KGYS'de, kırmızı ışıkta ambulansa yol verme

KGYS'de kırmızı ışıkta ambulans yol isterse....

• İsterse istesin kırmızı ışıkta geçersem ceza yazar sistem uğraşamam.

• Hemen kırmızıda geçerim. Gelen kırmızı ışık ceza tutanağını öderim.

• Ceza az buz değil. Belki 200 TL. Mahkemede derdimi anlatırım.

• Önce plakamı kapatır. öyle geçerim kırmızıda o benim hayal gücüme kalmış.

• Önümdekilerin insafına kalmış. Yol versinler diye kornaya bile basmam.

• Diğer

• Toplam katılım
    34

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@MehmetAliB.

Emin olmamakla birlikte galiba artık ortadan yol verme sistemi başlayacak ya da başladı.
Sağdakiler sağa soldakiler sola yanaşacak ortadan yol açılacak. Bizim milletimiz ambulans konusunda bilinçsiz.
Konuyu önemsiyorum. Ankara'da yaklaşık 5 yıldır var KGYS ve bir yıl falan geçiş süreciydi. Son 3 yıldır falan affetmiyor o derece.
Altyapımız, yollarımız KGYS'ye ne kadar uygun? Sağda da, solda da kırmızı ışık var. Ama aynı hizada değil vb...

Scudo

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Bi keresinde Yenikapı'dan Bakırköy'e giderken sahilde trafikte ambulans gördüm. Trafikten ilerleyemiyordu. Bikaç km önünde gidip yol vermeyen andavalların çamurluklarına vurup yolu açtım yada açık yola dalmaya çalışanların önünü kestim. Elimden gelen yardımı yapmıştım o gün..

• Beğen
Tepkiler: hogutmen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Önümdekilerin insafına kalmış. Yol versinler diye kornaya bile basmam seçeneğini çok önemsiyorum arkadaşlar.

Bu iş biraz rus ruleti gibi. Bu ambulans sirenlerini duyduğumda en ön sırada olmadığım için şükrediyorum. Herhalde hayatta en şanslı olduğum konulardan biridir bu.
Bilmiyorum en önde olsam ne yapardım? Belki kaç saniye var diye bakardım. Belki yanımdakiler ne yapıyor diye bakardım.
Çoğumuzun bu vaziyette yakalandığını düşünüyorum siren sesini duyduğunda. Sadece bir arkadaş işaretlemiş bu şıkkı.

Sistemi kurup kenara çekilemez devlet. Olağanüstü hallerde sisteme müdahale edebilmeli merkez. Atıyorum. Kırmızı ışıkta aynı saniyeler içerisinde 3-5 araç kırmızıda
geçince bu bir ihlal gibi algılanmamalı. Haaa bu işte yılda yüzlerce trilyon dönüyor. KGYS büyük bir kazanç kapısı diyebilirsiniz. Ben de derim ki amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@trainspotting35

Hocam herkes sizin gibi değil. Aynı hassasiyete sahip değil. Ülke geneli için konuşuyorum.
Bu konu aklıma geldi biraz evvel daha sizin yazdığınızı okumamıştım bile.
Acaba ambulansın trafik nedeniyle geç ulaşması nedeniyle kaç can kaybı yaşanmıştır.
Bununla ilgili bir kayıt tutuluyor mudur? Bir istatistik var mıdır? Bilemem.

Ankara'da belki 20-30 yerde KGYS vardır. Belki daha fazladır.

5 yıl önce bir ambulans atıyorum. Aynı noktadan kaç dakikada aynı hastaneye varıyordu? (KGYS ÖNCESİ)
5 yıl sonra kaç dakikada vardı? Bence bu kıyas ambulanstaki hastaların aleyhinedir. (KGYS SONRASI)

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Abdllh

KGYS öyle bir stres ki anlatamam hocam. Mümkünse yaşamayın. Ankara'da yaşadığım bir hadiseyi anlatayım. :(

