Kariyer.net üzerinden iş bulan ve görüşmeye çağrılan var mı?

maviox

Aktif Üye
Tepki
107
İsim
Mehmet Yılmaz
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar bir konu dikkatimi çekti, kariyer.net üzerinden son 2-3 aydır ciddi iş başvurusu yapıyorum ancak şu ana kadar bana hiç dönen arayan soran olmadı. Bunun sebebinin şu olduğunu düşünüyorum. Birincisi Kariyerden ilanı gören ve işçi arayan firmada tanıdığı olan kişiler CV lerini elden verip sizin önünüzü kapıyor.
Ikincisi firmalar kurallar gereği kariyer üzerinden ilan verip pozisyonu kendi iç kaynaklarından dolduruyor.
Üçüncüsü Kariyer.net işveren filtreleme kuralları çok katı ve işveren başvuruları filtre ederek sizin CV nizi görmüyor bile.
Dördüncü konu ise daha dramatik Kariyer.net insanlara iş bulan ve işçi ile işvereni bir araya getiren bir firma vizyonu ile hareket ediyormuş gibi görünüp yayınlanan ilanlardan para kazanıp birinci maddenin gerçekleşmesine izin veriyor ve iş arayan kişi ile iş verenin buluşması gibi bir konuyu önemsemiyor.
Siz ne düşünüyorsunuz?

Scudo

Mehmet Altuğ

surrender.to.music
Tepki
7.307
Bisiklet
Scott
Demirbank'a iş için başvuran bir arkadaşım, başvurusuna eklediği bir dosyada bankanın web sitesindeki güvenlik açıklarını listelemiş, iki gün sonra acilen görüşmeye çağrıldığında da bu açıkları nasıl kapatacağını anlatmıştı. Görüşmenin ertesi günü işbaşı yaptı.

Siz de çalışmak istediğiniz firmaları belirleyip, benzer bir yol izleyebilirsiniz.

Emre Örsel

Aktif Üye
Tepki
41
İsim
Emre
Bisiklet
Salcano
Ben yazılım destek elemanı arayan bir yazılım şirketine başvurdum. Şu an yazılım desteği veriyorum. (bilgisayar prog. mezunuyum 2 haftalık- diplomamı almadan(mezuniyet belgesiyle) işe girdim hamdolsun)

şöyle bir şey eklemeden geçmek istemedim. CV' ne bakan kişi ilk 5-6 saniyede karar veriyormuş. boş şeylerle doldurma cv'ni

• Beğen
Tepkiler: maviox

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
internette oturduğu yerden her gördüğü ilana CV gönderen binlerce insan var..
İK'cıların da her cv yi değerlendirip görüşmeye çağırması imkansız.
yani kariyer.net gibi siteler işlevselliğini kaybetmiş durumda.

çok abes olacak ama internetten yapılacak iş başvuruları da ücretli olmalı,
en basitinden 1-2 lira gibi bir ücret bile, bu gereksiz tayfayı direkt eleyecektir.

şöyle bir örnek vereyim;
izmirdeki belediyelerden bi tanesi ücretsiz bi tiyatro oyunu ayarlamış.
tiyatroya meraklı birkaç arkadaşımla gittik bi baktık, çocuğunu alan bütün kadınlar gelmiş,
çocuklar oradan oraya koşturur, kucaklardaki bebekler ağlar, yani sırf ücretsiz diye ilgili ilgisiz herkes gelmiş.

bu durumda siz de olumsuz etkileniyorsunuz tabi, ortamdaki curcunadan dolayı oyundan keyif alamaz oluyorsunuz.
mesela giriş ücreti 1-2 lira bile olsa, oradaki gereksiz kalabalık direkt elenir ve ciddi anlamda izlemek isteyenlerin önü açılmış olur.

