Kask bizi ne kadar korur?

-Skynet-

Forum Bağımlısı
Tepki
2.141
Başlangıç
1992—93
Bisiklet
Giant
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@KaanG
Bende kask olayına yeni başladım sayılır.Çevremdeki bisikletlilere bakıyorumda dörtte biri sadece kask,gözlük,eldiven takıyor. Sanki bunlar sadece yol,yarış bisikletleri için yapılıyor.Sanki bunlar sadece yarışçılara özel.İnsan sağlığın,zamanın ve mutluluğun değerini sadece kaybedince görüyor...İnsanlar bunları ya yarışcılar ya da acemiler kullanıyor gözüyle bakıp ve çoğu zamanda bir külfet olarak görüp kullanmıyorlar ve kullananları ise yadırgayabiliyorlar.Bazı insanların yanından geçerken size uzaylı gibi bakmaları vs
Kask konusuna gelince, motordaki ortalama ekipmanlar 70km/sa in üzerine çıkınca koruyamıyor deniliyor. Ancak tüm ekipmanları bir motor fiyatına varan ekipmanlar yüksek hızda bir nevi koruyor diyebiliriz. Bunu şuraya bağlayacağım,tedbir olarak bir kask peki bizi ne kadar korur?Özellikle yolcu arkadaşlara söylüyorum, o 60km/sa üzerindeki hızlarda düşseniz,nasıl bir sonuç olur acaba?
Onun dışında iyi bir kask,gözlük ve eldiven her zaman şart. Hatta keşke egomuzu yenipte dizlik,dirseklik vs de takabilsek...

Scudo

Ismaildmr

Forum Demirbaşı
Tepki
397
İsim
Ismail demir
Bisiklet
Salcano
Genclik yillarimda manitayla kaldirimda yururken karsimizdan bir bisikletli inisin verdigi ahestelikle hizlica geliyordu..tam sokak kesisim noktasindan hizlica yola cikmak isteyen bir doblo arac ile carpistilar..adam ilk once cama daha sonra tepe ustu yere cakildi..kafada kask yoktu ve bir anda goz ustu alin kismi balon gibi sismeye basladi..insan beyninde alin kismi gorme merkezidir..eger bu kisinin gorme merkezi hasar aldiysa gorme kusurlari nerdeyse bir omur boyu surer..keza gecen basima kucuk bir kaza geldi..ana yolda hakimiyetmi kaybedip sagdaki dikenli caliliklara kafa ile girdim..kask ve gozluk vardi..kask BTWIN in gergisiz kaski..yani en adi kaski..olmamis olsaydi kafamda belkide yariklar olusacakti..yuzumde cizik ve siyriklar olusacakti..haa su var bisikletliye otomobil carparsa kotu olur, kamyon carparsa kotu olur..dusme kayma kenara vurma gibi durumlarda epey bir koruma da saglar.

emr-e

Üye
Tepki
42
İsim
Emr-e
Bisiklet
Diğer
Ben düşerken sırtım yere gelicek şekilde düşüyorum bunu nasıl becerdiğimi bilmiyorum açıkçası Kaskın arka tarafı daha büyük orası yere çarpıyor ve beyin sarsıntısından koruyor bence kask çok önemli

Eroseros

Forum Bağımlısı
Tepki
1.306
İsim
Eray Yumuşaker
Bisiklet
Sedona
Kalın kafalılar kask takmasa da zarar görmez.

Cyanide

Daimi Üye
Tepki
404
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Bisiklet kaskları full face motosiklet kasklarıyla kesinlikle kıyaslanamaz.
Ayrıca aynı zamanda motosiklet kullananlar bisiklet kaskı taktıklarında güvenli olmayacağını düşünebilir gayet normal. Ama hiç takılmayan bir kask yukarıda istatiksel şekilde yazıldığı gibi sizi hiç korumayacaktır. Örnek olarak; arkadan bir aracın size çarpması kafanızın arkasına doğruda darbe alacağını gösterir, yada bir cisme direk kafanızı vurmanız aynı şey.

