Kaskım Kırıldı. Sizce Geri Dönüş Mümkün Mü? -Fotolu-

semih59

Forum Bağımlısı
Tepki
1.427
İsim
Semih Saygın
Bisiklet
Scott
Geçmiş olsun.Bence yeni kask al kırılanı çöpe at kask çok önemli bisikletseverlerin hepsi takmalı.

Scudo

Onur Kahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
853
yeni kask tavsiye ederim.giro ve bell aynı firmadır.kaskları gerçekten çok hafif ve sağlam.yeni kask almanızı tavsiye ederim,kırılan yada çatlayan kaskın telafisi yoktur.çok geçmiş olsun.

• Beğen
Tepkiler: Gogitoğlu

BSD-Murat

Aktif Üye
Tepki
334
geçmiş olsun, kaskınızı tekrar kullanmamanızı ve bu kaskı eğitimlerde kullanmak üzere dernek merkezimize bırakmanızı rica edeceğim.

• Beğen

temucin90

Forum Bağımlısı
Tepki
2.483
@Emre Gökyiğit

öncelikle geçmiş olsun ucuz atlatmışsınız. o kaskı atın (hatıra olarak saklamayacaksanız). çatlayan kaskı dahi kullnmamamız gerekiyor bir daha ki düşmede kafamızı korumayabilir.

sol elimde telefonla konuşurken diğer elimle de vites değiştirebiliyorum ama çok düşük hızlarda denge hasas olduğu için çok dikkat etmek lazım.

• Beğen

Kadir Özen

Daimi Üye
Tepki
104
herkes binlerce kere aynı yorumu farklı şekillerde yapmış ancak bende aynısını diyeceğim. sokakta gülüyorlar bakıyorlar diye kask takmayanalara duyrulur. bu kardeşimiz 1-2 haftada oda sağındaki solundaki ağrılar morluklar geçinceye kadar bisiklet binemeyecek. kaska verdiği parayı bilmiyorum ama 40-50 tl vermemek için yada çevredekiler güldüğü için takmasaydı 1-2 hafta değil belki aylarca bisiklete binemeyecek hayati tehlikede olucak yada felç kalıcaktı. hertürlü şeyi düşünerek hareket edip bizlere sunulan bu hayatı düzgün bi şekilde değerlendirmeliyiz.....

vaybe bendende ne yazar olur haa:D

Tepki
68
Geçmiş olsun...
Kendi hayatınızı riske etmemek için kaskı değiştirmeniz en doğrusu. Hem sizi koruduğu kesin olan bu kasktan alın bence. İnsan hayatının bedelinden daha pahalı değildir. Varsın giden şeyler parayla tekrardan yerine alınabilecek şeyler olsun.

hüseyin karakurt

Aktif Üye
Tepki
107
Ben birkaç tane kaza gördüm normal olarak kimlerin yaptığını bilmiyorum teker teker herkeze geçmiş olsun o kalabalıkta tek elle bisiklet sürmek gerçekten çok zor bir durum bu tür bir düşüşü daha öncede tecrübe etdiğim için resimleri sadece durarak çektim.

Kaskı zaten kullanamazsın japon bali buna benzer yapışkanlar onu eritir yada tutmaz. Şahsen ben bu tür kazalarımda kaza anımı yerini resime çektirdip kırık kaskımla beraber saklıyorum güzel bir anı niteliği taşıyorlar bende

Unutmayalım düşmeyen bisikletli yoktur henüz düşmemiş vardır. :)

• Beğen

Caner.AYDIN

Daimi Üye
Tepki
86
İsim
Caner A.
Başlangıç
1986—87
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Kardeşim öncelikle çok geçmiş olsun,

Allah a şükürler olsunki verilmiş sadakan ve kaskın var mış ve bu konu başlığını sen açarak bizlere bir ders ve mesaj verdin ben kendi şahsıma bu dersi çok iyi aldım zira ;3 gün öncesine kadar kask da neymiş diyenlerden dim.

ama şükür ki bir süredir bende artık kask kullanıyorum ve alıştım insanların tuhaf bakışlarına artık hiç aldırmıyorum......

Bu gün gezi esnasında birisinden bir söz duydum çok hoşuma gitti "GÜZELLİK DEĞİL, GÜVENLİK" dedi içimizden birisi yoldan geçen yayalara harika bir söz dü. senin yaptığın kazayı ve diğer bayan arkadaşın tünel çıkışında ast subay okuluna inerken ki kazayı da malesef olay esnasında gördüm. farkınız başınızda kask olması ve olmaması idi. 40-50 tl lik bir kaskın önemini zihinlerimize bir defa daha kazımış oldu bu 2 olay....

tavsiyem tamirle filan uğraşma çünkü bunun testini yapamayacağın için Allah korusun ileride yeni bir kaza olduktan sonra keşke yenisini alsaydım dememen ve öyle bir konu açmaman, daha da kötüsü sen değil başka birisi tarafından arkadaşlar sakın kaskınızı yapıştırmayın örneği bu şekilde diye bir konu açmaması için sen yenisini al ben kaskım çok iyi olmadığı için yakın zamanda biraz daha iyi bir kask alacağım iyi akşamlar....

