Kasık Fıtığı

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Yaklaşık 2 hafta önce kasık fıtığı ameliyatı oldum..herhangi bi yama koymadılar yöntemin ismi sanırım ağ örme tekniği idi..benim sorum kısaca ne zaman bisiklete binebileceğim ve denize girebileceğim..doktorum 5-6 kendini çok zorlama..bisiklete binebilirsin ama zorlamadan dedi.bu cevap beni tatmin etmedi.birde asistan doktorlardan biri pansuman sonrasında denize girme dedi.bu nereye kadar geçerli yani dikişler alındı.

Scudo

Çamur

Aktif Üye
Tepki
33
gecmişolsun bende yaklaşık 7 yıl önce kasık fıtıgından ameliyat oldum dikişlerim alındıktan sonra 1,5 ay hiç zorlamadım cünki doktor zorlama olursa aynı noktadan tekrar yırtılabilir demişti ve bende 2 ay sonra eskisi gibi hateket etmeye başladım bence sağlığın için 1,5-2 ay dikkat etmelisin
tekrar geşmişolsun

bizde galatasaraylıyız

HaliliOzturk

Forum Bağımlısı
Tepki
7
Galatasaray'lısı, Fenerbahçe'lisi farketmez. Emin olun biri olmasa diğeri de futboldan zevkalmaz :). Futbolun güzel tarafı centilmenlik kuralları içerisindeki rekabettir. M.K. Atatürk gibi Türk Dünya'sında apayrı yeri olan bir liderin bu rekabetin içerisinde kullanılmasını nedense hiç desteklemiyorum :). Şahsi fikrim bu yöndedir ;).
Ancak daha da önemli olan;
(link):)

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
yara yerinde sorun yoksa denize girebilirsin ancak herkesin ve ameliyatın ve de(Burada ayrıyazdım) sporcunun zorlanma dereceleri izafidir yara direncin aylarsonra maximize olacaktır zorlanıp zorlanmadığını sen anlayacaksın ancak zorlanmamalısın.

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
teşekkürler verdiğin bilgiler için..dikkat etmeye çalışıyorum ama zor oluyor tabi ..bazı şeyleri yapamamak..

fenerbahçe galatasaray rekabeti elbette olacak (link) arkadaşımızın dediği gibi bunlardan biri olmasa anlamı kalmaz..o sözüde rekabet amaçlı yazmadım sadece M.K.Atatürk'ün fenerbahçeli olması benim için ayrı bi haz veriyor.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Selamlar,
Benim size önerilerim şöyle olacaktır. Karın içi basıncını aşırı artıracak her hareketten sakınmanız gerekir. Örn: kuvvetli öksürme yada hapşurma, aşırı ıkınma, denizde suya dalış esnasında karın içi basıncı aşırı artıracak şekilde nefes tutma, belki bisiklete binerken değil ama onu kaldırıp indirirken zorlama vb. gibi..

Dikişlerin alınması demek sadece her iki yara dudağının ve daha içerdeki kas liflerinin birbirine yapışması anlamına gelir. yoksa karın duvarı kaslarının veya zarların tamamen eski haline ve kuvvetine döndüğü anlamına gelmez. Dikişler alındıktan sonra belki 1-2 ay kadar o bölgeyi fazla zorlamaman ve fiziksel aktiviteye tedricen başlaman daha iyi olur kanaatindeyim.. çünkü fıtık ameliyatından sonra yeteri itina gösterilmezse aynı yerden hem de daha fazlasıyla tekrar fıtık olmak işten bile değildir.

saygılarımla.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Arkadaşlar benim sağ kasığımda biraz ağrı var.. Ve çok çok küçük de bir şişlik var.. Bende aynı zamanda sağ bacağıma vuran bir bel fıtığı da mevcut. Bu sebeple sağ kasığımdaki ağrı bel fıtığımdan geliyor diye düşünüyordum.. Ama kasık fıtığı diye bir hastalığın varlığını aklıma getirince acaba bende kasık fıtığı mı var diye kendi kendime sordum.... Bir hafta sonra da doktora sormaya gideceğim..

Fakat tecrübesi olan arkadaşlara şunu sormak istiyorum....

Bende kasık fıtığı varsa bunu nasıl anlarım ?
Görünür mü ?
Sadece hissedilir mi ?

