Kene sezonunun açılması

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Herkese selamlar..
Arkadaşlar haftasonu beşiktaş yıldız parkında başıma gelen kene vakasından sonra konuyu açma herkesi uyarma gereği duydum..dar kıyafetlerime rağmen göbek bölgesinden bi keneye yakalanmışım :) neyseki bir sorun teşkil etmeden kurtuldum..yıldız parkı gibi sürekli ilaçlama yapılan bi yerde bile karşımıza çıkabiliyor demek ki..herkes dikkatli olsun birbirini kontrol etsin orman arazi turlarında..herkese iyi pedallamalar..

Scudo

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
Aha, canımdan can aldın arkadaş, hayattan biraz daha eksildim şimdi. Börtü böcek de hiç sevmem, artık oturmam çayıra bayıra. Ya da ilaç vs var mıdır şunlardan korunmak için?

• Beğen
Tepkiler: Soner Sarihan

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@hüseyin aydoğdu dostum sprey böceksavar ilaçlar kullanabilirsin ama keneye ne kadar işler bilmem..en güzeli bilmediğimiz çok kuytu yerlerde serilip yatmamak.doktor hernekadar istanbuldaki vakalarda virüse rastlamadık desede kendimizi korumakta fayda var..

• Beğen

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
2012 yılında Avusturya'da eşimi,
2013 yılında İsveç'te beni kene ıssırdı.
Bize bir şey bulaşmadı.
Keneler bizden bisiklet virüsü kapmışlar şu anda dünya turundalar. :)

Unutamayacağım şey şu bu konuda;
İsveç'de keneyi çıkartan doktor, önümüzdeki 15 gün boyunca
eklemlerde ağrı ve yorgunluk hissederseniz tekrar doktora görünün dedi. :)
Dedim ki bisikletle seyahat ediyoruz, bisiklet 90 kg, her gün böyle hissediyorum. :)

DSC_5331.JPG

Dışarıda bekleyen İnci ile Tibet'e ve bisikletlere baktı, sana bir şey olacağını sanmıyorum zaten dedi. :)
Baya gülmüştük doktorla.

Tyler

Daimi Üye
Tepki
250
İsim
Eray I
Bisiklet
Merida
İstanbul'da Kırım Kongo hastalığına yakalananı duymadım umarım duymayız da,
orman içinde dinlenme yaparken ağaç altları yerine daha geniş düzlüklerde dinlenme yapın zaten bisikletle 30km giderken kene ağaçtan üzerinize düşemez, topraktan da yukarı çıkamaz :)
herkese iyi pedallar

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Soner Sarihan

zaten bu keneler birt3ek ülkemiz sınırlarında giderli sanırım :D medeniyet görenler daha ılımlıymış şanslısınız :D

@Eray I

kesinlikle..özellkle nemli toprak ve ağaçlarda çok barınıyorlar..mola verirken bacakları korumak elbiseleri içe sokmakta bir nebze koruyabilir.. :)

• Beğen

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
Biraz kan emerler bir şey olmaz:) Bu sene çok çıkardım köpeklerden 50 taneye
ulaşmıştır belki, kafaya yakın tutup 2 tur döndürünce kendiliğinden bırakıyorlar.
Eski bir belgeselde izlemiştim adam şort giymişti bacaklarını gösterdiler onlarca kene yapışmıştı
çoğu kan emmekten şişip parmak ucu kadar olmuştu bile:)
Sonra tatlı suya girdi oradaki ufak balıklar toplanıp tek tek götürdü keneleri.
''devamed'' adında sprey ilaç kullanıyorum belki 300 ml vardır
güzel tarafı ise 2 ay boyunca sivrisinek,karasinek,hamamböceği,kene,pire,tahtakurusu gibi canlılar yaşayamıyor:)
Köpeklere yazın 2-3 kere sıkıyorum yaz boyu rahat ediyorlar.
Kapı önüne sıkıyorum ne geliyorsa yarın ölüsü oluyor orada:)
Biraz yapışkan bir madde yine de kullanılabilinir özellikle kamp yerlerinde,
yine de hiçbir ilacı doğrudan üzerime sıkmıyorum sıkılmasını da tavsiye etmem.

• Beğen
Tepkiler: ersnpk ve 7haiku

ersnpk

Daimi Üye
Tepki
516
İsim
Ersin
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Ghost
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@DKN
çözüm yolun çok fantastik :D

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@ERSN PK

siz şehirde büyüyenlere göre öyle tabi, bu zamana kadar tavuğu sadece kfc restorantlarında gördünüz.. şaka şaka :D

freedream

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Carraro
tavuklar kene yemez malesef, hiç sir kaçış yolu yok, eskiden ilaçlama yapılırdı o da sayıyı daha da arttırdı, kene kördüğünüzde en kısa sürede mümkün olduğunca derinden, mümkünse cımbız vb bişeyle çıkarın. Keneye çıplak elle dokunmayın, ezmeyin ve mümkünse bi kavanozda s
ağlık kuruluşuna götürün

Abdullah07

Daimi Üye
Tepki
425
İsim
Abdullah
Bisiklet
b'Twin
@DKN tavuğu keneler için mi götürüyorsun yoksa başka planların mı var?:islik: :koptum:
image.jpg

taner07

Forum Bağımlısı
Tepki
4.946
İsim
Taner Yılmaz
Bisiklet
b'Twin
En nefret ettiğim, iğrendiğim ve aynı zamanda korktuğum şey böceklerdir, ufak şeytanlar onlar lanet olası küçük yaratıklar :D Ben bu yüzden hep çayırlara, otluklara ayağımın önünü göremediğim hiç bir yere girmem, yok ya ne tırsması :kötü::p

BF Okuru

Üye
Tepki
2
@freedream

bunu biz napıcaz alıpta evimize mi götürelim bize niye getirdin diye dalga geçer sağlık kuruluşundakiler :D böcek ilacında indirim varmış :hhhhhh:

freedream

Üye
Tepki
7
Bisiklet
Carraro
illerde halk sağlığı merkezlerinde kırım-kongo birimleri mevcut, normal şartlarda o kenenin incelenip hastalık barındırıp barındırmadığına bakılmalı.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Bu sene her zamankinden daha fazla kene olduğu haberleri dolaşıyor. Burada ölen de oldu: (link) Şehirler virüslü, doğa keneli :acpsnr:

necmeddin

Acemi Balıkçı
Tepki
12.802
İsim
necmeddin
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Voltaire 3 aydır eşoftman yada pantolon çorabımın içinde ve eve gelince tüm kontrolleri yapıyorum. Çok can aldı bizim bu yörelerde. Camilerde yada devlet dairelerinde afişler yıllardır var.

Havaların bu günlerde yağışlı olması kene için tüm koşulları oluşturdu. Dikkatli olmakta fayda var. Eve girmeden tüm kontroller yapılmalı. Eve girdikten sonra göğüs, kol altı ve apış arası kontroller mutlaka yapılmalı.Yaz mevsimi tamamen oturuncaya kadar dikkat etmeli. Korana bu kenenin yanında çok masum kalır.

Tepki
787
İsim
yakup
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kene sezonu diye bir sezon yoktur kene her mevsim yaşayabilen bir canlıdır.