kavgada yumruğu ilk atan olmak

A.Aşkar

Forum Demirbaşı
Tepki
311
Bisiklet
Carraro
Yaş 30 diyor açtığın konuya bak.Şimdi biz buraya kavga anılarımızı yazsak tatmin mi olucaksın ?

• Beğen
Tepkiler: MehmetAliB.
Scudo

Doğukan Aksu

instagram/no85atelier
Tepki
4.142
Bisiklet
Diğer

İnsanlar konuşarak çözümler üretmedikçe çok afedersiniz kırsal alanda hani şu belgesellerde izlediğiniz tepişen hayvanlardan farkı kalmaz. Ha olmuyorsa, anlamıyorsa susarak, uzak durarak ve ondaki saldırganlığa karşı aynı seviyeye inmeden kendi insanlığınıza vererek çözümler, mümkün mertebe uzak tutulur. Şiddet, kavga hiç bir şeyi çözmez, çözdüğünü sananlarda ya kendisini kandırır ya da içindeki o saldırgan şiddet yanlısı insanı ortaya çıkartır!

Yücel Demirkılıç

Forum Bağımlısı
Tepki
278
İsim
Yücel Demirkılıç
Bisiklet
Specialized
Kavga iyi bişey değil ama olursada kaçmam gerekirse durup dayağımı yerim ama kaçmam .

gcs

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Görkem S.
Haklı olmayı gerektirir. Beşer olarak diyalogdan yanayım, son kapıya kadar zorlarım ancak hem şahsi hem de toplumsal bazda çıkmazlar oluşursa -ki maalesef sıklıkla oluşuyor- haklılığıma inandığım ölçüde kavganın öznesi olmakta beis görmem. Her zaman bir şeyi ivedi şekilde çözmesi gerekmez, yıpranan sinirlerimizi ve adrenalin seviyemizi düzenler, sağlığa faydalıdır. Toplumsal bazda ise dikkat çeker, üzerine düşünülmesini sağlar. Haklılık söz konusu ise kamu yararınadır. Maalesef bence böyle.

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
İnsanı hayvandan ayıran aklıdır iradesidir. Eğer aklımızı konuşmak için kullanamazsak irademiz kavga etmemizi engelleyemezse hayvandan ne farkımız kalır...

• Beğen

gcs

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Görkem S.
@Aytuğ Şenoğlu

Bazı iradeler 'maalesef' diğerlerinden daha sağlam.

Arkadaşlar buradaki naif söylemler son derece haklı söylemler ancak fazla idealleştirilmiş toplumlar için geçerli. Bunu sadece ben mi düşünüyorum? Yoksa ben fazla mı agresifim?
Diğer türlüsü bana sinizmin doruklarında salınma gibi geliyor.

Tepki
1.364
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Raleigh-USA
Bisiklet türü
Katlanır
En son hatırladığım 1 anım var kavga ile ilgili. Kavgadan kaçmaya çalışırım huyum gereği. Ama bi anda da patladığım olabiliyor nadiren.

Kartalda Yasin Ağa geçidi var (alt geçit) bisikletle geçerken farkında olmadan adamın koluna çarptım. Arkamdan kafama su şişesini vurdu.
Beni arkadaş ta bunu gördü dalaştılar filan tamam dedim sorun yok olur böyle şeyler dedim.
E şimdi ben adama dönüp ne vuruyosun lan desem bıçak mıçak çıkarır deli ile uğraşılmaz tanımadığın bölge hem.
Tatlıya bağlamak iyidir her zaman.. Öfkeyle kalkan zararla oturur.

http://www.kartalgazetesi.com/wp-content/uploads/2011/08/altgecit.jpg

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
@GCSüzgün

kavga iki kişilik bir eylemdir hiç bir zaman birisiyle kavga etmem güçsüz olduğumdan mı hayır. bana fiziksel müdahalede olan adam olursa yatırırım yere kitlerim yerde ama vurmam. yatırırım elimden neler geldiğini görüyorsun der özlü sözü yapıştırır kolunu biraz fazla çevirip bırakırım. bu da kavga olmaz

Turan Babacan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.341
Bisiklet
Bisan

(link)

Ne derseniz deyin. Kavga etmeyi sevmesenizde bazen öyle anlar olur ki kendinizi bile tanıyamazsınız. Bir insanı çareçiz şekilde bırakıp iyice sıktığınızda küçücük bir canlıya zarar vermeyen bir kişi bile katil olabilir.