TBMM Dikmen kapısından Dikmen'e yol gider. Polisevi kavşağında KGYS vardır.
KGYS 5 yıl önce kurulur ama denmez ilan edilmez şu tarihten itibaren KGYS aktiftir diye. Niye geçtim kırmızıda. Ankara'da usulünce sağa dönüşler serbesttir.
Buradan bir ceza yedim. Neyse bunu anlarım. Bu Kırmızı ışık - 1

Aynı kavşakta aynı lambada yine sağa dönüyorum. İleriye kırmızı, sağa dönüş gene yeşil ok. geçin diyor.
Meğer bu namussuz ben geçerken sönmüş bu. Etti Kırmızı ışık -2

Yine aynı durumdan bir tane daha yedim. Etti Kırmızı ışık -3. Hatta geçerken arkama baktım. Benden sonra kimse gelmiyordu. Hanım dedim arkadan gelen yok. Bize ceza gelecek. Hakikaten geldi.
KGYS öyle bir illettir ki arkanızdan gelen var mı diye kontrol ettirir.

Yine internetten araştırdım. DH Forum'dan buldum. Karşı için kırmızı yanarken alttaki yeşil ok 7. saniyede sönüyormuş iyi mi?

Toplam bir yılda 3 tane kırmızı ışık. Hak mı bu? Yapanların Allah belasını versin.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bence ambulanslarda ışık değiştirme sistemi olmalı. Geldiği kavşağa yaklaşırken eğer ışık kırmızı yanıyorsa diğer taraflara kırmızı ambulansın geliş yönüne yeşile dönüşmeli. Ama bundan seneler öne maça yetişmek için ambulans kiralayıp yakalananları unutmamak gerek. Ülkemin ambulansına bile güven olmuyor :):)

• Beğen

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hogutmen yukarıda yazdığım sistem uygulanırsa durum kimsenin lehine işlemez.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Bunu da düşünmedim değil. Trafik merkeze bilgi gitse sistem kapansa, dedim. Yada GPS'ten hayati tehlike taşıyan ambulansın konumuna göre ışıklar iptal olmalı diye düşündüm.
@trainspotting35 Şu an Ankara'da en az 10 Ambulans yollardadır. O zaman KGYS'nin anlamı olmaz.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hogutmen ben istanbul da yaşıyorum burada EDS sistemi mevcut ancak benim işyerimin yakınında 4 yol ağzında ışıklar var 9 senedir işe gidip gelirken bu ışıklarda arabayla bekliyorum sadece 1 adet ambulans geçti. Dediğim uygulama sistemi anlamsazlıştırmaz bence.

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Bakın kırmızıda geçmeyen sürücüye kızabilir miyiz? Geçmeyen sürücüyü anlamaya çalışmamız lazım.
Sorun ambulansın kırmızı ışık ihlaline zorlaması, KGYS'nin gözünün yaşına bakmaması. İnsanların daha sonradan uğraşmak istememesi.

Devlet bize niye bahmiyir diye değil de devlet buna bir çözüm bulsun. Sürücü yol vermeyerek niye vebal altında kalmak durumunda kalsın.

Bakın 30 KGYS var ise kontrol merkezinin başında 3 memur vardır belki onlar trafiği bile izlemiyordur tahminim.

Sistem fotoğrafı çekiyor. Yazıcı tutanağı yazdırıyordur. Memur da bakmadan imzalayım. Adrese postalıyordur gibi geliyor bana.

Böyle olmaz. Bu işte bir sıkıntı var. Devlet vatandaşı için var.

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@trainspotting35

Lütfen şahsi düşünmeyin. Ülke genelinde düşünün. Hatta dünya genelinde.
Ben hastaneler bölgesinde çalışıyorum. Günde en az 3-5 ambulans sireni duyarız.
Banliyo treni sesi gibi artık alıştık. Duymuyoruz bile sireni.

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@hogutmen Şöyle bir fikir aklıma geldi. Ambulansın önünde bulunan kamera önündeki aracın plakasını fotoğraflayıp merkeze gönderir. O bölgede o sırada ambulansın önünde olan araç kural ihlali dahi yapsa sistem ceza kesilmesini engeller.