Bende ağrı pek yok. Sadece bazı anlarda oluyor. Hangi anlarda olduğunu da bilmiyorum. Ama arkadaşın dediği gibi öksürürken ağrıdığını hissettiğim anlar da oldu... Her öksürdüğümde de ağrımıyor tabi. Nadiren ağrıyor..

Sizce bende kasık fıtığı var mıdır? Teşhisi nasıl konulur ?
Hafif bir kasık fıtığı varsa bunun ilerlememesi ve gerilemesi için ne yapabilirim ?

Ağrıları egzersiz yaparken de hissediyor olabilirim.. Benim amacım günde 1 saat bisiklete binmek... 1 saat yüzmek.. 1 saat egzersiz yapmak bel fıtığından kurtulmak için... Ama bende kasık fıtığı varsa bu sporların kasık fıtığına zarar vereceğinden de korkuyorum..

Cevaplarınızı bekliyorum.

Teşekkürler.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Eğer kasığındaki şişlik elin ile içeri doğru itince kayboluyor ve bu esnada elinin altında bir dokunun kaydığını hissediyorsan fıtık olması kuvvetle muhtemeldir ancak sen bir genelcerraha görün derim.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Kasık fıtığında her 10 dk ya ağrı olur mu yoksa nadir mi olur..
Bende birkaç sene öncesinden hatırladığım genelde soğuk havada da kasıklarım ağrırdı...

Annemin dediğine göre küçükken de kasık fıtığı varmış bende.. Çok küçükken.. Ama sonra kendiliğinden geçmiş.

Dediğin gibi bir genel cerraha görünsem iyi olucak.
Teşekkürler.

Ediz Tevfik Özgan

Forum Bağımlısı
Tepki
972
Ağrının varlığı yada şiddeti değişkenlik gösterir ve çoğu zaman fıtık büyüklüğü belirleyicisi değildir.Ancak şiddetli ve geçmeyen bir ağrıya neden olan kasık fıtığı (veya karın duvar fıtıkları) boğulma denilen olaya girmiş olabilir ve hayati sorunlar çıkarabilir.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

Kasık fıtığının kesin teşhisi bir doktor tarafından yapılacak fiziki muayene ile konulur. Eğer fıtık ileri safhada değilse dışardan gözle bakıldığında dahi hiç bir şişlik göze çarpmayabilir. Fizik muayenede palpasyon denen doktorun elle yapdığı muayenede fıtık bölgesi palpe edilir ve durum aydınlığa kavuşturulur.

Zaten fıtık gözle görülmeye başladığında iç organların sıkışması riski ortaya çıktığı için yine bir doktora gidilmesini öneririm.
saygılar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Farklı sebeplerden doktorlara gittiğimde doktorların da farklı farklı cevap vermelerinden dolayı artık doktorlara pek güvenemiyorum...

Kasık fıtığı röntgen, MR, tomogrofi gibi şeylerle görülemiyor mu ?

Onca bisiklet sürdüm en ufak ağrı yok. Ama yataktan kalkarken falan veya ayağa kalkarken hafif bir yük binmiş gibi hissediyorum kasığıma.. Ağrı da değil..

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
eğer kasık fıtığı varsa ameliyattan başka bi yolu yok geçmesi için yani kendiliğinden geçmiyor..birde elini oraya koyduktan sonra ayaktayken öksür ve sertlik hissediyorsan..birde o şişlik yatarken kayboluyorsa büyük bir ihtimalle kasık fıtığı..eğer boğulma varsa ki ozaman çok ağrır ayakta çekme bile yapabiliyormuş..bağırsak faailiyetlerini durduruyormuş boğulma durumunda yani bağırsak düğümlenmesi gerçekleşiyor..ben kasık fıtığı olduğumdan beri ( 2005 eylül) hiç ağrım olmadı arasıra sızlamalar haricinde..sanada geçmiş olsun

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Sağol. Sen kasık fıtığı olduğunda ameliyat oldun mu yoksa fazla ağrım yok diye olmaya gerek duymadın mı ?

Geçmiş olsun

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

karın duvarı, diafram vb. ince cidarlı ve hareketli organları görüntüleme yöntemleri pek iyi göstermez. Yani kesin tanı, bel fıtığındaki gibi tomo veya MR ile konulamaz. Sizin işinizi doktora düşürmeden halletmek isterdim ama, bu pek mümkün görünmüyor.
Öte yandan sizin şikayetiniz bence pek fıtığa benzemiyor. Anlattıklarınıza göre sanki karın duvarı kaslarında zorlama (kas ağrısı) var gibi geliyor. Benim ki sadece tahmin.
Fıtığı belki :rolleyes: , ultrason ile de teşhis ettirebilirsiniz? ama zor iş. En iyisi tecrübeli bir cerrahın yapacağı palpasyon yani el ile muayene.
saygılar.

