Kask boyutunda ne değişiyor?

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
Arkadaşlar kask boyutu ufaldığında sadece içindeki kafaya takılan süngerli kayış kısmı mı ufalıyor, yoksa sert dış katmanda ölçüye göre ufalıyormu ?? elimde ki L beden kask kafama rahat olmasına rağmen dış katman çok büyük duruyor. S veya M beden alsam dış katman gene aynı kalıcak ? Bilgisi olan veya değişik boyutları deneyen varmı?

Scudo
Tepki
5
İsim
can yılmaz
Bisiklet
Specialized
Kardeşim mutlaka deneyerek al genelde herkez m giyiyor bende onu alıcaktım aktif pedalda yok falan dediler ilaki large deniyiyim dedim sonra koca kafalı oldugum ortaya çıktı... Bir kere alıcagın va sürerken daima takıcagın bişey olduğu için en rahatını al... Burada boyutlarda sert kısımın boyutu değisiyor...

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
@canyilmaz_ist haklısın. fakat benim rahatsız olduğum dış katmanın kafamda büyük olması yani kafayla sert kısım arasında boşluk kalıyor, yoksa kask kafama rahat oluyor. 2 tane bisikletçiye sordum ikiside sadece iç kısmının ufaldığını dış katmanın aynı kaldığını söylediler. Bende şaşırdım

BF Okuru

Üye
Tepki
2
kaskın dış boyutu zaten asıl büyüyüp küçülen. içindeki süngerler de aynı oranda küçük veya büyük oluyor.

B. Cagta

Daimi Üye
Tepki
19
Bisiklet
Salcano
@halil ibrahim duran teşekkürler. birkaç tane M denedim L ile dış katmanda bir fark yoktu. Sanırım markalara görede değişiklik oluyor. ilginç

Tepki
5
İsim
can yılmaz
Bisiklet
Specialized
M ve s yan kısımlardan baya sıkmıştı...

Hakan Beşikçi

Daimi Üye
Tepki
134
Büyüklük olayı biraz da kaskın modeline bakıyor, bazı kaskların köpük kısmı çok kalın oluyor kafada kocaman duruyor.

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
Aslında cm olarak boyutlarına da bakmak lazım alırken, sadece S/M/L olarak değil.

Örneğin Geotech marka bir kask almıştım L beden, tam limiti limitine oturdu kafama. Daha sonra Cratoni modellere bakarken cm aralıklarına bakarak aldım, çok daha rahat ettim. Gerçi yapıları kayış sistemleri falan farklıydı ikisinin de ama şu var: Geotech kaskın L bedenini en sona kadar açsam bile kafama bere giyince kask sığmıyor, diğerinin L bedeninde ise en sona kadar açmadan da sığıyor.

Ama aynı modellerin 2 farklı bedeni arasında dış fark var mı dikkat etmedim hiç.

BF Okuru

Üye
Tepki
2
her üreticinin beden ölçülerinin desteklediği kafa çevre ölçüsü üretici tarafından belirtilir, genelde birbirine yakın olsa da medium, large gibi betimlemeler markadan markaya farklılık gösterebilir. o yüzden kafa ölçünüzü düzgün alıp üreticilerin verdiği ölçülere sadık kalarak tercih yapmalısınız

Taner James

Forum Bağımlısı
Tepki
1.180
Başlangıç
1990—91
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Denemeden anlamak güç, kalıpları modele ve firmaya göre değişiyor.
İmkanınız varsa deneyerek alın, imkanınız yoksa internetten alacaksınız mecburen olmayınca iade edeceksiniz :)

t.huseyni

Üye
Tepki
2
İsim
Tufan
Başlangıç
1989—90
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Konuyu canlandırmak için tekrar etmiş olayım soruyu;

Kaskın bedeni değişince dış ölçüleri de değişiyor mu ? L beden kask'ın dış ölçüleri S beden kaskın dış ölçülerinden daha mı büyüktür?

GusFrinG

Üye
Tepki
67
İsim
osman can
Başlangıç
2014—15
Bisiklet
Corelli
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Konuyu canlandırmak için tekrar etmiş olayım soruyu;

Kaskın bedeni değişince dış ölçüleri de değişiyor mu ? L beden kask'ın dış ölçüleri S beden kaskın dış ölçülerinden daha mı büyüktür?
Elbette dış ölçü de değişiyor. değişmemesi için et kalınlığından azalması gerek ki aynı ürün ve koruyuculuk olmayacağı için dediğiniz bana pek mümkün gelmedi. Kafa ölçünüze göre araştırma yaparsanız sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Kaskların kullanım ömrü 5 yıl olarak kabul ediliyor. -üretim tarihinden bu yana- ikinci el alırsanız buna dikkat edin. Güvenli sürüşler dilerim.

Ahmet Sefa

Üye
Tepki
140
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Lapierre
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Elbette dış ölçü de değişiyor. değişmemesi için et kalınlığından azalması gerek ki aynı ürün ve koruyuculuk olmayacağı için dediğiniz bana pek mümkün gelmedi. Kafa ölçünüze göre araştırma yaparsanız sorun yaşayacağınızı zannetmiyorum. Kaskların kullanım ömrü 5 yıl olarak kabul ediliyor. -üretim tarihinden bu yana- ikinci el alırsanız buna dikkat edin. Güvenli sürüşler dilerim.
IMG_20220506_084150.jpg

Kullanım ömrü konusu uzun uzadıya tartışıldı forumda ama mesela Kask markasının Türkiye distribütörüne göre böyle bir şey yokmuş.

Burak Uğurlu

Forum Bağımlısı
Tepki
4.132
İsim
Burak Uğurlu
Başlangıç
1993—94
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
287447 dosyayı görüntüle

Kullanım ömrü konusu uzun uzadıya tartışıldı forumda ama mesela Kask markasının Türkiye distribütörüne göre böyle bir şey yokmuş.

Çok eskiden beri kask ile ilgili sürekli duyduğum ve emin olduğum tek şey;

- eğer bir düşüşte sert bir şekilde başınızı bir yere çarptıysanız, sert derken kask olmasa ciddi yararlanmaya yol açacak kadar sertten bahsediyorum, o kask 1 gün önce alınmış olsa dahi kullanım ömrünü tamamlamış demektir. Gözle görülmeyen iç çatlak ya da ezilmeler dolayısı ile bir sonraki düşüşte karpuz gibi ayrılıp işini yapamadan direkt başın yere vurmasına yol açabilir.

5 yıl, 7 yıl gibi söylemler satış stratejisi genellikle.