Migel

Daimi Üye
Tepki
431
İsim
Migel
Bisiklet
KTM
Tek nedenin iş arayan insan sayısının yüksek olması ve bir ilana dünya kadar başvuru olmasından dolayı çoğunlukla sizin cv nize daha bakamadan yeterli adayla görüşmeleri olduğunu düşünüyorum.Ben memleketime döndüğümde 2 şirkete elden cv'mi vermiş ve beklerken iş aramaktan alakasız bir olaya sinirlendiğimden dolayı kariyer.net'e girmiştim.Amacım İstanbuldaki iş imkanlarına bakmaktı.Lakin memleketimde iş ilanı var mı diye baktım ve bir ilan gördüm.İlan tecrubemi aşıyordu fakat hep benim stajlarıma uygun ve isteyebileceğim bir işti.Bu nedenle işi istediğime dair bir ön yazıyla birlikte başvurdum.Bir gün sonra sinirim geçti kariyer.neti de unuttum.4 gün sonra aradılar bir gideyim bakayım dedim 3 aydır şirkette çalışıyorum :)Benim şirketim kurumsal değil.Cv leri direk patron incelemiş.300 kişi arasından beni seçtiğini söylemişti.Genç ve istekli birini istediğini,deneyimli deneyimsiz çok aday arasından benle görüştüğünü anlattı.Beni neden seçtiği ile ilgili tabiki soru soramadım ama ön yazının fark yarattığını düşünüyorum.Kurumsal şirketlerde belkide hiçbir önemi yoktur bilmiyorum.Lakin ilk başvurduğum ilanla işe girdiğim için siteye karşı olumluyum açıkçası şu anda.

• Beğen

gcs

Aktif Üye
Tepki
93
İsim
Görkem S.
Ben şu yolu izliyorum, faydasını gördüm. İşçi arayan şirketleri ve pozisyonları bu gibi siteler üzerinden bulup kendi filtrelemenizi yaptıktan sonra çalışmak istenen şirkete direkt olarak e-posta yoluyla cv yolluyoruz. Kalabalık cv denizinin içerisinde kaybolmayı önlüyoruz ve ayrıca iliştirilen bir ön yazı ile pozisyonu ne kadar çok istediğimiz hakkında bir ipucu veriyoruz. İK'cilere direkt ulaşan iş başvuruları daha neye başvurduğundan bihaber kitlenin önüne geçmenizi sağlıyor. Denedim, çalışıyor.

• Beğen

maviox

Aktif Üye
Tepki
107
İsim
Mehmet Yılmaz
Bisiklet
Giant
@GCSüzgün
Yalnız çok iyi fikirler çıkıyor teşekkürler

BEYHAN

Daimi Üye
Tepki
172
Bisiklet
Carraro
3 kişi alacaklar üç bin kişi başvuruyor. en iyisi işkur sitesi orada direk randevu alarak görüşmeye gidiyorsunuz tabi kendi yaşadığınız şehirde

• Beğen

Ahsen Okyay

Forum Bağımlısı
Tepki
588
Bisiklet
Dahon
Ben 10 kdr ise basvurdum 3 tanesine cagrildim 2sine girdim . Kardesime 4 5 tane basvuru yaptik ikisine cagrildi. Sorun yok. Cv ni doldirmanla karsi tarafin aradigi kriterleri gerceklestirmenle ve on yaziyi iddiali yazmanla alakali bisey

• Beğen

Sadettin Z.

Forum Bağımlısı
Tepki
11.749
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Bisan
Bisiklet türü
Cyclocross
Kendi işimi kurmadan önce çalıştığım firmaları ekseriyetle kariyer.net ve benzeri siteler aracılığı ile bulmuştum. Şu anda ise kendi elemanlarımı seçerken yine bu sitelerden yararlanıyorum.

Önemli olan fark yaratmak, verilen işte başarılı olunacağına dair ışık vermek gerekiyor. Başvuruların ne kadar özenli hazırlandığına, çalışılmak istenen pozisyonun yeterliliklerini karşılayıp karşılamadığına, abartıya kaçılmadığına dikkat ediliyor.

Örneğin bir makine ressamı arıyorsam gelen başvurulara ek olarak önceden yapılmış çalışma örnekleri gönderilmesi büyük fark yaratıyor. Son olarak istekli olmak önemli. Başvurduğunuz firmaya telefon açıp, ilgili kişinin mail adresini almanız çok kolay. Oraya yaptığınız başvuru ile ilgili bir mail göndermeniz halinde işin seyri değişecektir.

• Beğen

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
bir factoring firmasina hiç bir tecrübem olmadığı halde kariyer.netten başvuru yaptım bir hafta sonra çağırdılar. birisi şubede birisi merkezde iki görüşmeye gittim. Sonuç işe kabul edildim ve ben kabul etmedim işi. amacın neydi dersen zaten mesleğim var ve çalışıyordum sadece kendimi denemek istemiştim :) olay 2 sene önce gerçekleşti burada

• Beğen

Türka¥

Forum Bağımlısı
Tepki
2.271
Başlangıç
2018—19
Bisiklet
Ghost
@çağatay_çankaya

sadece kendinizi denemek isterken birilerinin de değerli vaktini çaldığınızın farkında mısınız acaba?

