Kedi ve köpekler ne yer ne yemez

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
Merhaba arkadaşlar,

Bu konuda birkaç foruma yazdım fakat cevap alamadim oralarda. En iyi ve dogru cevabı buradan alabilecegimi dusundum. Simdi sorularıma gelecek olursak, yakın zamanda bir markette ise basladim ve hergun olmasa da haftada bir iki kere cope giden gidalar oluyor. Tavuk ve et ürünleri ozellikle.

1. Tavuk ve et urunlerinin tarihi 1 gun gecmis oluyor genelde, bunlari hayvanlara versek sorun olur mu?
2. Bu ürünleri haşlayıp/pişirip vermek ya da dogrudan vermek, hangisi daha dogru olur?
3. Bunlarin disinda ne gibi urunleri(yogurt, sut) yerler acaba?

Bilen abiler ablalar kardesler cevap verirse ozellikle sevinirim. Şimdiden tesekkurler cevaplar icin.

Scudo

dramorey

Daimi Üye
Tepki
164
Bisiklet
Canyon
Bir gün geçmesi çok sorun teşkil etmez. Sokaktaki hayvanlara verecekseniz eğer pişirip pişirmemek de fark etmiyor :) Hepsini yerler. Yoğurt ve süt de verebilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: C. Yavuz

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
köpeğe çikolata haricinde heşey veriilyo diye biliyorum.

• Beğen

dramorey

Daimi Üye
Tepki
164
Bisiklet
Canyon
@chnkrmz
Köpeklere kuruyemiş, baharatlı yağlı yemekler, bisküvi, abur cubur, özellikle soğan verilmemesi lazım.

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
Cevaplar için teşekkürler.

@dramorey takip ettigim hayvansever bir grup tavukları haşlayıp veriyorlardı, acaba dedim aksi sorun çıkarır mı diye.

dramorey

Daimi Üye
Tepki
164
Bisiklet
Canyon
@C. Yavuz

Eğer et temizse çiğ olarak verebilirsiniz. Temiz olmadığına inanıyorsanız haşlayarak vermek daha iyi olabilir.

• Beğen

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
et suyu- tavuk suyu bulyonlarıyla yapılmış makarnalar. (köpekler için en ekonomik olanı galiba)

• Beğen

papa

Üye
Tepki
180
İsim
hasret kanmaz
Bisiklet
b'Twin
Selamlar, öncelikle çöpe giden gıdaları yardıma muhtaç hayvanlara vermeyi düşünmen çok hoş, tebrik ederim. Etlerin son kullanma tarihi geldiği için çiğ olarak verirsen pek sağlıklı olmaz. Güzelce haşlayıp öyle verirsen çok daha iyi olur. Birde asla tuz, baharat gibi bize özgü şeyler ekleme etlere. Olduğu gibi ver. Ayrıca yoğurda bayılırlar, süt, peynir vs. onları da gönül rahatlığıyla verebilirsin.
Kraker, bisküvi tarzı şeyler zaten pek yemezler çok çok aç kalmamışlarsa.

yusufaksu

Üye
Tepki
8
İsim
yusuf aksu
Bisiklet
Specialized
Ornek davranışınız için teşekkür'ler. Kemikli tavuk eti köpekler için tehlikeli olabilir. İşlenmemiş et ürünleri çiğ olarak vermek maalesef bağırsak parazitleri'ne sebep olmakta.

• Beğen

Atacan

Daimi Üye
Tepki
385
Bisiklet
Giant
pişirilmiş tavuk kemiği ve pişirilmiş balık kılçığı hem kedi hem köpekler için tehlikelidir. pişirildiği için esnekliği azalıyor ve boğazına batabiliyor. madalyonun diğer tarafında da çiğ et/tavuk bakteri oluşturabileceği için tehlikeli. en iyisi kemiği çiğ, eti pişmiş vermek ama markette bu şansınız olur mu?

şeker ve türevleri kedi, köpek, insan, yaşayan tüm organizmalara zararlıdır ama kedi ve köpeklerin karaciğerleri bizimki kadar parçalayamadığı için onlara daha zararlı oluyor. ben kedime dondurma yalatıyorum :) ama çay kaşığının yarısı kadar en fazla.

süt-yoğurt, süt-peynir ikilisini aynı anda vermeyin diye duydum ama araştırmadım açıkçası bunu. sadece süt de pek yemiyor eşşekler, içine ekmek falan koyabilirsiniz. yanlış bilgi olabilir.

hayvandan hayvana değişse de genelde içgüdüsel olarak kendileri seçip yararlarına olanları yerler zaten.

Yaz geldi, evlerimizde de kapı önüne su koyuyoruz değil mi?

Çabanız takdir edilesi, keşke herkes sizin kadar duyarlı olsa :kedicik::kedicik::harika:

papa

Üye
Tepki
180
İsim
hasret kanmaz
Bisiklet
b'Twin
@C. Yavuz
Rica ederim, her zaman [emoji4]

• Beğen

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
Uzun bir dönem köpek besledim. Ve hiçbirine çiğ et vermedim. Haşlayıp mümkün olduğunca küçük kemiklerini ayırarak vermiştim.
Haşlama suyunu da daha sonra başka mama hazırlamak amacıyla muhafaza ediyordum.

Av köpeklerine zaten asla çiğ et vermiyorlar.

• Beğen

C. Yavuz

Üye
Tepki
19
@yusufaksu
Haşlayıp veriyorum o zaman, kemiklerini de ayırırım öyleyse. rica ederim bu arada. Yapmamız gereken bu zaten diye düşünüyorum. :)

@Atacan

Ürünleri eve getirip hazırlayacağım o yuzden sıkıntım yok. Seker konusundaki hassasiyetlerini de biliyorum. Ona gore davranacağım. :) süt yoğurt peynir olayini ilk sizden duydum, araştıracağım onu da :)

Ve tabii ki SU, en önemlisi, unutmuyoruz.

@cenktopoglu tesekkurler bilgi icin :)

@Fatih Çetin

Haşlama suyunu saklamak mantıklı geldi. Kuru ekmekleri ıslatmak icin kullanilabilir sanirim sicakken? Fikir icin tesekkurler. :)

ziyainal

Forum Demirbaşı
Tepki
230
İsim
Ziya
Bisiklet
Merida
köpeklere tavuk kemiği vermediğin sürece sorun olmaz sanırm ama kesinlikle tavuk kemiği verilmemeli köpeklere

• Beğen

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Bizim hanım ve annem mahallenin kedilerini besliyorlar. Yemek saatini biliyorlar. Karınları aç olursa her şeyi yiyorlar tok olursa önce koklayıp burun çeviriyorlar..:)

• Beğen

Şevket Akça

Daimi Üye
Tepki
206
Bisiklet
Kron
pişirmeden verme.
kediler için süt ve ürünleri sıkıntılı olur. köpekler şeker hastası, kediler içinse laktoz alerji yapar. hazmedilemiyor. eğer ekmek falan doğrayıp verirsen bu ürünleri çok sıkıntı çıkmaz. bizim kedi peyniri falan götürüyor mesela, çok olmamak kaydıyla.

• Beğen

Fatih Çetin

Forum Bağımlısı
Tepki
681
Bisiklet
Focus
@C. Yavuz

Eti haşladıktan sonra tenceredeki suyu dökmeyin. Soğuduktan sonra parça parça buzdolabı poşetlerine koyun ve buzluğa atın. Sonrasında mama hazırlarken ısıtıp kullanabilirsiniz.

• Beğen