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
Kasık fıtığı oldum ..geçen haftalarda da ameliyat oldum..ne kadar ağrı yapmasada sonuçta kısıtlıyor hareketlerini..büyüme tehlikesi var çünkü

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bugün 1 saat boyunca bisiklet sürdüm. Pedallar hiç durmadı. Bol bol çevirdim. En ufak bir kasık ağrısı hissetmedim. Normalde pek ağrımda yok aslında. Önceleri öksürürken oluyordu.

Şimdilerde ise 20 öksürüşümün 1 tanesinde kasığımda bir ağırlık hafif bir ağrı hissediyorum.

20 ayağa kalkışımın 1 tanesinde de kasığımda hafif bir ağırlık hafif bir ağrı hissediyorum.

Şişlik dediğim şey ise pek de belirgin değil. Ağrının yeri karnımın hemen altında sağ tarafta.

Acaba bu şekilde bir ağrıya başka teşhis konulamaz mı ? Ne biliyim oradaki her ağrıya kasık fıtığı diyemeyiz herhalde?

Ben bilerek halen gitmiyorum doktora.. Doktorun soracağı soruları kendime şimdiden sorup cevap bulmaya çalışıyorum ne zaman ağrıyor vs. gibi.

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737

ehehehee
Ben sizin yerinizde olsam, mesela şu anda doktora başvurmadığıma o kadar emin olmazdım.;) :D

Bahsettiğiniz ağrı, appendiks vermiformis (halk arasında apandisit deniyor) ile ilgili de olabilir belki. Apendiksin akut bir iltihabı değil de kronik enflamasyonu sözkonusu olabilir. Ayrıca yukarda bahsettiğiniz şekilde bisiklete bindikten sonra hala kasığınızda uzun süreli ağrılar yoksa bu kesinlikle sıkışmış bir fıtık vakası olmadığı lehinedir. Ancak bundan 1 yıl sonra fıtık olmayacağınız anlamına gelmez veya bu bir fıtık vakası olmayadabilir.

Kasık bölgesinde bacakla ilgili adalelerin kirişlerinin bağlantı yerlerinde enflamasyon(bir tür zorlama diyelim) da olabilir. Bence bir kasgevşetici ve antieflamatuar kullanın. Eğer ağrılar geçiyorsa olay kasların veya yumuşak dokunun bizzat kendinden kaynaklanan ağrıdır.

Madem sanal ortam dışında doktora gitmek istemiyorsunuz bari, tedaviden teşhise gidelim derim. ;)
:) :) :)

• Beğen
Tepkiler: dinamo_35

Fethi Aktunç

Forum Bağımlısı
Tepki
243
Bisiklet
Trek
bence bir an önce giidn doktora zaten 5-10 dakika bile sürmüyor anlamaları..:) fıtıksa zaten ameliyat ..

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Teşekkürler :)

Ben %100 doğruyu anlayacaklarından emin olsam hemen giderdim. Ama güvenemiyorum onlara.

Bir de sizlerin de dediği gibi eğer MR da vs görüntüleme teknikleriyle görüntülenemiyorsa doktor kesin bana birkaç şey soracaktır. Ne zaman ağrıyor nasıl bir ağrı tam neresi ağrıyor gibi sorular. Bunların yanıtlarını tam bulmuş değilim. Şuanda tek bildiğim ayağa kalkarken bazen ağrıdığı. Bazen de rastgele ağrıdığı.. Ama ağrılar çok sık olmadığı için de çok endişelenmiyorum. Apandist konusu da aklımda. Apandist mi daha iyi birşeydir yoksa kasık fıtığı mı bilmiyorum. 5 dk sonra bir de egzersiz yapayım.. Yarım mekik karın kaslarını sıkmak vs. şeklinde egzersizler.. Kasığıma ne gibi etkisi olacak gözlem yapayım biraz :)

Birşey daha aklıma geldi.. Benim sağ bacağımdaki ağrı %99 bel fıtığından.. Fakat apandist veya kasık fıtığı da sağ bacakda ağrıya yol açabilir mi ?

Apandist ameliyatsız geçebilir mi ?:)