Kilitli Maşa Kullanımı

yenhesa

Aktif Üye
Tepki
212
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Diğer
@Aruera
Sizin maşanızda kilit değil sertlik ayarı var. Zaten o yüzden open close yok ve birazcık içeri giriyor bastırınca. Mantıken - sertiliği arttırıyor + azaltıyor, deneyerek de bulabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Aruera
Scudo

Mert E.

We create Chemistry
Tepki
3.598
Bisiklet
Giant
@yenhesa

Hem sertlik ayari hem kilit de olabilir masada (muhtemelen de oyle) @Aruera sanirim "bir tarafta lock open yaziyorken digerinde +/- var" demek istemis.

Sorusuna gelecek olursak da, alt seviye yayli masalar kitlendiklerinde simsiki olmazlar, cok az da olsa esneme paylari hala kalir. Ama en fazla 0.5-1 cm falan olmasi lazim. Fazlasi oluyorsa goturun ayar yapsinlar.

• Beğen
Tepkiler: Aruera ve yenhesa

Aruera

Aktif Üye
Tepki
165
İsim
B. BUDAK
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
@Mert E.
Evet sağ bacakta kilit sol bacakta sertlik ayarı var, alalı birkaç gün oldu bir ay sonra bakım var o zaman mı göstermeli hemen mi göstermeli?

Tepki
4
İsim
Ege
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Whistle
Bisiklet türü
Downhill-Freeride
Merhabalar rock shox tora 0 maşa aldım maşa sabah kusursuz gibiydi akşam kaldırımdan normal indim biraZ yüksekti reboun tavşandaydı birden dip gördü tak etti ve tepmemeye başladı ?? sonra maşaya biraz yuk verdim verdim git gide sertlesti ve kendini kitledi !! Kilit açık kapalı 1 cm girmiyordu bile 1 saat falan böyle yuklene yuklene gittim duzeldi ama önceden 80 90 mm çalışırken simdi 40mm i kesinlikle hayatta gecmiyor ve reboun tavşandyekn bile gram tepmiyor reboundu kaplumbağa alacakken rebound tik tik ederek dönmedi bende zorlamadım rebound sesi gitti yag akmiyor maşayı 1 gün önce aldım şaft borusunu kestirdim 15 gün koşulsuz iade gerçekleşirmi acil yadasyetkili bir servis

Bu konu nasıl birleştirilir ya kilit ile alakası olmayasn bir durum ???? @bisikletforum

Son düzenleme:

Equilibrium

Daimi Üye
Tepki
453
İsim
Emre
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Haydaaa :))

Ben bugüne kadar yanlış binmişim desenize :)) Dağ , tepe,asfalt,yokuş , toprak hepsinde maşam açıktı. Nasıl olacak şimdi ? Geriye dönük ödenek alabiliyor muyuz :)

• Hahaha
Tepkiler: necmeddin

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.802
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@emreakcan üste para vermeniz lazım yaktığınız kaloriler:koptum: için.

• İnanılmaz
Tepkiler: Equilibrium

hashaci

Üye
Tepki
15
İsim
HASAN
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Katlanır
1 yıldır hergün 20 km sürüyorum,
gidondan kilitlemeli maşa kullanıyorum ve tecrübem şu şekilde:
Araç yolu yerine kaldırımdan sürüyorum (araba yolları bence çok tehlikeli, bence tek güvenli yol yayaların az olduğu yaya yolları, bisiklet yolu yoksa) sürekli kaldırımdan yola-yoldan kaldırıma atlayarak gidiyorum, düz maşa tekerin akordunu sürekli bozuyordu, resimdeki gibi bi amortisörlü maşa aldım çinden, ilk zamanlarda araba yollarına girdiğimde maşayı gidondan kilitliyordum, düz yoldan çıkınca kasislerin çokluğu sebebiyle hemen açıyordum (gidondan kilitlemesi seyir halindeyken çok kolay oluyor)
bir süre sonra düz asfalt yolda sürüş esnasında amortisörü kilitleyince dizlere binen yükün fazla olduğunu fark ettim, amortisör açıkken dizlerde bir yük olmuyor.
Artık sürekli amortisörü açık kullanıyorum, yola aktarılan enerji düşüyor bu doğru ama amacın spor olduğunu hatırlarsak ve yolda çok uzun değil ise amortisör (gidondan kilitlemeli) çok çok gerekli olduğunu fark ettim.
yaygın görüşün aksine bisiklette amortisör bence olmazsa olmaz...

Dosyalar

• Beğen
Tepkiler: Acet

Aliosman_

Üye
Tepki
4
İsim
Aliosman
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Diğer
Arkadaşlar yeni konu acamadigim için buraya yazmak durumunda kaldim. Benim de şu an 3000 TL bütçem var. Ne önerirsiniz. Planım rockrider 560 alıp (2. El) maşasını havalı bir maşayla değiştirip kullanmak. Sizce bu fikir mantıklı mı ya da onerebileceginiz başka bisikletler var mı? Yardımcı olursanız sevinirim.

Equilibrium

Daimi Üye
Tepki
453
İsim
Emre
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@necmeddin

Bak maşayı kilitleyim derken kilit kapağı elimde kaldı :) Parçayı bulamıyorum da , ağrısız başımızı ağrıttık iyi mi :)
Ben nereden bulabilirim bu kapağı, bilen var mı acaba

IMG_20200416_183602.jpgIMG_20200416_183543.jpg

Tepki
14
İsim
Ertuğrul Çalışkan
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kusura bakmayın konu aaçmadığım için buraya yazmaktayım maşa kaynağı nedir arkadaşlar kötü bir yanıvar mıdır kaynaklı maşanın yardımcı olursanız sevinirim

MAERKEK

Forum Bağımlısı
Tepki
2.010
İsim
Mehmet Ali ERKEK
Başlangıç
2013—14
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Diğer
Kusura bakmayın konu aaçmadığım için buraya yazmaktayım maşa kaynağı nedir arkadaşlar kötü bir yanıvar mıdır kaynaklı maşanın yardımcı olursanız sevinirim
İyi bir kaynak ile bir daha kırılmaz. Tabiki aşırı darbe almazsa. Görüntü bozukluğu olur.

• Beğen
Tepkiler: ertcaliskan_

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
@necmeddin

Bak maşayı kilitleyim derken kilit kapağı elimde kaldı :) Parçayı bulamıyorum da , ağrısız başımızı ağrıttık iyi mi :)
Ben nereden bulabilirim bu kapağı, bilen var mı acaba

223543 dosyayı görüntüle223544 dosyayı görüntüle
Bisikletin servisine gidip fabrikasından getirtirebilirsin veya aliexpressten alabilirsin. Kron marka bisikletimin maşa kilidi kırıldığında servise giderek bisikletin fabrikasından parçayı getirtebilmiştim. Ayrıyeten aliexpressten aldığım yedek düğmem de var. Benim maşa zoom marka ama parçaları suntour xct ile uyumlu

• Beğen
Tepkiler: Equilibrium

Equilibrium

Daimi Üye
Tepki
453
İsim
Emre
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@turbotx150 Benim maşa da Zoom marka. Mosso bisikletin sitesinden mail attım kapak için. Olumlu sonu alamazsam dediğini yapacağım sanırım.