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Şu an bir ambulans sireni duyuyorum :(

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
Şu an yine ambulans geçiyor. Algıda seçicilik oldu.

m/yalcin

Aktif Üye
Tepki
130
İsim
YALÇIN
Bisiklet
Salcano
Evet ambulansa yol vermek bir kültür meselesi.Ayrıca yurt dışında bu gibi geçiş üstünlüğü olan ve ışıklı veya sesli olarak bu özelliğini kullanmak zorunda olan araçlara diğer araçlar yolun ortasını boşaltacak şekilde soldaki yolun soluna sağdaki yolun sağına doğru ilerleyerek ve boşluk oluşunca da bu pozisyonlarını öncelik isteyen araç geçene kadar sürdürüyorlar. Bunun okullardan başlayarak ,sürücü kurslarında ve hatta kamu spotu olarak yazılı ve görsel medyada anlatılarak eğitim sağlanmalı.Yoksa bir gün kime lazım olacağı belli olmaz.

• Beğen

trainspotting35

Forum Bağımlısı
Tepki
23.455
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
İstanbul i
@m/yalcin Haklısınız ama bu dediğiniz uygulama ancak emniyet şeridi yada yolun kenarlarında küçük boşluklar olan yerlerde mümkün İstanbul da yaşayan biri olarak Metrobüs yapıyoruz diye katledilen emniyet şeritleri yüzünden bu olay mümkün gözükmüyor. Bunun içinde ufak bir araç arızası bile saatlerce trafikte kalınmasına sebebiyet veriyor.

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@m/yalcin @trainspotting35 Sağa sola yanaşmak mümkün değil. Nasıl bir kişinin yemeği iki kişiye yeterse, aynı mantıktan bakılarak iki şeritli yola üç araç sığılmaya çalışılıyor.
Bisikletli aralardan geçemiyorken, ambulans biraz zor geçer.

@trainspotting35 Antrparantez belirteyim. Konu dışı ama araç arızalarından bahsetmişsiniz. Bu da benim takıldığım bir konudur. Ankara'da çok oluyor. Belki trafik kazası kadar araba arızasından bekliyoruz.
Kaza halinde trafiği aksatmaktan kusurlu sürücüye ceza yazılıyorsa, Arızalı araç sürücüsüne de arabaya bakım yaptırmadığı için ceza yazılmalı.
Şimdi diyeceksiniz adam arabası arıza yapsın ister mi? Ben de derim adam kaza yapmak ister mi? Bakıyorum böyle lada, hacı murat köprü altına girmiş. Arızalı vaziyette bekliyor.
Bu da binlerce kişiyi en az 30 dk. sallıyor. Benim de aracım arıza yaparsa, bana da ceza yazılsın. Araba arızalarının, yolda kalmaların çoğu bakımsızlıktan.
Gittiği yere kadar, arıza çıkana kadar aracına bakım yaptırmayanlar var. 100.000 km.'dir lpg filtresi değiştirmeyen araç şöforleri var.

Burak_Cakir

Daimi Üye
Tepki
551
İsim
Burak Çakır
Bisiklet
Ghost
Soruya insanlar iki yonden bakarlar. Ambulans disindaysa memleket umrunda olmaz.
Icindeyse yol verin ulan derler.
Burasi Türkiye fazla bisey beklememek lazim. Bilinçli insanlarin olduğu ortamda böyle soru geliyorsa gerisini siz düşünün.

• Beğen

hogutmen

Forum Bağımlısı
Tepki
907
Bisiklet
Salcano
@Burak_CakirSimdi bu sorunun kolay ve dogru cevabi olabilir Ancak tecrubelerin paylasilmasi.fikir telakkisi. nasl bu sorun cozulebilirin uzerinde kafa yorulmasi, acisindan bu konuyu onemli buluyorum. Kirmizi da gec. Ceza gelirse itiraz et. Bu bence yeterli degil. Yani boyle giderse terminator rise of machines durumlari soz konusu olacak. Bilakaydusart makine derse o yapilacak. Insanliga hakimiyet kgysyi yoneten bilgisayarlar ile baslayacak.