Katlanır bisikletle kaza, düşme ya da durduğu yerde devrilme

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
O zaman hem katlanır hem düşmeye diğer bisikletler kadar dayanıklılarsa çok iyi, bundan sonra düşme ile ilgili tecrübe umarım olmaz ama olursa bu konu da paylaşalım...

Scudo

D.Mustafa

Forum Bağımlısı
Tepki
754
Başka başlık altında yazmıştım buraya da gene yazayım. Hocamm Birşeyyyy olmazzzzzz. Yani durduğu yerde düşen ve hasar alan bisikleti almayın zaten ki öyle bi durum olsa katlanırlar bisiklet dünyasında kendine bu kadar yer etmez di. Bu arada siz hiç katlanır kullandınız mı? Yani endişeniz nasıl olduklarını bilmemenizden kaynaklanıyor olabilir. Bi mağazada tecrübe edin alıp yere devirmeye çalışın dengesini inceleyin ne bileyim kurcalın işte, göreceksiniz ki bütün endişeleriniz yersiz çıkacak.

• Beğen
Tepkiler: massaget

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@massaget bugüne kadar katlanır bisiklet kullanırken çok şükür hiç düşmedim. Bisikletin kendi kendine devrilmesi çok düşük bir ihtimal. Ancak bir fırtına hortum :) çıkarsa uçar tabiki. Şaka bir yana, özellikle şuan kullandığım dahon üzerinden konuşursam sağlam bir makina. Öyle kolayca dağılıp pert olabilecek bir bisiklet degil. Bir standartı var. Ama hangi bisikleti kullanırsanız kullanın kişisel Sürüş tarzınız ve yaptığınız km göre bahsettiğimiz Değerler değişir. Dahon ve aynı Sinif üreticilerin ürettiği katlanır bisikletler normal bir bisikletin sahip oldugu güvenlik standartlarına sahip olmakla beraber artı bir takım özelliklere de sahip. 20inc bir katlanırda sahip olabileceğiniz denge size en Güvenilir Sürüş hakimiyetini verir. Sonuç olarak ne kadar sağlam olursa olsun 2 tekerlekli bir araçta en büyük emniyet sürücüden geçer :)

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Serdar Kaptı Örneğin biri yolda yürürken park halinde ayakta duran bisikleti görmüyor ve değmesi ile bisiklet devriliyor, böyle durumlarda dayanıklılığı nasıldır sizce, katlanır mekanizmalarının olması ekstra bir hassas olmasına neden olur mu?

Serdar Kaptı

Aktif Üye
Tepki
71
Bisiklet
Dahon
@massaget hiç birşey olmaz. Bisiklet hareketsizken birinin dokunması ile devrilmez. Oldu ki tekme Attı Yada kasten devirdi. Zaten katlanirlarin hacmi, Boyutları, yüksekliği normal mtb ve benzeri türlerden daha düşük değerlere sahip. Yani devrilse bisiklet ufak ve yere yakın oldugundan Çarpmanın Şiddeti de yukarda belirttiğim Değerler neticesinde Daha hafif olacak. Yani isin özü biz bu bisikletlerle yeri geliyor dağ tepe bile geziyoruz. Hopluyor zıpliyor ama suana kadar ben bir problem yasamadım. Yaşayacağımızıda pek sanmıyorum.

• Beğen
Tepkiler: bora62 ve massaget

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
Arkadaşlar selamlar, dikkatli bir kullanıcı olmama rağmen bu gün tur sırasında, önümde ki arkadaşın önümü kapatıp görüşümü engellemesi ve onun da aynı şekilde önünde ki bir başka bisiklet yüzünden önünü görmemesi ile bir çukura girip çıktım, çukur asfalttaydı refleks olarak frene de bastım önceki bisiklette aynı şekilde yaptı. Önümde ki bisiklet normal bir bisikletti bizimkiler gibi değil malum. Şimdi biraz buna üzüldüm açıkçası bir sorun olmuş mudur acaba diye, malum çukurlar sonucu kadrolarında ciddi sorunlar olan bisikletler var, ama çukursuz yol yok Türkiye'de her yerden bir anda beklenmedik çukurlar çıkıyor, hem de asfalt ana yolda, benzer durumları yaşayan var mı aramızda sizler napıyorsunuz çukurlarda, çukura girenler mutlaka oluyordur...

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget Benim dahonla girdiğim bir çukur vardı. Normal bir bisikletle girseydim kesin kadro dağılırdı. Yokuş aşağı salmış giderken hızım iyice arttı 40 üstü olmuştur. Çukuru farkedemedim. Çukura girince gelen sesi duyunca da dedim ki bisiklet çöp oldu. Hemen yakınımdaki bisikletçiye gittim. İyice inceledi. Akordu bile bozulmamıştı tekerlerin.
Yani kısaca çok narin gibi görünse de inanılmaz şekilde sağlam oluyorlar katlanırlar.

• Beğen
Tepkiler: massaget

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget
Vybe c7a vardı 1 yıl kullanıp forumdan bir arkadaşa sattım.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp O zamanlar her yeri incelediniz hiç bir şey yoktu. Peki sele borusunun kelepçesinin altına da bakmış mıydınız? Benim gördüğüm orası da vidalı. Yani oraya bakmak için o kelepçeyi sökmek gerekiyor.

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget Evet inceledim. Ben zaten bisikletimi arada incelerim. El feneri ile her noktasını inceleyip kontrol ederim. O çukur sonrası da epey incelemiştim. Çatlak var mı, katlama mekanizmalarında bir sorun var mı diye incelemiştim. Öyle kolay kolay çukurlara girip çıkmakla hasar görece aletler değiller. Mekanikçi de olunca insan bu tür aksamların sağlamlığını sürekli zihinde sorguluyorsunuz.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp Peki o kelepçe kolayca çıkıp nasıl takılıyor? Ben hiç denemedim yapabilir miyim acaba? Nasıl bir anahtar tornavida vs. gerekiyor? çok ince alyan ile mi çıkıyor? Geri takamam diye çekiniyorum...

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget Sizde de dahonmu vardı? Seleyi çıkarınca kelepçe kolayca çıkması lazım. Yerine yapışık ve ya vidalı değildi Vybe de.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp Bende de Dahon var ama bende kin de sele kelepçesinin gevşetme sıklaştırma yerinden hariç bir de küçük bir vida var...

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget Fotoğraf olsaydı mekanikçi gözüyle bakabilirdim. Merak ettim.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp Yarın gündüz çekip koyabilirim fotoğraf, ben de pek anlamam bu işlerden bu yüzden kurcalamaya çekiniyorum da...

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
Esasında kurcalamak bazen iyidir. Çok olmamak kaydıyla kurcalamayı severim bisikleti. Fotoğraf koyunca bir bakarım yarın.

massaget

Forum Bağımlısı
Tepki
424
Bisiklet
Dahon
@Yusufclp fotoğrafı çektim sele kelepçesi böyle bir şey vidalı....
20151026_112852.jpg

Yusufclp

Forum Bağımlısı
Tepki
747
İsim
Yusuf C.
Bisiklet
Dahon
@massaget Merhaba. Oradaki allen vida kelepçeyi sabitliyor. Vidayı sökebilirsiniz. Sökmeden önce işaret koyun kelepçeye takarken kolay olsun. Bir de sele kelepçesini sökmek isteme sebebini merak ettim. 3 ya da 4 numara allen uyabilir. Takmadan önce kelepçenin iç yüzeyini ve mandal vidasını hafifçe parmak ucuyla yağlayın. Kullanırken daha kolay kapanıp açılır.