Yıllarca 4 silindir motosiklet kullandım, pistte koşturdum. Aldığım darbeleri yarım bir bisiklet kaskı ile almış olsaydım kafam bir çok kez her kazada bir defa daha yerinde olmazdı. Siz siz olun kask olmadan sürüş yapmayın.

Edit: Son olarak geleneksel "takmazsanız tıkarlar" cümlesi ile mesajımı bitireyim. :hihi:

• Beğen
Tepkiler: MamiForum

Abdülkadir Ergin

Forum Bağımlısı
Tepki
7.152
İsim
Abdülkadir Ergin
Başlangıç
1984—85
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Full face olmasa da kasksız kesinlikle çıkmayın. Sene başı hiç beklemediğim bir anda yol bomboşken bir anlık dalgınlık sonucu tekeri kaldırıma sürtüp sağ tarafa kafalama yere çakıldım. Sarsıntıdan ve şoktan olay anında rüya bile gördüm. Kaskım kırılmış ve yerde bayağı sürtmüş. Kafamda olmasaydı o sürtünmenin ve darbenin direkt kafaya gelmesinin bedelini düşünmek istemiyorum. Eldiven de aynı şekilde yere sürtmüş, sağ el küçük parmağımın nasıl kırıldığının farkında bile değildim. Daha öncede araçla da çarpıştım, kaza hiç beklemediğiniz bir anda ve ani bir şokla oluyor. Yarım da görünse, tam yüz koruma yapmasa bile kaskınızı ve eldivenlerinizi aman ihmal etmeyin.

• Beğen
Tepkiler: Ozicu ve u.uçar

u.uçar

Üye
Tepki
12
İsim
Ufuk
Bisiklet
Mosso
Tüm yorum yapan bisiklet severlere teşekkür ediyorum. Bir de şu sorum olacak orta halli (fiyat-performans oranı en iyi) kask markalarından önerileriniz nedir acaba?

Folding Man

Daimi Üye
Tepki
410
İsim
Ygt
Başlangıç
2016—17
Bisiklet
Brompton
Bisiklet türü
Katlanır
Başımıza ne geliyorsa millet olarak “birşey olmaz” felsefesi yüzünden geliyor , göt ile başı korucan aga gerisi hikaye:)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Doğuştan, genetik olarak kaskkafalı olan kardeşlerimizin elbette ilave kask takmaları külfet gibi oluyor ancak, biz onları yine de seviyor ve kask takmalarını öneriyoruz.

Yolda aheste yürürken bir adım arkasına inşaatta çalışan işçinin düştüğü arkadaşlara sahip biri olarak, yaşamın pamuk ipliğine bağlı olduğunun bilincindeyiz. Amacımız, sevdiklerimize daha az yük olmak. Onları daha az üzmek.

1994 yılında izmirde kask takan bana ilkokul bebesi maymuna bak diyerek garipsemişti ama bu tip anıları korumak için bile kask takılır.

u.uçar

Üye
Tepki
12
İsim
Ufuk
Bisiklet
Mosso
Sanki bana ilkinin yani Giro Vanquish MIPS helmet grey fire chrome yüz koruması daha fazla gibi geldi, ortalama fiyatları nedir acaba?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@u.uçar ikisininde kullandığı teknoloji MİPS. Yani iç kısmı dış kabuktan bağımsız hareket ediyor. Fiyatları 1.model Yurt dışından TR ye giriş 1700-1800 TL arası
2.Model yeni çıktığı için biraz daha tuzlu 2500 TL civarı.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Mips yapısını inceledim. Çok aman aman bir yapı değil.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Mehmet Metin Levent Valla dediğiniz gibi ise eğer bir model daha var istediğim onun hem Mips , hem de normal modeli var.Ve ben o normal modeli
sırf mips teknolojisi yok diye elemiştim. Acaba bu teknolojinin çok aman aman olmadığını nasıl anladınız ? Tüm firmalar artık bu teknoloji ile modellerini
çıkartmaya başladılar.

Şöyle de bir video ekleyeyim