işine hiç girmeseydin iyiydi. Hele birde Merida Team Lampre renklerinde forma/tayt varsa tam LGBT yürüyüşüne uygun bir görüntü çıkıyor ortaya, çok fena.

• Beğen
Tepkiler: uguryilmaz144

devilmycarlos

Forum Bağımlısı
Tepki
298
İsim
yavuz
Bisiklet
Carraro
bisiklete dair herseyi aldım carraro 225 var.kilitli pedalın amacı sanırım vites gecislerinde ayagın sekmemesi mi? Bana genelde oluyor yüksek hızdayken vites gecirince ayağım pedaldan kayıyor,bu da denge kaybına yol açıyor,kazaya bile sebebiyet verebilir.Kafamı kurcalayan ise kilitten ayağı çıkartmak kaç saniyedir? Bende unutkanlıkta var.spd pedala gerek var mı acaba? çok kararsızım.

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.769
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
@devilmycarlos

Aslında kilitli pedalın temel fonksiyonu ayağın sadece aşağı değil yukarı yönlü hareketinde de pedala güç uygulayarak mümkün olan en etkili şekilde gücü bisiklete aktarmaktır.
Bunun yanında bisikletle bir bütün haline gelip çok daha iyi yönetme (örneğin çukurların üzerinden bunny hop) imkanı verir.
Özellikle rampalarda farkedilir biçimde performans artışı getirir.
Pedaldan ayağı çıkarmak için topuğu belirli bir şekilde dışarı doğru kıvırmak yeterlidir. Bu ise alıştıktan sonra anlık bir refleks haline gelir. Acemiyken çok ani bir engelle karşılaşıldığında pedaldan ayağı kurtaramayıp ağır çekim halde yere uzanmak söz konusu olabilir, ancak bu hiç başıma gelmedi.
Kısaca tavsiye edilir. Çift taraflı kullanımı ve yürüyüş rahatlığı sebebiyle ben yol bisikletinde mtb pedal tercih ediyorum. Siz hangi tür pedal ve ayakkabı ile rahat ediyorsanız onu seçin.

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@furkan blmn Atmış olduğun fotoğraflar kalpiye sistem kardeşim. Önermem. Kısa bir süre kullanmış bir insan olarak evet spdnin gördüğü işi bir nebzede olsa görüyor. Ancak, çok güvensiz acil bir durumda ayağınızı ancak geri çekerek çıkartabilme durumunda olduğunuzdan tehlikeyi de beraberinde getiriyor. Önermiyorum o yüzden.

• Beğen
Tepkiler: ZincirYagı
Tepki
53
İsim
Sıradan Pil
Bisiklet
b'Twin
Peki ozaman sagolun arkadaslar. Paraya kiyicaz desenize :)

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@furkan blmn

Yurtdışı sitelere bak derim. Ülkemizde malum dolar arttı. Gözünü para bürüyen bisikletçilerimizde iki sene önceden elinde olan malı mevcut dolar kurundan değerlendirince... fiyatlar uçuk.

Yol bisikleti alıyorsun yol pedal ve ayakkabısı alabilirsin. Ama önce bisikletini 1-2 ay tanıdıktan sonra spdye geç derim. Unutmadan, mtb pedal ve ayakkabıda olabilir. Gerek forumda gerek forum dışındaki yol bisikleti kullanan arkadaşlarımda yol bisikletine binip mtb spd kullanan çok :) Hayırlı olsun şimdiden bisikletin :)

• Beğen
Tepkiler: ZincirYagı
Tepki
53
İsim
Sıradan Pil
Bisiklet
b'Twin
Uzun turlarda kullanicam genellikle. Dagda pek guvenli olmaz ama alisicaz bi sekilde. Arastiricam hangisi rahat, ucuz, guvenli ve kullanisliysa onu alicam

Tepki
53
İsim
Sıradan Pil
Bisiklet
b'Twin
Ben daha yeni bisiletimi maddi durumlardan dolayi alamadim ama herseyi ayrintilariyla dusunuyorum. Hergun saatlerce arastirma yapiyorum, tur rotalari ciziyorum. Yatinca bunlari dusunmekten uyuyamiyorum. Malesef ailem "bisiklete o kadar para verilir mi" diyenlerden. Bende ogrenciyim harcliklarla ve is bulup onun parasiyla yapicaz biseyler ama asla pes etmek yok

• Beğen
Tepkiler: yusufgs3625

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@furkan blmn

:) Bilirim bilirim bilmem mi :) Ben 1.000 tlye bisiklet alırken senin yaşlarındaydım. Kızkardeşimin bayram harçlığından borç almıştım :)
Ama alınca anlayış gösteriyorlar. Diğer ıvırına zıvırına yardım ediyorlar. Bırakma işin peşini :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar ben yol bisikleti için ayakkabı alacağım da şuan gördüğüm kadarıyla bana uygun bi shimano SH-R064 var ancak en uygun 200 liraya bulabiliyorum onu da. Şimdi bakıyorum yorumlara herkes 100 130 lira aralığında almış bu ürüne 200 çok gibi. 200 liraya kadar bir ayakkabı önerebilir misiniz?

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
@Auron Sanchez ben merlinden aldım pedal ayakkabı 194 tl ıdı kargo dahıl fıyat performans olarak uygun bence kullnımı rahat ve hafıf