• Beğen
Tepki
205
@Emre Gökyiğit

bak hocam paran varsa yeni kask al ben hemen kaskı at diye bol keseden sallamıcam, malum durumlar simdi bi kask icin 100-200 lira param yok diyorsan seni uzun sureler goturecek bi onerim var kaskın fiber kısmı patlayıp kırılmamıs bu illa kaskı atacagın anlamına gelmez gemici tutkalı diye gecen bal kıvamında tutkallar var catlak kısma sur ve bir kac saat bekle o orda kopurup sertlesiyo kuruduktan sonra maket bıcagıyla dısarı sarkan kısımları kesebilirsin yada bildgimiz poliuretan sarı kopuk kullan bu kapı aralarını doldurmak icin felan kullanılan masrafın 15 lirayı gecmez saygılar..ahanda gemici tutkalı fotosu sakın japon felan kullanma eritir...

(link)

Tepki
22
geçmiş olsun Emre,
kaza anında ben de biraz arkandan geliyordum, açık ve net bi şekilde olayı gördüm ve yanına gelene kadar geçen üç beş saniye zarfında çok daha kötüsünü düşündüm, bence yat kalk dua et kaskına
turun başında kask takıp takmamak arasında çok kararsızdım malum güneş sıcak vs. kazayı gördükten sonra kaskımı gidonda değil kafamda taşımakla çok iyi etmişim dedim kendime
bu arada ters yönde bekleyen arabalardan birinde pis pis sırıtan biri vardı
bisikleti bırakıp adama saldırasım geldi tamam düşene gülünüyo toplumumuzda da herdüşene de gülünmez ki...
tekrar büyük geçmiş olsun

Can Özbek

Forum Demirbaşı
Tepki
398
Çok geçmiş olsun köprüye gelmeden önceki rampayı inerken düşen arkadaşsın sanırım tam arkadam gerçekleşti duramadım diye içime oturmuştu birşeyin olmadığına çok sevindim gerçekten.

• Beğen

umutkahraman

Forum Bağımlısı
Tepki
1.304
Bisiklet
Geotech
ben kasklar tek kullanımlıktır diye biliyorum.ilk düşüşte ilk darbeyi emip patlar.ve yenisi gerekir.

• Beğen
Tepki
205
@umutkahraman

sayın umut bey bende gecenlerde dustum kaskım bu kopuk olan yerinden bi kac parca koptu bu hafta arazide yine paket oldum ama bisey olmadı ki ,arkdasata fotolarını atmıs fiber kısmında bi sorun yok kkopuk kısmı dedigim sekilde tamir ederse eskisinden daha saglam olacaktır....

• Beğen

ilkercom

Forum Demirbaşı
Tepki
533
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Öncelikle çok geçmiş olsun.
Düşmeler bisikletçiliğin olmazsa olmazı nerdeyse.

Ben direk bol keseden sallayacağım.

Birincisi 20 30 liraya kasklar var. Ve emin olun bu pahalı ama kırık kasktan iyi korur.

İkincisi canın kıymeti 50 lira ile ölçülmez.

Yapıştırma ile olmaz. Bu kaskların fiber kısmı süsten inarettir. Tek parça olarak köpük kısmı bağlama veya güçlendirme etkileri yok gibi birşeydir.

Papağan gibi tekrarlamaya gerek yok.

M.Cilasun Bayülgen

Daimi Üye
Tepki
254
Bisiklet kasklarında kabuk, penetrasyon (delinme) direncini, köpük kısım ise darbe emilimini sağlar kabaca özetlemek gerekirse... Mesela bu kazadaki gibi asfalt yüzeye değilde sivri bir taşa çarpsaydı kafa; bu taşı durdurma görevi kabuğun, boynu ve başı baskıdan koruma işi köpüğün olacaktı...

Dünya üzerinde hiçbir marka köpüğü bu şekilde hasarlanmış bir ürünün ikinci darbeyi (kaldırabilecekse bile) kaldıracağına garanti vermez...

Bence kaskı yenileyin... (Keşke bizde de yurt dışındaki gibi "crash replacement" olsa... Bazı markalar kazadan sonra ikinciyi indirimli veriyor oralarda...)

• Beğen
Tepki
24
Çok geçmiş olsun.

Köprü geçişi sırasında biraz arkamda bir gümbürtü koptu. Kafamı çevirdiğimde görebildiğim kadarıyla birisi maalesef orta bariyere çarpmıştı ama çıkan ses bile insanı korkutmaya yeterdi. O siz değilsiniz sanırım ancak o arkadaşın da durumu iyidir inşallah.

Bu arada kaskınıza gelince, hani eskiden TRT de bir mini çizgi film vardı, tekrar tekrar gösterirlerdi. Bir beyzbol topunun hayatını "acıklı" bir şekilde anlatıyordu. (Çocukkene ne üzülmüştük be :D ) Klişe sözü "Hadi biraz biberleyelim!"di. En sonunda o beyzbol topuyla rekor kırılınca bunu alıp müzeye koymuşlardı da nihayet huzura ermişti. Bence sizin kask da müzeye ya da en kötü, evinizde sergileyebileceğiniz bir rafa konulmayı hak ediyor. :in:

Tekrar geçmiş olsun.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Çok geçmiş olsun kardeşim..Kaskın önemi bir kere daha anlaşıldı..Allah korusun o düşüşle kafatasın bile kırılabilirdi..Sana birşey olmasın kaskı salla :)