o kadar başvuru arasından kısa sürede bir sonuç almak için uğraşan insanları gereksiz yere oyalamış oluyorsunuz.
ayrıca sizin gibi "bi deneyen" yüzlerce insan olduğunu düşünün.
gerçekten işe ihtiyacı olanların da önünü tıkamış oluyorsunuz.

sezgindurmus

Daimi Üye
Tepki
263
İsim
Sezgin
Bisiklet
Carraro
Bizde kurum olarak kariyer net üzerinden alım yaptık, inanın o kadar çok başvuru yapılıyor ki ikinci gün ilanı ya kapatıyorsunuz ya o gün başvuranlara sıra gelmiyor.
Ama kariyer.net in artık amacından uzaklaştığı da bir gerçek. arkadaşım için uzun süredir birkaç site üzerinden iş arıyoruz ne doğru dürüst bir çağıran oldu ne ziyaretler olumlu sonuçlandı. İşin az iş arayanın çok olduğu bu dönemde iş bulmak hakikaten zor allah hepimizin yardımcısı olsun.

osiosborn

Aktif Üye
Tepki
151
İsim
Onur Ö.
Bisiklet
Trek
Kariyer.net'ten bulduğum 4. işimde çalışıyorum.

Yalnız şunu söyleyeyim orada listelenen ilanlar veya açık pozisyonlar alt seviye ve maaşı düşük olan pozisyonlardır.

Yüksek maaşlı, iyi pozisyonlar firma içi çalışanlar tarafından, tanıdık vasıtasıyla, doldurulur.

Deniz A

Forum Bağımlısı
Tepki
1.253
İsim
YDA
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Orbea
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Selamlar
Tavsiyem cv nizi yeniden gözden geçirin.
Netten örnek cv, cv yazarken dikkat edilmesi gereken noktalar vb konulara bakarak cv nizi güncelleyin. Tecrübelerinizi kısa cümleler ile daha efektif akratın, unutmayın 5 kişilik açık bir pozisyon için 500 kişi başvurabiliyor. Cvleri inceleyen kişilerin sizin cv nizi elemesi veya görüşmeye çağırması için ayıracağı süre sadece birkaç saniyedir. Bu nedenle vurucu akılda kalıcı bir anlatım tarzı seçmelisiniz, karşı tarafın akılında kalmalısınız.
başvuru yaptığınız ilanlara dikkat edin aranan kriterler gerçekten sizde bulunuyormu, bu iş için tecrübeniz ve alt yapınız var mı?
Karşyer net dışında yenibiriş ve secret cv sitelerinide kullanın.
Allah (c.c) yolunuzu açık etsin.

maviox

Aktif Üye
Tepki
107
İsim
Mehmet Yılmaz
Bisiklet
Giant
Teşekkür ederim.

Tahsin Y.

Forum Bağımlısı
Tepki
114
Secretcv den bana geris donus yapanda oldu ben basvurmadigim halde beni arayan da tavsiyem diger siteleride denemen..

• Beğen

Talha Ateş

Forum Bağımlısı
Tepki
605
Bisiklet
Bianchi
Hatırlatma;
Arkadaşlar "eleman arayanlar" sayfaları sizi yanıltmasın. Buralara ilan veren firmalar zaten 1-2 eleman arıyor ve okuyan herkes evindeki bilgisayardan cv atıyor. Zaten doğal olarak binlerce müracaat yapılıyor. Ayrıca dikkat edin hep aynı firmalar aynı iş için adam arar. Neden? Çünkü bunlarda çalışanlar zaten memnun değildir ve işi bırakırlar. (Bazı ciddi firmalar hariç)

Tavsiye;
Ülkemizde sayısız firmalar var. Siz beğendiğiniz ve size uygun her firmaya kendi adresinden cv gönderin. En güzeli yolunuzun düştüğü veya yakınından geçtiğiniz firmalara direk gidip "Personel müdürü" ile görüşüp doğrudan form doldurun. Hatta girişte kapıda bulunan güvenlikçiler dahi kayıt yaparlar. Hiç çekinmeyin ve sıkılmayın. Bu firmalar devamlı eleman alır, siz onların ilan vermesini beklemeyin. Çoğunlukla çağrıldığınızı göreceksiniz. Kendinize olan özgüveninizi kaybetmeyin. Yüksek ücret değil Allah'tan sizin için hayırlısını isteyin.

• Beğen

çağatay_çankaya

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet
Sedona
@Türka¥

Büyük firmalar her zaman yedek bi day tutarlar o konuda sıkıntım yok bana beklentimin altında bi maaş vermeselerdi çalışırdım ama resmen köle arıyorlar bende tepkimi maaşın anormal komik olmasından yana tepkimi gosterdim.