K. Benli

Daimi Üye
Tepki
236
Bisiklet
Trek
İnsanlar konuşa konuşa, insan olmayanlar, insanlık dışı şekillerde anlaşmaya çalışır.
Tabii atasözü bunu başka bir ifade ile söylüyor.
Ben biraz daha ''insanca'' söylemek istedim.

• Beğen

Aytuğ Ş.

Daimi Üye
Tepki
162
Bisiklet
Cube
@Turan Babacan

Biri sana bu terbiyesizliği yaptığında karşılık verirsen seviyenden ödün vermiş olursun. Düşününce elbet herşeyin insancıl bir yolu vardır. Herşeyin..

Tepki
13
Bisiklet
Salcano
Hiçbir zaman kavga yanlısı biri olmadım ama üstüme gelinirse karşılığını yumruğumla değil laflarımla yerin dibine gömerim.

yoğurtcu

Forum Demirbaşı
Tepki
247
Bisiklet
Diğer
kavga yapan insan sözden anlasa kavga yapmaz zaten

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kavgada ilk yumruğu kim atar bilmiyorum ama, forum üyelerinin bisiklet üzerine bilgilendirici ve daha faydalı konulara ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum!

MehmetAliB.

Forum Bağımlısı
Tepki
4.927
@Eray I
gibisi fazla
ayrıca bisiklet gibi spor, tevazu, naiflik, kültür taşıyan bir forumda görmek ayrıca şaşırttı beni.
geçen sene adamın biri normal bişeymiş gibi karşımda cigarayı yakınca (anlayan anladı) suratının ortasına yapıştırasım geldi. ama yapmadım. ters ters bakıp çektim gittim. şimdi ne zaman görse mahcup. e sen Ankara oyun havalarında ''neyin kafasını yaşıyorsun sen, suludan da ver kurudan da'' gibi lafları kullandırtırsan sonu buraya varır.
şiddet nasıl normalleşir biliyor musunuz?
işte böyle

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
geçen araba ile gidiyorum kör noktadan araba fırladı anlamadım bile apaçi tipli birşey bu apaçi beni kovaladı araçtan indi üstelik,geeelll laağğğn diye arabaya doğru koşarak geldi,hayatta kaybedecek birşeyi olmayanlardan,üstelik özür bile diledim,yani laftan anlamayan tiplerden illa hayvanlar gibi dayaktan anlayan tüm hayatı boyunca ailesinden eğitim yerine şiddet görmüş tiplerden,bastım gaza kaçtım yani kaçmasaydım kavgayla ne çözecektik ,en fazla arabaya zarar verirdi bende tam gaz üstüne sürerdim .kavga çözüm değil,hayatım boyuncada kavga yapmadım,hiçbir ana kuluna el kaldıramam gerekirse etkisiz hale getirim,yıkıcı değil yapıcı olalım

gcs

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Görkem S.
@Aytuğ Şenoğlu

Aytuğ Bey sizi ve insanlığınızı takdir ediyorum yanlış anlaşılma olmasın. En mükemmel tepkiden bahsediyorsunuz, bunu kafa yapınızdan ve kültür seviyenizden yola çıkarak yapıyorsunuz. Ancak o da kavga olur. Bir çaba söz konusu ise herhangi bir değişikliğe yol açmak amaçlı, biz ona türkçemizde kavga diyebiliyoruz. Aynı şekilde yumruğu da metafor olarak kullanabiliriz, daha da yeğdir.

Kavganın iki kişinin rol aldığı bir olgu diye kabul etmek en başında kavgayı ayırmak isterken dayak yiyenlere ayıp olur. Bunu istemeyiz. Tıpki Hitler'in kavgasına ortak olup milyonlarca asker ve sivilin ölümüne ortak olmalarından utanan Alman halkı gibi herkes kavgadaki rolünün farkında olmalıdır diye düşünüyorum. Tekrardan en başa dönüyorum, kavga etmek için haklı olmak elzemdir.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Kavganın kaçınılmaz olduğuna hangi noktada karar verdiğimiz bizi birbirimizden farklı kılan şeydir...